Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MXcc Scholarship 5K

Middletown, CT, October 31, 2009

[Overall Results ]

Age Group Results

MxCC Scholarship 5K

MxCC Scholarship 5K

Age Group Results

October 31, 2009


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 2 3-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 2 3-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lindsay Krysiak         Coventry  CT          178   20       20      21:53.0    7:04/M             
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brendan Atkins          Old Lyme  CT          182   24        1      17:37.0    5:41/M             
Top

Female 3 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Gabrielle Martin        Madison  CT           137   10       27      22:53.0    7:23/M             
       2    Gretchen Kron           Hebron  CT             97    9       65      28:50.0    9:18/M             
       3    Hanna Kron              Hebron  CT             96   10       72      29:52.0    9:38/M             
Top

Male 3 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kyle Schwartz           South Windsor  CT     125   16        9      19:41.0    6:21/M             
       2    Matthew McMerriman      Brooklyn  CT          105   13       10      19:51.0    6:24/M             
       3    Joseph Nolet            Higganum  CT          122   18       29      23:05.0    7:27/M             
       4    Spencer Maslin          Middletown  CT        103   12       46      25:17.0    8:09/M             
       5    Brett Graveline         Brooklyn  CT          132   13       52      27:05.0    8:44/M             
       6    Zachary Schomaker       Cromwell  CT          112   16       59      28:11.0    9:05/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Hannah Robinson         Pawcatuck  CT         108   20       33      23:22.0    7:32/M             
       2    Sarah Fair              Middletown  CT        184   27       48      26:11.0    8:27/M             
       3    Bonita Thibault         Middletown  CT        185   28       49      26:16.0    8:28/M             
       4    Samantha Schilit        Middletown  CT        110   20       55      27:29.0    8:52/M             
       5    Sarah Grundy            Canton  MA            129   26       66      28:59.0    9:21/M             
       6    Hilary Felton-Reid      Glastonbury  CT        81   26       69      29:35.0    9:33/M             
       7    Shannon Jezek           Moodus  CT             93   24       77      31:03.0   10:01/M             
       8    Sara Liebel             Rocky Hill  CT        101   26      101      50:30.0   16:17/M             
       9    Maureen Fang            Middletown  CT        171   28      103      54:03.0   17:26/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Merle Shaw              Coventry  CT          147   28        3      18:15.0    5:53/M             
       2    Adam Savino             Manchester  CT        145   26        4      18:25.0    5:56/M             
       3    Rob McGuiness           Portland  CT          154   27        6      18:45.0    6:03/M             
       4    Sam Kurtis              Middletown  CT         98   21       13      20:11.0    6:31/M             
       5    Jeremiah Cislak         Enfield  CT            77   23       15      20:54.0    6:45/M             
       6    Carl Gunnefelt          Northford  CT         169   25       21      21:58.0    7:05/M             
       7    Mathew Coronella        Middletown  CT        170   28       31      23:15.0    7:30/M             
       8    Scott McGuinness        Middletown  CT        153   23       37      24:06.0    7:46/M             
       9    William Ferguson        Berlin  CT             82   27       41      24:37.0    7:56/M             
      10    Anthony Albrecht        Middletown  CT        120   23       56      27:31.0    8:53/M             
      11    Joshua Tine             Middletown  CT        151   23       76      30:55.0    9:58/M             
      12    Erin Thazhampallath     Middletown  CT        138   26       89      36:21.0   11:44/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jennifer Drake          Boise  ID             146   37       51      26:56.0    8:41/M             
       2    Laurie Bussman          Deep River  CT        161   30       54      27:28.0    8:52/M             
       3    Jennifer Clark          Vernon Rockville  C    78   39       71      29:47.0    9:36/M             
       4    Augusta Mueller         Middletown  CT        176   39       79      32:18.0   10:25/M             
       5    Asmitha Lazarus         Middletown  CT        100   30       81      32:33.0   10:30/M             
       6    Amy Ingalls             Norwich  CT            91   31       91      38:32.0   12:26/M             
       7    Melinda Goglia          Portland  CT           84   33       96      49:11.0   15:52/M             
       8    Tracy Indomenico        Rocky Hill  CT         90   31      100      50:28.0   16:17/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Erik Sirnes             Middletown  CT        152   30        7      19:04.0    6:09/M             
       2    Jeffrey Merriam         Haddam  CT            134   38       19      21:43.0    7:00/M             
       3    Andrew Bussman          Deep River  CT        162   32       53      27:26.0    8:51/M             
       4    Geen Thazihampallath    Middletown  CT        139   35       87      35:19.0   11:24/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Marykay Godiksen        Westbrook  CT          83   47       38      24:09.0    7:47/M             
       2    Tracy Ouellette         Durham  CT            165   44       42      24:44.0    7:59/M             
       3    Sherri Condon           Middletown  CT        124   44       43      24:48.0    8:00/M             
       4    Lana Corsano            Ridgefield  CT        183   44       45      24:53.0    8:02/M             
       5    Amy Moddine             Cheshire  CT          163   41       57      27:37.0    8:55/M             
       6    Laurie Von Schmidt      Barkhamsted  CT       136   48       58      28:04.0    9:03/M             
       7    Fee Adams               Wallingford  CT       164   40       61      28:21.0    9:09/M             
