Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

East Haven Community Classic

East Haven, CT, September 12, 2009

Complete Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Allen Copas
Race Winner Allen Copas


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

East Haven Community Classic
September 12, 2009 - 5K
East Haven, CT

OVERALL WINNERS

Allen Copas, Wallingford, CT - 17:40
Kelly Bergeron, Wallingford, CT - 20:00


LOCATION
East Haven

Green
WEATHER
70 Degrees
Cloudy

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Allen Copas             Wallingford  CT       429   16 ***** M 16-19        17:40    5:42/M             
       2    Jaclyn Terese Lanzetti  Branford  CT          717   20       F W/C          17:54    5:46/M             
       3    Karen Smith             East Haven  CT        718   57       F W/C          17:54    5:46/M             
       4    Adam Bocco              West Haven  CT        904   16     1 M 16-19        18:28    5:57/M             
       5    Jeff Heintz             Wallingford  CT       812   50     1 M 50-59        18:42    6:02/M             
       6    Corbin Wolf             Wallingford  CT       428   17     2 M 16-19        18:52    6:05/M             
       7    Brent Cornwall          Wallingford  CT       464   15     1 M 13-15        19:03    6:09/M             
       8    Jerry Munck             North Haven  CT       703   53     2 M 50-59        19:11    6:11/M             
       9    Victor Koran            Wallingford  CT       427   17     3 M 16-19        19:35    6:19/M             
      10    Bryan Gionet            Southington  CT       908   26     1 M 20-29        19:46    6:23/M             
      11    Derek Lyon              Wallingford  CT       465   14     2 M 13-15        19:49    6:24/M             
      12    Eric Hoyt               East Haven  CT        914   18     4 M 16-19        19:51    6:24/M             
      13    Kelly Bergeron          Wallingford  CT       905   22 ***** F 20-29        20:00    6:27/M             
      14    Tyler Ross              East Haven  CT        225   17     5 M 16-19        20:13    6:31/M             
      15    Stephen Munzi           Wallingford  CT       426   15     3 M 13-15        20:14    6:32/M             
      16    Robert Sand             New Haven  CT         715   55     3 M 50-59        20:18    6:33/M             
      17    Dave Chameides          Oxford  CT            818   50     4 M 50-59        20:26    6:35/M             
      18    Marco Morocho           East Haven  CT        918   15     4 M 13-15        20:36    6:39/M             
      19    Darrell Adler           North Branford  CT    925   34     1 M 30-39        20:38    6:39/M             
      20    Dennis Spaulding        East Haven  CT        819   26     2 M 20-29        20:39    6:40/M             
      21    Marc Russo              Milford  CT           827   36     2 M 30-39        21:09    6:49/M             
      22    Ray Regan               North Haven  CT       709   42     1 M 40-49        21:11    6:50/M             
      23    Alex Areias             Naugatuck  CT         915   21     3 M 20-29        21:19    6:53/M             
      24    Cheetiri Smith          West Haven  CT        906   17     1 F 16-19        21:24    6:54/M             
      25    Luan Silva              East Haven  CT        804   16     6 M 16-19        21:25    6:55/M             
      26    James Shea              Sudbury  MA           816   17     7 M 16-19        21:32    6:57/M             
      27    Robert Howard           Guilford  CT          826   39     3 M 30-39        21:33    6:57/M             
      28    Aaron Best              East Haven  CT        806   25     4 M 20-29        21:42    7:00/M             
      29    James Wayne III         East Haven  CT        223   16     8 M 16-19        21:46    7:01/M             
      30    Rich Steeves            Guilford  CT          708   59     5 M 50-59        21:51    7:03/M             
      31    Daniel Araya            Stamford  CT          913   28     5 M 20-29        22:07    7:08/M             
      32    Michael Kerner          New Haven  CT         922   32     4 M 30-39        22:08    7:08/M             
      33    James Flynn             West Haven  CT        903   16     9 M 16-19        22:11    7:09/M             
