Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Jack O'Keefe Memorial Strides Road Races

Waterford, CT, October 4, 2009

[10K Overall Results | 10K Age Group Results | 5K Overall Results | 1-Mile Fun Run Results ]

5K Age Group Results

Jack O'Keefe Memorial Strides 5

Jack O'Keefe Memorial Strides 5

Age Group Results

October 03, 2009


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-11 12-17 18-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-11 12-17 18-39 40-49 50-59 60-69 70-99

K Road Race

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Carolyn Fusaro          Norwich  CT           248   39        5      20:12.0    6:31/M             
Top

Female 1 to 11

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jillian Sykora          Waterford  CT         279   11       36      25:07.0    8:06/M             
       2    Brenna Robeson          Gales Ferry  CT       220   10      109      31:42.0   10:14/M             
       3    Samantha Henry          New London  CT        317   10      154      43:16.0   13:57/M             
       4    Mary Seagraves          Jewett City  CT       225   10      171      55:42.0   17:58/M             
Top

Female 12 to 17

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lauren Cenci            Waterford  CT         304   12       16      22:30.0    7:15/M             
       2    Jennifer Mitteness      Oakdale  CT           259   17       25      23:58.0    7:44/M             
       3    Danielle Chirillo       Groton  CT            162   13       29      24:27.0    7:53/M             
       4    Taylor Deedy            Oakdale  CT           260   17       55      26:28.0    8:32/M             
       5    Lauren Goulet           Waterford  CT         261   17       56      26:29.0    8:33/M             
       6    Katherine Chirillo      Groton  CT            163   15      119      32:23.0   10:27/M             
Top

