Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Pamby Ridgefield Half Marathon

Ridgefield, CT, October 4, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Joseph Ekuom
Race Winner Joseph Ekuom


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Pamby Rridgefield Half Marathon
October 4, 2009 - 13.2 Miles
Ridgefield, CT

OVERALL WINNERS

Joseph Ekuom, High Falls, NY - 1:09:58
Jackie Baumgartner, New Haven, CT - 1:25:16


LOCATION
Richard Venus

Municipal Building
WEATHER
68 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Joseph Ekuom            High Falls  NY        622   39 ***** M 30-39      1:09:58    5:20/M             
       2    Geoff Nelson            New Fairfield  CT      69   24 ***** M 18-29      1:10:22    5:22/M             
       3    Bryan Kovalsky          Peekskill  NY         412   30 ***** M 30-39      1:15:22    5:45/M             
       4    Jeffrey Zarrilli        Darien  CT            274   28     1 M 18-29      1:16:07    5:49/M             
       5    Scott McGrath           Durham  NH            611   22     2 M 18-29      1:17:42    5:56/M             
       6    Jeremy Howard           Stratford  CT         225   29     3 M 18-29      1:18:47    6:01/M             
       7    Jeff Sheldon            Southbury  CT         593   29     4 M 18-29      1:19:47    6:05/M             
       8    Wantuil Souza           Bridgeport  CT        583   42     1 M 40-49      1:20:02    6:07/M             
       9    George Buchanan         Shelton  CT           420   52     1 M 50-59      1:21:13    6:12/M             
      10    Chele Modica            Ridgefield  CT        174   37     1 M 30-39      1:23:45    6:24/M             
      11    Ednaldo Oliveira        Danbury  CT           596   40     2 M 40-49      1:23:52    6:24/M             
      12    Paul Moyse              Monroe  CT            293   55     2 M 50-59      1:24:56    6:29/M             
      13    Jackie Baumgartner      New Haven  CT         224   26 ***** F 18-29      1:25:16    6:31/M             
      14    Alejandro Pasten        Stamford  CT          317   36     2 M 30-39      1:25:46    6:33/M             
      15    Megan Peterson          Fairfield  CT         441   26 ***** F 18-29      1:25:55    6:34/M             
      16    David Oelberg           Newtown  CT           308   46     3 M 40-49      1:25:59    6:34/M             
      17    Pedro Cobos             Danbury  CT           392   55     3 M 50-59      1:26:39    6:37/M             
      18    Fernando Caetano        Bethel  CT            446   51     4 M 50-59      1:26:47    6:37/M             
      19    Anthony Kelly           Fairfield  CT         333   46     4 M 40-49      1:27:00    6:38/M             
      20    David Griffin           Ridgefield  CT        158   22     5 M 18-29      1:27:12    6:39/M             
      21    Bill Borla              Torrington  CT        702   69     1 M 60-69      1:27:28    6:41/M             
      22    Tim Neil                Ridgefield  CT        439   40     5 M 40-49      1:27:29    6:41/M             
      23    John Di Carlo           Wolcott  CT           380   57     5 M 50-59      1:27:32    6:41/M             
      24    Katie Bottini           Wilton  CT             70   23 ***** F 18-29      1:27:57    6:43/M             
      25    Michael Ruospo          Stratford  CT         312   45     6 M 40-49      1:28:04    6:43/M             
      26    David Englert           Ridgefield  CT        623   42     7 M 40-49      1:28:10    6:44/M             
      27    Jeff Boris              Ridgefield  CT        378   36     3 M 30-39      1:28:11    6:44/M             
      28    Mark Gennusa            Ridgefield  CT        229   22     6 M 18-29      1:28:20    6:45/M             
      29    Andrew Piganelli        Ridgefield  CT        610   47     8 M 40-49      1:28:36    6:46/M             
      30    Dana Perry              New Canaan  CT        597   47     9 M 40-49      1:28:58    6:47/M             
      31    Scott Holmes            Middlebury  CT        620   47    10 M 40-49      1:29:00    6:48/M             
      32    Mario Longo             Waterbury  CT         708   37     4 M 30-39      1:29:24    6:49/M             
      33    Tyler Carr              Ridgefield  CT        458   45    11 M 40-49      1:29:37    6:50/M             
      34    Wes Byerly              Ridgefield  CT        368   57     6 M 50-59      1:29:51    6:52/M             
      35    Bryan French            Fairfield  CT         739   32     5 M 30-39      1:29:57    6:52/M             
      36    Patrick Scully          Ridgefield  CT        101   40    12 M 40-49      1:30:10    6:53/M             
      37    Fred Gaston             Wilton  CT            239   50     7 M 50-59      1:30:21    6:54/M             
      38    Sean Fitzpatrick        Southport  CT         401   41    13 M 40-49      1:30:45    6:56/M             
      39    Todd Henrich            South Salem  NY       147   41    14 M 40-49      1:31:13    6:58/M             
      40    Brian Coyman            New Fairfield  CT     577   34     6 M 30-39      1:31:25    6:59/M             
      41    Brad Darco              Sheffield  MA         812   29     7 M 18-29      1:31:33    6:59/M             
      42    Michael Biehl           Ridgefield  CT        578   49    15 M 40-49      1:31:34    6:59/M             
      43    Mary Dolan Zengo        Wilton  CT            598   44     1 F 40-49      1:31:39    7:00/M             
      44    Sharon Vos              Riverside  CT         595   54     1 F 50-59      1:31:45    7:00/M             
      45    Graham Varty            Greenwich  CT         700   28     1 F 18-29      1:31:51    7:01/M             
      46    Stephen Chase           Wilton  CT            459   42    16 M 40-49      1:31:57    7:01/M             
      47    Andrew Kemalian         Canton  MA            131   39     7 M 30-39      1:32:16    7:03/M             
      48    Evan McGerald           Ridgefield  CT        719   36     8 M 30-39      1:32:18    7:03/M             
      49    Danny Berman            Pound Ridge  NY       444   16     1 M  2-17      1:32:39    7:04/M             
      50    Bruce Beebe             Madison  CT           726   48    17 M 40-49      1:32:42    7:05/M             
      51    Geoffrey Wakeford       Danbury  CT           434   49    18 M 40-49      1:32:59    7:06/M             
      52    Teren Block             Ridgefield  CT        413   44     2 F 40-49      1:33:17    7:07/M             
      53    Peter Kent              Ridgefield  CT        264   48    19 M 40-49      1:33:23    7:08/M             
      54    Andrew Corsilla         Ridgefield  CT        409   38     9 M 30-39      1:33:28    7:08/M             
      55    Bill Hunter             Fairfield  CT         703   47    20 M 40-49      1:33:32    7:08/M             
      56    Tom Hislop              Newtown  CT           584   39    10 M 30-39      1:34:08    7:11/M             
      57    Wilson Rivas            Bethel  CT            722   44    21 M 40-49      1:34:10    7:11/M             
      58    Ben Wallore             Danbury  CT           604   53     8 M 50-59      1:34:34    7:13/M             
      59    Joe Holland             Fairfield  CT         617   37    11 M 30-39      1:34:45    7:14/M             
      60    Shana Decsi             Darien  CT            376   32     1 F 30-39      1:34:48    7:14/M             
      61    Geraldo Ribeiro         Danbury  CT           397   52     9 M 50-59      1:35:22    7:17/M             
      62    Patrick Flynn           Monroe  CT            314   53    10 M 50-59      1:35:39    7:18/M             
      63    Ron Sieracki            Woodbury  CT          588   51    11 M 50-59      1:35:57    7:19/M             
      64    Oscar Batres            Danbury  CT           744   49    22 M 40-49      1:36:26    7:22/M             
      65    Marc Ferland            Weston  CT            801   35    12 M 30-39      1:36:33    7:22/M             
      66    Andrew Ives             Portland  CT          336   32    13 M 30-39      1:36:48    7:23/M             
      67    Timothy Urbanz          Ridgefield  CT        287   39    14 M 30-39      1:36:51    7:24/M             
      68    Alene Lofink            Brookfield  CT        456   46     3 F 40-49      1:36:53    7:24/M             
      69    Chris Benedetto         Ridgefield  CT        419   48    23 M 40-49      1:37:17    7:26/M             
      70    Stuart Weitzman         Bedford Hills  NY     389   36    15 M 30-39      1:37:24    7:26/M             
      71    Robert Sedita           Norwalk  CT           463   51    12 M 50-59      1:37:27    7:26/M             
      72    James Liebertz          Stamford  CT          377   38    16 M 30-39      1:37:32    7:27/M             
