Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2009 Black Bear Cross-Country Invitational

Northwood, NH, October 3, 2009

[Freshmen Girls | Freshmen Girls Team Scores | Freshmen Boys | Freshmen Boys Team Scores | JV Girls | JV Girls Team Scores | JV Boys | JV Boys Team Scores | Varsity Girls | Varsity Girls Team Scores (All Schools) | Varsity Girls Team Scores (Class I Schools) | Varsity Girls Team Scores (Class L Schools) | Varsity Girls overall Small Schools | Varsity Girls Overall Large Schools | Varsity Boys Team Scores (All Schools) | Varsity Boys Team Scores (Class I Schools) | Varsity Boys Team Scores (Class L Schools) | Varsity Boys Overall Small Schools | Varsity Boys Overall Large Schools ]

Varsity Boys Overall

                                                                      Page 1
                      2009 Black Bear XC Invitational
                      AT Coe-Brown Northwood Academy
             October 3, 2009  5 Kilometers      Northwood, NH
           Timing By: Granite State Race Services   www.gsrs.com
                   Become a fan of GSRS on Facebook.com
================================================================================
 
             ************************************************
                           VARSITY BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
    1    1  288 Aaron Watanabe         HANOVER                12   15:51  5:06 
Alex McGrath CON-VAL 15:28  2007
    2    2  661 Jack Collopy           OYSTER RIVER           10   15:55  5:08 
    3    3  673 Gubby Noronha          OYSTER RIVER           11   16:21  5:16 
    4    4  164 Michael Burns          COE-BROWN              12   16:23  5:17 
    5    5  575 Spencer Nelson         NASHUA NORTH           11   16:24  5:17 
    6    6  183 Eric McCann            COE-BROWN              12   16:27  5:18 
    7    7  328 Sean Quinn             HOLLIS/BROOKLINE       12   16:28  5:18 
    8    8  285 Alex Strenta           HANOVER                12   16:34  5:20 
    9    9  132 Jonathan Vinnenberg    BOW                    10   16:38  5:21 
   10   10  272 Patrick Caldwell       HANOVER                10   16:40  5:22 
   11   11  273 Paco Defrancis         HANOVER                12   16:50  5:25 
   12   12  267 Luc Amdahl             HANOVER                12   16:54  5:27 
   13   13  121 Dylan Lucas            BOW                    12   16:56  5:27 
   14   14  660 Ryan Brady             OYSTER RIVER           10   16:58  5:28 
   15   15  842 Brendan Colford        ST. THOMAS AQUINAS     12   16:58  5:28 
   16   16  571 Matt McCarty           NASHUA NORTH           12   17:03  5:30 
   17   17  181 Dylan MacNevin         COE-BROWN              12   17:05  5:30 
   18   18  561 Keith Fagerquist       NASHUA NORTH           12   17:07  5:31 
   19   19  887 Dylan Lafond           TRINITY                10   17:10  5:32 
