Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Celebrate West Hartford 5K Road Race

West Hartford, CT, June 14, 2009

[Overall 5K Results ]

Divisional 5K Results

                               Platt Systems Official Reporting System
                      Celebrate W Hartford 5K Divisional Results Posted to www.plattsys.com 
                                  Platt Systems 860-645-1476 USATF Certified CT89005DR
                        Overall Male : Brendan Callahan ||  2. Marc Robaczynski ||  3. Bryan Marsh
                           Overall Female: Marisa Clapp || 2. Megan Jaswell || 3. Emma Perron   

DIVISI                                                                FINAL         
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== =====

                    New Division: F0010 ** Female 10 and under ** 

  1  Olivia Tait                    9F F0010 Layton UT                23:07  7:27 464  
  2  Autumn Twillie                 8F F0010 W.Hartford CT            25:48  8:19 290  
  3  Zaidyn Lieberfarb             10F F0010 W.Hartford CT            29:02  9:21 252  
  4  Haley Guidotti                10F F0010 W.Hartford CT            29:02  9:21 324  

                  New Division: F1117 ** Female  from 11 to 17 ** 

  1  Aubrey Waggoner               15F F1117 W.Hartford CT            19:27  6:16 166  
  2  Eloise Howard                 17F F1117 WH CT                    21:12  6:50 572  
  3  Madeline Howard               17F F1117 WH CT                    21:37  6:58 573  
  4  Kyra Coughlin                 14F F1117 Griswold CT              22:40  7:18 501  

New Division: F1829 ** Female  from 18 to 29 ** 

  1  Marisa Clapp                  27F F1829 WH CT                    17:09  5:31 497  
  2  Megan Jaswell                 22F F1829 Johnston RI              19:23  6:15 281  
  3  Emma Perron                   19F F1829 W.Hartford CT            19:24  6:15 61   
  4  Ellen Barnicle                22F F1829 Newington CT             19:33  6:18 517  

New Division: F3039 ** Female  from 30 to 39 ** 

  1  Janet Tarasuk                 34F F3039 W.Hartford CT            22:29  7:15 172  
  2  Aubrey Fleszar                31F F3039 Farmington CT            22:35  7:17 227  
  3  Danielle Fenucci              36F F3039 West Hartford CT         22:43  7:19 526  
  4  Sarah Jennings                37F F3039 Newington CT             23:05  7:26 665  

New Division: F4049 ** Female  from 40 to 49 ** 

  1  Amy Cubbage                   40F F4049 West Hartford CT         22:15  7:10 708  
  2  Shari Cantor                  49F F4049 W.Hartford CT            22:30  7:15 206  
  3  Mary Liz Williams             48F F4049 W.Hartford CT            22:48  7:21 175  
  4  Laurie Tobias                 46F F4049 Glastonbury CT           22:54  7:23 49   

New Division: F5059 ** Female  from 50 to 59 ** 

  1  Jill Ahern                    53F F5059 W.Hartford CT            22:55  7:23 182  
  2  Jane Broekway                 54F F5059 West Hartford CT         26:52  8:39 452  
  3  Karen Kalbacher               56F F5059 West Hartford CT         27:37  8:54 520  
  4  Diane Bell                    53F F5059 West Hartford CT         27:47  8:57 557  

New Division: F6069 ** Female  from 60 to 69 ** 

  1  Rose Famiglietti              60F F6069 Wethersfield CT          27:22  8:49 265  
  2  Judith Argazzi                69F F6069 Farmington CT            27:42  8:56 498  
  3  Patricia Phillips             62F F6069 Niantic CT               28:14  9:06 538  
  4  Judy Pierson                  64F F6069 W.Hartford CT            28:24  9:09 112  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                              Celebrate W Hartford 5K Results Posted to www.plattsys.com
                                  Platt Systems 860-645-1476 USATF Certified CT89005DR
                        Overall Male : Brendan Callahan ||  2. Marc Robaczynski ||  3. Bryan Marsh
                             Overall Female: Marisa Clapp || 2. Megan Jaswell || 3. Emma Perron

