Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hershey Track and Field

Rochester, NH, June 27, 2009

[Girls Overall Results ]

Boys Overall Results

Spaulding High School/Rochester NH Hy-Tek's MEET MANAGER 7:32 PM 6/27/2009 Page 1
Rochester Hershey 2009 - 6/27/2009
Regionals
Concord
Results - Track
Boys 9-10 50 Meter Dash Divsion 1
STATE: 6.92 R 1989 CRAIG GRIFFIN, JAFFREY
Name Team Prelims H#
Preliminaries
1 39 Strout, Moses Barrington Hershey 8.35 q 3
2 271 Polito, Tyler Raymond 8.44 q 3
3 159 Woodman, Noah Hampstead Rec 8.51 q 3
4 173 Janetos, Jason Rollinsford Track and Field 8.63 q 6
5 324 Brodeur, Alex Somersworth Recreation 8.72 q 5
6 230 Roy, Matthew Rochester Hershey Track 8.72 q 1
7 95 Carignan, Jack Exeter Parks and Recreation 9.03 2
8 13 Dodier, Evan Dover 9.05 1
9 254 Diroma-Estrada, Andre Newmarket Recreation 9.10 5
10 252 Joe, Dakota Newmarket Recreation 9.12 4
11 199 Crew, Michael wakefield recreation 9.13 2
12 309 Zimmer, James Conway Recreation Center 9.17 5
13 45 Federico, Willem Barrington Hershey 9.20 2
14 82 Penny, Keegan Exeter Parks and Recreation 9.23 1
15 143 Conrad, Kagan Orya/Durham 9.24 6
16 223 Callaghan, John Rochester Hershey Track 9.30 3
17 216 Taylor, Harrison portsmouth recreation 9.36 4
18 346 Disciullo, Michael Somersworth Recreation 9.41 5
19 193 Stinchfield, Cameron wakefield recreation 9.46 3
20 132 Meyer, Peter Orya/Durham 9.48 1
21 28 Lockard, Matthew Epping Recreation 9.50 1
22 362 Landry, Sebastian Wolfeboro arks and Recreation 9.52 6
23 347 Niedzolkowski, Noah Somersworth Recreation 9.56 2
24 195 Beckwith, Logan wakefield recreation 9.58 2
25 313 Whitley, Nicholas Conway Recreation Center 9.69 3
26 162 Loeffler, Alex Hampstead Rec 9.78 6
27 145 Bohan, Hunter Orya/Durham 9.87 4
28 229 Leno, Miles Rochester Hershey Track 10.08 4
29 105 Kimball, Jonathan Hampton Recreation Dept 10.34 6
30 277 Vogel, James Raymond 10.42 5
31 38 Philbrick, Oliver Barrington Hershey 10.45 5
32 377 Richardson, Adam Wolfeboro arks and Recreation 10.63 6
33 257 Doughty, Brent Newmarket Recreation 12.59 4
34 292 Bettencourt, Tyler Conway Recreation Center 12.69 2
Boys 9-10 50 Meter Dash Divsion 1
STATE: 6.92 R 1989 CRAIG GRIFFIN, JAFFREY
Name Team Finals Points
Finals
1 271 Polito, Tyler Raymond 8.50
2 39 Strout, Moses Barrington Hershey 8.57
3 159 Woodman, Noah Hampstead Rec 8.61
4 324 Brodeur, Alex Somersworth Recreation 8.67
5 230 Roy, Matthew Rochester Hershey Track 8.77
6 173 Janetos, Jason Rollinsford Track and Field 8.80
Boys 9-10 100 Meter Dash Divsion 1
STATE: 14.22 R 1993 JAIMALL MURDOUGH, PORTSMOUTH
Name Team Prelims H#
Preliminaries
1 39 Strout, Moses Barrington Hershey 16.39 q 3
2 271 Polito, Tyler Raymond 16.43 q 6
3 93 Scott, Cole Exeter Parks and Recreation 16.44 q 6
