Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

St. Joseph School 3 Miles and Kids Run

Baltic, CT, March 28, 2009

[Age Group Results | 1/2-Mile Kids Race ]

3 Mile Race Overall Results

For more race information, see St. Joseph Photos.

St. Joseph School 3 Mile Race

St. Joseph School 3 Mile Race

Overall Finish List

March 28, 2000


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Jeff Wadecki            Ledyard  CT            21   25 ***** M 20-29      15:27.0    5:09/M             
       2    Brad Overturf           Norwich  CT            27   42     1 M 40-49      16:36.0    5:32/M             
       3    Bob Stack               Gales Ferry  CT       118   52     1 M 50-59      17:24.0    5:48/M             
       4    Keith Pellerin          Northborough  MA       72   44     2 M 40-49      17:49.0    5:56/M             
       5    Paul Smith              Storrs Mansfield  C    86   43     3 M 40-49      18:05.0    6:02/M             
       6    Robert Klein            Yonkers  NY            69   14     1 M 10-14      18:14.0    6:05/M             
       7    Dustin Plourde          Norwich  CT            20   13     2 M 10-14      18:37.0    6:12/M             
       8    John Trahan             Mystic  CT            115   53     2 M 50-59      18:42.0    6:14/M             
       9    James Stolaronek        Norwich  CT             3   24     1 M 20-29      18:46.0    6:15/M             
      10    Kerri Ruffo             Plainfield  CT         23   12 ***** F 10-14      18:51.0    6:17/M             
      11    Wayne Jolley            Brooklyn  CT            1   58     3 M 50-59      18:52.0    6:17/M             
      12    Joshua Pothier          Moosup  CT             46   32     1 M 30-39      18:54.0    6:18/M             
      13    Jon Caron               Salem  CT              76   38     2 M 30-39      18:57.0    6:19/M             
      14    Michael Fusaro          Norwich  CT            29   43     4 M 40-49      18:59.0    6:20/M             
      15    Dan Campbell            Oakdale  CT            10   29     2 M 20-29      19:10.0    6:23/M             
      16    Tim Donahue             Gales Ferry  CT       102   39     3 M 30-39      19:36.0    6:32/M             
      17    Jackson Torreser        Norwich  CT            64   14     3 M 10-14      19:54.0    6:38/M             
      18    Dan Jacobs              New York  NY           11   63     1 M 60-69      19:58.0    6:39/M             
      19    Jon Smedley             Norwich  CT             8   38     4 M 30-39      20:19.0    6:46/M             
      20    Paul Arudruskiewicz     Preston  CT            90   50     4 M 50-59      20:20.0    6:47/M             
      21    Eddie Hogan             Lisbon  CT             34   39     5 M 30-39      20:22.0    6:47/M             
      22    Chris Nelson            West Hartford  CT      44   41     5 M 40-49      20:28.0    6:49/M             
      23    Bob Bailey              Cromwell  CT           35   58     5 M 50-59      20:36.0    6:52/M             
      24    Christopher Jolley      Brooklyn  CT           91   27     3 M 20-29      20:38.0    6:53/M             
      25    Way Hedding             Niantic  CT            66   59     6 M 50-59      20:45.0    6:55/M             
      26    Ken Erikson             South Windsor  CT     126   51     7 M 50-59      20:46.0    6:55/M             
      27    Joseph Lemieux          Norwich  CT            32   56     8 M 50-59      20:47.0    6:56/M             
      28    Mark Irons              Plainfield  CT         71   35     6 M 30-39      20:50.0    6:57/M             
      29    Brian Bitner            Mystic  CT             26   37     7 M 30-39      20:52.0    6:57/M             
      30    James Lamoureux         Dayville  CT           89   45     6 M 40-49      20:55.0    6:58/M             
      31    Jeffrey Nowak           Windham  CT            30   19     1 M 15-19      21:05.0    7:02/M             
      32    Matthew Pulse           Salem  CT              59   41     7 M 40-49      21:08.0    7:03/M             
      33    Dana Merise             Norwich  CT            85   23     1 F 20-29      21:10.0    7:03/M             
