Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Delaney Dash

Old Saybrook, CT, May 23, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see It's Time.

Delaney Dash (CT00018DR) 5 Mile Race (CT00018DR)

Delaney Dash (CT00018DR) 5 Mile Race (CT00018DR)

Overall Finish List

May 23, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Shannon McHale          West Simsbury  CT     422   38 ***** F 30-39      29:19.0    5:52/M             
       2    Greg Bonaiuto           South Glastonbury     462   42 ***** M 40-49      29:39.0    5:56/M             
       3    Bob Stack               Gales Ferry  CT       431   52     1 M 50-59      30:23.0    6:05/M             
       4    Bryan Feitel            Haddam  CT            450   41     1 M 40-49      30:34.0    6:07/M             
       5    Charlie Iselin          Chester  CT           482   46     2 M 40-49      30:40.0    6:08/M             
       6    Todd Juenger            Irvington  NY         359   41     3 M 40-49      31:16.0    6:15/M             
       7    Adam Kovalski           Manchester  CT        360   36     1 M 30-39      31:18.0    6:16/M             
       8    Brian Selfors           Old Saybrook  CT      452   43     4 M 40-49      31:54.0    6:23/M             
       9    Rebecca Stephenson      Unionville  CT        464   36     1 F 30-39      32:01.0    6:24/M             
      10    John Trahan             Mystic  CT            420   53     2 M 50-59      32:02.0    6:24/M             
      11    Nick Manuzzi            Monroe  CT            370   49     5 M 40-49      32:14.0    6:27/M             
      12    Dana Award              Waterford  CT         465   44     6 M 40-49      32:17.0    6:27/M             
      13    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          357   58     3 M 50-59      32:33.0    6:31/M             
      14    Donald Nuhn             Westbrook  CT         478   56     4 M 50-59      32:47.0    6:33/M             
      15    Paul Dominy             East Haddam  CT       434   48     7 M 40-49      33:09.0    6:38/M             
      16    Carl Fortuna            Old Saybrook  CT      344   46     8 M 40-49      33:19.0    6:40/M             
      17    Michael Fusaro          Norwich  CT           345   43     9 M 40-49      33:21.0    6:40/M             
      18    Richard Rice            Uncasville  CT        389   49    10 M 40-49      33:44.0    6:45/M             
      19    Steve Turner            Mystic  CT            493   42    11 M 40-49      33:46.0    6:45/M             
      20    Walt Smolenski          Salem  CT             438   53     5 M 50-59      33:49.0    6:46/M             
      21    Clay Farrell            Old Saybrook  CT      487   15     1 M 13-19      33:52.0    6:46/M             
      22    James Johnstone         Old Saybrook  CT      446   32     2 M 30-39      33:58.0    6:48/M             
      23    Becky Iselin            Chester  CT           483   33     2 F 30-39      34:04.0    6:49/M             
      24    Dustin Plourde          Norwich  CT           426   13     2 M 13-19      34:06.0    6:49/M             
      25    Dave Jacobs             Niantic  CT           355   64     1 M 60-69      34:13.0    6:51/M             
      26    Addy Danaher            Mystic  CT            445   29     1 F 20-29      34:19.0    6:52/M             
      27    Thomas Phely-Bobin      Marlborough  MA       424   36     3 M 30-39      34:25.0    6:53/M             
      28    Scott Bristol           Old Saybrook  CT      318   35     4 M 30-39      34:36.0    6:55/M             
      29    Eddie Hogan             Lisbon  CT            353   39     5 M 30-39      34:45.0    6:57/M             
      30    Donny Banks             Pawcatuck  CT         317   40    12 M 40-49      34:58.0    7:00/M             
      31    Michael Didato          Waterford  CT         421   47    13 M 40-49      34:59.0    7:00/M             
      32    John Wright             Needham Heights  MA   411   32     6 M 30-39      35:00.0    7:00/M             