4 262 Desir, Jav'ell Raymond 16.59 q 1
5 124 Hanley, Brandon Hampton Recreation Dept 16.62 q 5
6 173 Janetos, Jason Rollinsford Track and Field 16.72 q 1
7 324 Brodeur, Alex Somersworth Recreation 16.89 2
8 343 Laurion, JT Somersworth Recreation 17.06 3
9 189 Laurion, Blaise wakefield recreation 17.06 2
10 322 Anderson, Tristan Conway Recreation Center 17.14 1
11 95 Carignan, Jack Exeter Parks and Recreation 17.32 6
12 230 Roy, Matthew Rochester Hershey Track 17.45 4
13 252 Joe, Dakota Newmarket Recreation 17.50 3
14 254 Diroma-Estrada, Andre Newmarket Recreation 17.54 4
15 159 Woodman, Noah Hampstead Rec 17.75 3
16 139 Dreher, Sam Orya/Durham 17.95 5
17 45 Federico, Willem Barrington Hershey 17.96 3
18 309 Zimmer, James Conway Recreation Center 18.28 2
19 193 Stinchfield, Cameron wakefield recreation 18.50 4
20 141 Heine, Grant Orya/Durham 18.74 4
21 346 Disciullo, Michael Somersworth Recreation 18.87 5
22 147 Eckerson, Jacob Orya/Durham 18.91 5
23 28 Lockard, Matthew Epping Recreation 18.97 6
24 246 Matthew, Winders Rochester Hershey Track 19.22 2
25 115 Demotses, Drew Hampton Recreation Dept 19.56 5
26 105 Kimball, Jonathan Hampton Recreation Dept 20.15 6
27 363 Allwine, Dawson Wolfeboro arks and Recreation 20.22 3
28 216 Taylor, Harrison portsmouth recreation 20.27 4
29 51 Ashburn, Liam Barrington Hershey 20.75 5
30 207 Bisson, Ryley portsmouth recreation 21.59 4
31 377 Richardson, Adam Wolfeboro arks and Recreation 21.95 1
32 281 Lowman, Jason Raymond 24.00 1
33 257 Doughty, Brent Newmarket Recreation 25.41 2
34 292 Bettencourt, Tyler Conway Recreation Center 26.81 6
Boys 9-10 100 Meter Dash Divsion 1
STATE: 14.22 R 1993 JAIMALL MURDOUGH, PORTSMOUTH
Name Team Finals Points
Finals
1 39 Strout, Moses Barrington Hershey 16.35
2 271 Polito, Tyler Raymond 16.61
3 93 Scott, Cole Exeter Parks and Recreation 16.73
4 124 Hanley, Brandon Hampton Recreation Dept 16.75
5 262 Desir, Jav'ell Raymond 16.80
6 173 Janetos, Jason Rollinsford Track and Field 17.29
Boys 9-10 200 Meter Dash Divsion 1
STATE: 30.40 R 2001 HARRISON ALLEN, WALPOLE
Name Team Finals H# Points
1 93 Scott, Cole Exeter Parks and Recreation 34.80 1
2 322 Anderson, Tristan Conway Recreation Center 34.89 1
3 343 Laurion, JT Somersworth Recreation 37.74 2
4 61 Law, Owen Exeter Parks and Recreation 37.75 1
5 262 Desir, Jav'ell Raymond 38.34 3
6 249 Durfey, Lucas Rochester Hershey Track 39.12 3
7 15 Faasen, Samuel Dover 39.19 3
8 374 Bailey, Chase Wolfeboro arks and Recreation 40.04 2
9 146 Bartos, Timmy Orya/Durham 40.57 1
10 349 Pincince, Joshua Somersworth Recreation 41.47 1
11 38 Philbrick, Oliver Barrington Hershey 46.73 2
12 383 Enos, Robbie Wolfeboro arks and Recreation 47.13 2
13 51 Ashburn, Liam Barrington Hershey 52.23 2
