Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

EBAC Fall Challenge 4.75 Miles

New London, CT, November 7, 2009

[Overall Results | Team Race Results ]

Age Group Results

EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

Age Group Results

November 07, 2009


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Male 13 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Matthew Stultz          Norwich  CT           249   18       21      32:17.0    6:48/M             
       2    Jason Smith             Gales Ferry  CT       223   14       59      38:12.0    8:03/M             
       3    Joseph Wynn             Ledyard  CT           273   16       71      39:31.0    8:19/M             
       4    Brian Labrecqve         Waterford  CT         202   18       94      43:46.0    9:13/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Addy Danaher            Mystic  CT            289   29       26      33:00.0    6:57/M             
       2    Jennifer Froling        Stonington  CT        189   23       88      42:35.0    8:58/M             
       3    Erin Depot              Gales Ferry  CT       178   28       90      43:01.0    9:03/M             
       4    Catherine Omara         Ossining  NY          216   25       91      43:28.0    9:09/M             
       5    Lucy Rogers             New London  CT        219   28      100      44:20.0    9:20/M             
       6    Tiffany Castanho        Mystic  CT            295   25      101      45:38.0    9:36/M             
       7    Amy Drouillard          Groton  CT            182   29      113      49:15.0   10:22/M             
       8    Jessica Steelman        New London  CT        290   28      114      49:31.0   10:25/M             
       9    Sarah Ford              Waterford  CT         188   28      116      49:58.0   10:31/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Evan Canfield           Mystic  CT            235   24       20      32:01.0    6:44/M             
       2    Robert Buttermore       Waterford  CT         170   22       29      33:35.0    7:04/M             
       3    Zachary Hart            Gales Ferry  CT       196   28      102      45:39.0    9:37/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jenny Brown             Westerly  RI          259   30       42      35:18.0    7:26/M             
       2    Melanie Diamanti        Pawcatuck  CT         179   36       48      35:57.0    7:34/M             
       3    Helga Tolles            Ledyard  CT           258   35       93      43:39.0    9:11/M             
       4    Valerie Crist           Gales Ferry  CT       174   31      106      46:07.0    9:43/M             
       5    Karen Pelletier         Niantic  CT           284   39      108      46:29.0    9:47/M             
       6    Stacia Borysewicz       Groton  CT            166   33      119      50:59.0   10:44/M             
       7    Shera Singletary        Groton  CT            238   31      121      52:16.0   11:00/M             
       8    Suzanne Blough          Waterford  CT         165   36      125      53:01.0   11:10/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Harold Haugeto          Gales Ferry  CT       197   34        4      30:28.0    6:25/M             
       2    Brennan Downes          Gales Ferry  CT       181   31        5      30:44.0    6:28/M             
       3    Ted Kenyon              Waterford  CT         236   37       11      31:19.0    6:36/M             
       4    Phillip Loiselle        Colchester  CT        263   30       14      31:30.0    6:38/M             
       5    Josh Harwell            Mystic  CT            262   36       17      31:49.0    6:42/M             
       6    Kun Song                Waterford  CT         226   32       39      34:48.0    7:20/M             
       7    Charles Orefice         Niantic  CT           272   38       44      35:28.0    7:28/M             
       8    Jeff Williams           East Lyme  CT         233   39       60      38:14.0    8:03/M             
       9    Joshua Ainscough        Mystic  CT            161   32       67      39:11.0    8:15/M             
      10    Scott Williams          Gales Ferry  CT       287   34       92      43:29.0    9:09/M             
      11    Adam Sprecace           New London  CT        227   39       98      44:09.0    9:18/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lori Gatheral           Waterford  CT         237   47       18      31:53.0    6:43/M             
       2    Alison Gallerani        Uncasville  CT        255   42       32      34:13.0    7:12/M             
       3    Claire Leatham          Wyoming  RI           203   40       38      34:45.0    7:19/M             
       4    Karen McAuliffe         Boxborough  MA        297   43       61      38:16.0    8:03/M             
       5    Lori Looney             Uncasville  CT        207   41       66      38:45.0    8:09/M             
       6    Judy Ruthko             New London  CT        221   43       68      39:17.0    8:16/M             