DIVISI                                                                FINAL         
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== =====

New Division: F70++ ** Female  from 70 to ++ ** 

  1  Jeannette Cyr                 74F F70++ Kensington CT            39:44  12:49 129  
  2  Betty Holroyd                 83F F70++ Wallingford CT           44:10  14:14 336  


New Division: M0010 ** Male  10 and under ** 

  1  Cameron Keenan                 9M M0010 South Glastonbury CT     24:02  7:45 648  
  2  Daniel Frasemann               8M M0010 Suffield CT              24:17  7:49 531  
  3  Matthew Remigino               8M M0010 WH CT                    24:57  8:02 534  
  4  Matthew Sposito                8M M0010 West Hartford CT         26:00  8:23 598  

New Division: M1117 ** Male   from 11 to 17 ** 

  1  Bryan Marsh                   17M M1117 W.Hartford CT            15:51  5:06 127  
  2  Daniel Francoeur              16M M1117 WH CT                    16:41  5:22 570  
  3  Ken Whitey                    17M M1117 West Hartford CT         16:43  5:23 561  
  4  Luke Perron                   16M M1117 W.Hartford CT            17:06  5:30 60   

New Division: M1829 ** Male   from 18 to 29 ** 

  1  Brendan Callahan              27M M1829 West Hartford CT         15:31  5:00 566  
  2  Rob Weston                    20M M1829 Middletown CT            16:07  5:11 456  
  3  Derek Biederman               23M M1829 W.Hartford CT            17:03  5:29 350  
  4  Ahmed Hagl                    22M M1829 West Hartford CT         17:05  5:30 558  

New Division: M3039 ** Male   from 30 to 39 ** 

  1  Marc Robaczynski              34M M3039 New Hartford CT          15:45  5:04 472  
  2  Michael Rafferty              34M M3039 Plantsville CT           16:47  5:24 479  
  3  Jeffrey Spencer               34M M3039 WH CT                    17:34  5:39 655  
  4  Jeffrey Townsend              37M M3039 Hamden CT                17:47  5:44 735  

New Division: M4049 ** Male   from 40 to 49 ** 

  1  Kevin Pigeon                  42M M4049 Windsor CT               17:58  5:47 485  
  2  Neal Leibowitz                40M M4049 South Windsor CT         18:11  5:51 560  
  3  TJ Jones                      45M M4049 West Hartford CT         19:04  6:09 651  
  4  Ted Newton                    47M M4049 W.Hartford CT            19:21  6:14 421  

New Division: M5059 ** Male   from 50 to 59 ** 

  1  Dennis Barone                 54M M5059 W.Hartford CT            18:52  6:05 1    
  2  Gary Heslin                   54M M5059 Plainville CT            19:48  6:23 643  
  3  John Shepard                  53M M5059 Essex CT                 20:01  6:27 506  
  4  Ron Knapp                     52M M5059 West Hartford CT         20:33  6:37 463  
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== =====

New Division: M6069 ** Male   from 60 to 69 ** 

  1  Bob Dacey                     60M M6069 Vernon CT                20:48  6:42 158  
  2  Tony Hollister                62M M6069 E.Hartford CT            21:43  7:00 315  
  3  Paul Dworkin                  61M M6069 West Hartford CT         22:33  7:16 700  
  4  Russ Tew                      66M M6069 W.Hartford CT            23:47  7:40 426  

New Division: M70++ ** Male   from 70 to ++ ** 

  1  William Gagnon                73M M70++ Old Saybrook CT          27:38  8:54 34   
  2  Boris Lurye                   71M M70++ W.Hartford CT            28:10  9:05 22   
  3  Thomas McMahon                71M M70++ Canton CT                31:49  10:15 257  
  4  Tony Lucia                    71M M70++ Agawam MA                32:05  10:20 385      
                 Platt Systems Official Reporting System
                       




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News