      34    Chelsea Diver           Naugatuck  CT         720   22     2 F 20-29        22:18    7:12/M             
      35    Patrick Reynolds        Wallingford  CT       430   16    10 M 16-19        22:20    7:12/M             
      36    Charlie Yescott         Unionville  CT        821   68     1 M 60-69        22:22    7:13/M             
      37    Guy Pulino              Moodus  CT            808   64     2 M 60-69        22:31    7:16/M             
      38    Albert De Caprio        East Haven  CT        229   17    11 M 16-19        22:47    7:21/M             
      39    John Cronan             Branford  CT          701   62     3 M 60-69        22:54    7:23/M             
      40    Kristen Mc Kay          Tamworth  NH          705   21     3 F 20-29        23:03    7:26/M             
      41    Julie Dougherty         Washington  DC        807   24     4 F 20-29        23:06    7:27/M             
      42    Tyler Kemp              East Haven  CT        224   17    12 M 16-19        23:08    7:28/M             
      43    Kelly Mc Coy            Wallingford  CT        31   18     2 F 16-19        23:09    7:28/M             
      44    Katie Edgar             Wallingford  CT        30   15     1 F 13-15        23:25    7:33/M             
      45    Meaghan Montabana       East Haven  CT        722   30     1 F 30-39        23:28    7:34/M             
      46    Albert Defilipo         East Haven  CT        721   53     6 M 50-59        23:37    7:37/M             
      47    Marc Audet              Hamden  CT            811   51     7 M 50-59        23:55    7:43/M             
      48    Margan Smith            West Haven  CT        803   16     3 F 16-19        24:01    7:45/M             
      49    Chris Konareski         East Haven  CT        917   19    13 M 16-19        24:10    7:48/M             
      50    Jensa Morris            Guilford  CT          732   38     2 F 30-39        24:10    7:48/M             
      51    Kevin Plourd            Southington  CT       723   25     6 M 20-29        24:11    7:48/M             
      52    Michael Buchina         New Haven  CT         817   50     8 M 50-59        24:13    7:49/M             
      53    Anthony Sandella        East Haven  CT        226   17    14 M 16-19        24:14    7:49/M             
      54    Taylor Konareski        East Haven  CT        390   16     4 F 16-19        24:17    7:50/M             
      55    Kristie Ota             New Haven  CT         810   25     5 F 20-29        24:40    7:57/M             
      56    Victor Morris           Guilford  CT          733   46     2 M 40-49        24:42    7:58/M             
      57    Richard Anoreozzi       Hamden  CT            814   50     9 M 50-59        24:42    7:58/M             
      58    Mike Harkins            East Haven  CT        825   47     3 M 40-49        24:44    7:59/M             
      59    Amelia Siani            New Haven  CT         923   27     6 F 20-29        24:55    8:02/M             
      60    Megan Butler            East Haven  CT        389   15     2 F 13-15        25:00    8:04/M             
      61    Andrew Jefferies        Hamden  CT            912   11     1 M  1-12        25:06    8:06/M             
      62    Colin Jefferies         Hamden  CT            911   45     4 M 40-49        25:06    8:06/M             
      63    Jrinyi Pierce           East Haven  CT        228   16    15 M 16-19        25:22    8:11/M             
      64    Douglas Harkins         New Haven  CT         926   39     5 M 30-39        25:27    8:13/M             
      65    Jere Smith              Branford  CT          707   67     4 M 60-69        25:37    8:16/M             
      66    Sarina Lyon             Wallingford  CT        29   16     5 F 16-19        25:48    8:19/M             
      67    Victoria Pollack        Wallingford  CT        28   14     3 F 13-15        25:49    8:20/M             
      68    Michael Pilato          East Haven  CT        820   36     6 M 30-39        26:07    8:25/M             
      69    Amy Demers              Wallingford  CT        27   14     4 F 13-15        26:23    8:31/M             
      70    Kathleen Boyle          New Haven  CT         728   24     7 F 20-29        26:36    8:35/M             