      34    Doug Barlow             Norwich  CT           128   52     9 M 50-59      21:11.0    7:04/M             
      35    Mary Anne Rogers        Hartford  CT           96   51     1 F 50-59      21:15.0    7:05/M             
      36    Jeff Hooper             Norwich  CT           131   29     4 M 20-29      21:20.0    7:07/M             
      37    John Sacrey             Preston  CT           106   57    10 M 50-59      21:25.0    7:08/M             
      38    Colby Decker            Colchester  CT        143   10     4 M 10-14      21:29.0    7:10/M             
      39    Wes Rogers              Hartford  CT           95   52    11 M 50-59      21:37.0    7:12/M             
      40    David Stygar            Lebanon  CT            42   53    12 M 50-59      21:40.0    7:13/M             
      41    Ken Wadecki             Uncasville  CT        127   55    13 M 50-59      21:44.0    7:15/M             
      42    Scott Partosan          Mystic  CT            117   43     8 M 40-49      21:51.0    7:17/M             
      43    Gunnar Tonneser         Norwich  CT            65   16     2 M 15-19      21:57.0    7:19/M             
      44    Zachery Cassidy         Lisbon  CT             74   11     5 M 10-14      22:02.0    7:21/M             
      45    Brian Andstrom          Plainfield  CT         38   53    14 M 50-59      22:07.0    7:22/M             
      46    Rich Giusti             Colchester  CT        140   38     8 M 30-39      22:33.0    7:31/M             
      47    Russ Dipallina          Waterford  CT         100   46     9 M 40-49      22:38.0    7:33/M             
      48    Timothy Paz             Baltic  CT             48   13     6 M 10-14      22:40.0    7:33/M             
      49    Amy Teper               Lisbon  CT             47   33     1 F 30-39      22:44.0    7:35/M             
      50    Joseph Feeney           Colchester  CT         28   14     7 M 10-14      22:49.0    7:36/M             
      51    Chris Fabry             Lisbon  CT             98   31     9 M 30-39      22:52.0    7:37/M             
      52    Thomas Kee              Norwich  CT            73   27     5 M 20-29      23:00.0    7:40/M             
      53    Nancy Davis             LISBON  CT             12   41     1 F 40-49      23:11.0    7:44/M             
      54    Randy Kuhn              Pomfret Center  CT     75   47    10 M 40-49      23:12.0    7:44/M             
      55    Michelle Sabukewicz     Baltic  CT             93   30     2 F 30-39      23:17.0    7:46/M             
      56    Bob Mondani             Norwich  CT            62   51    15 M 50-59      23:21.0    7:47/M             
      57    Josh Sheppard           Niantic  CT           119   29     6 M 20-29      23:40.0    7:53/M             
      58    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT         25   65     2 M 60-69      23:43.0    7:54/M             
      59    Tom Baker               Oakdale  CT             5   65     3 M 60-69      23:46.0    7:55/M             
      60    Jamie Roach-Decker      Colchester  CT        142   50     2 F 50-59      23:47.0    7:56/M             
      61    Joan Monroe             Newington  CT          78   54     3 F 50-59      23:51.0    7:57/M             
      62    Jerri Potter            Baltic  CT            114   41     2 F 40-49      24:02.0    8:01/M             
      63    Sarah Brown             Canterbury  CT        136   20     2 F 20-29      24:18.0    8:06/M             
      64    Cara Tramontozzi        Milford  CT           135   20     3 F 20-29      24:23.0    8:08/M             
      65    Charles Potter          Baltic  CT            113   40    11 M 40-49      24:24.0    8:08/M             
      66    Sandy Collins           Wauregan  CT          108   53     4 F 50-59      24:26.0    8:09/M             
      67    Travis Wooten           Riverhead  NY          16   13     8 M 10-14      24:31.0    8:10/M             
      68    Norman Diggs            Gales Ferry  CT       144   47    12 M 40-49      24:32.0    8:11/M             
      69    Bruce Grisafe           Salem  CT             129   58    16 M 50-59      24:35.0    8:12/M             
      70    Rose Buckingham         Norwich  CT            82   61     1 F 60-69      24:49.0    8:16/M             