   20   20   51 Scott Johnson          BEDFORD                 9   17:10  5:32 
   21   21  624 David Fernacz          NASHUA SOUTH           12   17:16  5:34 
   22   22  424 Brendan Stackhouse     KINGSWOOD              12   17:17  5:34 
   23   23  189 Russell Sargent        COE-BROWN              11   17:20  5:35 
   24   24   49 Mark Hosang            BEDFORD                10   17:24  5:36 
   25   25  783 Rick Greeley           PORTSMOUTH             10   17:24  5:37 
   26   26  584 Tyler Rousseau         NASHUA NORTH           12   17:29  5:38 
   27   27  884 Michael Giberti        TRINITY                12   17:30  5:38 
   28   28   42 Sam Daly               BEDFORD                 9   17:33  5:39 
   29   29  270 Jack Brown             HANOVER                12   17:38  5:41 
   30   30   84 Joseph St. Pierre      BISHOP BRADY           11   17:41  5:42 
   31   31  501 Colton Ham             MERRIMACK VALLEY       10   17:41  5:42 
   32   32  479 Chris Blais            MASCENIC REGIONAL      11   17:42  5:42 
   33   33  918 Mac Segura             COE-BROWN              11   17:43  5:42 
   34   34  188 Alex Russell           COE-BROWN              10   17:43  5:43 
   35   35  635 Brandon O'Donnell      NASHUA SOUTH           10   17:46  5:43 
   36   36  843 Sean Colford           ST. THOMAS AQUINAS     10   17:47  5:44 
   37   37  180 Justin Loy             COE-BROWN              12   17:51  5:45 
   38       436 David Martino          LACONIA                12   17:53  5:46 
   39   38  558 Nate Cordova           NASHUA NORTH           11   17:54  5:46 
   40   39  206 Edward Glidden         CON-VAL                12   17:55  5:46 
   41   40  640 Eric Sherman           NASHUA SOUTH           10   17:55  5:46 
   42   41  289 Noah Williams          HANOVER                 9   17:55  5:46 
   43   42  733 Jake Persons           PEMBROKE               12   17:56  5:47 
   44   43  797 Garrett Rose           PORTSMOUTH             12   17:56  5:47 
   45   44  506 Derek Moller           MERRIMACK VALLEY       12   17:58  5:47 
   46   45  344 Tristan Amaral         KEARSARGE              11   18:00  5:48 
   47   46  674 Chris Olivier          OYSTER RIVER           10   18:01  5:48 
   48   47  589 Casey Wade             NASHUA NORTH           12   18:02  5:48 
   49   48  958 Ryan Mitchell          TRINITY                11   18:04  5:49 
   50   49  316 Griffin Gagnon         HOLLIS/BROOKLINE        9   18:06  5:50 
  10/03/2009 12:46PM
                                                                      Page 2
                      2009 Black Bear XC Invitational
                      AT Coe-Brown Northwood Academy
             October 3, 2009  5 Kilometers      Northwood, NH
           Timing By: Granite State Race Services   www.gsrs.com
                   Become a fan of GSRS on Facebook.com
================================================================================
 
