Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

St. Joseph School 3 Miles and Kids Run

Baltic, CT, March 28, 2009

[3 Mile Race Overall Results | Age Group Results ]

1/2-Mile Kids Race

St. Joseph Kids 0.5 Mile Kids Race

St. Joseph Kids 0.5 Mile Kids Race

Overall Finish List

March 28, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Gabe Lipker             Ashford  CT           231   12 ***** M 10-14       3:39.0    7:18/M             
       2    Sara Cote               Lisbon  CT            228   8  ***** F  1- 9       3:57.0    7:54/M             
       3    Illiana Stavern         Niantic  CT           232   9      1 F  1- 9       3:57.0    7:54/M             
       4    Juliette Hogan          Lisbon  CT            205   7      2 F  1- 9       4:04.0    8:08/M             
       5    James Harrison          Windham  CT           212   9      1 M  1- 9       4:09.0    8:18/M             
       6    Jake Fabry              Lisbon  CT            229   7      2 M  1- 9       4:12.0    8:24/M             
       7    Orin McClure            Brooklyn  CT          230   10     1 M 10-14       4:15.0    8:30/M             
       8    Avery Choti             Lisbon  CT            216   9      3 M  1- 9       4:18.0    8:36/M             
       9    Nolan Sanford           Baltic  CT            233   8      4 M  1- 9       4:24.0    8:48/M             
      10    Eoin Smedley            Norwich  CT           202   9      5 M  1- 9       4:31.0    9:02/M             
      11    Ethan Nye               Lisbon  CT            208   6      6 M  1- 9       4:33.0    9:06/M             
      12    Ryder Choti             Lisbon  CT            217   12     2 M 10-14       4:37.0    9:14/M             
      13    Gavin Nye               Lisbon  CT            209   9      7 M  1- 9       4:38.0    9:16/M             
      14    Max Caron               Salem  CT             222   6      8 M  1- 9       4:39.0    9:18/M             
      15    Gabriel Records         Windham  CT           215   8      9 M  1- 9       4:40.0    9:20/M             
      16    James Harison           Windham  CT           211   9     10 M  1- 9       4:41.0    9:22/M             
      17    Quinn Perkins           Norwich  CT           223   5     11 M  1- 9       4:42.0    9:24/M             
      18    Lane Perkins            Norwich  CT           224   7      3 F  1- 9       4:53.0    9:46/M             
      19    Katyana Howlett         Willimantic  CT       210   11     1 F 10-14       4:55.0    9:50/M             
      20    Ben Caron               Salem  CT             220   4     12 M  1- 9       5:04.0   10:08/M             
      21    Natalia Hogan           Lisbon  CT            206   5      4 F  1- 9       5:06.0   10:12/M             
      22    Tessa Hospod            Hanover  CT           203   5      5 F  1- 9       5:07.0   10:14/M             
      23    Connor Smith            Norwich  CT           201   5     13 M  1- 9       5:15.0   10:30/M             
      24    Jack Pothier            Moosup  CT            214   4     14 M  1- 9       5:26.0   10:52/M             
      25    Savannah Henault        Moosup  CT            225   8      6 F  1- 9       5:27.0   10:54/M             
      26    Callie Teper            Lisbon  CT            213   5      7 F  1- 9       5:43.0   11:26/M             
      27    Hannah Sabukewicz       Lisbon  CT            227   3      8 F  1- 9       5:52.0   11:44/M             
      28    Harry Nelson            West Hartford  CT     221   3     15 M  1- 9       5:54.0   11:48/M             
      29    Thomas Jerard           Baltic  CT            218   5     16 M  1- 9       6:14.0   12:28/M             
      30    Julia Plourde           Lisbon  CT            204   5      9 F  1- 9       6:20.0   12:40/M             
      31    Stella Hogan            Lisbon  CT            207   2     10 F  1- 9       6:53.0   13:46/M             
      32    Matthew Chanler         Norwich  CT           235   6     17 M  1- 9       7:18.0   14:36/M             
      33    Jack Candler            Lisbon  CT            234   8     18 M  1- 9       7:31.0   15:02/M             





race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News