      71    Joe Maturo              East Haven  CT        800   58    10 M 50-59        26:36    8:35/M             
      72    Rachael Puccino         East Haven  CT        391   16     6 F 16-19        26:43    8:37/M             
      73    Matthew Geno            East Haven  CT        802   25     8 F 20-29        26:44    8:37/M             
      74    Frank Lang              Seymour  CT           809   70     1 M 70-79        26:54    8:41/M             
      75    Tina Tran               East Haven  CT        392   16     7 F 16-19        26:58    8:42/M             
      76    Karen Occonnell         East Haven  CT        900   51     2 F 50-59        27:06    8:45/M             
      77    Denise Zielanski        Middletown  CT        822   37     3 F 30-39        27:07    8:45/M             
      78    David Adams             New Haven  CT         902   70     2 M 70-79        27:22    8:50/M             
      79    Diane Miranda           Branford  CT          909   44     1 F 40-49        27:36    8:54/M             
      80    Russell Scovin          Bethany  CT           726   50    11 M 50-59        27:40    8:55/M             
      81    Ryan Dacorte            East Haven  CT        706   22     7 M 20-29        27:47    8:58/M             
      82    Christine Gardner       Hamden  CT            724   22     9 F 20-29        27:54    9:00/M             
      83    William Gagnon          Old Saybrook  CT      702   73     3 M 70-79        28:03    9:03/M             
      84    Bob Goclowski           East Haven  CT        704   52    12 M 50-59        28:09    9:05/M             
      85    John Moniello           Guilford  CT          813   54    13 M 50-59        28:13    9:06/M             
      86    Julien Lee              Weston  CT            729   33     7 M 30-39        28:20    9:08/M             
      87    Michael Riolino         East Haven  CT        716   25     8 M 20-29        28:29    9:11/M             
      88    Kimberly Clifford       East Haven  CT        901   31     4 F 30-39        28:49    9:18/M             
      89    Kristin Boyle           Norwalk  CT           919   30     5 F 30-39        28:59    9:21/M             
      90    Matt Bedoukian          Redding  CT           920   29     9 M 20-29        28:59    9:21/M             
      91    Stacy Cacace            East Haven  CT        823   37     6 F 30-39        29:24    9:29/M             
      92    Marc Rinaldi            Greenwich  CT         921   35     8 M 30-39        29:33    9:32/M             
      93    Jack Doyle              Hamden  CT            805   69     5 M 60-69        30:02    9:41/M             
      94    William Vasquez         North Haven  CT       916   52    14 M 50-59        31:19   10:06/M             
      95    Amanda Kennedy          Stamford  CT          927   32     7 F 30-39        31:25   10:08/M             
      96    Christopher Barbaro     Branford  CT          910   15     5 M 13-15        31:45   10:15/M             
      97    Alissa Affinito         New Haven  CT         713   41     2 F 40-49        32:09   10:22/M             
      98    Joe Shea                Sudbury  MA           815   51    15 M 50-59        32:26   10:28/M             
      99    George Papuga           East Haven  CT        719   66     6 M 60-69        32:33   10:30/M             
     100    Janet Ragusa            Cheshire  CT          727   47     3 F 40-49        32:41   10:33/M             
     101    Allison Bailey          Branford  CT          924   25    10 F 20-29        32:50   10:35/M             
     102    Michael Draper          Guilford  CT          824   66     7 M 60-69        33:23   10:46/M             
     103    Stephanie Gagliardi     East Haven  CT        725   22    11 F 20-29        33:58   10:57/M             
     104    Bridget Steele          East Haven  CT        711   10     1 F  1-12        35:15   11:22/M             
     105    Joseph Steele           New Haven  CT         712   55    16 M 50-59        35:21   11:24/M             
     106    Matt Wrinn              Wallingford  CT       907   39     9 M 30-39        36:42   11:50/M             
     107    Herman Bershtein        Hamden  CT            710   84     1 M 80-99        38:42   12:29/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Bergeron Wallingford CT