             ************************************************
                           VARSITY BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
   51   50  859 Thomas O'Leary         ST. THOMAS AQUINAS     10   18:09  5:51 
   52   51  638 Thomas Ronketty        NASHUA SOUTH           11   18:13  5:52 
   53   52  463 David Hampton          LEBANON                 9   18:14  5:53 
   54   53  631 Aaron Martin           NASHUA SOUTH           11   18:14  5:53 
   55   54   55 Dave Phelps            BEDFORD                 9   18:17  5:53 
   56   55  509 Kyle Wiley             MERRIMACK VALLEY       10   18:17  5:53 
   57   56  213 Darren Vest            CON-VAL                10   18:20  5:54 
   58   57  681 Matt Webber            OYSTER RIVER           12   18:22  5:55 
   59   58  385 Sean Doherty           KENNETT                 9   18:22  5:55 
   60   59  414 Dan Cronin             KINGSWOOD              12   18:22  5:55 
   61   60   81 Noah Rogers            BISHOP BRADY           12   18:26  5:56 
   62   61   40 Michael Cambria        BEDFORD                11   18:27  5:57 
   63   62  702 Ethan Ely              PELHAM                 11   18:30  5:58 
   64   63  390 Peter Haine            KENNETT                10   18:32  5:58 
   65   64  642 Kyle Trolan            NASHUA SOUTH           10   18:35  5:59 
   66   65  415 Ben Donahue            KINGSWOOD              12   18:39  6:00 
   67   66  556 Justin Carter          NASHUA NORTH            9   18:43  6:02 
   68   67  412 Chris Brooks           KINGSWOOD              10   18:43  6:02 
   69   68  850 Andrew Foss            ST. THOMAS AQUINAS     11   18:44  6:02 
   70   69  840 Alexander Arau         ST. THOMAS AQUINAS     10   18:46  6:03 
   71   70  362 Conor Terhune          KEARSARGE               9   18:49  6:04 
   72   71  315 Sean Flannery          HOLLIS/BROOKLINE       10   18:50  6:04 
   73   72  204 Andrew Briggs          CON-VAL                12   18:50  6:04 
   74   73  361 James Stockwell        KEARSARGE              11   18:51  6:04 
   75   74  120 Andrew Hollinger       BOW                    10   18:52  6:05 
   76   75  358 Sam Schaffer-Morrison  KEARSARGE              11   18:54  6:05 
   77   76  212 Jared Seppanan         CON-VAL                12   18:55  6:06 
   78   77  127 Evan Smith             BOW                    12   18:55  6:06 
   79   78  484 Morgan Siegmann        MASCENIC REGIONAL      11   18:58  6:07 
   80   79  679 Ben Wakeman            OYSTER RIVER           10   18:59  6:07 
   81   80  124 Griffin Sandler        BOW                    12   19:00  6:07 
   82   81  394 Dalton L'Heureux       KENNETT                11   19:01  6:07 
   83   82  658 Andrew Armstrong       OYSTER RIVER           10   19:02  6:08 
   84   83   48 Jared Hornsby          BEDFORD                10   19:03  6:08 
   85   84  241 Ryan Lunderville       GOFFSTOWN              12   19:06  6:09 
   86   85  391 Nick Jenis             KENNETT                11   19:08  6:10 
   87   86  757 Matthew Sanborn        PLYMOUTH REGIONAL      10   19:09  6:10 
   88   87  467 Parker Sorenson        LEBANON                11   19:12  6:11 
   89   88  244 Kyle McNamara          GOFFSTOWN              12   19:18  6:13 
   90   89  419 John Jamieson          KINGSWOOD              12   19:18  6:13 
   91   90  113 Andrew Brunelle        BOW                    11   19:21  6:14 
   92   91  732 Ben Kubat              PEMBROKE               10   19:22  6:14 
   93   92  327 Joseph Perricone       HOLLIS/BROOKLINE       12   19:24  6:15 
   94   93   52 Adam Knedeisen         BEDFORD                12   19:27  6:16 
   95   94  331 Ansel Renner           HOLLIS/BROOKLINE       11   19:29  6:17 
   96   95  110 Jon Bewley             BOW                    11   19:35  6:18 
   97   96  353 Joshua Hnizdor         KEARSARGE              11   19:36  6:19 
   98   97  504 Matt Latorella         MERRIMACK VALLEY       11   19:37  6:19 
   99   98  242 Henry MacGibbon        GOFFSTOWN              10   19:38  6:19 
  100   99   73 Jeremy Bunk            BISHOP BRADY           10   19:40  6:20 
  10/03/2009 12:46PM