      71    Christopher Erikson     South Windsor  CT     125   11     9 M 10-14      24:50.0    8:17/M             
      72    Ronald Gale             Norwich  CT            14   73     1 M 70-99      24:54.0    8:18/M             
      73    Tom Ewon                Norwich  CT           103   48    13 M 40-49      24:56.0    8:19/M             
      74    Ben Hutchins            Norwich  CT            84   26     7 M 20-29      24:59.0    8:20/M             
      75    Mike Gouthro            Oakdale  CT            77   56    17 M 50-59      25:07.0    8:22/M             
      76    Gabe Lipker             Ashford  CT           112   12    10 M 10-14      25:09.0    8:23/M             
      77    Rob Perry               Lisbon  CT             63   48    14 M 40-49      25:10.0    8:23/M             
      78    Scott Williams          Gales Ferry  CT       130   33    10 M 30-39      25:10.0    8:23/M             
      79    Kevin Palmer            New Haven  CT         123   32    11 M 30-39      25:18.0    8:26/M             
      80    Tom Swim                Groton  CT            110   64     4 M 60-69      25:19.0    8:26/M             
      81    Bill Bentley            Lisbon  CT             18   43    15 M 40-49      25:24.0    8:28/M             
      82    Stephen Muskaluk        Norwich  CT            17   35    12 M 30-39      25:29.0    8:30/M             
      83    Justin Paz              Baltic  CT             49   15     3 M 15-19      25:30.0    8:30/M             
      84    Michael Aldridge        Baltic  CT             40   37    13 M 30-39      25:34.0    8:31/M             
      85    Larry Branford          Norwich  CT            57   53    18 M 50-59      25:36.0    8:32/M             
      86    Todd Choti              Lisbon  CT             58   39    14 M 30-39      25:40.0    8:33/M             
      87    Joseph Tetreault        Moosup  CT             45   35    15 M 30-39      26:06.0    8:42/M             
      88    Norma Vivar             Lisbon  CT            109   45     3 F 40-49      26:15.0    8:45/M             
      89    Thomas Wichrowski       Plainville  CT         22   55    19 M 50-59      26:24.0    8:48/M             
      90    Richard Zbrozek         Berlin  CT            107   62     5 M 60-69      26:31.0    8:50/M             
      91    Erica Shotts            Groton  CT              9   30     3 F 30-39      26:48.0    8:56/M             
      92    Michael Feeney          Baltic  CT            124   12    11 M 10-14      26:49.0    8:56/M             
      93    John Plumb              Norwich  CT            83   26     8 M 20-29      26:51.0    8:57/M             
      94    Matt Dipallina          Waterford  CT          99   11    12 M 10-14      27:13.0    9:04/M             
      95    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         24   62     2 F 60-69      27:33.0    9:11/M             
      96    Shylo Howlett           Willimantic  CT        41   10    13 M 10-14      27:41.0    9:14/M             
      97    Angie Daly              Baltic  CT             67   31     4 F 30-39      27:51.0    9:17/M             
      98    Greg Messina            Gales Ferry  CT       121   46    16 M 40-49      27:58.0    9:19/M             
      99    Liz Tefft               Norwich  CT            88   34     5 F 30-39      28:03.0    9:21/M             
     100    Jamie Hill              Baltic  CT            133   13     1 F 10-14      28:17.0    9:26/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Lynne Hill              Baltic  CT            132   40     4 F 40-49      28:40.0    9:33/M             
     102    Adrienne Spitz          Oakdale  CT            33   34     6 F 30-39      28:40.0    9:33/M             
     103    Jennifer Courbin        Preston  CT            31   24     4 F 20-29      28:55.0    9:38/M             
     104    Pat Baker               Oakdale  CT             4   64     3 F 60-69      29:30.0    9:50/M             
     105    Kevin Klein             Yonkers  NY            68   8      1 M  1- 9      29:36.0    9:52/M             
     106    Kyle Watson             Canterbury  CT         94   12    14 M 10-14      30:11.0   10:04/M             