      33    Joseph Diaz             Old Saybrook  CT      433   43    14 M 40-49      35:02.0    7:00/M             
      34    John Walter             Niantic  CT           405   43    15 M 40-49      35:06.0    7:01/M             
      35    Glenn Coughlin          Lisbon  CT            427   40    16 M 40-49      35:07.0    7:01/M             
      36    Rich Steeves            Guilford              400   59     6 M 50-59      35:31.0    7:06/M             
      37    Jon Smedley             Norwich  CT           397   38     7 M 30-39      35:35.0    7:07/M             
      38    Craig Zettergrew        Wallingford  CT       412   45    17 M 40-49      35:50.0    7:10/M             
      39    Josh Harwell            Mystic  CT            476   35     8 M 30-39      35:57.0    7:11/M             
      40    Greg Preston            Salem  CT             417   48    18 M 40-49      36:03.0    7:13/M             
      41    Kurt Strecker           Killingworth  CT      436   41    19 M 40-49      36:11.0    7:14/M             
      42    Mark Drake              Haddam  CT            341   39     9 M 30-39      36:14.0    7:15/M             
      43    David Flagg             East Haddam  CT       418   35    10 M 30-39      36:25.0    7:17/M             
      44    Guy Pulino              Moodus  CT            388   64     2 M 60-69      36:26.0    7:17/M             
      45    Gianni Ficarra          Westerly  RI          432   58     7 M 50-59      36:41.0    7:20/M             
      46    Christian Nelson        West Hartford  CT     383   41    20 M 40-49      36:46.0    7:21/M             
      47    Maureen Sousa           Middletown  CT        398   45     1 F 40-49      37:02.0    7:24/M             
      48    Jothan Coe              Niantic  CT           459   50     8 M 50-59      37:39.0    7:32/M             
      49    Manuel Duval            New London  CT        492   42    21 M 40-49      37:40.0    7:32/M             
      50    Jennifer Hallowell      Old Saybrook  CT      488   43     2 F 40-49      37:44.0    7:33/M             
      51    Joseph Warzecha         Salem  CT             407   39    11 M 30-39      37:48.0    7:34/M             
      52    Kristian Cole           Chester  CT           326   43    22 M 40-49      37:56.0    7:35/M             
      53    Karen Cole              Chester  CT           324   42     3 F 40-49      38:08.0    7:38/M             
      54    Ann Boland              Oxford  CT            479   49     4 F 40-49      38:17.0    7:39/M             
      55    Pam Award               Waterford             315   43     5 F 40-49      38:59.0    7:48/M             
      56    Donald Weller           Niantic  CT           408   56     9 M 50-59      39:09.0    7:50/M             
      57    Ben Stone               Niantic  CT           490   48    23 M 40-49      39:10.0    7:50/M             
      58    Kathleen Werkheiser     Manchester  CT        409   37     3 F 30-39      39:16.0    7:51/M             
      59    Brian Anstrom           Plainfield  CT        313   53    10 M 50-59      39:20.0    7:52/M             
      60    Brian Cournoyer         Clinton  CT           329   41    24 M 40-49      39:30.0    7:54/M             
      61    Joseph McQuade          Portland  CT          375   42    25 M 40-49      39:32.0    7:54/M             
      62    Bob Mondani             Norwich  CT           429   53    11 M 50-59      39:48.0    7:58/M             
      63    John Natale             East Haddam  CT       381   47    26 M 40-49      39:52.0    7:58/M             
      64    Ryan Walsh              Old Saybrook  CT      435   37    12 M 30-39      39:57.0    7:59/M             
      65    Morgan Baird            Villanova  PA         316   37    13 M 30-39      40:19.0    8:04/M             
      66    Dawn Wemeck             Bristol  CT           480   63     1 F 60-69      40:21.0    8:04/M             
      67    Clem McGrath            Colchester  CT        373   69     3 M 60-69      40:26.0    8:05/M             