Female 18 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Carolyn Fusaro          Norwich  CT           248   39        5      20:12.0    6:31/M             
       2    Gerah Ventresca         Westerly  RI          288   35       21      23:52.0    7:42/M             
       3    Kate Raunig             New London  CT        271   19       23      23:54.0    7:43/M             
       4    Jacqueline Blodgett     Niantic  CT           154   18       26      24:02.0    7:45/M             
       5    Jessica Blodgett        Niantic  CT           155   18       27      24:05.0    7:46/M             
       6    Ann Grubb               Niantic  CT           328   39       54      26:28.0    8:32/M             
       7    Molly Silva             Waterford  CT         323   32       57      26:30.0    8:33/M             
       8    Amy Blodgett            Niantic  CT           153   20       61      26:34.0    8:34/M             
       9    Kristin Crump           Waterford  CT         296   37       65      27:01.0    8:43/M             
      10    Danielle Yates          Pawcatuck  CT         246   27       71      27:25.0    8:51/M             
      11    Amy Maynard             Norwich  CT           283   32       81      28:27.0    9:11/M             
      12    Jeannette Hickey        Norwich  CT           192   34       84      28:43.0    9:16/M             
      13    Jill Werthman           Waterford  CT          81   27       91      29:45.0    9:36/M             
      14    Christina Kim           Waterford  CT         499   28       93      29:52.0    9:38/M             
      15    Bonnie Richards         Jewett City  CT       218   37       95      30:27.0    9:49/M             
      16    Alysyn M Mullen         Jewett City  CT       207   38       97      30:29.0    9:50/M             
      17    Anna Turner             North Stonington  C   239   34       99      30:32.0    9:51/M             
      18    Megan Sheehan           Niantic  CT           254   23      102      30:37.0    9:53/M             
      19    Amy Murphy              Waterford  CT         208   34      105      30:58.0    9:59/M             
      20    Leilani Laroco-Chance   Voluntown  CT         199   30      107      31:33.0   10:11/M             
      21    Julia Horner            Niantic  CT           327   39      108      31:40.0   10:13/M             
      22    Kristen Stodolsici      Lyme  CT              274   28      110      31:43.0   10:14/M             
      23    Lisa Aschenbrenner      New London  CT        312   39      113      31:53.0   10:17/M             
      24    Margaret Fellows        Jewett City  CT       172   36      114      31:55.0   10:18/M             
      25    Amy Jacobitz            New London  CT        333   31      116      32:10.0   10:23/M             
      26    Chelsea Steed           Mystic  CT            258   22      121      32:32.0   10:30/M             
      27    Stacia Borysewicz       Groton  CT            157   33      122      32:33.0   10:30/M             
      28    Sarah Ford              Waterford  CT         325   28      123      32:43.0   10:33/M             
      29    Laurie Loflesh          Jewett City  CT       335   39      124      32:52.0   10:36/M             
      30    Julie Shafer            Oakdale  CT           227   39      130      33:21.0   10:45/M             
      31    Marisa Stankiewicz      Jewett City  CT       232   29      131      33:23.0   10:46/M             
      32    Nicole Greenlee         New London  CT        186   32      133      33:34.0   10:50/M             
      33    Tina Serluca            Waterford  CT         301   38      138      34:39.0   11:11/M             
      34    Shala Grogan            Ledyard  CT           284   33      139      34:40.0   11:11/M             
      35    Jodie Atkinson          Niantic  CT           319   39      143      35:07.0   11:20/M             
      36    Hui Kim                 Groton  CT            195   25      145      35:34.0   11:28/M             
      37    Julie Schneider         Waterford  CT         222   31      146      38:38.0   12:28/M             
      38    Jessica Sibilia         Colchester  CT        229   34      148      39:15.0   12:40/M             
      39    Colleen Stadelmann      Waterford  CT         231   29      149      39:32.0   12:45/M             
      40    Tiffini Hovey           Westbrook  CT         292   38      152      42:09.0   13:36/M             
      41    Ashley Sutton           Amston  CT            235   22      156      43:19.0   13:58/M             
      42    Keri Quinn              East Lyme  CT         322   33      161      45:42.0   14:45/M             
      43    Shannon Quinn           East Lyme  CT         321   30      162      46:11.0   14:54/M             
      44    Meagan Barlow           Uncasville  CT        151   26      166      51:22.0   16:34/M             
      45    Nicole Arpin            Waterford  CT         452   22      170      55:41.0   17:58/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Laurie Schaeffer        Oakdale  CT           294   43        6      20:23.0    6:35/M             
       2    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT         286   46       13      21:42.0    7:00/M             
       3    Robin Okeefe            Waterford  CT         265   47       15      22:11.0    7:09/M             
       4    Michelle Millham        Gales Ferry  CT       206   42       35      24:56.0    8:03/M             
       5    Tammy Jones             Groton  CT            194   43       37      25:11.0    8:07/M             
       6    Mary Grace Dennler      Colchester  CT        306   49       44      25:21.0    8:11/M             
       7    Denise Walstra          Waterford  CT         313   43       49      26:03.0    8:24/M             
       8    Denise Descheneaux      Groton  CT            168   40       59      26:32.0    8:34/M             
       9    Betty Brown             Groton  CT            264   42       64      26:59.0    8:42/M             
      10    Brenda Harrington       Waterford  CT         311   43       72      27:43.0    8:56/M             
      11    Carolyn Ryan            Groton  CT            221   40       73      27:44.0    8:57/M             
      12    Robin Raunig            New London  CT        270   49       82      28:36.0    9:14/M             
      13    Bridgette Gordon-Hickey Niantic  CT           183   40       85      28:50.0    9:18/M             
      14    Lisa Courter            Norwich  CT           167   48       90      29:45.0    9:36/M             
      15    Debbie Pelletier        Jewett City  CT       214   45       96      30:29.0    9:50/M             
      16    Kim Bellaro             Jewett City  CT       152   43      100      30:33.0    9:51/M             
      17    Kelli Kuhn              Waterford  CT         197   40      125      33:01.0   10:39/M             
      18    Barbara Seagraves       LISBON  CT            223   45      151      42:06.0   13:35/M             
      19    Diane Harrington        Waterford  CT         189   49      160      45:41.0   14:44/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Barbara Goodrich        New London  CT        273   55       34      24:55.0    8:02/M             
       2    Susan Smith             New London  CT        330   51       38      25:16.0    8:09/M             
       3    Patty Hogan             East Lyme  CT         302   53       67      27:09.0    8:45/M             
       4    Sharon Coombs           LISBON  CT            166   54      101      30:34.0    9:52/M             
       5    Teresa Novic            Ledyard  CT           211   52      115      32:09.0   10:22/M             
       6    Joanne Malahias         Waterford  CT         275   51      118      32:21.0   10:26/M             
       7    Lynn Martell            Niantic  CT           205   57      120      32:31.0   10:29/M             
       8    Edwina Callaghan        Salem  CT             159   59      134      34:00.0   10:58/M             
       9    Lynn Beckwith           Auburndale  MA        266   57      135      34:23.0   11:05/M             
      10    Diane Viets             New London  CT        241   50      141      34:56.0   11:16/M             
      11    Kim Chong               Waterford  CT         498   52      144      35:33.0   11:28/M             
      12    Jo Anne Gillespie       Coventry  CT          181   59      147      39:01.0   12:35/M             
      13    Kathleen Cavistano      Waterford  CT         462   50      157      43:20.0   13:59/M             
      14    Claudia Wiersch         Oakdale  CT           245   55      159      45:40.0   14:44/M             
      15    Kathy Sutton            Amston  CT            237   51      163      46:29.0   15:00/M             
      16    Susan Olone             Niantic  CT           253   55      164      49:01.0   15:49/M             
      17    Diane Barlow            Uncasville  CT        150   50      165      49:02.0   15:49/M             
      18    Sally Lewis             Groton  CT            202   51      167      51:22.0   16:34/M             
      19    Gale Wheeler            Groton  CT            244   54      168      51:24.0   16:35/M             
      20    Beverly Slattery        Waterford  CT         310   52      169      52:11.0   16:50/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lana Camire             Colchester  CT        160   60      128      33:20.0   10:45/M             
       2    Irene Duncan            Killingworth  CT      170   63      153      43:15.0   13:57/M             
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kevin Grant             Norwich  CT           262   43        1      17:00.0    5:29/M             
Top

