Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hollis Fast 5K

Hollis, NH, June 3, 2009

[Overall Results | Age Group Winners ]

Teams

                      HOLLIS APPLE COUNTRY FAST 5K
                               HOLLIS, NH
                  RESULTS BY YANKEE TIMING 978-430-5669


--------------------------------------------------------------------
                    RUNNING CLUB MALE OPEN TEAMS
--------------------------------------------------------------------
  1.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS  
           15:41   16:28   17:27 =   49:36
        JOE O'LEARY, BRENDAN KEARNEY, JOHN WICHERS
  2.  GCS                      
           14:57   18:16   20:54 =   54:07
        ETHAN CRAIN, JIM HANSEN, BILL SPENCER
  3.  NORDITALIA               
           18:30   20:17   20:32 =   59:19
        MORGAN SIEGMANN, CHRIS COOK, MICHAEL SMITH
  4.  AMHERST BEAR DRAGONS     
           19:48   22:10   22:56 = 1:04:54
        ANTHONY CARUSO, BRANT MULLENS, GRANT RAYMOND



--------------------------------------------------------------------
                    RUNNING CLUB FEMALE OPEN TEAMS
--------------------------------------------------------------------
  1.  GCS                      
           18:34   21:07   22:06 = 1:01:47
        ELIZABETH HALL, MICHELLE POUBLON, LAURIE KOFSTAD
  2.  BUTTERCUPS               
           19:21   21:16   23:33 = 1:04:10
        KATIE STOPERA, SARAH MCDANIEL, KRISTINA BUCKLEY
  3.  NORDITALIA               
           20:49   21:34   22:55 = 1:05:18
        MARIAH SIEGMANN, SARAH JEAN KINGSTON, GRETCHEN SMITH



--------------------------------------------------------------------
                    RUNNING CLUB COED TEAMS
--------------------------------------------------------------------
  1.  NORDITALIA               
           18:30   20:17   20:32 =   59:19
        MORGAN SIEGMANN, CHRIS COOK, MICHAEL SMITH
  2.  GCS                      
           24:49   27:33   27:46 = 1:20:08
        OLIVER MCMAHON, CHUCK ROSSIER, KATHY ROSSI



--------------------------------------------------------------------
                    CORPORATE MALE OPEN TEAMS
--------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------
                    CORPORATE FEMALE OPEN TEAMS
--------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------
                    CORPORATE COED TEAMS
--------------------------------------------------------------------
  1.  TYBRIN                   
           21:57   22:47   23:48 = 1:08:32
        MARK ROHRBAUGH, TODD PATSTONE, ELIZA LECOURS



--------------------------------------------------------------------
                    JUNIOR HIGH SCHOOL MALE OPEN TEAMS
--------------------------------------------------------------------
  1.  HB GREEN TEAM            
           23:10   23:16   25:03 = 1:11:29
        ALEC GRANT, RYAN LECOURS, KYLE LORDEN



--------------------------------------------------------------------
                    JUNIOR HIGH SCHOOL FEMALE OPEN TEAMS
--------------------------------------------------------------------
  1.  AMHERST TRK & FLD GIRLS  
           20:45   22:04   23:34 = 1:06:23
        HELEN NTENGERI, HEIDI NTENGERI, REBECCA NTENGERI
  2.  NASHUA PAL BANTAM A      
           21:11   23:36   25:08 = 1:09:55
        CASSANDRA VALIN, DANIELLE POUBLON, OLIVIA TRADER



--------------------------------------------------------------------
                    JUNIOR HIGH SCHOOL COED TEAMS
--------------------------------------------------------------------
  1.  PACER PIKES              
           19:30   22:24   23:30 = 1:05:24
        CHRISTIANA PIKE, ABIGAIL PIKE, ZACHARY PIKE
  2.  HB GREEN TEAM            
           20:27   23:10   23:16 = 1:06:53
        MEGAN PHILPOT, ALEC GRANT, RYAN LECOURS



--------------------------------------------------------------------
                    HIGH SCHOOL MALE OPEN TEAMS
--------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------
                    SR HIGH SCHOOL FEMALE OPEN TEAMS
--------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------
                    HIGH SCHOOL COED TEAMS
--------------------------------------------------------------------






race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News