      68    Steven Slonski          Berlin  CT            441   52    12 M 50-59      40:27.0    8:05/M             
      69    Armani Minutillo        Farmington  CT        440   51    13 M 50-59      40:30.0    8:06/M             
      70    Ron Dombrowski          Uncasville  CT        340   65     4 M 60-69      40:32.0    8:06/M             
      71    Ted Phillips            Niantic  CT           443   68     5 M 60-69      40:36.0    8:07/M             
      72    Michelle Sagristano     Old Lyme  CT          467   37     4 F 30-39      40:44.0    8:09/M             
      73    Brian Delaney           Northbridge  MA       333   52    14 M 50-59      40:44.0    8:09/M             
      74    Kyle Spoonea            Norwich  CT           460   24     1 M 20-29      40:53.0    8:11/M             
      75    Mac Coppes                                    328   10     1 M  1-12      40:54.0    8:11/M             
      76    Kevin Cole              Chester  CT           325   12     2 M  1-12      40:54.0    8:11/M             
      77    Tammy Jones             Groton  CT            358   43     6 F 40-49      40:55.0    8:11/M             
      78    Michael Minutillo       Waterbury  CT         377   42    27 M 40-49      41:04.0    8:13/M             
      79    Karen Alsante           Old Saybrook  CT      312   41     7 F 40-49      41:06.0    8:13/M             
      80    Maura Ryan              Chicago  IL           395   25     2 F 20-29      41:09.0    8:14/M             
      81    Meghan Gometz           Old Saybrook  CT      466   33     5 F 30-39      41:27.0    8:17/M             
      82    Stacey Sullivan         Madison  CT           439   45     8 F 40-49      41:51.0    8:22/M             
      83    Kevin Spedding          Old Saybrook  CT      399   42    28 M 40-49      41:53.0    8:23/M             
      84    Douglas Story           Westbrook  CT         401   44    29 M 40-49      41:59.0    8:24/M             
      85    Joseph Carbone          Southington  CT       321   26     2 M 20-29      42:02.0    8:24/M             
      86    Michael Carta           Waterford             322   50    15 M 50-59      42:11.0    8:26/M             
      87    Nona Peachey            Madison  SD           457   51     1 F 50-59      42:13.0    8:27/M             
      88    Michael Krause          Niantic  CT           491   34    14 M 30-39      42:15.0    8:27/M             
      89    Jennifer Brodeur        Old Saybrook  CT      468   37     6 F 30-39      42:16.0    8:27/M             
      90    Alvin Lewis             New London  CT        364   58    16 M 50-59      42:21.0    8:28/M             
      91    Judith Ruthko           New London  CT        394   42     9 F 40-49      42:33.0    8:31/M             
      92    David Stephenson        Unionville  CT        461   09     3 M  1-12      42:39.0    8:32/M             
      93    Michelle Rushin         Allston  MA           393   26     3 F 20-29      42:40.0    8:32/M             
      94    John Nann               Madison  CT           499   44    30 M 40-49      42:45.0    8:33/M             
      95    Philip Maniscalco       Mystic  CT            368   65     6 M 60-69      42:52.0    8:34/M             
      96    Steven Muzner           North Haven  CT       379   43    31 M 40-49      42:53.0    8:35/M             
      97    Stephen Moskaluk        Norwich  CT           378   35    15 M 30-39      42:59.0    8:36/M             
      98    Andrew Collins          Shelburne Falls  MA   327   26     3 M 20-29      43:05.0    8:37/M             
      99    Stephen Adams           Cape Coral  FL        473   50    17 M 50-59      43:07.0    8:37/M             
     100    Anthony Guarnaccia      Allston  MA           351   26     4 M 20-29      43:16.0    8:39/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Chanda Roberts          Farmington  CT        416   31     7 F 30-39      43:32.0    8:42/M             
     102    Chris Ruck              Fairfax  VA           392   39    16 M 30-39      43:38.0    8:44/M             