14 281 Lowman, Jason Raymond 1:00.56 2
Boys 9-10 400 Meter Dash Divsion 1
STATE: 1:09.76 R 1985 GEOFFREY HILL, NEWMARKET
Name Team Finals H# Points
1 7 Little, Erik Dover 1:15.24 2
2 9 Voge, Isaiah Dover 1:22.91 3
3 313 Whitley, Nicholas Conway Recreation Center 1:24.48 1
4 349 Pincince, Joshua Somersworth Recreation 1:26.44 2
5 196 Stevens, Brett wakefield recreation 1:28.55 3
6 155 Hudgins, Zack Hampstead Rec 1:31.19 1
7 162 Loeffler, Alex Hampstead Rec 1:31.94 1
8 146 Bartos, Timmy Orya/Durham 1:32.46 2
9 347 Niedzolkowski, Noah Somersworth Recreation 1:35.85 3
10 113 Gasperoni, Charlie Hampton Recreation Dept 1:36.47 1
11 147 Eckerson, Jacob Orya/Durham 1:37.78 2
12 145 Bohan, Hunter Orya/Durham 1:39.90 2
13 65 Pearce, Tyler Exeter Parks and Recreation 1:40.50 1
14 106 Coffen, Brian Hampton Recreation Dept 1:41.81 2
Boys 9-10 4x100 Meter Relay Divsion 1
STATE: 1:03.16 R 1985 DANIEL KING, ROCHESTER
Team Relay Finals H# Points
1 Dover A 1:09.89 1
2 Orya/Durham A 1:13.10 1
3 wakefield recreation A 1:14.28 2
4 Hampton Recreation Dept A 1:14.35 1
5 Rochester Hershey Track A 1:16.98 2
6 Wolfeboro arks and Recreation A 1:18.40 2
--- Exeter Parks and Recreation A DQ 1
Boys 11-12 100 Meter Dash Division 2
Name Team Prelims H#
Preliminaries
1 77 Baker, Willam Exeter Parks and Recreation 14.85 q 2
Preliminaries ... (Boys 11-12 100 Meter Dash Division 2)
Name Team Prelims H#
2 365 Found, Gunner Wolfeboro arks and Recreation 15.16 q 5
3 121 Andronaco, Zachary Hampton Recreation Dept 15.34 q 3
4 237 McMullen, Nicholas Rochester Hershey Track 15.37 q 5
5 184 Ward, John wakefield recreation 15.43 q 4
6 358 Franklin, John Wolfeboro arks and Recreation 15.44 q 5
7 266 Gordon, Brian Raymond 15.52 6
7 134 Avery-Leaf, Nicholas Orya/Durham 15.52 4
9 219 Yeaton, Timothy Rochester Hershey Track 15.77 2
10 42 Federico, Peter Barrington Hershey 15.77 6
11 240 Hearn, Todd Rochester Hershey Track 15.84 6
12 31 Furey, Matthew Epping Recreation 16.19 3
13 117 Paster, Gabriel Hampton Recreation Dept 16.27 1
14 22 Gaudette, Andrew Epping Recreation 16.41 2
15 19 Derosier, Dylan Epping Recreation 16.47 6
16 135 Segal, Joop Orya/Durham 16.62 5
17 151 Criswell, Connor Orya/Durham 16.83 4
18 270 MacAlpine, Ian Raymond 17.00 4
19 351 McInnis, Noah Somersworth Recreation 17.01 6
20 391 Colpoys, Chris Ossipee Recreation 17.03 2
21 330 Pincince, Nathan Somersworth Recreation 17.05 2
22 395 Varney, James Ossipee Recreation 17.07 5
23 187 Beckwith, Kyle wakefield recreation 17.31 3
24 160 Delea, Connor Hampstead Rec 17.37 1
25 306 Swett, Ben Conway Recreation Center 17.42 2
26 120 Cranford, Samuel Hampton Recreation Dept 17.80 3
27 340 Clough, Joel Somersworth Recreation 17.86 1