      73    Filippo Imperiali       Weston  CT            220   45    24 M 40-49      1:37:45    7:28/M             
      74    John Bucci              Glastonbury  CT       370   34    17 M 30-39      1:37:46    7:28/M             
      75    James Levy              Ridgefield  CT         38   45    25 M 40-49      1:37:51    7:28/M             
      76    Adam Norwitt            Ridgefield  CT        184   40    26 M 40-49      1:37:53    7:28/M             
      77    John Krasniewicz        Old Greenwich  CT     160   58    13 M 50-59      1:38:13    7:30/M             
      78    Steven Mason            Creve Coeur  MO        96   31    18 M 30-39      1:38:36    7:32/M             
      79    Joe Dolen               Brookfield  CT        473   54    14 M 50-59      1:38:44    7:32/M             
      80    Scott Edwardson         Ridgefield  CT        112   39    19 M 30-39      1:38:54    7:33/M             
      81    George Grenier          Katonah  NY           580   44    27 M 40-49      1:39:08    7:34/M             
      82    Nick Jubok              Yorktown Heights  N   269   53    15 M 50-59      1:39:24    7:35/M             
      83    Brian Sweeney           Wilton  CT            150   42    28 M 40-49      1:40:24    7:40/M             
      84    Neil Farrow             Ridgefield  CT        189   46    29 M 40-49      1:40:28    7:40/M             
      85    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT     313   63     2 M 60-69      1:40:40    7:41/M             
      86    Anne Regan              Fairfield  CT         478   44     4 F 40-49      1:40:40    7:41/M             
      87    Rob Fryer               New Canaan  CT        607   62     3 M 60-69      1:40:41    7:41/M             
      88    Howard Mandel           New York  NY          102   51    16 M 50-59      1:40:42    7:41/M             
      89    Steve Sasse             Ridgefield  CT        589   41    30 M 40-49      1:40:50    7:42/M             
      90    Jason Twedt             Danbury  CT           181   31    20 M 30-39      1:40:57    7:42/M             
      91    Eric Friedland          Westport  CT          819   36    21 M 30-39      1:40:58    7:42/M             
      92    Steve Baker             Portland  CT          581   38    22 M 30-39      1:41:05    7:43/M             
      93    Craig Bonn              Westport  CT          100   38    23 M 30-39      1:41:05    7:43/M             
      94    Fabrice Garzulino       Danbury  CT           272   37    24 M 30-39      1:41:06    7:43/M             
      95    Michael Berman          Pound Ridge  NY       443   55    17 M 50-59      1:41:11    7:43/M             
      96    Gwen MacNamara          Briarcliff Manor  N   618   47     5 F 40-49      1:41:13    7:44/M             
      97    Greg Elkin              Norwalk  CT           749   38    25 M 30-39      1:41:22    7:44/M             
      98    Ann Williams            Old Greenwich  CT     282   45     6 F 40-49      1:41:39    7:46/M             
      99    Matthew Heinly          Poughkeepsie  NY      457   39    26 M 30-39      1:41:46    7:46/M             
     100    Richard Cho             Briarcliff Manor  N   335   42    31 M 40-49      1:41:46    7:46/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Craig Knutson           Wilton  CT            256   50    18 M 50-59      1:41:49    7:46/M             
     102    Tony Smyth              Ridgefield  CT        592   50    19 M 50-59      1:41:50    7:46/M             
     103    Katie Denious           Wilton  CT            339   40     7 F 40-49      1:41:56    7:47/M             
     104    Tom Kimball             Ridgefield  CT        290   40    32 M 40-49      1:41:57    7:47/M             
     105    Patrick Maglier         Wellsville  NY        182   43    33 M 40-49      1:42:02    7:47/M             
     106    Peter Ryan              Bedford Hills  NY     816   46    34 M 40-49      1:42:02    7:47/M             
     107    Eamonn O'Donnell        Katonah  NY           591   39    27 M 30-39      1:42:04    7:47/M             
     108    Paula Muller            New Canaan  CT        250   38     2 F 30-39      1:42:05    7:48/M             
     109    Jan Schole              Ridgefield  CT        198   42    35 M 40-49      1:42:08    7:48/M             
     110    Elzbieta Bevan          Ridgefield  CT         82   30     3 F 30-39      1:42:15    7:48/M             
     111    John Mc Geary           Ridgefield  CT        270   45    36 M 40-49      1:42:21    7:49/M             
     112    Ted Prospect            Wilton  CT            737   44    37 M 40-49      1:42:23    7:49/M             
     113    Lyn Mc Cabe             Bethel  CT            271   31     4 F 30-39      1:42:24    7:49/M             
     114    Nancy Bailenson         Yorktown Heights  N   309   55     2 F 50-59      1:42:27    7:49/M             
     115    R. Mark Burton          Fairfield  CT         346   46    38 M 40-49      1:42:29    7:49/M             
     116    Adam Stone              Somers  NY            614   39    28 M 30-39      1:42:32    7:50/M             
     117    Leslie K-Townswnd       Ridgefield  CT        487   50     3 F 50-59      1:42:37    7:50/M             
     118    Melissa Fattibene       Sandy Hook  CT        179   30     5 F 30-39      1:42:40    7:50/M             
     119    Mark Kaduboski          Wilton  CT            299   38    29 M 30-39      1:42:48    7:51/M             
     120    Scott Munson            Yorktown Heights  N   292   42    39 M 40-49      1:42:51    7:51/M             
     121    Partick O'Connor        Stamford  CT           30   39    30 M 30-39      1:42:57    7:52/M             
     122    Derek Smyth             Wilton  CT            267   47    40 M 40-49      1:42:58    7:52/M             
     123    Kevin Lloyd             Darien  CT            374   56    20 M 50-59      1:43:40    7:55/M             
     124    Jim Lane                Wilton  CT            125   45    41 M 40-49      1:43:42    7:55/M             
     125    David Bennett           Stamford  CT          615   45    42 M 40-49      1:43:48    7:55/M             
     126    Kacky Theoharides       Wilton  CT            407   37     6 F 30-39      1:43:59    7:56/M             
     127    Piotr Moroz             Waterbury  CT         375   43    43 M 40-49      1:44:21    7:58/M             
     128    Mark Carioto            Weston  CT            338   39    31 M 30-39      1:44:21    7:58/M             
     129    Jason Panzer            Fairfield  CT         432   38    32 M 30-39      1:44:23    7:58/M             
     130    Andy Alcosser           Fairfield  CT         345   43    44 M 40-49      1:44:26    7:58/M             
     131    Roy Van Eick            Stamford  CT          214   60     4 M 60-69      1:45:04    8:01/M             
     132    Jeannine Fagan          Bethel  CT            367   39     7 F 30-39      1:45:10    8:02/M             
     133    Jay Villeneuve          Newtown  CT           146   39    33 M 30-39      1:45:15    8:02/M             
     134    Glenn Stewart           Ridgefield  CT        138   22     8 M 18-29      1:45:36    8:04/M             
     135    Karen Lummis            Weston  CT            319   47     8 F 40-49      1:45:36    8:04/M             
     136    Thomas Fine             Stamford  CT          349   41    45 M 40-49      1:45:41    8:04/M             
     137    Sherry Duff             Stratford  CT         477   41     9 F 40-49      1:45:53    8:05/M             
     138    Megan Gagnon            Newtown  CT           411   33     8 F 30-39      1:45:54    8:05/M             
     139    Marty Schaivone         Stratford  CT         476   55    21 M 50-59      1:45:58    8:05/M             
     140    Anthony Preisanoi       Wilton  CT            394   39    34 M 30-39      1:46:00    8:05/M             
     141    Mark Begor              Wilton  CT            108   51    22 M 50-59      1:46:06    8:06/M             
     142    Renata Britto-Pereira   Old Greenwich  CT     115   37     9 F 30-39      1:46:07    8:06/M             
     143    Linda Wolfengruber      New Canaan  CT        729   58     4 F 50-59      1:46:14    8:07/M             
     144    Erik Hovdestad          Brookfield  CT        383   33    35 M 30-39      1:46:23    8:07/M             
     145    Cynthia De Girolamo     Sandy Hook  CT        469   43    10 F 40-49      1:46:26    8:07/M             
     146    Robert Raich            Brooklyn  NY          355   39    36 M 30-39      1:46:29    8:08/M             
     147    Steven Raich            Stamford  CT          252   36    37 M 30-39      1:46:29    8:08/M             
     148    Robert Marcinko         New Canaan  CT        810   34    38 M 30-39      1:46:33    8:08/M             
