Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

St. Catherine of Siena 5K

Preston, CT, June 18, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Time To Go.

ST. CATHERINE OF SIENA SUMMER FESTIVAL 5 K ROAD RACE

ST. CATHERINE OF SIENA SUMMER FESTIVAL 5 K ROAD RACE

Overall Finish List

June 18, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Chris Croft             Jewett City  CT        70   20     1 M 19-39      15:52.0    5:07/M             
       2    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT            51   25     2 M 19-39      15:52.0    5:07/M             
       3    Thomas Potenza          Cranston  RI           71   22     3 M 19-39      17:49.0    5:45/M             
       4    Zachary Eckard          Canterbury  CT         26   19     4 M 19-39      17:53.0    5:46/M             
       5    Ed Eckard               Canterbury  CT         25   44     1 M 40-49      17:57.0    5:47/M             
       6    Vos Hunter              Preston  CT            58   15     1 M  1-18      18:23.0    5:56/M             
       7    Todd Bennett            Columbia  CT           12   38     5 M 19-39      18:30.0    5:58/M             
       8    Kevin Boyd              Mystic  CT             61   16     2 M  1-18      19:31.0    6:18/M             
       9    Sean Hanrahan           Chaplin  CT            22   15     3 M  1-18      19:47.0    6:23/M             
      10    Wayne Jolley            Brooklyn  CT           28   58     1 M 50-59      19:57.0    6:26/M             
      11    Todd Fisher             Norwich  CT            53   40     2 M 40-49      20:18.0    6:33/M             
      12    Jared Farley            Preston  CT            21   17     4 M  1-18      20:26.0    6:35/M             
      13    Kerri Ruffo             Plainfield  CT         52   12     1 F  1-18      20:35.0    6:38/M             
      14    Glenn Coughlin          Jewett City  CT        59   40     3 M 40-49      21:14.0    6:51/M             
      15    Jon Smedley             Norwich  CT            30   38     6 M 19-39      21:30.0    6:56/M             
      16    Tim Smith               Madison  CT            29   61     1 M 60-99      21:33.0    6:57/M             
      17    Adam Sorensen           Uncasville  CT         47   29     7 M 19-39      21:35.0    6:58/M             
      18    Gabrielle McGrath       Ledyard  CT            56   34     1 F 19-39      21:38.0    6:59/M             
      19    Dave Jacobs             Niantic  CT             2   64     2 M 60-99      21:44.0    7:01/M             
      20    Lance Reed              Preston  CT            67   36     8 M 19-39      21:46.0    7:01/M             
      21    Timothy Moore           Norwich  CT            60   44     4 M 40-49      22:07.0    7:08/M             
      22    Paul Andruskiewicz      Preston  CT            44   50     2 M 50-59      22:10.0    7:09/M             
      23    John Sacrey             Preston  CT             7   57     3 M 50-59      22:25.0    7:14/M             
      24    Nathan Kogut            Preston  CT            43   17     5 M  1-18      22:53.0    7:23/M             
      25    Racheal Johanson        Ledyard  CT            57   33     2 F 19-39      23:07.0    7:27/M             
      26    Les Bellis              Jewett City  CT        49   45     5 M 40-49      23:24.0    7:33/M             
      27    Stephen Adams           Cape Coral  FL         72   50     4 M 50-59      23:34.0    7:36/M             
      28    Dan Phillips            Plainfield  CT          9   30     9 M 19-39      23:54.0    7:43/M             
      29    Paul Gray               Pawcatuck  CT          63   42     6 M 40-49      23:55.0    7:43/M             
      30    Nancy Davis             Lisbon  CT              8   41     1 F 40-49      23:56.0    7:43/M             
      31    Bob Mondani             Norwich  CT            54   53     5 M 50-59      23:57.0    7:44/M             
      32    Brian Andstrom          Plainfield  CT         13   53     6 M 50-59      24:28.0    7:54/M             
      33    Laurie Waldron          Preston  CT            37   46     2 F 40-49      24:29.0    7:54/M             
      34    Shanda Kogut            Preston  CT            41   22     3 F 19-39      25:07.0    8:06/M             
      35    Bob Niedbala            Norwich  CT            23   61     3 M 60-99      25:07.0    8:06/M             
      36    Spring Cole             Danielson  CT          46   44     3 F 40-49      25:20.0    8:10/M             
      37    Stephanie John          Jewett City  CT        42   21    10 M 19-39      25:21.0    8:11/M             
      38    Ron Dombrowski          Uncasville  CT         36   65     4 M 60-99      25:26.0    8:12/M             
      39    Tom Baker               Oakdale  CT            33   65     5 M 60-99      25:36.0    8:15/M             
      40    Rose Buckingham         Norwich  CT            15   61     1 F 60-99      25:45.0    8:18/M             
      41    Dennis Muench           Preston  CT            16   34    11 M 19-39      25:49.0    8:20/M             
      42    Ric Villarreal          Essex  CT              45   52     7 M 50-59      25:52.0    8:21/M             
      43    Daniel Spicer           Preston  CT            10   21    12 M 19-39      25:55.0    8:22/M             
      44    Preston Spicer          Preston  CT            11   14     6 M  1-18      26:08.0    8:26/M             
      45    Ronald Gale             Norwich  CT            20   73     6 M 60-99      26:11.0    8:27/M             
      46    Alan Muench             Preston  CT            24   35    13 M 19-39      26:35.0    8:35/M             
      47    Sandy Collins           Plainfield  CT         14   53     1 F 50-59      27:01.0    8:43/M             
      48    William Bentley         Lisbon  CT             17   43     7 M 40-49      27:12.0    8:46/M             
      49    Kylen Perrone           Preston  CT            34   15     2 F  1-18      27:22.0    8:50/M             
      50    Bruce Grisafe           Colchester  CT         65   55     8 M 50-59      27:36.0    8:54/M             
      51    Peter Keegan            Norwich  CT            64   58     9 M 50-59      27:45.0    8:57/M             
      52    Mike Gouthro            Oakdale  CT            66   56    10 M 50-59      28:18.0    9:08/M             
      53    Chris Rein              Oakdale  CT             4   34    14 M 19-39      28:38.0    9:14/M             
      54    Pat Phillips            Niantic  CT            55   62     2 F 60-99      28:48.0    9:17/M             
      55    Norma Vivar             Jewett City  CT        50   46     4 F 40-49      28:52.0    9:19/M             
      56    Michael Lafleur         Preston  CT            69   48     8 M 40-49      29:21.0    9:28/M             
      57    Mike Darigan            Coventry  RI           68   57    11 M 50-59      29:27.0    9:30/M             
      58    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         27   62     3 F 60-99      30:18.0    9:46/M             
      59    Pat Baker               Oakdale  CT            32   64     4 F 60-99      31:09.0   10:03/M             
      60    Valerie Bentley         Lisbon  CT             18   48     5 F 40-49      31:43.0   10:14/M             
      61    Heather Bailey          Wethersfield  CT       38   33    15 M 19-39      32:47.0   10:35/M             
      62    Ronald Piccoli          Preston  CT             1   59    12 M 50-59      32:54.0   10:37/M             
      63    Charles Underhill       Norwich  CT             3   52    13 M 50-59      32:55.0   10:37/M             
      64    Pamela Villano          Uncasville  CT         48   28     4 F 19-39      33:14.0   10:43/M             
      65    Cecelia Grisafe         Colchester  CT         19   53     2 F 50-59      41:31.0   13:24/M             
      66    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT         62   58     3 F 50-59      48:19.0   15:35/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News