Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Love Your Body 5K

West Hartford, CT, October 24, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Love Your Body 5K
October 24, 2009 - 5K
West Hartford, CT

OVERALL WINNERS

James Kopcsay, Mystic, CT - 16:49
Deb Booth, Portland, CT - 22:44


LOCATION
MDC

Reservoir
WEATHER
62 Degrees
Rain

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    James Kopcsay           Mystic  CT            117   26 ***** M  0-99        16:49    5:25/M             
       2    Thomas McWalters        Hartford  CT           56   27 ***** M  0-99        17:18    5:35/M             
       3    Dennis Barone           West Hartford  CT       6   54 ***** M  0-99        19:32    6:18/M             
       4    Geoffrey Howe           Harwinton  CT         139   48     1 M  0-99        19:43    6:22/M             
       5    Richard Brown           Berlin  CT            116   45     2 M  0-99        20:01    6:27/M             
       6    Daniel Senecal          West Hartford  CT     141   42     3 M  0-99        20:17    6:33/M             
       7    Jeffrey Molson          Avon  CT              128   47     4 M  0-99        20:21    6:34/M             
       8    Clay Cavanaugh          Avon  CT              150   11     5 M  0-99        20:25    6:35/M             
       9    Ray Wise                Hartford  CT          120   54     6 M  0-99        20:31    6:37/M             
      10    Brian Vo                E. Hartford  CT       121   23     7 M  0-99        22:02    7:06/M             
      11    Nathan Sell             Hartford  CT           88   21     8 M  0-99        22:32    7:16/M             
      12    Kevin Miele             Danbury  CT           136   20     9 M  0-99        22:42    7:19/M             
      13    Deb Rooth               Portland  CT          115   53 ***** F 50-59        22:44    7:20/M             
      14    Larry Wilson            Avon  CT              147   39    10 M  0-99        23:22    7:32/M             
      15    Sarah Clouser           Amston  CT             19   29 ***** F 20-29        23:26    7:34/M             
      16    Ben Mattheis            Cheshire  CT          118   56    11 M  0-99        23:36    7:37/M             
      17    Jacqelyn Darling        Wareham  MA            24   23 ***** F 20-29        23:42    7:39/M             
      18    Eric Vo                 E. Hartford  CT       122   18    12 M  0-99        23:45    7:40/M             
      19    Meghan Forgione         Southbury  CT         151   22     1 F 20-29        24:09    7:47/M             
      20    Benjamin Woodard        West Hartford  CT     111   30    13 M  0-99        24:14    7:49/M             
      21    Emily Welles            Windsor  CT           123   24     2 F 20-29        24:34    7:55/M             
      22    Ann Howe                Harwinton  CT         140   49     1 F 40-49        25:06    8:06/M             
      23    Nicole Graf             Wareham  MA            34   27     3 F 20-29        25:17    8:09/M             
      24    Ralph Mercudo           Somers  CT             57   46    14 M  0-99        25:39    8:16/M             
      25    Kaitlin Miller          East Hartford  CT     143   26     4 F 20-29        25:52    8:21/M             
      26    Michelle Farber         Storrs Mansfield  C   135   20     5 F 20-29        26:05    8:25/M             
      27    Michelle Rydberg        Unionville  CT        137   32     1 F 30-39        26:20    8:30/M             
      28    Kim Lyman               West Hartford  CT      50   46     2 F 40-49        26:26    8:32/M             
      29    Erin Smith              Manchester  CT         89   25     6 F 20-29        26:26    8:32/M             
      30    Kate Ruppar             West Hartford  CT      84   25     7 F 20-29        26:27    8:32/M             
      31    Anna Doroghazi          Bloomfield  CT        138   27     8 F 20-29        27:13    8:47/M             
      32    Melissa Millan          Simsbury  CT           58   49     3 F 40-49        27:26    8:51/M             
      33    John Jennings           Avon  CT              146   44    15 M  0-99        27:28    8:52/M             
      34    Gretchen Raffa          New Britain  CT       132   35     2 F 30-39        27:33    8:53/M             
      35    Chrissy Nepton          Wallingford  CT        63   23     9 F 20-29        27:35    8:54/M             
      36    John Lacombe            Bloomfield  CT         45   50    16 M  0-99        27:39    8:55/M             
      37    Meaghan Ohara           Seymour  CT           131   21    10 F 20-29        27:56    9:01/M             
      38    Kristine Pavelchak      Bristol  CT            73   29    11 F 20-29        28:03    9:03/M             
      39    Kristen Melesky         Bristol  CT           159   30     3 F 30-39        28:13    9:06/M             
      40    Diane Bryand            Meriden  CT           119   27    12 F 20-29        28:18    9:08/M             
      41    Theresa Williams        Wethersfield  CT      109   26    13 F 20-29        28:18    9:08/M             
      42    Nicole Jackman          West Hartford  CT     134   29    14 F 20-29        28:31    9:12/M             
