Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

BAA Half Marathon

Boston, MA, October 11, 2009

[Overall results | Top Overall and Masters M&F | Wheelchairs | Age Groups ]

Teams


                               TEAM RESULTS
                      9th ANNUAL B.A.A. HALF MARATHON
       Presented by Dana-Farber Cancer Institute and the Jimmy Fund
    October 11, 2009    (USATF Certified #MA09008RN)     Boston, Mass.
   ChronoTrack Timing by Granite State Race Services - bill(at)gsrs.com
================================================================================


-------------------------------------------------------------------------------
                           MALE OPEN TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  Boston Athletic Association                         
          1:07:38 1:07:44 1:08:05 1:08:08 1:10:12 (1:10:58) (1:11:07) = 5:41:47
         Will Dobbie, Terrence Shea, Paul Ryan, Mike Fisher, Joshua Ferenc,
         Brendan Prindiville, Joshua Gordon
   2.  Somerville Road Runners                             
          1:13:41 1:16:33 1:20:50 1:22:29 1:24:19 (1:25:05) (1:28:56) = 6:37:52
         Gregory Picklesimer, Zach Blume, Christopher Furlong, John Wichers,
         John Chapin, Jonathan Davey, Darryl Whitney
   3.  Community Running - Boston                          
          1:22:57 1:29:01 1:30:12 1:30:59 1:37:10 (1:40:42) (1:45:14) = 7:30:19
         Brian Hamill, Trevor Kusiak, Tony Trzcinka, Barry Sussman, Thomas Voss,
         Tom Hancock, Bill Aylward
   4.  Cambridge Running Club                              
          1:16:31 1:25:27 1:36:25 1:36:27 1:45:45 (1:54:43) (2:29:40) = 7:40:35
         Aaron Blum, Tracy Shriver, Hugh Hallawell, Kristopher Carver, Joseph
         Skuza, Kevin Donovan, Neil McCarthy
   5.  L Street Running Club                               
          1:29:39 1:32:07 1:34:17 1:37:50 1:39:11 (1:39:46) (1:42:26) = 7:53:04
         Hassan Haydar, Steve Murray, Richard Eaton, Jorge Espada, John
         Connolly, Gerard Rufo, Bill Gallagher
   6.  Heartbreak Hill Striders                            
          1:23:17 1:25:48 1:32:38 1:47:20 2:01:03 = 8:10:06
         Errol Yudelman, Nelson Dupere, Larry Keller, Mayank Tandon, John
         Summers
   7.  Central Mass Striders                               
          1:32:45 1:34:06 1:39:11 1:42:18 1:59:22 (2:12:19) (2:14:57) = 8:27:42
         Scott Stevens, Timothy Fitzgibbons, Mark Brownell, Jim Egan, Steven
         Grant, David Tall, Hector Cruz
   8.  Hopkinton Running Club                              
          1:26:59 1:44:00 1:44:58 1:45:21 1:49:18 (1:57:18) = 8:30:36
         John Whelan, Michael Pekkarinen, Peter Marci, Doug Kasper, Jonas
         Berlin, Glen Graubart
   9.  Colonial Road Runners                               
          1:29:23 1:34:25 1:45:53 2:02:13 2:05:04 (2:17:39) (2:22:43) = 8:56:58
         Stephen Warren, Matthew Gilman, Geo Balestino, Charles Gillis, Robert
         Binns, Bud Morton, Paul Flynn
  10.  Parkway Running Club                                
          1:35:46 1:42:44 1:47:59 2:03:11 2:07:21 (2:07:55) (2:10:47) = 9:17:01
         Raymond Gonzalez, Brian Duckworth, Mark Kmetz, James Lenoch, Joe
         Panepinto, Peter Johnson, James Lalonde
  11.  Boston Police Runners Club                          
          1:32:37 1:51:32 1:59:10 2:07:42 2:09:27 = 9:40:28
         Ryan Mason, Mike Mason, Gregory Long, Chris Casey, Robert Merner