                                                                      Page 3
                      2009 Black Bear XC Invitational
                      AT Coe-Brown Northwood Academy
             October 3, 2009  5 Kilometers      Northwood, NH
           Timing By: Granite State Race Services   www.gsrs.com
                   Become a fan of GSRS on Facebook.com
================================================================================
 
             ************************************************
                           VARSITY BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
  101  100  480 Nick Calderan          MASCENIC REGIONAL      11   19:45  6:22 
  102  101  792 Sam Lictenstein        PORTSMOUTH              9   19:47  6:22 
  103  102  863 Cam Wood               ST. THOMAS AQUINAS     11   19:48  6:23 
  104  103  321 Will Kiely             HOLLIS/BROOKLINE       12   19:49  6:23 
  105  104  209 Joshua Matthews        CON-VAL                10   19:52  6:24 
  106  105  786 Gummi Heimisson        PORTSMOUTH             12   19:52  6:24 
  107  106  724 Brian Barnes           PEMBROKE               12   19:56  6:25 
  108  107  461 Garrett Fontaine       LEBANON                10   19:58  6:26 
  109  108  418 Josiah Huckins         KINGSWOOD              11   20:00  6:27 
  110  109  712 Mark Woonton           PELHAM                 11   20:03  6:27 
  111  110  351 Harry Donaghy          KEARSARGE              11   20:03  6:28 
  112  111  708 Justin Mansfield       PELHAM                 12   20:05  6:28 
  113  112  507 Marc Roy               MERRIMACK VALLEY        9   20:06  6:29 
  114       437 Curtis Monier          LACONIA                12   20:13  6:31 
  115  113  503 Greg Hewitt            MERRIMACK VALLEY       12   20:14  6:31 
  116  114   78 Seth Nute              BISHOP BRADY           10   20:14  6:31 
  117  115  386 Brian Fox              KENNETT                11   20:17  6:32 
  118  116  705 Nathan Krawczyk        PELHAM                 11   20:18  6:32 
  119  117  239 Stephen Fortin         GOFFSTOWN              10   20:21  6:33 
  120  118  392 Ryan Kasianchuk        KENNETT                11   20:26  6:35 
  121  119  729 Chris Haas             PEMBROKE               10   20:27  6:35 
  122  120  697 Mike Bogochow          PELHAM                 12   20:27  6:35 
  123  121  751 Cody Gookins           PLYMOUTH REGIONAL      10   20:31  6:37 
  124  122  306 Chris Billings         HOLLIS/BROOKLINE       11   20:32  6:37 
  125  123  857 Ford Murphy            ST. THOMAS AQUINAS     10   20:38  6:39 
  126  124  701 Cameron Costello       PELHAM                 11   20:41  6:40 
  127  125  349 Patrick Coffey         KEARSARGE              11   20:47  6:42 
  128  126  417 Tyler Evans            KINGSWOOD              10   20:47  6:42 
  129  127  759 Evan Thorne            PLYMOUTH REGIONAL      12   20:53  6:44 
  130  128  728 Trevor Grosshart       PEMBROKE               12   20:56  6:44 
  131  129  727 Ryan Girard            PEMBROKE               11   20:58  6:45 
  132  130  789 Richard Johnson        PORTSMOUTH             12   21:00  6:46 
  133  131  785 Andrew Harvey          PORTSMOUTH             12   21:02  6:47 
  134  132   76 Garrison Hayes         BISHOP BRADY           11   21:03  6:47 
  135  133  502 Patrick Haney          MERRIMACK VALLEY       11   21:04  6:47 
  136  134  465 Christian Perryman     LEBANON                12   21:14  6:50 
  137  135  482 Andrew Ledger          MASCENIC REGIONAL       9   21:15  6:51 
  138  136  462 Ellsworth Gibbs        LEBANON                12   21:17  6:51 
  139  137  752 Nicholas Grass         PLYMOUTH REGIONAL      11   21:19  6:52 
  140  138  699 Jp Cares               PELHAM                 10   21:21  6:53 
  141  139  890 Nick Nalette           TRINITY                12   21:28  6:55 
  142  140  481 Patrick Haigis         MASCENIC REGIONAL      11   21:28  6:55 
  143  141  882 Nic Dziemian           TRINITY                11   21:30  6:56 
  144  142   83 James Slocum           BISHOP BRADY           12   21:31  6:56 
  145  143  240 Robert Gendron         GOFFSTOWN              11   21:45  7:00 
  146  144  881 Jason Butchard         TRINITY                10   21:52  7:03 
  147  145  211 Geoffrey Phillips      CON-VAL                10   21:58  7:04 
  148  146  389 Thomas Gregston        KENNETT                10   21:59  7:05 
  149  147  725 Brian Daufen           PEMBROKE               12   22:01  7:05 
  150  148  210 Carson Morris          CON-VAL                11   22:07  7:07 
  10/03/2009 12:46PM

                                                                      Page 4
                      2009 Black Bear XC Invitational
                      AT Coe-Brown Northwood Academy
             October 3, 2009  5 Kilometers      Northwood, NH
           Timing By: Granite State Race Services   www.gsrs.com
                   Become a fan of GSRS on Facebook.com
================================================================================
 
             ************************************************
                           VARSITY BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
  151  149  888 Dane Mason             TRINITY                12   22:11  7:09 
  152  150   72 Benton Beltramo        BISHOP BRADY           12   22:25  7:13 
  153       434 Adam Emanuel           LACONIA                11   23:30  7:34 
  154  151  756 Daniel Palmison        PLYMOUTH REGIONAL      12   24:03  7:45 
  155  152  919 Thomas Oakley          PLYMOUTH REGIONAL      12   25:17  8:09 
  156  153  779 Richard Dumont         PORTSMOUTH             12   26:32  8:33 
  10/03/2009 12:46PM





race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News