     149    Lindsay O'Brien         Riverside  CT         350   33    10 F 30-39      1:46:36    8:08/M             
     150    Cindy Fox               Easton  CT            486   50     5 F 50-59      1:46:40    8:09/M             
     151    Paula Scaminaci         Cos Cob  CT           803   43    11 F 40-49      1:46:46    8:09/M             
     152    Miles Marshall          Gardner  KS           590   43    46 M 40-49      1:46:59    8:10/M             
     153    Stephanie Coluccini     New York  NY          283   25     2 F 18-29      1:47:06    8:11/M             
     154    Mark Breene             Wilton  CT            337   42    47 M 40-49      1:47:08    8:11/M             
     155    Michael Minardi         Ridgefield  CT        149   35    39 M 30-39      1:47:10    8:11/M             
     156    Wayne Zimmerman         Weston  CT            429   45    48 M 40-49      1:47:16    8:11/M             
     157    Ellie Hashmall          Yorktown Heights  N   414   52     6 F 50-59      1:47:22    8:12/M             
     158    Shannon Sturz                                 470   25     9 M 18-29      1:47:22    8:12/M             
     159    Thomas Hynes            New Canaan  CT        352   36    40 M 30-39      1:47:23    8:12/M             
     160    Marie Katz              Ridgefield  CT         18   38    11 F 30-39      1:47:45    8:14/M             
     161    David Hansen            Danbury  CT           265   52    23 M 50-59      1:47:46    8:14/M             
     162    Kate Turner             Ridgefield  CT        363   43    12 F 40-49      1:47:59    8:15/M             
     163    Tim Hyland              Ridgefield  CT        481   45    49 M 40-49      1:48:01    8:15/M             
     164    Hasan Bayazit           Westport  CT          302   36    41 M 30-39      1:48:10    8:15/M             
     165    Michael Leckie          Ridgefield  CT        201   43    50 M 40-49      1:48:10    8:15/M             
     166    Tim Kelly               Ridgefield  CT        153   33    42 M 30-39      1:48:22    8:16/M             
     167    Benjamin Peck           Norwalk  CT            13   30    43 M 30-39      1:48:25    8:17/M             
     168    Marty Ogden             Brookfield  CT        805   40    51 M 40-49      1:48:31    8:17/M             
     169    Kelly Bird              Norwalk  CT           275   26     3 F 18-29      1:48:37    8:17/M             
     170    Glenn Mc Cabe           Brookfield  CT        241   43    52 M 40-49      1:48:43    8:18/M             
     171    Leah Begg               Newtown  CT            90   40    13 F 40-49      1:48:48    8:18/M             
     172    Arthur McGrath          Francestown  NH       612   58    24 M 50-59      1:48:50    8:18/M             
     173    Kathleen Senior         New Milford  CT       354   47    14 F 40-49      1:48:55    8:19/M             
     174    Bill Begg               Newtown  CT            91   46    53 M 40-49      1:49:05    8:20/M             
     175    Fred Forster            Ridgefield  CT         12   36    44 M 30-39      1:49:08    8:20/M             
     176    Allison Pinkham         Ridgefield  CT        197   34    12 F 30-39      1:49:18    8:21/M             
     177    Kai Strasse             Norwalk  CT            35   39    45 M 30-39      1:49:24    8:21/M             
     178    Dorian Kail             Westport  CT          393   41    15 F 40-49      1:49:27    8:21/M             
     179    Glen Kutler             Ridgefield  CT        305   41    54 M 40-49      1:49:45    8:23/M             
     180    David Riek              Ridgefield  CT        206   42    55 M 40-49      1:49:45    8:23/M             
     181    Timothy Lord            Stamford  CT          122   24    10 M 18-29      1:49:46    8:23/M             
     182    Joan Russell            Brooklyn  NY          129   27     4 F 18-29      1:49:47    8:23/M             
     183    George Wilson           Ridgefield  CT        111   41    56 M 40-49      1:49:49    8:23/M             
     184    Victoria Wish           Bethel  CT             77   35    13 F 30-39      1:49:50    8:23/M             
     185    Brad Wellington         Darien  CT            594   33    46 M 30-39      1:49:50    8:23/M             
     186    Emily Shelly            Darien  CT            109   28     5 F 18-29      1:49:55    8:23/M             
     187    Steven Farmer           Norwalk  CT           466   38    47 M 30-39      1:49:56    8:24/M             
     188    Tim Mc Grath            Park Ridge  NJ        462   47    57 M 40-49      1:49:58    8:24/M             
     189    Josephine Simko         Bethel  CT            170   45    16 F 40-49      1:50:00    8:24/M             
     190    Cindy Scannell          Middlebury  CT        730   51     7 F 50-59      1:50:01    8:24/M             
     191    Sarah Reynolds          Darien  CT            202   37    14 F 30-39      1:50:07    8:24/M             
     192    Olivia Gennusa          Ridgefield  CT        228   19     6 F 18-29      1:50:14    8:25/M             
     193    John Grotto             Wilton  CT            395   38    48 M 30-39      1:50:27    8:26/M             
     194    Anthony Cioffoletti     Armonk  NY            390   49    58 M 40-49      1:50:28    8:26/M             
     195    Olivia Vellios          Richboro  PA          226   23     7 F 18-29      1:50:29    8:26/M             
     196    Denis Rolfes            Ridgefield  CT        253   23    11 M 18-29      1:50:35    8:26/M             
     197    John Fusek              New Canaan  CT        475   49    59 M 40-49      1:50:35    8:26/M             
     198    Skip Hovdestad          Mount Kisco  NY       381   60     5 M 60-69      1:50:36    8:27/M             
     199    Jamie Kemp              Ridgefield  CT         57   31    49 M 30-39      1:50:37    8:27/M             
     200    Jorge Torre             Milford  CT           717   40    60 M 40-49      1:50:40    8:27/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     201    Jennifer Doherty        Danbury  CT           328   40    17 F 40-49      1:50:42    8:27/M             
     202    Ross Cotjanle           Orange  CT            723   48    61 M 40-49      1:50:42    8:27/M             
     203    Mark Vincent            Somers  NY            244   40    62 M 40-49      1:50:44    8:27/M             
     204    Mark Gilliam            Ridgefield  CT        713   56    25 M 50-59      1:50:50    8:28/M             
     205    Elizabeth Danyliw Mikha Boston  MA            183   25     8 F 18-29      1:50:52    8:28/M             
     206    Catherine Mc Carthy     Weston  CT            190   36    15 F 30-39      1:51:00    8:28/M             
     207    Richard Nelson          Ridgefield  CT        321   58    26 M 50-59      1:51:07    8:29/M             
     208    Neil Mandel             Shelton  CT           579   55    27 M 50-59      1:51:12    8:29/M             
     209    James Wickwire          Redding  CT           448   56    28 M 50-59      1:51:18    8:30/M             
     210    Mark Blandford          Ridgefield  CT         56   40    63 M 40-49      1:51:22    8:30/M             
     211    Kris Nawrocki           Stamford  CT          627   33    50 M 30-39      1:51:28    8:31/M             
     212    Jennifer Sachs          Ridgefield  CT        625   43    18 F 40-49      1:51:32    8:31/M             
     213    Paul Slager             Ridgefield  CT        626   41    64 M 40-49      1:51:32    8:31/M             
     214    Michael Carpenter       Redding  CT           471   52    29 M 50-59      1:51:35    8:31/M             
     215    Michael Althoz          Katonah  NY            78   40    65 M 40-49      1:51:46    8:32/M             
     216    Tom Inman               Ridgefield  CT        808   49    66 M 40-49      1:51:54    8:33/M             
     217    Anthony Sivinski        Westport  CT          199   44    67 M 40-49      1:51:57    8:33/M             
     218    Mark McCrane            Greenwich  CT         742   23    12 M 18-29      1:52:01    8:33/M             
     219    Peter Myers             Norwalk  CT           449   26    13 M 18-29      1:52:11    8:34/M             
     220    Diane Benke             Danbury  CT           586   36    16 F 30-39      1:52:13    8:34/M             
     221    Jennifer Ward           New Canaan  CT        172   43    19 F 40-49      1:52:15    8:34/M             
     222    Eric Goulet             Milford  CT           724   47    68 M 40-49      1:52:16    8:34/M             
     223    Margan Walsh            Wilton  CT            187   42    20 F 40-49      1:52:19    8:34/M             
     224    Paul Vogel              Califon  NJ            97   58    30 M 50-59      1:52:20    8:35/M             
     225    Susie Buffam            Ridgefield  CT        332   37    17 F 30-39      1:52:26    8:35/M             