     107    Ralph Watson            Canterbury  CT         92   42    17 M 40-49      30:18.0   10:06/M             
     108    Taylor Watson           Plainfield  CT         79   12     2 F 10-14      30:43.0   10:14/M             
     109    Geraldine Palonen       Canterbury  CT        120   66     4 F 60-69      31:04.0   10:21/M             
     110    William Forrest         Lebanon  CT            54   8      2 M  1- 9      31:07.0   10:22/M             
     111    Jared Watson            Plainfield  CT         80   9      3 M  1- 9      31:08.0   10:23/M             
     112    Cashay Poudrier         Chaplin  CT            61   11     3 F 10-14      32:14.0   10:45/M             
     113    Len Watson              Plainfield  CT         81   43    18 M 40-49      32:19.0   10:46/M             
     114    Leslie Jolley           Brooklyn  CT            2   55     5 F 50-59      32:19.0   10:46/M             
     115    Rober Taylor            Yonkers  NY            70   48    19 M 40-49      32:25.0   10:48/M             
     116    Amy Caron               Norwich  CT            87   40     5 F 40-49      32:33.0   10:51/M             
     117    Tessa Lickwola          Baltic  CT             37    9     1 F  1- 9      32:43.0   10:54/M             
     118    Elizabeth Lickwola      Baltic  CT             36   41     6 F 40-49      33:29.0   11:10/M             
     119    Mathew Moore            Lisbon  CT            111   13    15 M 10-14      33:29.0   11:10/M             
     120    Tom Sullivan            Ledyard  CT           122   69     6 M 60-69      34:04.0   11:21/M             
     121    Crossed Finish Line Twi                       300    0     1 M  0- 0      34:05.0   11:22/M             
     122    Nicole Jolley           Brooklyn  CT          104   30     7 F 30-39      34:31.0   11:30/M             
     123    Tana Jolley             Brooklyn  CT          105   30     8 F 30-39      34:42.0   11:34/M             
     124    Robert Whipple Sr.      Grosvenor Dale  CT     19   70     2 M 70-99      34:43.0   11:34/M             
     125    Annadell Jaczunski      Canterbury  CT        137   52     6 F 50-59      35:47.0   11:56/M             
     126    Kristan Wildblood       Norwich  CT            50   24     5 F 20-29      35:56.0   11:59/M             
     127    Ann Arpin               Canterbury  CT        139   50     7 F 50-59      35:57.0   11:59/M             
     128    Greg Arpin              Canterbury  CT        138   53    20 M 50-59      35:57.0   11:59/M             
     129    Anita Wooten            Riverhead  NY          15   43     7 F 40-49      35:58.0   11:59/M             
     130    Julie Forrest           Lebanon  CT            52   42     8 F 40-49      36:23.0   12:08/M             
     131    Erin Forrest            Lebanon  CT            55   4      4 M  1- 9      37:20.0   12:27/M             
     132    Sean Forrest            Lebanon  CT            53   42    20 M 40-49      37:20.0   12:27/M             
     133    Mary Harrison           Windham  CT            43   13     4 F 10-14      37:21.0   12:27/M             
     134    Katherine Lewkowicz     Rocky Hill  CT        116   14     5 F 10-14      37:23.0   12:28/M             
     135    Heather Gonzales        Preston  CT            51   34     9 F 30-39      37:24.0   12:28/M             
     136    Franceso Velaquez       Canterbury  CT         60   42    21 M 40-49      37:55.0   12:38/M             
     137    Colburn Graves          North Stonington  C     6   75     3 M 70-99      38:01.0   12:40/M             
     138    Zachary Collins         Baltic  CT             97   10    16 M 10-14      38:33.0   12:51/M             
     139    Irene Burke             Storrs Mansfield  C   141   75     1 F 70-99      38:50.0   12:57/M             
     140    Cathy Samokar           Old Lyme  CT          134   50     8 F 50-59      38:53.0   12:58/M             
     141    Bad Bandit                                    301    0     2 M  0- 0      40:03.0   13:21/M             
     142    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT        101   58     9 F 50-59      43:49.0   14:36/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News