Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Riverfront 3.425-Mile Run (CT09010JHP)

Groton, CT, May 16, 2009

[Overall Results ]

Age Group Results

RIVERFRONT RUN (CT09010JHP) 3.425 Mile

RIVERFRONT RUN (CT09010JHP) 3.425 Mile

Age Group Results

May 16, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brandy Leclair          Groton  CT             27   14       10      22:54.3    6:41/M             
       2    Charene Clark           Old Lyme  CT            7   45       17      26:03.5    7:36/M             
       3    Danielle Chirillo       Groton  CT             46   12       18      26:23.8    7:42/M             
Top

Female 12 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Danielle Chirillo       Groton  CT             46   12       18      26:23.8    7:42/M             
       2    Corina Mitchell         Gales Ferry  CT        71   10       33      30:17.3    8:50/M             
       3    Sabrina Mitchell        Gales Ferry  CT        70   7        64      40:24.3   11:47/M             
Top

Female 13 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brandy Leclair          Groton  CT             27   14       10      22:54.3    6:41/M             
       2    Michelle Devce          Old Lyme  CT           78   15       32      30:10.7    8:48/M             
       3    Hillary Masalin         Ledyard  CT            49   18       39      31:44.3    9:15/M             
       4    Constancia Malahias     Waterford              30   16       49      33:55.2    9:53/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tara Ciccketti          Canton  MA             47   22       45      33:07.3    9:39/M             
       2    Carrie Potts            Oakdale  CT            37   22       48      33:21.2    9:43/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Claudia Mitchell        Gales Ferry  CT        69   38       26      27:56.2    8:09/M             
       2    Jodi Richmond           Groton  CT             38   37       41      32:19.8    9:25/M             
       3    Mary Hammerstein        Groton  CT             14   38       46      33:11.1    9:40/M             
       4    Stacia Borysewicz       Groton  CT              3   32       51      34:32.1   10:04/M             
       5    Jennifer Estabrooks     Ledyard  CT            10   32       52      34:38.7   10:06/M             
       6    Bridgette Card          Harrison  NY            4   35       65      42:29.1   12:23/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Charene Clark           Old Lyme  CT            7   45       17      26:03.5    7:36/M             
       2    Janet Holtz             East Lyme  CT          20   41       19      27:03.7    7:53/M             
       3    Tammy Jones             Groton  CT             23   43       22      27:28.9    8:00/M             
       4    Jenifer Bradley         Groton  CT             72   47       47      33:11.5    9:40/M             
       5    Cathy Johnson           Groton  CT             48   43       54      34:47.4   10:08/M             
       6    Alexis Ane              Mystic  CT              1   42       58      36:14.6   10:34/M             
       7    Lisa Robarge            Groton  CT             40   42       60      36:59.3   10:47/M             
       8    Laurie Hedman           Ledyard  CT            16   46       67      44:59.7   13:07/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Pat Swim                Groton  CT             62   55       20      27:12.8    7:56/M             
       2    Marian Galbraith        Groton  CT             67   54       43      32:57.4    9:36/M             
       3    Terry Gunnels           Ledyard  CT            64   51       57      36:14.1   10:34/M             
       4    Joanne Malahias         Waterford              31   51       63      38:55.7   11:21/M             
       5    Patty Vaylsteke         Uncasville  CT         60   58       70      49:05.2   14:19/M             
Top

Female 60 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Arlene McCoy            Pawcatuck  CT          66   75       69      48:05.6   14:01/M             
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brendan Atkins          Old Lyme  CT           65   23        1      18:58.9    5:32/M             
       2    Bryan Scully            Gales Ferry  CT        73   18        2      19:26.3    5:40/M             
       3    Eddie Eckard            Canterbury  CT         58   44        3      19:32.9    5:42/M             
Top

