Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

EBAC Fall Challenge 4.75 Miles

New London, CT, November 7, 2009

[Age Group Results | Team Race Results ]

Overall Results

For more race information, see I've Got Time.

EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

Overall Finish List

November 07, 2009


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Bobby Clark             Mystic  CT            172   53     1 M 50-59      29:09.0    6:08/M             
       2    Tim Kane                Preston  CT           246   52     2 M 50-59      29:38.0    6:14/M             
       3    John Trahan             Mystic  CT            260   53     3 M 50-59      30:16.0    6:22/M             
       4    Harold Haugeto          Gales Ferry  CT       197   34     1 M 30-39      30:28.0    6:25/M             
       5    Brennan Downes          Gales Ferry  CT       181   31     2 M 30-39      30:44.0    6:28/M             
       6    Michael Didato          Waterford  CT         243   48     1 M 40-49      30:48.0    6:29/M             
       7    Charlie Whynacht        Glastonbury  CT       280   59     4 M 50-59      30:54.0    6:30/M             
       8    Steve Turner            Mystic  CT            286   43     2 M 40-49      30:55.0    6:31/M             
       9    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          245   58     5 M 50-59      31:10.0    6:34/M             
      10    Dave Jacobs             Niantic  CT           198   64     1 M 60-69      31:14.0    6:35/M             
      11    Ted Kenyon              Waterford  CT         236   37     3 M 30-39      31:19.0    6:36/M             
      12    Scooch Martinsson       Nantucket  MA         211   53     6 M 50-59      31:19.0    6:36/M             
      13    Tim Smith               Norwich  CT           225   61     2 M 60-69      31:23.0    6:36/M             
      14    Phillip Loiselle        Colchester  CT        263   30     4 M 30-39      31:30.0    6:38/M             
      15    Michael Fusaro          Norwich  CT           190   43     3 M 40-49      31:34.0    6:39/M             
      16    Kevin Gallerani         Uncasville  CT        256   54     7 M 50-59      31:44.0    6:41/M             
      17    Josh Harwell            Mystic  CT            262   36     5 M 30-39      31:49.0    6:42/M             
      18    Lori Gatheral           Waterford  CT         237   47     1 F 40-49      31:53.0    6:43/M             
      19    Richard Rice            Uncasville  CT        292   49     4 M 40-49      31:55.0    6:43/M             
      20    Evan Canfield           Mystic  CT            235   24     1 M 20-29      32:01.0    6:44/M             
      21    Matthew Stultz          Norwich  CT           249   18     1 M 13-19      32:17.0    6:48/M             
      22    Roger Davis             Eastford  CT          176   48     5 M 40-49      32:25.0    6:49/M             
      23    Richard England         East Lyme  CT         186   55     8 M 50-59      32:44.0    6:53/M             
      24    Gianni Ficarra          Westerly  RI          248   58     9 M 50-59      32:52.0    6:55/M             
      25    Steve McAuliffe         Groton  CT            212   46     6 M 40-49      32:58.0    6:56/M             
      26    Addy Danaher            Mystic  CT            289   29     1 F 20-29      33:00.0    6:57/M             
      27    John Brown              Oakdale  CT           168   50    10 M 50-59      33:03.0    6:57/M             
      28    Don Banks               Pawcatuck  CT         276   41     7 M 40-49      33:21.0    7:01/M             
      29    Robert Buttermore       Waterford  CT         170   22     2 M 20-29      33:35.0    7:04/M             
      30    Paul Collette           Pawcatuck  CT         250   53    11 M 50-59      33:49.0    7:07/M             
      31    Matt Pulse              Colchester  CT        239   41     8 M 40-49      34:04.0    7:10/M             
      32    Alison Gallerani        Uncasville  CT        255   42     2 F 40-49      34:13.0    7:12/M             
      33    John Hadcock            East Lyme  CT         275   51    12 M 50-59      34:13.0    7:12/M             
      34    Lawrence Agbagani       Niantic  CT           267   42     9 M 40-49      34:29.0    7:16/M             
      35    Richard Eddy            Colchester  CT        185   51    13 M 50-59      34:34.0    7:17/M             
      36    Mohsen Safari           Waterford  CT         222   58    14 M 50-59      34:40.0    7:18/M             
      37    Manuel Duval            New London  CT        183   43    10 M 40-49      34:42.0    7:18/M             
      38    Claire Leatham          Wyoming  RI           203   40     3 F 40-49      34:45.0    7:19/M             
      39    Kun Song                Waterford  CT         226   32     6 M 30-39      34:48.0    7:20/M             
      40    Marlin Hoffman          Westerly  RI          285   45    11 M 40-49      34:50.0    7:20/M             
      41    John Sacrey             Preston  CT           271   58    15 M 50-59      35:03.0    7:23/M             