     226    Ed Marquez              Ridgefield  CT        709   44    69 M 40-49      1:52:30    8:35/M             
     227    John Ortegon            Stamford  CT          386   52    31 M 50-59      1:52:36    8:36/M             
     228    Krys Russo              Bethel  CT            164   40    21 F 40-49      1:52:40    8:36/M             
     229    Christian Zimmermann    Burlington  CT        288   41    70 M 40-49      1:52:48    8:37/M             
     230    Christopher Martin      New York  NY          365   59    32 M 50-59      1:52:53    8:37/M             
     231    Frank Scarfi            Brookfield  CT        735   45    71 M 40-49      1:52:55    8:37/M             
     232    Laurie Kelleher         Bedford Hills  NY     718   33    18 F 30-39      1:53:02    8:38/M             
     233    Wayne Cafran            South Salem  NY       155   48    72 M 40-49      1:53:15    8:39/M             
     234    Alan Pittman            Trumbull  CT          188   39    51 M 30-39      1:53:17    8:39/M             
     235    Jistin Morely           Middlebury  CT        410   48    73 M 40-49      1:53:30    8:40/M             
     236    Stephanie Dietz         Westport  CT          310   41    22 F 40-49      1:53:33    8:40/M             
     237    William Hassett         Katonah  NY           704   44    74 M 40-49      1:53:36    8:40/M             
     238    Michael Gould           Madison  CT           599   42    75 M 40-49      1:53:39    8:41/M             
     239    Anca Jordan             New Canaan  CT         81   29     9 F 18-29      1:53:40    8:41/M             
     240    Deborah Schmidt         Patterson  NY         484   49    23 F 40-49      1:53:45    8:41/M             
     241    Susan Golden            Katonah  NY           452   49    24 F 40-49      1:53:45    8:41/M             
     242    Colette Rabacs          Westport  CT          120   41    25 F 40-49      1:53:52    8:42/M             
     243    John Bortells           Ridgefield  CT        453   46    76 M 40-49      1:54:00    8:42/M             
     244    William Velthaus        Ridgefield  CT         87   44    77 M 40-49      1:54:07    8:43/M             
     245    Sarah Margulies         Weston  CT            330   42    26 F 40-49      1:54:09    8:43/M             
     246    Kevin Korsh             Weston  CT            213   48    78 M 40-49      1:54:11    8:43/M             
     247    Nicole Vink             New Canaan  CT        602   42    27 F 40-49      1:54:21    8:44/M             
     248    Rafael Axen             Ridgefield  CT         76   34    52 M 30-39      1:54:22    8:44/M             
     249    Rosemary Lane           Goshen  CT            600   53     8 F 50-59      1:54:22    8:44/M             
     250    Stacy Hynes             Ridgefield  CT        212   41    28 F 40-49      1:54:28    8:44/M             
     251    Kyle Bensen             West Haven  CT        438   48    79 M 40-49      1:54:32    8:45/M             
     252    David Durbin            Ridgefield  CT        609   50    33 M 50-59      1:54:33    8:45/M             
     253    Bill Gross              Ridgefield  CT        605   56    34 M 50-59      1:54:34    8:45/M             
     254    James Horner            Campton  NH           585   55    35 M 50-59      1:54:35    8:45/M             
     255    Kevin Cummins           Ridgefield  CT        402   36    53 M 30-39      1:54:38    8:45/M             
     256    David Stomski           Rye Brook  NY         255   41    80 M 40-49      1:54:39    8:45/M             
     257    Enrico Guerrera         Watertown  CT         364   52    36 M 50-59      1:55:04    8:47/M             
     258    Ross Lally              Bolton  CT            186   56    37 M 50-59      1:55:09    8:47/M             
     259    John Legg               Ridgefield  CT        203   48    81 M 40-49      1:55:10    8:47/M             
     260    Elli Hess               Danbury  CT           734   44    29 F 40-49      1:55:13    8:48/M             
     261    Robert Hashmian         Ridgefield  CT        209   42    82 M 40-49      1:55:15    8:48/M             
     262    Robert Nouza            Brewster  NY          243   57    38 M 50-59      1:55:19    8:48/M             
     263    Raul Ortega             Westport  CT          710   53    39 M 50-59      1:55:21    8:48/M             
     264    John Praino             Fishkill  NY          251   35    54 M 30-39      1:55:22    8:48/M             
     265    Tom Lewis               Pound Ridge  NY        17   35    55 M 30-39      1:55:22    8:48/M             
     266    Erica Hidalgo           New York  NY           84   27    10 F 18-29      1:55:23    8:48/M             
     267    Steve Klimaszewski      Mount Kisco  NY       582   48    83 M 40-49      1:55:27    8:49/M             
     268    Helaine Fischer         Ridgefield  CT        621   47    30 F 40-49      1:55:30    8:49/M             
     269    Harold Fischer          Ridgefield  CT        809   46    84 M 40-49      1:55:30    8:49/M             
     270    Allegra Pigott          Stamford  CT           49   41    31 F 40-49      1:55:41    8:50/M             
     271    Mike Argenio            Stamford  CT          712   45    85 M 40-49      1:55:41    8:50/M             
     272    Bernadette Vega         Katonah  NY           230   43    32 F 40-49      1:55:58    8:51/M             
     273    Colleen Cugine          Ridgefield  CT        603   48    33 F 40-49      1:56:12    8:52/M             
     274    Joseph Mc Quade         Portland  CT          430   42    86 M 40-49      1:56:18    8:53/M             
     275    John Iannaccone         New Milford  CT       601   51    40 M 50-59      1:56:25    8:53/M             
     276    Brad Aron               Weston  CT            727   46    87 M 40-49      1:56:33    8:54/M             
     277    Kristen Ardito          Norwalk  CT           406   34    19 F 30-39      1:56:40    8:54/M             
     278    Andrew Lombardozzi      Ridgefield  CT        705   43    88 M 40-49      1:57:01    8:56/M             
     279    Camilla Klein           Westport  CT           73   37    20 F 30-39      1:57:03    8:56/M             
     280    David Haas              Katonah  NY           483   40    89 M 40-49      1:57:08    8:56/M             
     281    Mario Bernardis         Ridgefield  CT        811   55    41 M 50-59      1:57:14    8:57/M             
     282    Catherine Turley        West Hartford  CT     746   24    11 F 18-29      1:57:18    8:57/M             
     283    Paul Mangiafico         Newtown  CT           300   46    90 M 40-49      1:57:22    8:58/M             
     284    Scott Raybin            Fort Lauderdale  FL    20   38    56 M 30-39      1:57:36    8:59/M             
     285    Hope Crotty             Fairfield  CT         400   39    21 F 30-39      1:57:50    9:00/M             
     286    Bob Galvin              Ridgefield  CT        464   50    42 M 50-59      1:57:58    9:00/M             
     287    Noreen Papa             Ridgefield  CT        440   43    34 F 40-49      1:57:59    9:00/M             
     288    Anne Hall               Fairfield  CT         276   37    22 F 30-39      1:58:00    9:00/M             
     289    Justin Colby            Stratford  CT         426   24    14 M 18-29      1:58:10    9:01/M             
     290    Sallie Jo Boehle        Ridgefield  CT        616   44    35 F 40-49      1:58:12    9:01/M             
     291    Don Capone              Norwalk  CT           318   60     6 M 60-69      1:58:14    9:02/M             
     292    Sue Holden              Stamford  CT          361   55     9 F 50-59      1:58:19    9:02/M             
     293    Sharon Turkaly          Cottageville  WV      173   47    36 F 40-49      1:58:19    9:02/M             
     294    Tony Cataldo            Ridgefield  CT         43   45    91 M 40-49      1:58:26    9:02/M             
     295    Ira Lough               North Smithfield  R   298   42    92 M 40-49      1:58:27    9:03/M             
     296    Lori Lustig             Somers  NY            139   41    37 F 40-49      1:58:29    9:03/M             
     297    Peggy Rosenzweig        Katonah  NY           417   44    38 F 40-49      1:58:29    9:03/M             
     298    Tim Benedict            Ridgefield  CT        733   41    93 M 40-49      1:58:32    9:03/M             
     299    Joana Chiappa           New Milford  CT       207   35    23 F 30-39      1:58:35    9:03/M             
     300    Gerry Werner            Norwalk  CT           385   55    43 M 50-59      1:58:49    9:04/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     301    Paul Beatty             Ridgefield  CT        428   42    94 M 40-49      1:58:50    9:04/M             