     103    Teresa Dickson          Quaker Hill  CT       470   50     2 F 50-59      43:42.0    8:44/M             
     104    Gary Walens             East Lyme  CT         403   51    18 M 50-59      43:45.0    8:45/M             
     105    Lisa Bragan             Niantic  CT           456   39     8 F 30-39      43:47.0    8:45/M             
     106    Kate Kowalczuk          Clinton  CT           361   35     9 F 30-39      43:50.0    8:46/M             
     107    Carrie Pager            New London  CT        472   36    10 F 30-39      43:51.0    8:46/M             
     108    Christine Kopcha        Old Saybrook  CT      495   34    11 F 30-39      43:52.0    8:46/M             
     109    Glen Nilsen             Brewster  NY          415   44    32 M 40-49      43:56.0    8:47/M             
     110    Susan Natale            East Haddam  CT       382   48    10 F 40-49      43:57.0    8:47/M             
     111    Sandy Collins           Wauregan  CT          447   53     3 F 50-59      44:24.0    8:53/M             
     112    Bernard Dennler Jr      Salem  CT             475   52    19 M 50-59      44:29.0    8:54/M             
     113    Jerry Nania             Old Saybrook  CT      380   57    20 M 50-59      44:34.0    8:55/M             
     114    Simone Gladstone        Waterford  CT         348   43    11 F 40-49      44:44.0    8:57/M             
     115    Mark Lineweber          Plainfield  CT        365   52    21 M 50-59      44:46.0    8:57/M             
     116    Colin Delaney           Old Saybrook  CT      334   46    33 M 40-49      44:57.0    8:59/M             
     117    Lori Looney             Uncasville  CT        366   40    12 F 40-49      45:03.0    9:01/M             
     118    Alan Smith              Old Saybrook  CT      442   62     7 M 60-69      45:10.0    9:02/M             
     119    Jeffrey Thivierge       Groton  CT            430   32    17 M 30-39      45:12.0    9:02/M             
     120    Marygrace Dennler       Salem  CT             474   38    12 F 30-39      45:12.0    9:02/M             
     121    Patricia Phillips       Niantic  CT           444   61     2 F 60-69      45:18.0    9:04/M             
     122    Ivan Alexander          Bronx  NY             311   37    18 M 30-39      45:36.0    9:07/M             
     123    Pam Durfer              Middletown  CT        451   49    13 F 40-49      45:41.0    9:08/M             
     124    Jill Garrity            Middletown  CT        454   40    14 F 40-49      45:41.0    9:08/M             
     125    Kathleen Brown          White Plains  NY      489   40    15 F 40-49      45:46.0    9:09/M             
     126    Nga Do                  Groton  CT            414   35    13 F 30-39      45:56.0    9:11/M             
     127    Clinton Miller          Old Saybrook  CT      455   28     5 M 20-29      45:57.0    9:11/M             
     128    Kate Fitzpatrick        New York  NY          343   27     4 F 20-29      45:58.0    9:12/M             
     129    Vito Bonaiuto           Middletown  CT        477   68     8 M 60-69      46:00.0    9:12/M             
     130    Jennifer Nunzer         Niantic  CT           385   35    14 F 30-39      46:44.0    9:21/M             
     131    Ruth Delaney            Boston  MA            337   27     5 F 20-29      46:50.0    9:22/M             
     132    Jane Sable              Deep River  CT        396   62     3 F 60-69      47:03.0    9:25/M             
     133    Devin Delaney           Old Saybrook  CT      335   14     3 M 13-19      47:12.0    9:26/M             
     134    Linda Jaynes            Niantic  CT           458   46    16 F 40-49      47:13.0    9:27/M             
     135    John Merchant           Brooklyn  NY          448   38    19 M 30-39      47:17.0    9:27/M             
     136    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        437   62     4 F 60-69      47:40.0    9:32/M             
     137    Penny Eno               Old Lyme  CT          342   61     5 F 60-69      47:44.0    9:33/M             