      43    Participant    46                              46    0    17 M  0-99        28:42    9:15/M             
      44    Boris Lurye             West Hartford  CT     133   72    18 M  0-99        28:50    9:18/M             
      45    Dawn Dimauro            West Hartford  CT      25   43     4 F 40-49        28:52    9:19/M             
      46    Kara Ledger             Bristol  CT           158   28    15 F 20-29        28:57    9:20/M             
      47    Tara Hast               Middletown  CT         37   28    16 F 20-29        29:00    9:21/M             
      48    Naomi Hills             Ludlow  MA             40   26    17 F 20-29        29:00    9:21/M             
      49    Laura Beaudoin          Newington  CT           8   24    18 F 20-29        29:05    9:23/M             
      50    Amy Pimentel            Vernon  CT             76   23    19 F 20-29        29:06    9:23/M             
      51    Candace Couture         Dover  NH              23   29    20 F 20-29        29:26    9:30/M             
      52    Terry Watson            Southington  CT       106   40     5 F 40-49        29:34    9:32/M             
      53    Alison Birdsey          Unionville  CT        127   39     4 F 30-39        29:36    9:33/M             
      54    Justin Richardson       Simsbury  CT           82   29    19 M  0-99        29:55    9:39/M             
      55    Maribel Sanchez         Wethersfield  CT      154   30     5 F 30-39        29:55    9:39/M             
      56    Heather Leisenring      Simsbury  CT           47   36     6 F 30-39        29:56    9:39/M             
      57    Chana Monahan           Winchester  CT         61   35     7 F 30-39        30:06    9:43/M             
      58    Justine Fallon          West Hartford  CT      29   38     8 F 30-39        30:09    9:44/M             
      59    Jordanna Hertz          West Hartford  CT      39   40     6 F 40-49        30:09    9:44/M             
      60    Reggie Scarpa           Torrington  CT         86   51     1 F 50-59        30:28    9:50/M             
      61    Melissa Gallo           Enfield  CT            32   42     7 F 40-49        30:34    9:52/M             
      62    Deborah Roberts         Newington  CT          83   59     2 F 50-59        30:41    9:54/M             
      63    Krista Albright         Beacon Falls  CT      130   22    21 F 20-29        30:46    9:55/M             
      64    Pasquale Demichele      Naugatuck  CT         129   20    20 M  0-99        30:59   10:00/M             
      65    Brett Capshaw           Bolton  CT             15   56     3 F 50-59        31:07   10:02/M             
      66    Allison Stapletgon      Manchester  CT        142   35     9 F 30-39        31:10   10:03/M             
      67    Melanie Hellwig         New Haven  CT          38   25    22 F 20-29        31:30   10:10/M             
      68    Jenny Drescher          Winchester  CT         28   37    10 F 30-39        31:34   10:11/M             
      69    Jarrad McGlamery        Hartford  CT           55   34    11 F 30-39        31:43   10:14/M             
      70    Amy Smith               Middletown  CT         90   27    23 F 20-29        31:46   10:15/M             
      71    Jennifer Swierbutowicz  Newington  CT          92   27    24 F 20-29        32:50   10:35/M             
      72    Marcy Picano            West Hartford  CT      75   33    12 F 30-39        33:16   10:44/M             
      73    Stephanie Wilcox        Middlefield  CT       161   22    25 F 20-29        33:22   10:46/M             
      74    Barbara Warren          Naugatuck  CT         105   48     8 F 40-49        33:32   10:49/M             
      75    Suzy Burns              South Glastonbury     152   34    13 F 30-39        33:39   10:51/M             
      76    Karen Wynne             Simsbury  CT          112   49     9 F 40-49        33:40   10:52/M             
      77    Caroline Laplante       Hamden  CT            155   29    26 F 20-29        33:49   10:55/M             
      78    Amy Albert              Newington  CT           3   29    27 F 20-29        34:17   11:04/M             
      79    Elke Dodley             Windsor  CT            26   38    14 F 30-39        34:20   11:05/M             
      80    Cathy Kamens            West Hartford  CT      43   38    15 F 30-39        34:34   11:09/M             
      81    Melody Walton           Wallingford  CT       104   27    28 F 20-29        34:41   11:11/M             
      82    Caitlin Thayer          Hartford  CT           95   23    29 F 20-29        35:04   11:19/M             
      83    Stacy Brusa             Windsor  CT            12   35    16 F 30-39        35:08   11:20/M             
      84    Jamie McCarthy          Torrington  CT         54   29    30 F 20-29        36:39   11:49/M             
      85    Regina Pleckaitis       Plainville  CT         77   25    31 F 20-29        36:59   11:56/M             
      86    Mark Wilde              West Hartford  CT     163   28    21 M  0-99        37:00   11:56/M             
      87    Lauren Donais           Glastonbury  CT        27   23    32 F 20-29        37:03   11:57/M             