       7    Stacey Sullivan         Madison  CT           229   45       70      39:20.0    8:17/M             
       8    Karen Short             New London  CT        240   49       82      41:54.0    8:49/M             
       9    Terri Fish              Bozrah  CT            187   46       83      41:58.0    8:50/M             
      10    Maureen Werner          Niantic  CT           283   48       96      44:05.0    9:17/M             
      11    Barbara Burke           Arlington  VA         281   47      118      50:35.0   10:39/M             
      12    Denay Steele            Niantic  CT           228   43      122      52:19.0   11:01/M             
      13    Beth Lyon               Mystic  CT            209   46      123      52:20.0   11:01/M             
      14    Lucy Walter             Niantic  CT           254   48      126      57:35.0   12:07/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michael Didato          Waterford  CT         243   48        6      30:48.0    6:29/M             
       2    Steve Turner            Mystic  CT            286   43        8      30:55.0    6:31/M             
       3    Michael Fusaro          Norwich  CT           190   43       15      31:34.0    6:39/M             
       4    Richard Rice            Uncasville  CT        292   49       19      31:55.0    6:43/M             
       5    Roger Davis             Eastford  CT          176   48       22      32:25.0    6:49/M             
       6    Steve McAuliffe         Groton  CT            212   46       25      32:58.0    6:56/M             
       7    Don Banks               Pawcatuck  CT         276   41       28      33:21.0    7:01/M             
       8    Matt Pulse              Colchester  CT        239   41       31      34:04.0    7:10/M             
       9    Lawrence Agbagani       Niantic  CT           267   42       34      34:29.0    7:16/M             
      10    Manuel Duval            New London  CT        183   43       37      34:42.0    7:18/M             
      11    Marlin Hoffman          Westerly  RI          285   45       40      34:50.0    7:20/M             
      12    Jeff Cohen              Hebron  CT            251   46       43      35:24.0    7:27/M             
      13    Christopher Wright      Waterford  CT         234   40       53      36:33.0    7:42/M             
      14    Paul Wynn               Ledyard  CT           274   45       58      37:59.0    8:00/M             
      15    Russ Dipallina          Waterford  CT         291   47       69      39:19.0    8:17/M             
      16    Robert Burke            Westerly  RI          282   47       78      41:17.0    8:41/M             
      17    Tom Britton             Mystic  CT            167   45       79      41:41.0    8:47/M             
      18    Robert Fish             Bozrah  CT            288   46       84      42:01.0    8:51/M             
      19    Tracy Tolles            Ledyard  CT           257   40       85      42:02.0    8:51/M             
      20    Tripp Hutchinson        Kingston  RI          266   40       86      42:12.0    8:53/M             
      21    Doug Kneeland           Ivoryton  CT          201   45       95      43:57.0    9:15/M             
      22    Jim Campbell            Waterford             171   48      111      47:45.0   10:03/M             
      23    Mark Kieon              Ashaway  RI           200   48      112      47:59.0   10:06/M             
      24    John Walter             Niantic  CT           232   43      127      57:36.0   12:08/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Barb Goodrich           New London  CT        300   55       57      37:33.0    7:54/M             
       2    Christine Picklo        Old Saybrook  CT      217   54       74      40:27.0    8:31/M             
       3    Susan Smith             New London  CT        296   51       81      41:54.0    8:49/M             
       4    Diane Cain              North Stonington  C   253   50      110      47:10.0    9:56/M             
       5    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT        247   58      129    1:17:01.0   16:13/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bobby Clark             Mystic  CT            172   53        1      29:09.0    6:08/M             
       2    Tim Kane                Preston  CT           246   52        2      29:38.0    6:14/M             
       3    John Trahan             Mystic  CT            260   53        3      30:16.0    6:22/M             
       4    Charlie Whynacht        Glastonbury  CT       280   59        7      30:54.0    6:30/M             
       5    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          245   58        9      31:10.0    6:34/M             
       6    Scooch Martinsson       Nantucket  MA         211   53       12      31:19.0    6:36/M             
       7    Kevin Gallerani         Uncasville  CT        256   54       16      31:44.0    6:41/M             
       8    Richard England         East Lyme  CT         186   55       23      32:44.0    6:53/M             