     302    Eric Kelliher           Ridgefield  CT        371   29    15 M 18-29      1:58:51    9:04/M             
     303    Alissa Punger           Stratford  CT         168   27    12 F 18-29      1:58:52    9:04/M             
     304    Alfred Ojukwu           Stamford  CT          748   32    57 M 30-39      1:58:54    9:05/M             
     305    Craig Meadows           Westport  CT          175   45    95 M 40-49      1:58:56    9:05/M             
     306    Ken Dowling             Ridgefield  CT         65   47    96 M 40-49      1:59:00    9:05/M             
     307    Laurie Knachel          Ridgefield  CT        161   42    39 F 40-49      1:59:06    9:05/M             
     308    Jeffrey Crean           Fairfield  CT         234   52    44 M 50-59      1:59:14    9:06/M             
     309    Armin Hauer             Bristol  CT           266   45    97 M 40-49      1:59:15    9:06/M             
     310    Anne Stauff             Wilton  CT            194   35    24 F 30-39      1:59:16    9:06/M             
     311    Andrew Zebrak           Millwood  NY          284   36    58 M 30-39      1:59:17    9:06/M             
     312    Julie Cepiel            Pawling  NY           124   37    25 F 30-39      1:59:22    9:07/M             
     313    Laura Farley            Bethel  CT            162   30    26 F 30-39      1:59:29    9:07/M             
     314    Nancy Andrews           Chappaqua  NY          48   45    40 F 40-49      1:59:32    9:07/M             
     315    Marshall Ackerman       Stamford  CT          315   69     7 M 60-69      1:59:34    9:08/M             
     316    Emily Colahan           Stamford  CT          176   25    13 F 18-29      1:59:34    9:08/M             
     317    Kellie Ryan-Ouimette    Trumbull  CT          372   37    27 F 30-39      1:59:36    9:08/M             
     318    Kathryn Stoker          Norwalk  CT           351   42    41 F 40-49      1:59:37    9:08/M             
     319    Alexis Silver           Chappaqua  NY         137   36    28 F 30-39      1:59:38    9:08/M             
     320    Andrew Bruhn            Ridgefield  CT        322   23    16 M 18-29      1:59:40    9:08/M             
     321    Susan Day               New Britain  CT       208   53    10 F 50-59      1:59:43    9:08/M             
     322    Leeann Cerpovicz        West Springfield  M   802   47    42 F 40-49      1:59:44    9:08/M             
     323    Joe Danyliw             Leonardo  NJ          343   37    59 M 30-39      1:59:48    9:09/M             
     324    Sarah Bower             Weston  CT            245   41    43 F 40-49      1:59:54    9:09/M             
     325    Jay Bower               Weston  CT            606   40    98 M 40-49      1:59:54    9:09/M             
     326    Tony Labriola           Southbury  CT         135   40    99 M 40-49      2:00:01    9:10/M             
     327    Susan David             Ridgefield  CT        280   43    44 F 40-49      2:00:01    9:10/M             
     328    Henry Art               Williamstown  MA      747   65     8 M 60-69      2:00:05    9:10/M             
     329    Matt Art                Ridgefield  CT        814   31    60 M 30-39      2:00:05    9:10/M             
     330    Thomas Gietzold         Wethersfield  CT      273   45   100 M 40-49      2:00:06    9:10/M             
     331    Allison Stockel         Ridgefield  CT         26   42    45 F 40-49      2:00:12    9:11/M             
     332    Kate Campbell           Ridgefield  CT         39   26    14 F 18-29      2:00:13    9:11/M             
     333    Jill Saluck             Westport  CT           60   39    29 F 30-39      2:00:16    9:11/M             
     334    Prashant Ratnaparkhi    Ridgefield  CT        294   45   101 M 40-49      2:00:17    9:11/M             
     335    Lisa Behrman            Chappaqua  NY         156   34    30 F 30-39      2:00:25    9:12/M             
     336    Sabine Schultz          Danbury  CT           165   54    11 F 50-59      2:00:42    9:13/M             
     337    Jeff Warner             Ridgefield  CT        291   44   102 M 40-49      2:00:54    9:14/M             
     338    Andrew Cartwright       Ridgefield  CT        193   45   103 M 40-49      2:01:07    9:15/M             
     339    Dawn Bolling            Norwalk  CT           341   45    46 F 40-49      2:01:13    9:15/M             
     340    Susan Licht             Newtown  CT           295   62     1 F 60-69      2:01:25    9:16/M             
     341    Kailey Proctor          Ridgefield  CT         15   17     1 F  2-17      2:01:32    9:17/M             
     342    Will Byron              Shelton  CT            23   44   104 M 40-49      2:01:45    9:18/M             
     343    Karen Holt              Stamford  CT          454   45    47 F 40-49      2:01:53    9:18/M             
     344    Jennifer Saltiel        Chappaqua  NY         141   38    31 F 30-39      2:02:05    9:19/M             
     345    Richard Huntley         Westport  CT           98   56    45 M 50-59      2:02:12    9:20/M             
     346    Jennifer Mc Millan      Weston  CT            342   35    32 F 30-39      2:02:13    9:20/M             
     347    Cathy Snopkowski        Ridgefield  CT        447   47    48 F 40-49      2:02:18    9:20/M             
     348    Jonathan Fagan          Darien  CT            399   37    61 M 30-39      2:02:20    9:20/M             
     349    Ken Liebeskind          New Haven  CT         369   53    46 M 50-59      2:02:26    9:21/M             
     350    Michael Cruz            Tarrytown  NY         388   34    62 M 30-39      2:02:29    9:21/M             
     351    Ricardo Cardoso         Elmsford  NY          480   37    63 M 30-39      2:02:32    9:21/M             
     352    Renee Powell            Fairfield  CT         485   44    49 F 40-49      2:02:41    9:22/M             
     353    Mark Levy               Trumbull  CT          424   44   105 M 40-49      2:02:42    9:22/M             
     354    Barbara Sreckovic       Wilton  CT            421   39    33 F 30-39      2:02:44    9:22/M             
     355    Erin Reilly             Mamaroneck  NY        219   30    34 F 30-39      2:02:45    9:22/M             
     356    Mary Ellen Loneto       Ridgefield  CT        701   67     2 F 60-69      2:02:49    9:23/M             
     357    Sharon Gawe             Bridgewater  CT       235   57    12 F 50-59      2:02:51    9:23/M             
     358    Jeanine Portman         Redding  CT           829   48    50 F 40-49      2:03:08    9:24/M             
     359    Laura Battisti          Ridgefield  CT        238   49    51 F 40-49      2:03:10    9:24/M             
     360    Christine Kelly         Ridgefield  CT        152   31    35 F 30-39      2:03:11    9:24/M             
     361    Richard Kraszewski      Middletown  CT        707   44   106 M 40-49      2:03:13    9:24/M             
     362    Larry Williams          Milford  CT           608   55    47 M 50-59      2:03:25    9:25/M             
     363    Garrett Walkup          Southbury  CT         254   35    64 M 30-39      2:03:27    9:25/M             
     364    Brian Hommel            Fairfield  CT          85   45   107 M 40-49      2:03:37    9:26/M             
     365    Laura Bradshaw          Woodbury  CT          232   61     3 F 60-69      2:03:47    9:27/M             
     366    Bruce Revman            Fairfield  CT         422   52    48 M 50-59      2:03:50    9:27/M             
     367    Robert Kear             South Salem  NY       418   59    49 M 50-59      2:03:55    9:28/M             
     368    James Wolff             Newtown  CT           178   41   108 M 40-49      2:03:56    9:28/M             
     369    Maj-Britt Hagsted       Westport  CT          166   53    13 F 50-59      2:04:03    9:28/M             
     370    Cathy Kost              Sandy Hook  CT        143   36    36 F 30-39      2:04:04    9:28/M             
     371    Megan Huntley           Westport  CT          144   20    15 F 18-29      2:04:05    9:28/M             
     372    Bonnie Schwartz         Pound Ridge  NY       725   46    52 F 40-49      2:04:09    9:29/M             
     373    Susan Leferman          Stamford  CT          277   35    37 F 30-39      2:04:09    9:29/M             
     374    Trisha Rozas            Pound Ridge  NY       261   45    53 F 40-49      2:04:10    9:29/M             
     375    Kiernan Villeneuve      Newtown  CT           145   38    38 F 30-39      2:04:19    9:29/M             
     376    Charles Pavarini        South Salem  NY       140   49   109 M 40-49      2:04:24    9:30/M             
     377    Howard Keener, Jr       Wilmington  DE        134   46   110 M 40-49      2:04:26    9:30/M             
     378    Caitlin Rolfes          New York  NY           54   26    16 F 18-29      2:04:27    9:30/M             