905

22

11

20:00

6:27/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Allen Copas Wallingford CT

429

16

1

17:40

5:42/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bridget Steele East Haven CT

711

10

102

35:15

11:22/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Jefferies Hamden CT

912

11

59

25:06

8:06/M

 
Top

Women 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Edgar Wallingford CT

30

15

42

23:25

7:33/M

2

Megan Butler East Haven CT

389

15

58

25:00

8:04/M

3

Victoria Pollack Wallingford CT

28

14

65

25:49

8:20/M

 
Top

Men 13 to 15

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brent Cornwall Wallingford CT

464

15

5

19:03

6:09/M

2

Derek Lyon Wallingford CT

465

14

9

19:49

6:24/M

3

Stephen Munzi Wallingford CT

426

15

13

20:14

6:32/M

 
Top

Women 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheetiri Smith West Haven CT

906

17

22

21:24

6:54/M

2

Kelly Mc Coy Wallingford CT

31

18

41

23:09

7:28/M

3

Margan Smith West Haven CT

803

16

46

24:01

7:45/M

 
Top

Men 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Adam Bocco West Haven CT

904

16

2

18:28

5:57/M

2

Corbin Wolf Wallingford CT

428

17

4

18:52

6:05/M

3

Victor Koran Wallingford CT

427

17

7

19:35

6:19/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chelsea Diver Naugatuck CT

720

22

32

22:18

7:12/M

2

Kristen Mc Kay Tamworth NH

705

21

38

23:03

7:26/M

3

Julie Dougherty Washington DC

807

24

39

23:06

7:27/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryan Gionet Southington CT

908

26

8

19:46

6:23/M

2

Dennis Spaulding East Haven CT

819

26

18

20:39

6:40/M

3

Alex Areias Naugatuck CT

915

21

21

21:19

6:53/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Meaghan Montabana East Haven CT

722

30

43

23:28

7:34/M

2

Jensa Morris Guilford CT

732

38

48

24:10

7:48/M

3

Denise Zielanski Middletown CT

822

37

75

27:07

8:45/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Darrell Adler North Branford CT

925

34

17

20:38

6:39/M

2

Marc Russo Milford CT

827

36

19

21:09

6:49/M

3

Robert Howard Guilford CT

826

39

25

21:33

6:57/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Diane Miranda Branford CT

909

44

77

27:36

8:54/M

2

Alissa Affinito New Haven CT

713

41

95

32:09

10:22/M

3

Janet Ragusa Cheshire CT

727

47

98

32:41

10:33/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ray Regan North Haven CT

709

42

20

21:11

6:50/M

2

Victor Morris Guilford CT

733

46

54

24:42

7:58/M

3

Mike Harkins East Haven CT

825

47

56

24:44

7:59/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Occonnell East Haven CT

900

51

74

27:06

8:45/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Heintz Wallingford CT

812

50

3

18:42

6:02/M

2

Jerry Munck North Haven CT

703

53

6

19:11

6:11/M

3

Robert Sand New Haven CT

715

55

14

20:18

6:33/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlie Yescott Unionville CT

821

68

34

22:22

7:13/M

2

Guy Pulino Moodus CT

808

64

35

22:31

7:16/M

3

John Cronan Branford CT

701

62

37

22:54

7:23/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Lang Seymour CT

809

70

72

26:54

8:41/M

2

David Adams New Haven CT

902

70

76

27:22

8:50/M

3

William Gagnon Old Saybrook CT

702

73

81

28:03

9:03/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

710

84

105

38:42

12:29/M


 

High School Boys

 

Top 5

---- Finishers ----

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

8*

9*

1

Add's Animals Boys

35

1

5

7

9

13

       

Top 5 Times: 1:36:21

 

2

East Haven Boys

3 finishers

12

27

40

           
 
 

High School Girls

 

Top 5

---- Finishers ----

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

8*

9*

1

Add's Animals Girls

279

41

42

64

65

67

       

Top 5 Times: 2:04:34

 

2

East Haven Girls

3 finishers

52

70

73

           

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News