      42    Jenny Brown             Westerly  RI          259   30     1 F 30-39      35:18.0    7:26/M             
      43    Jeff Cohen              Hebron  CT            251   46    12 M 40-49      35:24.0    7:27/M             
      44    Charles Orefice         Niantic  CT           272   38     7 M 30-39      35:28.0    7:28/M             
      45    Don Weller              Niantic  CT           270   56    16 M 50-59      35:29.0    7:28/M             
      46    Lad Ricker              Old Lyme  CT          279   52    17 M 50-59      35:37.0    7:30/M             
      47    Brian Lundie            Gales Ferry  CT       208   55    18 M 50-59      35:42.0    7:31/M             
      48    Melanie Diamanti        Pawcatuck  CT         179   36     2 F 30-39      35:57.0    7:34/M             
      49    Ric Villarreal          East Hampton  CT      299   52    19 M 50-59      36:02.0    7:35/M             
      50    Mark Gravell            Mystic  CT            193   53    20 M 50-59      36:03.0    7:35/M             
      51    Mike Underwood          Hebron  CT            242   53    21 M 50-59      36:12.0    7:37/M             
      52    Laurence Potter         Waterford             218   51    22 M 50-59      36:19.0    7:39/M             
      53    Christopher Wright      Waterford  CT         234   40    13 M 40-49      36:33.0    7:42/M             
      54    John Hammett            Charlestown  RI       195   66     3 M 60-69      36:52.0    7:46/M             
      55    Peter Dlubac            Clinton  CT           180   58    23 M 50-59      37:16.0    7:51/M             
      56    Ted Phillips            Niantic  CT           269   68     4 M 60-69      37:23.0    7:52/M             
      57    Barb Goodrich           New London  CT        300   55     1 F 50-59      37:33.0    7:54/M             
      58    Paul Wynn               Ledyard  CT           274   45    14 M 40-49      37:59.0    8:00/M             
      59    Jason Smith             Gales Ferry  CT       223   14     2 M 13-19      38:12.0    8:03/M             
      60    Jeff Williams           East Lyme  CT         233   39     8 M 30-39      38:14.0    8:03/M             
      61    Karen McAuliffe         Boxborough  MA        297   43     4 F 40-49      38:16.0    8:03/M             
      62    Richard Conant          Block Island  RI      173   54    24 M 50-59      38:17.0    8:04/M             
      63    Clem McGrath            Colchester  CT        241   70     1 M 70-99      38:20.0    8:04/M             
      64    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT        265   66     5 M 60-69      38:28.0    8:06/M             
      65    Tom Baker               Oakdale  CT           163   66     6 M 60-69      38:32.0    8:07/M             
      66    Lori Looney             Uncasville  CT        207   41     5 F 40-49      38:45.0    8:09/M             
      67    Joshua Ainscough        Mystic  CT            161   32     9 M 30-39      39:11.0    8:15/M             
      68    Judy Ruthko             New London  CT        221   43     6 F 40-49      39:17.0    8:16/M             
      69    Russ Dipallina          Waterford  CT         291   47    15 M 40-49      39:19.0    8:17/M             
      70    Stacey Sullivan         Madison  CT           229   45     7 F 40-49      39:20.0    8:17/M             
      71    Joseph Wynn             Ledyard  CT           273   16     3 M 13-19      39:31.0    8:19/M             
      72    Dick Walsh              Old Lyme  CT          231   68     7 M 60-69      39:53.0    8:24/M             
      73    Lester Ahern            Westerly  RI          244   50    25 M 50-59      40:03.0    8:26/M             
      74    Christine Picklo        Old Saybrook  CT      217   54     2 F 50-59      40:27.0    8:31/M             
      75    Alvin Lewis             New London  CT        205   58    26 M 50-59      40:32.0    8:32/M             
      76    George Gillespie        Coventry  CT          191   67     8 M 60-69      40:37.0    8:33/M             
      77    Jeff Walden             Bristol  CT           277   63     9 M 60-69      41:00.0    8:38/M             
      78    Robert Burke            Westerly  RI          282   47    16 M 40-49      41:17.0    8:41/M             
      79    Tom Britton             Mystic  CT            167   45    17 M 40-49      41:41.0    8:47/M             
      80    Lew Mostowy             Groton                215   50    27 M 50-59      41:43.0    8:47/M             
      81    Susan Smith             New London  CT        296   51     3 F 50-59      41:54.0    8:49/M             
      82    Karen Short             New London  CT        240   49     8 F 40-49      41:54.0    8:49/M             
      83    Terri Fish              Bozrah  CT            187   46     9 F 40-49      41:58.0    8:50/M             
      84    Robert Fish             Bozrah  CT            288   46    18 M 40-49      42:01.0    8:51/M             
      85    Tracy Tolles            Ledyard  CT           257   40    19 M 40-49      42:02.0    8:51/M             
      86    Tripp Hutchinson        Kingston  RI          266   40    20 M 40-49      42:12.0    8:53/M             