     379    Kenneth Burke           Southbury  CT         445   63     9 M 60-69      2:04:31    9:30/M             
     380    Abigail Crawley         Darien  CT            107   35    39 F 30-39      2:04:34    9:31/M             
     381    Beverly Hermann         Wilton  CT            169   48    54 F 40-49      2:04:40    9:31/M             
     382    Mary Seitz              Briarcliff Manor  N   451   44    55 F 40-49      2:04:41    9:31/M             
     383    Michael Gross           Bayside  NY           745   47   111 M 40-49      2:04:47    9:32/M             
     384    Jonathan Reeve          Wilton  CT             29   41   112 M 40-49      2:04:48    9:32/M             
     385    James Thornton          Stamford  CT           33   32    65 M 30-39      2:04:48    9:32/M             
     386    Anne Gaston             Wilton  CT            240   53    14 F 50-59      2:04:58    9:32/M             
     387    Meghan Hakim            Hurley  NY            285   19    17 F 18-29      2:05:07    9:33/M             
     388    Maureen Noonan          Ridgefield  CT        306   38    40 F 30-39      2:05:41    9:36/M             
     389    Christopher Deasy       New Canaan  CT         19   35    66 M 30-39      2:05:44    9:36/M             
     390    David Kweskin           Stamford  CT          268   66    10 M 60-69      2:05:56    9:37/M             
     391    John Vester             Westport  CT          427   47   113 M 40-49      2:06:16    9:38/M             
     392    Skip Faust              Bethel  CT            163   62    11 M 60-69      2:06:18    9:38/M             
     393    Kenneth Roe             Fairfield  CT         257   67    12 M 60-69      2:06:25    9:39/M             
     394    Andrew Steinhart        Ridgefield  CT        731   17     2 M  2-17      2:06:26    9:39/M             
     395    Alexandra Clough        Weston  CT            217   37    41 F 30-39      2:06:46    9:41/M             
     396    Suzanne Shrekgast       New York  NY          423   29    18 F 18-29      2:06:56    9:41/M             
     397    Frank Di Fazio          New Canaan  CT        455   48   114 M 40-49      2:06:59    9:42/M             
     398    Jeff Brooks             New Canaan  CT        736   38    67 M 30-39      2:07:00    9:42/M             
     399    Lauren Unrine           Greenwich  CT          53   30    42 F 30-39      2:07:07    9:42/M             
     400    Kristen Shawver         Redding  CT           289   33    43 F 30-39      2:07:11    9:43/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     401    Mary Ellen Foley        Rye  NY               223   35    44 F 30-39      2:07:15    9:43/M             
     402    Karen Dore              Rye  NY               221   42    56 F 40-49      2:07:16    9:43/M             
     403    Mary Wagher             Bethel  CT            196   39    45 F 30-39      2:07:17    9:43/M             
     404    Jill Bornstein          Ridgefield  CT        408   41    57 F 40-49      2:07:32    9:44/M             
     405    Arturo Montero          Stamford  CT          279   74     1 M 70-99      2:07:40    9:45/M             
     406    Jennifer Danyliw        Norwalk  CT           180   30    46 F 30-39      2:07:41    9:45/M             
     407    Megan Daly              Stamford  CT          167   28    19 F 18-29      2:07:42    9:45/M             
     408    Sam Toy                 Ridgefield  CT        741   51    50 M 50-59      2:07:56    9:46/M             
     409    Peter Licht             Newtown  CT           296   63    13 M 60-69      2:07:59    9:46/M             
     410    Courtney Northrop       Southbury  CT         714   33    47 F 30-39      2:08:05    9:47/M             
     411    Lisa Mara               Bethel  CT            818   35    48 F 30-39      2:08:08    9:47/M             
     412    Paul Guggenheim         Pleasantville  NY     624   39    68 M 30-39      2:08:19    9:48/M             
     413    Sean Coughlin           Ridgefield  CT        136   43   115 M 40-49      2:08:20    9:48/M             
     414    Stacy Levy              Wilton  CT            303   41    58 F 40-49      2:08:37    9:49/M             
     415    Elizabeth Carpenter     Ridgefield  CT        113   32    49 F 30-39      2:08:38    9:49/M             
     416    Patricia Caminiti       Stamford  CT           66   39    50 F 30-39      2:08:39    9:49/M             
     417    Robert Mc Kinney        Cos Cob  CT           211   45   116 M 40-49      2:08:50    9:50/M             
     418    Kerri Grotto            Weston  CT            331   42    59 F 40-49      2:09:06    9:51/M             
     419    Sarah Katz              Ridgefield  CT         44   36    51 F 30-39      2:09:23    9:53/M             
     420    William Donnelly        Valley Stream  NY     218   34    69 M 30-39      2:09:25    9:53/M             
     421    Benita Auge             New Windsor  NY       405   61     4 F 60-69      2:09:34    9:53/M             
     422    Kathryn Laganza         Norwalk  CT            68   30    52 F 30-39      2:09:53    9:55/M             
     423    John Browne             Newtown  CT           435   42   117 M 40-49      2:09:54    9:55/M             
     424    Bonnie Lees             New Fairfield  CT     740   55    15 F 50-59      2:10:08    9:56/M             
     425    Diane Graber            Wilton  CT            151   37    53 F 30-39      2:10:13    9:56/M             
     426    Kendle Linfoot-Arcidia  Katonah  NY           157   42    60 F 40-49      2:10:13    9:56/M             
     427    Michael Holland         New York  NY          324   28    17 M 18-29      2:10:29    9:58/M             
     428    Courtney Holland        New York  NY          325   26    20 F 18-29      2:10:29    9:58/M             
     429    Pat Zanelli             Southbury  CT         233   64     5 F 60-69      2:10:30    9:58/M             
     430    Michael Holland         New York  NY          326   65    14 M 60-69      2:10:30    9:58/M             
     431    Billy Begg              Newtown  CT           820   13     3 M  2-17      2:10:34    9:58/M             
     432    John Weyrauch           Weston  CT            304   50    51 M 50-59      2:10:47    9:59/M             
     433    Stephanie Ruggieri      Norwalk  CT           259   35    54 F 30-39      2:11:02   10:00/M             
     434    Dave Bedusa             Norwalk  CT           260   36    70 M 30-39      2:11:03   10:00/M             
     435    Jennifer Vallerie       Ridgefield  CT        404   36    55 F 30-39      2:11:11   10:01/M             
     436    Sinead Lutz             Southport  CT         353   35    56 F 30-39      2:11:19   10:01/M             
     437    Terry Mc Kee            Mahopac  NY           450   37    71 M 30-39      2:11:19   10:01/M             
     438    Kathleen Veteri         Pelham  NY             74   37    57 F 30-39      2:11:19   10:01/M             
     439    Emily Ziac              Cos Cob  CT            63   37    58 F 30-39      2:11:20   10:02/M             
     440    Liz Kelly               Brooklyn  NY          128   24    21 F 18-29      2:11:30   10:02/M             
     441    Wendy Levy              Trumbull  CT          431   43    61 F 40-49      2:11:55   10:04/M             
     442    Mary Hakim              Hurley  NY            286   46    62 F 40-49      2:11:56   10:04/M             
     443    Rachel Alfandre         Stamford  CT          472   43    63 F 40-49      2:11:57   10:04/M             
     444    John Loughlin           Ossining  NY          327   49   118 M 40-49      2:11:58   10:04/M             
     445    Brian Proctor           Ridgefield  CT         16   49   119 M 40-49      2:11:59   10:05/M             
     446    Fred Randall            Bethel  CT            382   56    52 M 50-59      2:12:07   10:05/M             
     447    Bill Radocy             Redding  CT           807   48   120 M 40-49      2:12:19   10:06/M             
     448    Joni Chamberlain        Old Greenwich  CT     216   46    64 F 40-49      2:12:30   10:07/M             
     449    Anna Waters             Old Greenwich  CT      83   42    65 F 40-49      2:12:35   10:07/M             
     450    Lisa Singer             Stamford  CT          720   45    66 F 40-49      2:12:51   10:08/M             
     451    Scott Rabacs            Westport  CT          121   42   121 M 40-49      2:13:10   10:10/M             
     452    J D O'Neal              Beaufort  SC           94   26    18 M 18-29      2:13:26   10:11/M             
     453    Valeria O'Neal          Beaufort  SC           93   25    22 F 18-29      2:13:27   10:11/M             
     454    Christopher Rogers      Brooklyn  NY           50   32    72 M 30-39      2:13:28   10:11/M             