Male 0 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Info Nedd                                     999    0      132      33:25.0   10:47/M             
Top

11 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mark Walker             Westerly  RI          315   11       19      23:42.0    7:39/M             
       2    Reb Mariano             New London  CT        204   11       20      23:45.0    7:40/M             
       3    Tanner Leclair          Groton  CT            200    9       31      24:51.0    8:01/M             
       4    Andrew Debiaso          Waterford  CT         257   10       69      27:23.0    8:50/M             
       5    Quinn Ryan              Waterford  CT         268   9       104      30:51.0    9:57/M             
       6    Derek Viets             Waterford  CT         240    9      112      31:52.0   10:17/M             
       7    Elijah Yuong            East Lyme  CT         320   9       126      33:17.0   10:44/M             
       8    Hunter Novak            Mystic  CT            209   10      137      34:28.0   11:07/M             
Top

juniors 12-17

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Devon Marcaurele        Salem  CT             281   13       10      21:25.0    6:55/M             
       2    Ian Hook                New London  CT        316   17       17      23:14.0    7:30/M             
       3    Colin Harrington        Waterford  CT         188   13       51      26:21.0    8:30/M             
       4    Brandon Smallidge       East Lyme  CT         230   17       66      27:03.0    8:44/M             
Top

open 18-39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jared Shelton           Salem  CT             263   27        2      17:45.0    5:44/M             
       2    Anson Moody             Norwich  CT           329   24        3      18:03.0    5:49/M             
       3    Kjell Rommerdahl        Waterford  CT         277   29        7      21:08.0    6:49/M             
       4    Terrence Hickey         Gales Ferry  CT       193   38       40      25:18.0    8:10/M             
       5    Greg Qwudz              Niantic  CT           251   26       43      25:20.0    8:10/M             
       6    Jimmy Greenlee          New London  CT        185   35       45      25:29.0    8:13/M             
       7    Tim Silva               Waterford  CT         324   35       52      26:26.0    8:32/M             
       8    Brian Hickey            Niantic  CT           191   38       53      26:27.0    8:32/M             
       9    Todd Jeffers            Storrs Mansfield  C   252   38       80      28:21.0    9:09/M             
      10    Jason Ouellet           Plainfield  CT        299   38       83      28:41.0    9:15/M             
      11    Patrick Keathing        Waterford  CT         331   39       88      29:23.0    9:29/M             
      12    Jonathan Norton                                82   34       92      29:46.0    9:36/M             
      13    Su Kim                  Waterford  CT         500   27       98      30:31.0    9:51/M             
      14    Michael Stankiewicz     Jewett City  CT       233   36      111      31:44.0   10:14/M             
      15    Brandon Chance          Voluntown  CT         161   26      117      32:15.0   10:24/M             
      16    Joel Watson             Mystic  CT            242   39      136      34:25.0   11:06/M             
      17    David Grogan            Ledyard  CT           285   33      140      34:53.0   11:15/M             
      18    Marc Riemann            Waterford  CT         303   38      150      41:13.0   13:18/M             
Top

