Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Trails to a Cure -8-Mile Trail Race

Chester, CT, May 17, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Time to Run.

Trails to a Cure 8 Mile Trail Race

Trails to a Cure 8 Mile Trail Race

Overall Finish List

May 17, 09


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Jake Corbett            Killingworth  CT     1004   25     1 M 20-29      54:00.0    6:45/M             
       2    Charlie Iselin          Chester  CT           974   45     1 M 40-49      55:13.0    6:54/M             
       3    Noel Petra              Guilford              989   35     1 M 30-39      59:27.0    7:26/M             
       4    Ross Hanson             Middletown  CT       1003   25     2 M 20-29      59:28.0    7:26/M             
       5    Brian McConnell         Centerbrook  CT       982   45     2 M 40-49    1:00:32.0    7:34/M             
       6    John Trahan             Mystic  CT            994   55     1 M 50-59    1:01:41.0    7:43/M             
       7    Kerry Arsenault         Guilford  CT           29   45     1 F 40-49    1:02:10.0    7:46/M             
       8    Ned Smith               Hartford  CT          972   25     3 M 20-29    1:02:15.0    7:47/M             
       9    Tim Kane                Preston  CT           866   52     2 M 50-59    1:02:18.0    7:47/M             
      10    Todd Lemire             Moodus  CT            498   44     3 M 40-49    1:02:45.0    7:51/M             
      11    Rob Speers              Rocky Hill  CT       1010   45     4 M 40-49    1:03:02.0    7:53/M             
      12    Peter Hornak            Wallingford  CT       973   45     5 M 40-49    1:03:10.0    7:54/M             
      13    Elizabeth Vernon        Essex  CT             995   35     1 F 30-39    1:04:15.0    8:02/M             
      14    Todd Mozzer             Wethersfield  CT      985   45     6 M 40-49    1:04:22.0    8:03/M             
      15    Becky Iselin            Chester  CT           975   35     2 F 30-39    1:04:44.0    8:06/M             
      16    Bill Gibbs              Shelton  CT            37   45     7 M 40-49    1:05:05.0    8:08/M             
      17    Kevin Gallerani         Uncasville  CT        965   55     3 M 50-59    1:05:09.0    8:09/M             
      18    Chris Lawrence          Killingworth  CT      483   45     8 M 40-49    1:05:33.0    8:12/M             
      19    Paul Pabeno             Avon  CT              987   55     4 M 50-59    1:05:51.0    8:14/M             
      20    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT         494   37     3 F 30-39    1:06:10.0    8:16/M             
      21    Vincent Lindsley        New Haven  CT         499   35     2 M 30-39    1:06:35.0    8:19/M             
      22    John McCabe             Westport  CT         1020   35     3 M 30-39    1:06:38.0    8:20/M             
      23    Curtiss Thompson        Pawcatuck  CT         992   55     5 M 50-59    1:07:18.0    8:25/M             
      24    Cliff Collins           East Hampton  CT      986   45     9 M 40-49    1:07:47.0    8:28/M             
      25    Jay Avitable            Branford  CT           34   45    10 M 40-49    1:07:54.0    8:29/M             
      26    David Garand            Lisbon  CT           1016   45    11 M 40-49    1:09:59.0    8:45/M             
      27    Jon Wink                Haddam  CT            967   45    12 M 40-49    1:10:23.0    8:48/M             
      28    Buzz Gardner            Guilford  CT           35   55     6 M 50-59    1:10:34.0    8:49/M             
      29    John Melenek            Haddam  CT           1013   45    13 M 40-49    1:11:11.0    8:54/M             
      30    Shzanne Wirtz           New Haven  CT         968   35     4 F 30-39    1:11:43.0    8:58/M             
      31    Eileen Lawrence         Killingworth  CT      482   45     2 F 40-49    1:12:16.0    9:02/M             
      32    Gary Tromley            Franklin  CT         1019   45    14 M 40-49    1:12:52.0    9:07/M             
      33    Greg Annino             Haddam  CT            493   25     4 M 20-29    1:13:21.0    9:10/M             
      34    Mac Love                Pawcatuck  CT         478   35     4 M 30-39    1:13:28.0    9:11/M             
      35    Mark Ruffo              Griswald  CT          977   50     7 M 50-59    1:13:56.0    9:15/M             
      36    Danielle Ciccone        Westbrook  CT        1021   24     1 F  1-29    1:14:17.0    9:17/M             
      37    Nicholas Cordone Jr     East Hampton  CT      487   35     5 M 30-39    1:14:23.0    9:18/M             
      38    Amy Cordone             East Hampton  CT      486   35     5 F 30-39    1:14:25.0    9:18/M             
      39    Bill Marshall           Yantic  CT              4   65     1 M 60-99    1:14:26.0    9:18/M             
      40    Pam Morrow              Farmington  CT         39   45     3 F 40-49    1:14:27.0    9:18/M             
      41    Carla Thompson          Pawcatuck  CT         991   49     4 F 40-49    1:14:43.0    9:20/M             
      42    Craig Zettergren        Wallingford  CT       971   45    15 M 40-49    1:14:48.0    9:21/M             
      43    Rick Friedrich          N Franklin  CT         40   35     6 M 30-39    1:16:26.0    9:33/M             