      88    David Hovey             Middletown  CT        157   42    22 M  0-99        37:35   12:07/M             
      89    Kellie Morrissey-Hovey  Middletown  CT        156   39    17 F 30-39        37:35   12:07/M             
      90    Kaitlin Cookish         Agawam  MA             21   27    33 F 20-29        37:54   12:14/M             
      91    Christine Fusciello     Plantsville  CT        31   40    10 F 40-49        38:18   12:21/M             
      92    Tina O'Connor           Naugatuck  CT          68   48    11 F 40-49        38:33   12:26/M             
      93    Elizabeth Conklin       West Hartford  CT      20   30    18 F 30-39        38:48   12:31/M             
      94    Mike Tower              West Hartford  CT     160   25    23 M  0-99        39:33   12:45/M             
      95    Danielle Procaccini     Newington  CT         149   24    34 F 20-29        39:33   12:45/M             
      96    Sandy Wade              Durham  CT            126   61     1 F 60-69        40:57   13:13/M             
      97    Harriet Unger           Rocky Hill  CT         99   62     2 F 60-69        41:12   13:17/M             
      98    Cynthia Wilcox          Middlefield  CT       162   48    12 F 40-49        47:55   15:27/M             
      99    Toni Sefter             East Hartford  CT      87   57     4 F 50-59        48:09   15:32/M             
     100    Isis Irizarry           West Hartford  CT      42   20    35 F 20-29        48:34   15:40/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Anneliese Lilienthal    West Hartford  CT      48   26    36 F 20-29        49:42   16:02/M             
     102    Jennifer Weekley        Easthampton  MA       148   22    37 F 20-29        50:05   16:09/M             
     103    Danielle Civitillo      Newington  CT          18   23    38 F 20-29        50:06   16:10/M             
     104    Catherine Hoyser        Hartford  CT           41   60     3 F 60-69        50:10   16:11/M             
     105    Cynthia Pope            Farmington  CT         79   38    19 F 30-39        50:11   16:11/M             
     106    Participant   114                             114    0     1 F  0- 0        53:05   17:07/M             
     107    Kate Flynn              Waterbury  CT          30   25    39 F 20-29        53:23   17:13/M             
     108    Emily Churchill         Manchester  CT         17   28    40 F 20-29        53:23   17:13/M             
     109    Elizabeth Vozzola       West Hartford  CT     102   58     5 F 50-59        53:42   17:19/M             
     110    Jaime Makuc             Litchfield  CT         52   33    20 F 30-39        53:43   17:20/M             
     111    Ellen Brown             West Hartford  CT      11   51     6 F 50-59        53:44   17:20/M             
     112    Rachel Reese            Fairfield  CT          81   27    41 F 20-29        53:55   17:24/M             
     113    Laura Kelley            Suffield  CT          124   25    42 F 20-29        53:56   17:24/M             
     114    Megan Pilch             East Hartford  CT     153   25    43 F 20-29        53:57   17:24/M             
     115    Jennifer Cote           West Hartford  CT      22   31    21 F 30-39        53:58   17:25/M             
     116    Mary Kamens             Thomaston  CT          44   61     4 F 60-69        54:09   17:28/M             
     117    Chamae Munroe           Hartford  CT           62   21    44 F 20-29        55:22   17:52/M             
     118    Namrata Bindra          Hartford  CT            9   20    45 F 20-29        55:23   17:52/M             
     119    Jennifer Noehren        Trumbull  CT           65   30    22 F 30-39        55:24   17:52/M             
     120    Beverly Noehren         Trumbull  CT           66   62     5 F 60-69        55:25   17:53/M             
     121    Susana Arslanov         Norwalk  CT             5   22    46 F 20-29        57:29   18:33/M             
     122    Emilia Szeligowska      Weston  CT             93   23    47 F 20-29        57:33   18:34/M             
     123    Vanessa Agudelo         Stamford  CT            2   23    48 F 20-29        57:34   18:34/M             
     124    Ellen Graham            New Britain  CT        35   29    49 F 20-29        58:14   18:47/M             
     125    Natalie Matthews        Cambridge  MA          53   27    50 F 20-29        58:14   18:47/M             
     126    Samantha Alcala         New York  NY            4   20    51 F 20-29      1:11:45   23:09/M             
     127    Channon Miller          Hartford  CT           60   20    52 F 20-29      1:11:45   23:09/M             
     128    Laura Lockwood          New Britain  CT        49   49    13 F 40-49      1:11:45   23:09/M             
     129    Charley Wedeen          Hartford  CT          107   27    24 M  0-99      1:11:45   23:09/M             
     130    Rosalia Abreu           Hartford  CT            1   20    53 F 20-29      1:11:45   23:09/M 
     131    Jeanne Long             Suffield  CT          144   66     6 F 60-69      1:20:00   25:48/M             
     132    Julia Wagner            Enfield  CT           145   33    23 F 30-39      1:20:00   25:48/M             
         