-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE MASTERS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  Somerville Road Runners                             
          1:13:41 1:22:29 1:24:19 1:25:05 1:33:36 (1:35:43) (1:49:38) = 6:59:10
         Gregory Picklesimer, John Wichers, John Chapin, Jonathan Davey,
         Jonathan Su, Bob Pomeroy, Charlie Abrahams
   2.  Boston Athletic Association                         
          1:13:01 1:23:37 1:24:17 1:29:17 1:31:43 (1:35:45) (1:38:05) = 7:01:55
         Wayne Levy, James Ellis, Paul Davies, Michael Libenson, John Stuart,
         David Rein, Steve Liakos
   3.  L Street Running Club                               
          1:29:39 1:32:07 1:37:50 1:39:11 1:39:46 (1:42:26) (1:42:45) = 7:58:33
         Hassan Haydar, Steve Murray, Jorge Espada, John Connolly, Gerard Rufo,
         Bill Gallagher, David Ayer
   4.  Community Running - Boston                          
          1:30:12 1:30:59 1:37:10 1:40:42 1:45:14 (1:47:11) (2:13:16) = 8:04:17
         Tony Trzcinka, Barry Sussman, Thomas Voss, Tom Hancock, Bill Aylward,
         Michael Kelly, Reza Hakimian
   5.  Hopkinton Running Club                              
          1:26:59 1:44:00 1:44:58 1:49:18 1:57:18 = 8:42:33
         John Whelan, Michael Pekkarinen, Peter Marci, Jonas Berlin, Glen
         Graubart
   6.  Parkway Running Club                                
          1:35:46 1:42:44 1:47:59 2:03:11 2:07:21 (2:10:47) = 9:17:01
         Raymond Gonzalez, Brian Duckworth, Mark Kmetz, James Lenoch, Joe
         Panepinto, James Lalonde
   7.  Colonial Road Runners                               
          1:29:23 1:45:53 2:02:13 2:05:04 2:17:39 (2:40:11) = 9:40:12
         Stephen Warren, Geo Balestino, Charles Gillis, Robert Binns, Bud
         Morton, Patrick Casey
   8.  Central Mass Striders                               
          1:39:11 1:42:18 1:59:22 2:12:19 2:14:57 = 9:48:07
         Mark Brownell, Jim Egan, Steven Grant, David Tall, Hector Cruz



-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE VETERANS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  L Street Running Club                               
          1:29:39 1:37:50 1:39:46 (1:44:34) (2:01:17) (2:02:38) (2:02:39)
          = 4:47:15
         Hassan Haydar, Jorge Espada, Gerard Rufo, Ivan Blecher, Robert Gaudet,
         John Graney, Stephen Bettinelli
   2.  Boston Athletic Association                         
          1:31:43 1:35:45 1:46:20 = 4:53:48
         John Stuart, David Rein, Michael Davis
   3.  Heartbreak Hill Striders                            
          1:23:17 1:32:38 2:01:03 = 4:56:58
         Errol Yudelman, Larry Keller, John Summers



-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE SENIORS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  L Street Running Club                               
          1:37:50 1:44:34 2:01:17 (2:17:33) (2:23:17) = 5:23:41
         Jorge Espada, Ivan Blecher, Robert Gaudet, Terry Partridge, Tom
         McCormack