28 54 Eaton, Timothy Exeter Parks and Recreation 17.93 5
29 36 Haddock, Michael Barrington Hershey 17.95 4
30 297 MacDonald, Kyle Conway Recreation Center 18.35 1
31 253 Zwicker, Sam Newmarket Recreation 18.37 4
32 393 Filippone, Billy Ossipee Recreation 18.59 3
33 41 Poland, Leo Barrington Hershey 19.25 1
34 285 Cote, Dale Raymond 19.71 1
Boys 11-12 100 Meter Dash Division 2
Name Team Finals Points
Finals
1 77 Baker, Willam Exeter Parks and Recreation 15.27
2 365 Found, Gunner Wolfeboro arks and Recreation 15.41
3 184 Ward, John wakefield recreation 15.62
4 237 McMullen, Nicholas Rochester Hershey Track 15.73
5 121 Andronaco, Zachary Hampton Recreation Dept 15.79
6 358 Franklin, John Wolfeboro arks and Recreation 16.26
Boys 11-12 200 Meter Dash Division 2
Name Team Prelims H#
Preliminaries
1 118 Hanley, Ryan Hampton Recreation Dept 30.36 q 6
2 359 Meehan, Teagan Wolfeboro arks and Recreation 31.34 q 1
Preliminaries ... (Boys 11-12 200 Meter Dash Division 2)
Name Team Prelims H#
3 27 Illsley, Ethan Epping Recreation 31.74 q 5
4 263 Tarmy, Charlie Raymond 31.99 q 6
5 56 Terrill, Logan Exeter Parks and Recreation 32.28 q 1
6 210 Lovern, Benjamin portsmouth recreation 32.42 q 4
7 237 McMullen, Nicholas Rochester Hershey Track 33.40 5
8 148 Hackenburg, Kobi Orya/Durham 33.58 3
9 219 Yeaton, Timothy Rochester Hershey Track 33.68 2
10 225 Leno, Matthew Rochester Hershey Track 33.69 6
11 366 Donahue, Brendan Wolfeboro arks and Recreation 34.38 2
12 53 Spinosa, Sal Exeter Parks and Recreation 34.73 4
13 293 Nusbaum, Daniel Conway Recreation Center 35.04 2
14 317 Evans, Mitchell Conway Recreation Center 35.40 3
15 176 Rogers, Nicholas wakefield recreation 35.99 6
16 109 Simonds, Spencer Hampton Recreation Dept 36.55 3
17 151 Criswell, Connor Orya/Durham 36.60 5
18 21 Arsenault, Nicholas Epping Recreation 36.95 6
19 340 Clough, Joel Somersworth Recreation 37.15 2
20 391 Colpoys, Chris Ossipee Recreation 37.16 3
21 270 MacAlpine, Ian Raymond 37.19 2
22 351 McInnis, Noah Somersworth Recreation 37.54 3
23 123 Kimball, Gary Hampton Recreation Dept 38.82 1
24 253 Zwicker, Sam Newmarket Recreation 41.62 2
25 6 Jacobs, Taylor Dover 42.57 4
26 264 Rubin, Jacob Raymond 43.66 3
Boys 11-12 200 Meter Dash Division 2
Name Team Finals Points
Finals
1 118 Hanley, Ryan Hampton Recreation Dept 30.42
2 210 Lovern, Benjamin portsmouth recreation 31.00
3 359 Meehan, Teagan Wolfeboro arks and Recreation 31.11
4 263 Tarmy, Charlie Raymond 31.58
5 27 Illsley, Ethan Epping Recreation 31.64
6 56 Terrill, Logan Exeter Parks and Recreation 32.78
Boys 11-12 400 Meter Dash Division 2
Name Team Finals H# Points
1 364 Gonya, Owen Wolfeboro arks and Recreation 1:08.46 1
2 164 Morris, Brennan Hampstead Rec 1:08.84 1
3 210 Lovern, Benjamin portsmouth recreation 1:09.44 1