      44    Bob Buckingham          New London  CT        495   45    16 M 40-49    1:16:28.0    9:34/M             
      45    Deb Rooth               Portland  CT          980   55     1 F 50-59    1:17:10.0    9:39/M             
      46    Douglas Story           Westbrook  CT         475   45    17 M 40-49    1:17:15.0    9:39/M             
      47    Erica Browne            Groton  CT           1002   25     2 F  1-29    1:17:17.0    9:40/M             
      48    Jonathan Rubin          Guilford  CT          957   55     8 M 50-59    1:17:42.0    9:43/M             
      49    Vickie Monahan          Wethersfield  CT      984   35     6 F 30-39    1:17:44.0    9:43/M             
      50    Tom Lee                 Essex                 969   60     2 M 60-99    1:17:45.0    9:43/M             
      51    Jonathan Messier        Columbia  CT          477   25     5 M 20-29    1:18:15.0    9:47/M             
      52    Amy Sorensen            Middlefield  CT      1009   37     7 F 30-39    1:20:12.0   10:02/M             
      53    Paul Gray                                    1000   45    18 M 40-49    1:20:31.0   10:04/M             
      54    Jill Nugent             Ashford  CT           424   35     8 F 30-39    1:21:20.0   10:10/M             
      55    Stacy Sullivan          Madison  CT           978   45     5 F 40-49    1:21:27.0   10:11/M             
      56    Joann Demicco           Plainville  CT        976   45     6 F 40-49    1:21:32.0   10:12/M             
      57    Robert Sequerzia        Portland  CT          979   55     9 M 50-59    1:22:33.0   10:19/M             
      58    Rebecca Burke           Middletown  CT       1011   45     7 F 40-49    1:22:33.0   10:19/M             
      59    Katelyn Cox             Haddam  CT            496   25     3 F  1-29    1:22:38.0   10:20/M             
      60    Steve Atkins            West Hartford  CT    1008   45    19 M 40-49    1:23:36.0   10:27/M             
      61    Carol Sprankle          Old Lyme  CT          996   35     9 F 30-39    1:23:41.0   10:28/M             
      62    Tyler McConnell         Centerbrook  CT       983   25     6 M 20-29    1:24:02.0   10:30/M             
      63    Mark Drake              Haddam  CT            993   39     7 M 30-39    1:24:52.0   10:37/M             
      64    Marshall Collins        Salem  CT             990   60     3 M 60-99    1:25:38.0   10:42/M             
      65    Agata Partyka           Deep River  CT       1017   45     8 F 40-49    1:25:40.0   10:43/M             
      66    Lori Watkins            Old Saybrook  CT     1015   45     9 F 40-49    1:25:41.0   10:43/M             
      67    Rose Buckingham         Norwich  CT            36   61     1 F 60-99    1:27:46.0   10:58/M             
      68    Dino Festa              Oakdale  CT            28   55    10 M 50-59    1:29:08.0   11:09/M             
      69    Lee Cole-Chu            Salem  CT            1012   65     4 M 60-99    1:29:17.0   11:10/M             
      70    Katelin Kalal           Old Saybrook  CT      479   25     4 F  1-29    1:29:53.0   11:14/M             
      71    Paige Wink              Haddam  CT            964   45    10 F 40-49    1:30:01.0   11:15/M             
      72    Maureen Singer          Haddam  CT            958   35    10 F 30-39    1:30:24.0   11:18/M             
      73    Ric Villarreal          Essex  CT            1006   55    11 M 50-59    1:30:56.0   11:22/M             
      74    Joanie Darling          Killingworth  CT      981   45    11 F 40-49    1:30:59.0   11:22/M             
      75    Kevin Walsh             Bethany  CT           963   55    12 M 50-59    1:31:02.0   11:23/M             
      76    Donna Cannon            Farmington  CT         38   35    11 F 30-39    1:31:21.0   11:25/M             
      77    Alison Akehurst         Chester  CT           997   35    12 F 30-39    1:31:34.0   11:27/M             
      78    Jennifer Hedges         Haddam  CT            497   35    13 F 30-39    1:33:50.0   11:44/M             
      79    Ashley Noyes            Newington  CT         970   25     5 F  1-29    1:33:51.0   11:44/M             
      80    Susan Christopher       Old Lyme  CT          489   45    12 F 40-49    1:33:59.0   11:45/M             
      81    Jeff Nelson             Chester  CT           988   45    20 M 40-49    1:34:01.0   11:45/M             
      82    Dave Babcock            West Hartford  CT    1007   45    21 M 40-49    1:34:25.0   11:48/M             
      83    Anne Marie Labonte      Deep River  CT        998   45    13 F 40-49    1:36:59.0   12:07/M             
      84    Chuck Brenker           Lisbon  CT           1014   55    13 M 50-59    1:37:12.0   12:09/M             
      85    Dane Debartolo          Centerbrook  CT      1001   35     8 M 30-39    1:39:02.0   12:23/M             
      86    Jeff Doenges            Milford  CT           999   55    14 M 50-59    1:43:27.0   12:56/M             
      87    Kirsten Ryan            Ivoryton  CT         1018   45    14 F 40-49    1:44:38.0   13:05/M             
      88    Shirley Iselin          Essex                1005   65     2 F 60-99    1:46:18.0   13:17/M             
      89    Charles Kala            Old Saybrook  CT      480   55    15 M 50-59    1:52:11.0   14:01/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News