     455    Edward Linekin          Ridgefield  CT         14   45   122 M 40-49      2:13:37   10:12/M             
     456    Kevin Phillip           South Salem  NY       384   36    73 M 30-39      2:13:39   10:12/M             
     457    Agnes Fanning           Wilton  CT            442   58    16 F 50-59      2:13:40   10:12/M             
     458    Christine Zibilich      Norwalk  CT           262   34    59 F 30-39      2:13:53   10:13/M             
     459    Theo Chisholm           Stamford  CT          468   60     6 F 60-69      2:13:57   10:14/M             
     460    Monica Patino           Middle Village  NY    347   32    60 F 30-39      2:13:57   10:14/M             
     461    Judy Klein              Wilton  CT            706   50    17 F 50-59      2:14:13   10:15/M             
     462    Russell Katz            Ridgefield  CT         42   39    74 M 30-39      2:14:16   10:15/M             
     463    Mario Jones             Ridgefield  CT         11   24    23 F 18-29      2:14:21   10:15/M             
     464    Vincent Kravec          Ridgefield  CT        403   37    75 M 30-39      2:14:32   10:16/M             
     465    Maxine Margolin         Ridgefield  CT         52   38    61 F 30-39      2:14:46   10:17/M             
     466    Daniel O'Brien          Ridgefield  CT         47   63    15 M 60-69      2:14:57   10:18/M             
     467    Julie Walsh             Charlestown  MA       281   25    24 F 18-29      2:15:14   10:19/M             
     468    Vincent Bartolini       New Fairfield  CT     806   54    53 M 50-59      2:15:46   10:22/M             
     469    Carol Torcellini        Bethel  CT            711   58    18 F 50-59      2:15:56   10:23/M             
     470    Tricia Guiry            Danbury  CT           716   43    67 F 40-49      2:15:56   10:23/M             
     471    David Gena              Danbury  CT           743   27    19 M 18-29      2:16:12   10:24/M             
     472    Lisa Rost               Brookfield  CT        205   37    62 F 30-39      2:16:14   10:24/M             
     473    Annette O'Brien         Ridgefield  CT         46   63     7 F 60-69      2:16:34   10:25/M             
     474    Elizabeth Locher        Stamford  CT          171   25    25 F 18-29      2:17:13   10:28/M             
     475    Lindsey Babyak          Stamford  CT           67   31    63 F 30-39      2:17:33   10:30/M             
     476    Tina Morris             New York  NY           71   37    64 F 30-39      2:17:36   10:30/M             
     477    Suzy Sensbach           Norwalk  CT            79   40    68 F 40-49      2:17:40   10:31/M             
     478    Ryan Kimmet             Danbury  CT           348   32    76 M 30-39      2:17:41   10:31/M             
     479    Neil Dreyer             Stamford  CT          366   67    16 M 60-69      2:18:01   10:32/M             
     480    John Blanos             Greenwich  CT         357   61    17 M 60-69      2:18:06   10:33/M             
     481    Jim Barker              New Canaan  CT        278   36    77 M 30-39      2:18:06   10:33/M             
     482    Elizabeth Craig         Cos Cob  CT            61   31    65 F 30-39      2:18:22   10:34/M             
     483    Sheila Stolarski        Weston  CT            360   47    69 F 40-49      2:19:17   10:38/M             
     484    Jon Malish              Orange  CT            237   42   123 M 40-49      2:19:24   10:38/M             
     485    Carey Burwick           New Canaan  CT        715   47    70 F 40-49      2:19:32   10:39/M             
     486    Lori Hongach            Ridgefield  CT        465   32    66 F 30-39      2:19:33   10:39/M             
     487    Jesus Mendieta          Danbury  CT           721   39    78 M 30-39      2:19:43   10:40/M             
     488    Mara Kent               Ridgefield  CT         86   43    71 F 40-49      2:19:49   10:40/M             
     489    Janet Mc Weeney         Kingston  NY          379   49    72 F 40-49      2:20:00   10:41/M             
     490    Bill Donohue            Ridgefield  CT        359   50    54 M 50-59      2:20:12   10:42/M             
     491    Dana Prestigiacomo      Wilton  CT            344   55    19 F 50-59      2:20:16   10:42/M             
     492    Paul Coudert            Fairfield  CT         362   41   124 M 40-49      2:21:06   10:46/M             
     493    Yvette Rodriguez        Weston  CT            415   56    20 F 50-59      2:21:13   10:47/M             
     494    Mike Stambaugh          Darien  CT            461   40   125 M 40-49      2:21:21   10:47/M             
     495    Noel Lafayette          Weston  CT            320   40   126 M 40-49      2:21:30   10:48/M             
     496    Erin Gaita              Bethel  CT            215   33    67 F 30-39      2:21:47   10:49/M             
     497    Merrill Spector         Westport  CT          142   45    73 F 40-49      2:21:53   10:50/M             
     498    Catherine Kane          Redding  CT           373   37    68 F 30-39      2:22:22   10:52/M             
     499    Jason Twizell           Danbury  CT           119   37    79 M 30-39      2:22:23   10:52/M             
     500    Claire Mc Carroll       Fairfield  CT         398   34    69 F 30-39      2:23:53   10:59/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     501    Brad Leach              New Fairfield  CT     619   57    55 M 50-59      2:23:55   10:59/M             
     502    Christine Marinaccio    Ridgefield  CT        248   39    70 F 30-39      2:24:15   11:01/M             
     503    David Burke             Bethel  CT            356   40   127 M 40-49      2:24:54   11:04/M             
     504    Daniel O'Brien          Ridgefield  CT        474   39    80 M 30-39      2:25:48   11:08/M             
     505    Drew Kudera             Ridgefield  CT        242   49   128 M 40-49      2:25:52   11:08/M             
     506    Jacques Hebert          Brookfield  CT        263   50    56 M 50-59      2:25:56   11:08/M             
     507    Tim Barrett             Danbury  CT           358   57    57 M 50-59      2:27:12   11:14/M             
     508    Bethany Mason           Creve Coeur  MO        95   29    26 F 18-29      2:27:13   11:14/M             
     509    Angelo Cumella          Brewster  NY          148   52    58 M 50-59      2:27:32   11:16/M             
     510    Casrmen Jerome          Stamford  CT          813   24    27 F 18-29      2:28:31   11:20/M             
     511    Richard Faeh            Ridgefield  CT        416   61    18 M 60-69      2:28:33   11:20/M             
     512    Bill McGarry            Ridgefield  CT        613   37    81 M 30-39      2:29:32   11:25/M             
     513    Beth Munnelly           Ridgefield  CT        433   47    74 F 40-49      2:29:50   11:26/M             
     514    Michael Naioti          Purchase  NY          479   46   129 M 40-49      2:32:21   11:38/M             
     515    Tony Wallace            Newtown  CT           316   46   130 M 40-49      2:32:34   11:39/M             
     516    John Hoctor             Stratford  CT         817   48   131 M 40-49      2:34:54   11:49/M             
     517    Karl Eilers             Danbury  CT           391   56    59 M 50-59      2:35:01   11:50/M             
     518    Linda Pelletier         Bethel  CT            482   46    75 F 40-49      2:37:38   12:02/M             
     519    Monica Mc Henry         Pitman  NJ            437   35    71 F 30-39      2:39:06   12:09/M             
     520    Lara Ward               Fairfield  CT         436   41    76 F 40-49      2:39:06   12:09/M             
     521    Helmut Brenner          Ridgefield  CT        210   44   132 M 40-49      2:39:09   12:09/M             
     522    Richard Johnson         Trumbull  CT          387   45   133 M 40-49      2:40:33   12:15/M             
     523    Darren Skott            Norwalk  CT            37   32    82 M 30-39      2:40:50   12:17/M             
     524    Mary Costigan           Danbury  CT           323   53    21 F 50-59      2:40:52   12:17/M             
     525    Natalia Ranard          New Canaan  CT        114   38    72 F 30-39      2:41:20   12:19/M             
     526    Sharon D'Orso           Ridgefield  CT        185   39    73 F 30-39      2:44:28   12:33/M             
     527    Albert Calero           New York  NY          340   49   134 M 40-49      2:46:52   12:44/M             
     528    Hayley Stein            New York  NY          329   32    74 F 30-39      2:48:52   12:53/M             
     529    Peter Cawley            Westport  CT          334   57    60 M 50-59      2:49:46   12:58/M             
     530    Rebecca Flanagan        Coventry  CT          728   32    75 F 30-39      2:53:46   13:16/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jackie Baumgartner New Haven CT