4 37 Langdon, Samuel Barrington Hershey 1:12.56 3
5 56 Terrill, Logan Exeter Parks and Recreation 1:12.83 1
6 286 Boulter, Jeremiah Raymond 1:14.66 3
7 203 Michallyszyn, Ry portsmouth recreation 1:18.50 2
8 372 Richardson, Seth Wolfeboro arks and Recreation 1:21.02 2
9 6 Jacobs, Taylor Dover 1:29.92 3
10 318 Laracy, Aiden Conway Recreation Center 1:31.73 1
11 40 Lamarre, Cameron Barrington Hershey 1:32.00 3
12 306 Swett, Ben Conway Recreation Center 1:35.44 3
(Boys 11-12 400 Meter Dash Division 2)
Name Team Finals H# Points
13 355 Pincince, Matthew Somersworth Recreation 1:38.44 2
Boys 11-12 800 Meter Run Division 2
Name Team Finals Points
1 164 Morris, Brennan Hampstead Rec 2:41.14
2 276 Parenteau, Jacob Raymond 2:45.77
3 142 King, Christopher Orya/Durham 2:47.00
4 87 Carty, Christopher Exeter Parks and Recreation 2:56.97
5 361 McKenna, Alex Wolfeboro arks and Recreation 3:01.37
6 298 Hill, Brycen Conway Recreation Center 3:02.58
7 330 Pincince, Nathan Somersworth Recreation 3:04.48
8 79 Fosher, Garrett Exeter Parks and Recreation 3:05.17
9 218 Leno, Michael Rochester Hershey Track 3:05.97
10 244 Paluszek, John Rochester Hershey Track 3:07.53
11 114 Coggeshall, Xavier Hampton Recreation Dept 3:09.45
12 384 Mitchell, Steven (Sam) Wolfeboro arks and Recreation 3:11.09
13 43 Johnson, Colin Barrington Hershey 3:13.15
14 116 Dumont, Jacob Hampton Recreation Dept 3:16.00
15 285 Cote, Dale Raymond 4:03.87
Boys 11-12 4x100 Meter Relay Division 2
Team Relay Finals H# Points
1 Wolfeboro arks and Recreation A 1:00.55 2
2 Raymond A 1:02.07 1
3 Orya/Durham A 1:02.18 1
4 Hampton Recreation Dept A 1:02.29 1
5 Exeter Parks and Recreation A 1:02.61 1
6 wakefield recreation A 1:06.46 1
7 Conway Recreation Center A 1:07.00 2
8 Rochester Hershey Track A 1:07.15 2
9 Epping Recreation A 1:07.25 2
10 Wolfeboro arks and Recreation B 1:08.56 3
11 Barrington Hershey A 1:11.34 3
12 Hampton Recreation Dept B 1:11.81 3
13 Exeter Parks and Recreation B 1:22.33 1
Boys 13-14 100 Meter Dash Division 3
Name Team Prelims H#
Preliminaries
1 256 Espo, Nicholas Newmarket Recreation 13.43 q 2
2 350 Boucher, Jake Somersworth Recreation 13.54 q 3
3 267 Boulter, Ethan Raymond 13.55 q 1
4 127 Gray, Luke Hampton Recreation Dept 13.89 q 3
5 18 Gaudette, Joseph Epping Recreation 13.96 q 2
6 158 Horan, Alex Hampstead Rec 13.97 q 3
7 68 Proulx, Gregory Exeter Parks and Recreation 14.40 1
8 390 Wall, Dekota Ossipee Recreation 14.50 3
9 208 Michallyszyn, Grant portsmouth recreation 14.72 3
10 25 LeClerc, Joseph Epping Recreation 15.44 2
Preliminaries ... (Boys 13-14 100 Meter Dash Division 3)
Name Team Prelims H#
11 342 Pincince, Zachary Somersworth Recreation 15.62 2
12 261 McGowan, Justin Raymond 16.93 2