     138    Denise McCarthy         Andover  CT           371   40    17 F 40-49      47:45.0    9:33/M             
     139    Stephen McCarthy        Andover  CT           372   40    34 M 40-49      47:47.0    9:33/M             
     140    Mary Roth               Old Lyme  CT          391   41    18 F 40-49      47:57.0    9:35/M             
     141    Laura Dean-Frazier      Old Lyme  CT          331   44    19 F 40-49      47:58.0    9:36/M             
     142    Megan Haskins           Essex  CT             352   37    15 F 30-39      48:26.0    9:41/M             
     143    Rich Wall               Westbrook  CT         404   54    22 M 50-59      48:29.0    9:42/M             
     144    Nicole Dolan            Essex  CT             339   35    16 F 30-39      48:40.0    9:44/M             
     145    Hope Proctor            Essex  CT             387   38    17 F 30-39      48:41.0    9:44/M             
     146    Kelly Kyker-Snowman     Amherst  MA           363   22     6 F 20-29      48:46.0    9:45/M             
     147    Drew Gordon             Madison  CT           349   14     4 M 13-19      48:47.0    9:45/M             
     148    Liz Burleson            Essex  CT             320   40    20 F 40-49      48:48.0    9:46/M             
     149    Julie Gordon            Madison  CT           350   22     7 F 20-29      48:49.0    9:46/M             
     150    Sharon Kozey            Eastford  CT          362   37    18 F 30-39      48:54.0    9:47/M             
     151    Lisa Aschenbrenner      New London  CT        314   39    19 F 30-39      48:54.0    9:47/M             
     152    Kate Rogers             Ivoryton  CT          390   38    20 F 30-39      48:58.0    9:48/M             
     153    Michelle Holt           Old Saybrook  CT      354   37    21 F 30-39      49:31.0    9:54/M             
     154    Martin MacAy            New London  CT        367   53    23 M 50-59      49:33.0    9:55/M             
     155    James Silkenat          Guilford  CT          428   61     9 M 60-69      49:48.0    9:58/M             
     156    Meghan Delaney          Old Saybrook  CT      336   11     1 F  1-12      49:52.0    9:58/M             
     157    Ryan Cartrelli          Ivoryton  CT          471   9      4 M  1-12      50:29.0   10:06/M             
     158    John Kelly              Old Saybrook  CT      484   41    35 M 40-49      50:36.0   10:07/M             
     159    Jay Churchill           Chester  CT           323   64    10 M 60-69      51:04.0   10:13/M             
     160    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT        449   54     4 F 50-59      52:18.0   10:28/M             
     161    Shela Delaney           Old Saybrook  CT      338   46    21 F 40-49      52:55.0   10:35/M             
     162    Judith Anderson         Old Saybrook  CT      463   68     6 F 60-69      52:56.0   10:35/M             
     163    Mary McDonald           Old Lyme  CT          494   61     7 F 60-69      54:14.0   10:51/M             
     164    James Abrams            Meriden  CT           453   53    24 M 50-59      54:55.0   10:59/M             
     165    Victoria Gatling        Middletown  RI        346   23     8 F 20-29      55:04.0   11:01/M             
     166    Cathy Cunningham        Framingham  MA        330   48    22 F 40-49      57:32.0   11:30/M             
     167    Mike Mello              Framingham  MA        376   51    25 M 50-59      57:32.0   11:30/M             
     168    Tanguy Gauvrit          Old Saybrook  CT      347   14     5 M 13-19      57:38.0   11:32/M             
     169    Sandy Maniscalco        Mystic  CT            369   67     8 F 60-69      57:39.0   11:32/M             
     170    Kenye Noda              Groton  CT            384   21     9 F 20-29    1:01:12.0   12:14/M             
     171    Cecelia Grisafe         Salem  CT             425   53     5 F 50-59    1:04:54.0   12:59/M             
     172    Jan McKeown             Prospect  CT          374   62     9 F 60-69    1:08:17.0   13:39/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News