-------------------------------------------------------------------------------
                          FEMALE OPEN TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  Boston Athletic Association                         
          1:17:28 1:20:57 1:21:34 (1:24:00) (1:25:16) (1:25:33) (1:30:18)
          = 3:59:59
         Kasie Enman, Mariko Holbrook, Maria Varela, Renee Knapp, Lara Johnson,
         Beth Coughlin, Jacquelyn Cilley
   2.  Cambridge Running Club                              
          1:29:39 1:36:25 1:43:15 (1:44:33) (1:47:35) (1:48:09) (1:48:34)
          = 4:49:19
         Colleen Harrison, Carine Simon, Erin Kimbrel, Elizabeth Cutter-Wilson,
         Krista McDowell, Bethany Vasecka, Eileen Harrington
   3.  L Street Running Club                               
          1:36:36 1:37:58 1:39:46 (1:39:46) (1:40:15) (1:43:35) (1:45:11)
          = 4:54:20
         Christina Stone, Jane Hoffmann, Lisa Gallagher, Jane Cody, Lauren
         Frazier, Catherine Gorodentsev, Kyla Donnelly
   4.  Somerville Road Runners                             
          1:36:01 1:39:34 1:42:35 (1:42:36) (1:43:03) (1:44:23) (1:45:24)
          = 4:58:10
         Sara Saba, Sue Fowler-Finn, Jane Parkin, Courtney Phillips, Yili Yao,
         Aileen Bonilla, Karen Whelan
   5.  Suburban Striders                                   
          1:33:32 1:40:00 1:47:11 (1:47:40) (2:23:35) = 5:00:43
         Colleen Phelps, Sona Schuermann, Stephanie Hawkinson, Heidi Angle,
         Lesley Prowda
   6.  Community Running - Boston                          
          1:30:33 1:39:47 1:52:18 (1:53:29) (1:53:56) (1:56:37) (1:57:46)
          = 5:02:38
         Laura Lipcsei, Katie Bolin, Sue Cocchiarella, Bethany Rogers, Caitlin
         Andrews, Nicole Prinsen, Karen Gascoigne
   7.  Hopkinton Running Club                              
          1:35:02 1:42:42 1:46:45 (1:46:53) (1:57:21) (1:58:35) (2:04:03)
          = 5:04:29
         Margaret Kennedy, Deborah Thomas, Lisa English, Karen O'Neil, Susan
         Bushe, Ellen Mace, Leslie Marci
   8.  Colonial Road Runners                               
          1:32:08 1:42:09 1:50:45 (1:57:19) (1:57:24) (1:59:15) (2:01:08)
          = 5:05:02
         Jill Strathdee, Jillian Madison, Patricia Everett, Renae Tuffy, Cheryl
         Marquardt, Elizabeth Goldrosen, Corrine Giordani
   9.  Shamrock Running Club                               
          1:43:07 1:53:28 2:11:48 (2:20:19) (2:20:19) = 5:48:23
         Ann Domigan, Sarah Hurkett, Janessa Buttaro, Claire Bolger, Carol
         Leahy
  10.  HFC Striders                                        
          1:55:28 1:56:56 1:56:57 = 5:49:21
         Jamie George, Kathleen Yoh, Beth Guarnagia
  11.  Parkway Running Club                                
          2:03:08 2:07:20 2:10:14 (2:18:06) = 6:20:42
         Katherine Duckworth, Kay Omalley, Julia O'Connor, Danah Tench
  12.  Greater Framingham Running Club                     
          1:53:53 2:20:42 2:39:54 = 6:54:29
         Cynthia Laird, Sheryl Hirsch, Denise Murphy



-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE MASTERS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  L Street Running Club                               
          1:37:58 1:39:46 1:39:46 (1:43:35) (1:46:28) (1:48:38) (1:55:22)
          = 4:57:30
         Jane Hoffmann, Lisa Gallagher, Jane Cody, Catherine Gorodentsev, Terry
         Buchmiller, Cheri Cavanaugh, Jean Marie Carabuena
   2.  Suburban Striders                                   
          1:33:32 1:40:00 1:47:11 (1:47:40) (2:23:35) = 5:00:43
         Colleen Phelps, Sona Schuermann, Stephanie Hawkinson, Heidi Angle,
         Lesley Prowda
   3.  Hopkinton Running Club                              
          1:35:02 1:42:42 1:46:45 (1:46:53) (1:57:21) (1:58:35) (2:04:03)
          = 5:04:29
         Margaret Kennedy, Deborah Thomas, Lisa English, Karen O'Neil, Susan
         Bushe, Ellen Mace, Leslie Marci
   4.  Somerville Road Runners                             
          1:39:34 1:49:52 1:51:56 (1:53:30) (1:56:35) = 5:21:22
         Sue Fowler-Finn, Robin Travers, Kate Maul, Beth Logan, Alison Ballard
   5.  Colonial Road Runners                               
          1:42:09 1:50:45 1:57:24 (1:59:15) (2:09:21) (2:32:50) = 5:30:18
         Jillian Madison, Patricia Everett, Cheryl Marquardt, Elizabeth
         Goldrosen, Kathleen Capachione, Laurene Ellis
   6.  Shamrock Running Club                               
          1:43:07 2:20:19 2:20:19 = 6:23:45
         Ann Domigan, Claire Bolger, Carol Leahy
   7.  Parkway Running Club                                
          2:03:08 2:10:14 2:18:06 = 6:31:28
         Katherine Duckworth, Julia O'Connor, Danah Tench



-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE VETERANS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  L Street Running Club                               
          1:59:00 2:14:04 2:16:33 = 6:29:37
         Heidi Price, Judy Callahan, Paula Ward



-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE SENIORS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------






race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News