      87    Richard MacDonald       Niantic  CT           210   68    10 M 60-69      42:23.0    8:55/M             
      88    Jennifer Froling        Stonington  CT        189   23     2 F 20-29      42:35.0    8:58/M             
      89    Craig Barnes            North Stonington  C   252   53    28 M 50-59      43:00.0    9:03/M             
      90    Erin Depot              Gales Ferry  CT       178   28     3 F 20-29      43:01.0    9:03/M             
      91    Catherine Omara         Ossining  NY          216   25     4 F 20-29      43:28.0    9:09/M             
      92    Scott Williams          Gales Ferry  CT       287   34    10 M 30-39      43:29.0    9:09/M             
      93    Helga Tolles            Ledyard  CT           258   35     3 F 30-39      43:39.0    9:11/M             
      94    Brian Labrecqve         Waterford  CT         202   18     4 M 13-19      43:46.0    9:13/M             
      95    Doug Kneeland           Ivoryton  CT          201   45    21 M 40-49      43:57.0    9:15/M             
      96    Maureen Werner          Niantic  CT           283   48    10 F 40-49      44:05.0    9:17/M             
      97    Mike Gouthro            Oakdale  CT           293   57    29 M 50-59      44:06.0    9:17/M             
      98    Adam Sprecace           New London  CT        227   39    11 M 30-39      44:09.0    9:18/M             
      99    Patricia Phillips       Niantic  CT           268   62     1 F 60-69      44:11.0    9:18/M             
     100    Lucy Rogers             New London  CT        219   28     5 F 20-29      44:20.0    9:20/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Tiffany Castanho        Mystic  CT            295   25     6 F 20-29      45:38.0    9:36/M             
     102    Zachary Hart            Gales Ferry  CT       196   28     3 M 20-29      45:39.0    9:37/M             
     103    Richard Buterbaugh      Coventry  RI          169   55    30 M 50-59      45:40.0    9:37/M             
     104    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        264   63     2 F 60-69      45:48.0    9:39/M             
     105    Jim Smith               Gales Ferry  CT       224   52    31 M 50-59      45:52.0    9:39/M             
     106    Valerie Crist           Gales Ferry  CT       174   31     4 F 30-39      46:07.0    9:43/M             
     107    Robert Lohmann          North Stonington  C   206   65    11 M 60-69      46:22.0    9:46/M             
     108    Karen Pelletier         Niantic  CT           284   39     5 F 30-39      46:29.0    9:47/M             
     109    Judy McGrath            Colchester  CT        213   67     3 F 60-69      46:59.0    9:53/M             
     110    Diane Cain              North Stonington  C   253   50     4 F 50-59      47:10.0    9:56/M             
     111    Jim Campbell            Waterford             171   48    22 M 40-49      47:45.0   10:03/M             
     112    Mark Kieon              Ashaway  RI           200   48    23 M 40-49      47:59.0   10:06/M             
     113    Amy Drouillard          Groton  CT            182   29     7 F 20-29      49:15.0   10:22/M             
     114    Jessica Steelman        New London  CT        290   28     8 F 20-29      49:31.0   10:25/M             
     115    Bruce Grisafe           Salem  CT             294   56    32 M 50-59      49:32.0   10:26/M             
     116    Sarah Ford              Waterford  CT         188   28     9 F 20-29      49:58.0   10:31/M             
     117    Shirley Iselin          Essex  CT             298   66     4 F 60-69      50:10.0   10:34/M             
     118    Barbara Burke           Arlington  VA         281   47    11 F 40-49      50:35.0   10:39/M             
     119    Stacia Borysewicz       Groton  CT            166   33     6 F 30-39      50:59.0   10:44/M             
     120    Gerry Taylor            Ledyard  CT           278   52    33 M 50-59      51:18.0   10:48/M             
     121    Shera Singletary        Groton  CT            238   31     7 F 30-39      52:16.0   11:00/M             
     122    Denay Steele            Niantic  CT           228   43    12 F 40-49      52:19.0   11:01/M             
     123    Beth Lyon               Mystic  CT            209   46    13 F 40-49      52:20.0   11:01/M             
     124    Ed Root                 Old Saybrook  CT      220   63    12 M 60-69      52:55.0   11:08/M             
     125    Suzanne Blough          Waterford  CT         165   36     8 F 30-39      53:01.0   11:10/M             
     126    Lucy Walter             Niantic  CT           254   48    14 F 40-49      57:35.0   12:07/M             
     127    John Walter             Niantic  CT           232   43    24 M 40-49      57:36.0   12:08/M             
     128    Peter Demarco Jr.       New London  CT        177   59    34 M 50-59    1:02:01.0   13:03/M             
     129    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT        247   58     5 F 50-59    1:17:01.0   16:13/M             
     130    Colburn Graves          North Stonington  C   194   76     2 M 70-99    1:24:03.0   17:42/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News