       9    Gianni Ficarra          Westerly  RI          248   58       24      32:52.0    6:55/M             
      10    John Brown              Oakdale  CT           168   50       27      33:03.0    6:57/M             
      11    Paul Collette           Pawcatuck  CT         250   53       30      33:49.0    7:07/M             
      12    John Hadcock            East Lyme  CT         275   51       33      34:13.0    7:12/M             
      13    Richard Eddy            Colchester  CT        185   51       35      34:34.0    7:17/M             
      14    Mohsen Safari           Waterford  CT         222   58       36      34:40.0    7:18/M             
      15    John Sacrey             Preston  CT           271   58       41      35:03.0    7:23/M             
      16    Don Weller              Niantic  CT           270   56       45      35:29.0    7:28/M             
      17    Lad Ricker              Old Lyme  CT          279   52       46      35:37.0    7:30/M             
      18    Brian Lundie            Gales Ferry  CT       208   55       47      35:42.0    7:31/M             
      19    Ric Villarreal          East Hampton  CT      299   52       49      36:02.0    7:35/M             
      20    Mark Gravell            Mystic  CT            193   53       50      36:03.0    7:35/M             
      21    Mike Underwood          Hebron  CT            242   53       51      36:12.0    7:37/M             
      22    Laurence Potter         Waterford             218   51       52      36:19.0    7:39/M             
      23    Peter Dlubac            Clinton  CT           180   58       55      37:16.0    7:51/M             
      24    Richard Conant          Block Island  RI      173   54       62      38:17.0    8:04/M             
      25    Lester Ahern            Westerly  RI          244   50       73      40:03.0    8:26/M             
      26    Alvin Lewis             New London  CT        205   58       75      40:32.0    8:32/M             
      27    Lew Mostowy             Groton                215   50       80      41:43.0    8:47/M             
      28    Craig Barnes            North Stonington  C   252   53       89      43:00.0    9:03/M             
      29    Mike Gouthro            Oakdale  CT           293   57       97      44:06.0    9:17/M             
      30    Richard Buterbaugh      Coventry  RI          169   55      103      45:40.0    9:37/M             
      31    Jim Smith               Gales Ferry  CT       224   52      105      45:52.0    9:39/M             
      32    Bruce Grisafe           Salem  CT             294   56      115      49:32.0   10:26/M             
      33    Gerry Taylor            Ledyard  CT           278   52      120      51:18.0   10:48/M             
      34    Peter Demarco Jr.       New London  CT        177   59      128    1:02:01.0   13:03/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Patricia Phillips       Niantic  CT           268   62       99      44:11.0    9:18/M             
       2    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        264   63      104      45:48.0    9:39/M             
       3    Judy McGrath            Colchester  CT        213   67      109      46:59.0    9:53/M             
       4    Shirley Iselin          Essex  CT             298   66      117      50:10.0   10:34/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT           198   64       10      31:14.0    6:35/M             
       2    Tim Smith               Norwich  CT           225   61       13      31:23.0    6:36/M             
       3    John Hammett            Charlestown  RI       195   66       54      36:52.0    7:46/M             
       4    Ted Phillips            Niantic  CT           269   68       56      37:23.0    7:52/M             
       5    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT        265   66       64      38:28.0    8:06/M             
       6    Tom Baker               Oakdale  CT           163   66       65      38:32.0    8:07/M             
       7    Dick Walsh              Old Lyme  CT          231   68       72      39:53.0    8:24/M             
       8    George Gillespie        Coventry  CT          191   67       76      40:37.0    8:33/M             
       9    Jeff Walden             Bristol  CT           277   63       77      41:00.0    8:38/M             
      10    Richard MacDonald       Niantic  CT           210   68       87      42:23.0    8:55/M             
      11    Robert Lohmann          North Stonington  C   206   65      107      46:22.0    9:46/M             
      12    Ed Root                 Old Saybrook  CT      220   63      124      52:55.0   11:08/M             
Top

Male 70 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Clem McGrath            Colchester  CT        241   70       63      38:20.0    8:04/M             
       2    Colburn Graves          North Stonington  C   194   76      130    1:24:03.0   17:42/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News