       8    Lori Russak             Cobalt  CT            160   48       86      35:16.0   11:23/M             
       9    Anita Wooten            Riverhead  NY         117   44       92      38:44.0   12:30/M             
      10    Jeraldine Tucker        Cromwell  CT          156   45       93      39:16.0   12:40/M             
      11    Alice Veseskis          Moodus  CT            115   48       94      39:45.0   12:49/M             
      12    Marianne Chamberlain    Haddam  CT             76   49       99      50:27.0   16:16/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Nathan Pawelek          Clinton  CT           174   41        2      18:08.0    5:51/M             
       2    Scott Holmes            Middlebury  CT         88   47        5      18:39.0    6:01/M             
       3    Larry Hodge             Middletown  CT        159   49       17      21:21.0    6:53/M             
       4    Bill Rondini            Cobalt  CT            131   48       18      21:27.0    6:55/M             
       5    Timothy Beach           Prospect  CT          155   49       22      22:23.0    7:13/M             
       6    Robert Hurd             Higganum  CT          144   48       26      22:46.0    7:21/M             
       7    William Hurd            South Windsor  CT     143   45       32      23:20.0    7:32/M             
       8    John Bauer              Deep River  CT         74   42       73      30:03.0    9:42/M             
       9    Kenneth Kron            Hebron  CT             95   43       74      30:04.0    9:42/M             
      10    Stephen Schomaker       Cromwell  CT          111   49       78      31:57.0   10:18/M             
      11    Brian Erkson            Berlin  CT            181   47       84      34:27.0   11:07/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Deb Rooth               Portland  CT          133   53       25      22:37.0    7:18/M             
       2    Mary Anne Rogers        Hartford  CT          126   52       40      24:19.0    7:51/M             
       3    Mary Lou White          Bolton  CT            142   54       62      28:22.0    9:09/M             
       4    Linda Fleming           Higganum  CT          135   55       63      28:26.0    9:10/M             
       5    Christina McLean        Old Lyme  CT          158   52       68      29:19.0    9:27/M             
       6    Judith Felton           Middletown  CT         80   57       70      29:36.0    9:33/M             
       7    Joan Jakiela            Rocky Hill  CT        180   55       80      32:27.0   10:28/M             
       8    Maria Kalmar            Cheshire  CT           94   54       82      32:47.0   10:35/M             
       9    Melissa Talevi          Higganum  CT          141   50       85      34:40.0   11:11/M             
      10    Nicole Salafia          Higganum  CT          140   52       88      35:27.0   11:26/M             
      11    Adrienne Maslin         West Hartford  CT     104   56       90      36:22.0   11:44/M             
      12    Robyn Sparks            Haddam  CT            114   59       97      49:12.0   15:52/M             
      13    Jean Nolet              Higganum  CT          121   54      102      54:01.0   17:25/M             
      14    Pam Wahl                Middletown  CT        173   54      104      55:01.0   17:45/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ed Drew                 Middletown  CT        177   54        8      19:34.0    6:19/M             
       2    Bill Harriman           Portland  CT           85   51       11      19:58.0    6:26/M             
       3    Kevin Markowski         Middletown  CT        167   52       12      20:05.0    6:29/M             
       4    Tim Hawley              Middletown  CT         86   56       16      21:02.0    6:47/M             
       5    Richard Eddy            Colchester  CT         79   51       24      22:32.0    7:16/M             
       6    Wes Rogers              Hartford  CT          127   53       30      23:13.0    7:29/M             
       7    Bob Kania               Southington  CT       175   57       34      23:34.0    7:36/M             
       8    Thomas Nichols          Middletown  CT        130   54       35      23:44.0    7:39/M             
       9    Darrell Netto           Colchester  CT        119   57       36      23:48.0    7:41/M             
      10    Timothy Nolet           Higganum  CT          123   52       39      24:12.0    7:48/M             
      11    Thomas Wichrowski       Plainville  CT        116   56       50      26:40.0    8:36/M             
      12    Theodore Langevin       Madison  CT            99   54       60      28:20.0    9:08/M             
      13    Michael Rood            Suffield  CT          118   57       83      33:55.0   10:56/M             
      14    Jonathan Morris         East Haddam  CT       172   54      106      55:03.0   17:45/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Barrie Robbins-Pianka   Middletown  CT        179   63       47      26:07.0    8:25/M             
       2    Patricia Phillips       Niantic  CT           150   62       64      28:38.0    9:14/M             
       3    Janit Romayko           East Hartford  CT     109   64       75      30:20.0    9:47/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT            92   64       14      20:53.0    6:44/M             
       2    Way Hedding             Niantic  CT           128   60       23      22:24.0    7:14/M             
       3    Charlie Yescott         Unionville  CT        157   69       28      23:00.0    7:25/M             
       4    Ted Phillips            Niantic  CT           149   68       44      24:49.0    8:00/M             
       5    Richard Zbrozek         Berlin  CT            168   62       67      29:14.0    9:26/M             
       6    Roger Brewer            Rockfall  CT          148   66       98      49:13.0   15:53/M             
       7    Gregory Horne           Middletown  CT         89   62      105      55:02.0   17:45/M             
Top

Female 70 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ursula Roldan           Wallingford  CT       166   73       95      40:40.0   13:07/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News