Male 12 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bryce Hedman            Ledyard  CT            18   11       24      27:44.7    8:05/M             
       2    Tanner Leclair          Groton  CT             28    9       42      32:46.9    9:33/M             
Top

Male 13-19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bryan Scully            Gales Ferry  CT        73   18        2      19:26.3    5:40/M             
       2    Zachary Eckard          Canterbury  CT         59   19        6      20:55.0    6:06/M             
       3    Gabriel Ryan            Stonington  CT         75   18        7      21:35.8    6:18/M             
       4    Troy Hedman             Ledyard  CT            17   13       44      33:02.5    9:38/M             
Top

Male 20-29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brendan Atkins          Old Lyme  CT           65   23        1      18:58.9    5:32/M             
       2    Christopher Collins     Groton  CT              8   23        4      20:15.3    5:54/M             
       3    Dan Ippolito            Ledyard  CT            55   24       14      24:25.0    7:07/M             
       4    Daniel O'Connor         Stonington  CT         36   26       15      24:35.2    7:10/M             
       5    Joesph Bennett          Groton  CT             45   28       21      27:27.6    8:00/M             
       6    Joshua Sheppard         Niantic  CT            68   29       23      27:32.0    8:02/M             
       7    David Masalin           Ledyard  CT            54   23       35      30:29.8    8:53/M             
       8    Sebastian Larrea        Pawcatuck  CT          26   28       36      30:33.7    8:54/M             
       9    Will Repsher            Mystic  CT             56   27       37      30:38.9    8:56/M             
      10    Brendan Casey           Groton  CT              5   24       38      31:23.3    9:09/M             
      11    Dan Casey               Groton  CT              6   29       56      35:54.7   10:28/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Manj Lall               East Lyme  CT          25   39        8      22:50.6    6:39/M             
       2    Scott Williams          Gales Ferry  CT        74   33       29      29:10.6    8:30/M             
       3    Jimmy Cook              Groton  CT             61   30       53      34:47.0   10:08/M             
       4    Randy Weinberg          New London  CT         77   36       62      38:45.2   11:18/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Eddie Eckard            Canterbury  CT         58   44        3      19:32.9    5:42/M             
       2    Jeffrey Van Deusen      East Lyme  CT          44   41        9      22:51.9    6:40/M             
       3    Frank Norosky           Groton  CT             35   46       12      23:08.4    6:45/M             
       4    Manuel Duval            Nl                      9   42       16      24:44.5    7:13/M             
       5    Michael Hedman          Ledyard  CT            15   45       28      29:04.9    8:28/M             
       6    Joesph Spinato          Waterford  CT          51   43       30      29:16.4    8:32/M             
       7    Scott Ritter            Groton  CT             39   44       40      32:00.4    9:20/M             
       8    Jim Powers              Clinton  CT            76   49       61      38:44.4   11:18/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bob Stack               Gales Ferry  CT        52   52        5      20:39.0    6:01/M             
       2    Way Hedding             Niantic  CT            57   59       13      24:10.0    7:03/M             
       3    Lewis Mostowy           East Lyme  CT          34   50       31      29:23.8    8:34/M             
       4    Timothy Foley           Mystic  CT             12   51       34      30:19.7    8:50/M             
       5    Dan Hagan               Old Lyme  CT           13   57       59      36:15.6   10:34/M             
       6    Jan Przastek            New Bedford  MA        53   54       66      42:30.0   12:23/M             
Top

Male 60 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT            21   64       11      23:00.4    6:42/M             
       2    Tom Baker               Oakdale  CT             2   65       25      27:45.7    8:05/M             
       3    Tom Swim                Groton  CT             63   64       27      28:24.7    8:17/M             
       4    Robert Lohmann          North Stonington  C    29   65       50      34:11.6    9:58/M             
       5    Jan MacGregor           Stonington  CT         79   68       55      35:25.7   10:20/M             
       6    Tony Medeiros           Westerly  RI           33   77       68      46:04.2   13:26/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News