224

26

13

1:25:16

6:31/M

2

Megan Peterson Fairfield CT

441

26

15

1:25:55

6:34/M

3

Katie Bottini Wilton CT

70

23

24

1:27:57

6:43/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Ekuom High Falls NY

622

39

1

1:09:58

5:20/M

2

Geoff Nelson New Fairfield CT

69

24

2

1:10:22

5:22/M

3

Bryan Kovalsky Peekskill NY

412

30

3

1:15:22

5:45/M

 
Top

Women 17 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kailey Proctor Ridgefield CT

15

17

341

2:01:32

9:17/M

 
Top

Men 17 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Danny Berman Pound Ridge NY

444

16

49

1:32:39

7:04/M

2

Andrew Steinhart Ridgefield CT

731

17

394

2:06:26

9:39/M

3

Billy Begg Newtown CT

820

13

431

2:10:34

9:58/M

 
Top

Women 18 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Graham Varty Greenwich CT

700

28

45

1:31:51

7:01/M

2

Stephanie Coluccini New York NY

283

25

153

1:47:06

8:11/M

3

Kelly Bird Norwalk CT

275

26

169

1:48:37

8:17/M

 
Top

Men 18 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Zarrilli Darien CT

274

28

4

1:16:07

5:49/M

2

Scott McGrath Durham NH

611

22

5

1:17:42

5:56/M

3

Jeremy Howard Stratford CT

225

29

6

1:18:47

6:01/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Shana Decsi Darien CT

376

32

60

1:34:48

7:14/M

2

Paula Muller New Canaan CT

250

38

108

1:42:05

7:48/M

3

Elzbieta Bevan Ridgefield CT

82

30

110

1:42:15

7:48/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chele Modica Ridgefield CT

174

37

10

1:23:45

6:24/M

2

Alejandro Pasten Stamford CT

317

36

14

1:25:46

6:33/M

3

Jeff Boris Ridgefield CT

378

36

27

1:28:11

6:44/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Dolan Zengo Wilton CT

598

44

43

1:31:39

7:00/M

2

Teren Block Ridgefield CT

413

44

52

1:33:17

7:07/M

3

Alene Lofink Brookfield CT

456

46

68

1:36:53

7:24/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Wantuil Souza Bridgeport CT

583

42

8

1:20:02

6:07/M

2

Ednaldo Oliveira Danbury CT

596

40

11

1:23:52

6:24/M

3

David Oelberg Newtown CT

308

46

16

1:25:59

6:34/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sharon Vos Riverside CT

595

54

44

1:31:45

7:00/M

2

Nancy Bailenson Yorktown Heights NY

309

55

114

1:42:27

7:49/M

3

Leslie K-Townswnd Ridgefield CT

487

50

117

1:42:37

7:50/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Shelton CT

420

52

9

1:21:13

6:12/M

2

Paul Moyse Monroe CT

293

55

12

1:24:56

6:29/M

3

Pedro Cobos Danbury CT

392

55

17

1:26:39

6:37/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Licht Newtown CT

295

62

340

2:01:25

9:16/M

2

Mary Ellen Loneto Ridgefield CT

701

67

356

2:02:49

9:23/M

3

Laura Bradshaw Woodbury CT

232

61

365

2:03:47

9:27/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Borla Torrington CT

702

69

21

1:27:28

6:41/M

2

Ron Rembaum Old Greenwich CT

313

63

85

1:40:40

7:41/M

3

Rob Fryer New Canaan CT

607

62

87

1:40:41

7:41/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Arturo Montero Stamford CT

279

74

405

2:07:40

9:45/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News