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 0-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Deb Rooth Portland CT

115

53

13

22:44

7:20/M

2

Sarah Clouser Amston CT

19

29

15

23:26

7:34/M

3

Jacqelyn Darling Wareham MA

24

23

17

23:42

7:39/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Meghan Forgione Southbury CT

151

22

19

24:09

7:47/M

2

Emily Welles Windsor CT

123

24

21

24:34

7:55/M

3

Nicole Graf Wareham MA

34

27

23

25:17

8:09/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Rydberg Unionville CT

137

32

27

26:20

8:30/M

2

Gretchen Raffa New Britain CT

132

35

34

27:33

8:53/M

3

Kristen Melesky Bristol CT

159

30

39

28:13

9:06/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ann Howe Harwinton CT

140

49

22

25:06

8:06/M

2

Kim Lyman West Hartford CT

50

46

28

26:26

8:32/M

3

Melissa Millan Simsbury CT

58

49

32

27:26

8:51/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Reggie Scarpa Torrington CT

86

51

60

30:28

9:50/M

2

Deborah Roberts Newington CT

83

59

62

30:41

9:54/M

3

Brett Capshaw Bolton CT

15

56

65

31:07

10:02/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sandy Wade Durham CT

126

61

96

40:57

13:13/M

2

Harriet Unger Rocky Hill CT

99

62

97

41:12

13:17/M

3

Catherine Hoyser Hartford CT

41

60

104

50:10

16:11/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

James Kopcsay Mystic CT

117

26

1

16:49

5:25/M

2

Thomas McWalters Hartford CT

56

27

2

17:18

5:35/M

3

Dennis Barone West Hartford CT

6

54

3

19:32

6:18/M

 

Male Awards to Top 3 Only


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News