master 40-49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kevin Grant             Norwich  CT           262   43        1      17:00.0    5:29/M             
       2    Jeff Wlaker             Westerly  RI          314   45        4      18:07.0    5:51/M             
       3    Joel Finnegan           Gales Ferry  CT       300   46        8      21:17.0    6:52/M             
       4    Joe Trask               Franklin  CT          290   47        9      21:20.0    6:53/M             
       5    John Schaeffer          Oakdale  CT           295   43       12      21:30.0    6:56/M             
       6    Ronald Gaudet           Old Lyme  CT          180   43       18      23:42.0    7:39/M             
       7    Ben Stone               Niantic  CT           308   49       22      23:52.0    7:42/M             
       8    Russ Dipallina          Waterford  CT         256   47       39      25:17.0    8:09/M             
       9    Peter Crump             Waterford  CT         297   42       41      25:18.0    8:10/M             
      10    Joseph Podurgiel        Mystic  CT            216   45       42      25:19.0    8:10/M             
      11    John Ryan               Waterford  CT         267   46       46      25:31.0    8:14/M             
      12    Bill Sullivan           Waterford  CT         309   41       58      26:32.0    8:34/M             
      13    Greg McMahon            Old Lyme  CT          291   49       68      27:12.0    8:46/M             
      14    Peter Dibiaso           Colchester  CT        169   43       70      27:24.0    8:50/M             
      15    Kenneth Blodgett        Groton  CT            156   48       75      27:56.0    9:01/M             
      16    Leo Sullivan            Waterford  CT         280   46       78      28:08.0    9:05/M             
      17    David Zaldivar          Waterford  CT         247   46       79      28:16.0    9:07/M             
      18    David Sykora            Waterford  CT         278   40       89      29:26.0    9:30/M             
Top

grandmasters

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Way Hedding             Niantic  CT           255   59       14      21:50.0    7:03/M             
       2    David Raunig            New London  CT        269   54       24      23:55.0    7:43/M             
       3    Robert Morton           Bozrah  CT            276   57       30      24:48.0    8:00/M             
       4    Ted Stack               Waterford  CT         336   50       32      24:53.0    8:02/M             
       5    Mark Komorowski         Oakdale  CT           196   54       33      24:54.0    8:02/M             
       6    Gayle Smith             New London  CT        293   50       47      25:33.0    8:15/M             
       7    Philip Sutton           Amston  CT            238   53       50      26:04.0    8:25/M             
       8    Bernard Dennler         Colchester  CT        307   52       60      26:33.0    8:34/M             
       9    Jim Brown               Waterford  CT         158   50       62      26:51.0    8:40/M             
      10    Bruce Hyde              New London  CT        272   59       74      27:46.0    8:57/M             
      11    Tom Thurlow             Waterford  CT         334   52       76      28:04.0    9:03/M             
      12    Mark Gallerani          Oakdale  CT           282   57       77      28:07.0    9:04/M             
      13    Donald Richmond         North Franklin  CT    219   57       86      28:55.0    9:20/M             
      14    Tom Harrington          Waterford  CT         190   55      127      33:19.0   10:45/M             
      15    John Sullivan           Ivoryton  CT          326   57      129      33:21.0   10:45/M             
      16    Blev Henry              New London  CT        318   50      155      43:17.0   13:58/M             
      17    David Cavastino         Waterford  CT         461   51      158      44:56.0   14:30/M             
      18    Gregory Seagraves       Jewett City  CT       224   52      172                                    
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lance Magnuson          Lebanon  CT           203   65       11      21:27.0    6:55/M             
       2    Ronald Dombromski       Uncasville  CT        298   66       28      24:20.0    7:51/M             
       3    Ralphn Bates            Niantic  CT             3   66       48      25:48.0    8:19/M             
       4    Dick Walsh              Old Lyme  CT          305   68       63      26:52.0    8:40/M             
       5    Thomas Sullivan         Ledyard  CT           234   65       87      29:12.0    9:25/M             
       6    Stuart Sharack          Waterford             228   64       94      29:58.0    9:40/M             
       7    Stephen Novic           Ledyard  CT           210   68      103      30:47.0    9:56/M             
       8    Tom Richards            Mystic  CT            289   61      142      35:00.0   11:17/M             
Top

Male 70 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tom Sullivan            Ledyard  CT           287   70      106      31:16.0   10:05/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News