13 287 Tafliaferri, Nick Conway Recreation Center 17.15 1
14 1 Wirth, Benjamin Dover 17.68 1
Boys 13-14 100 Meter Dash Division 3
Name Team Finals Points
Finals
1 350 Boucher, Jake Somersworth Recreation 13.44
2 267 Boulter, Ethan Raymond 13.65
3 256 Espo, Nicholas Newmarket Recreation 13.80
4 18 Gaudette, Joseph Epping Recreation 13.97
5 158 Horan, Alex Hampstead Rec 14.00
6 127 Gray, Luke Hampton Recreation Dept 14.09
Boys 13-14 200 Meter Dash Division 3
Name Team Prelims H#
Preliminaries
1 78 Winslow, Peter Exeter Parks and Recreation 26.86 q 3
2 156 Horan, Chris Hampstead Rec 26.87 q 2
3 267 Boulter, Ethan Raymond 27.21 q 1
4 256 Espo, Nicholas Newmarket Recreation 27.43 q 1
5 68 Proulx, Gregory Exeter Parks and Recreation 28.62 q 3
6 390 Wall, Dekota Ossipee Recreation 29.93 q 2
7 12 Bortz, Maxwell Dover 31.03 3
8 192 Mathias, Brendon wakefield recreation 31.42 1
9 354 Cherouvis, Devon Somersworth Recreation 32.25 2
10 4 Lamoureux, Scott Dover 32.59 3
11 303 Zimmer, Ben Conway Recreation Center 32.63 3
12 342 Pincince, Zachary Somersworth Recreation 32.71 2
13 325 Tuttle, Dylan Somersworth Recreation 33.09 1
14 287 Tafliaferri, Nick Conway Recreation Center 35.94 3
Boys 13-14 200 Meter Dash Division 3
Name Team Finals Points
Finals
1 78 Winslow, Peter Exeter Parks and Recreation 26.16
2 156 Horan, Chris Hampstead Rec 26.80
3 256 Espo, Nicholas Newmarket Recreation 27.81
4 267 Boulter, Ethan Raymond 27.93
5 68 Proulx, Gregory Exeter Parks and Recreation 29.15
6 390 Wall, Dekota Ossipee Recreation 31.00
Boys 13-14 800 Meter Run Division 3
Name Team Finals Points
1 119 Harter, Tommy Hampton Recreation Dept 2:21.76
2 110 Gray, Sam Hampton Recreation Dept 2:24.42
3 12 Bortz, Maxwell Dover 2:28.02
4 20 Cooper, Colin Epping Recreation 2:35.58
5 333 Hill, Jacob Somersworth Recreation 2:41.79
(Boys 13-14 800 Meter Run Division 3)
Name Team Finals Points
6 335 Tuttle, Drew Somersworth Recreation 2:43.70
7 4 Lamoureux, Scott Dover 3:00.19
8 35 Dowe, Jacob Barrington Hershey 3:00.79
9 91 Alschiller, Connell Exeter Parks and Recreation 3:01.61
10 305 Gregory, Matt Conway Recreation Center 3:03.14
11 192 Mathias, Brendon wakefield recreation 3:05.28
Boys 13-14 1600 Meter Run Division 3
Name Team Finals Points
1 335 Tuttle, Drew Somersworth Recreation 5:34.96
2 78 Winslow, Peter Exeter Parks and Recreation 5:36.89
3 125 Dumont, Cameron Hampton Recreation Dept 5:39.43
4 111 Cotter, Sean Hampton Recreation Dept 6:06.82
5 35 Dowe, Jacob Barrington Hershey 6:22.38
6 91 Alschiller, Connell Exeter Parks and Recreation 6:24.22
Boys 13-14 4x100 Meter Relay Division 3
Team Relay Finals Points
1 Hampton Recreation Dept A 56.15
2 Somersworth Recreation A 1:00.87




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News