Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Pearl Harbor Masters 5.2 mi

Waterford, CT, December 6, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Good Times are Coming.

Pearl Habor Masters 5.2 MILE RACE

Pearl Habor Masters 5.2 MILE RACE

Overall Finish List

December 06, 2009


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Brad Overturf           Norwich  CT           363   42     1 M 40-44      30:28.0    5:52/M             
       2    Michael Fusaro          Norwich  CT           161   43     2 M 40-44      34:03.0    6:33/M             
       3    Todd Fisher             Norwich  CT           362   40     3 M 40-44      34:42.0    6:40/M             
       4    Joe Wojtas              Stonington  CT        172   47     1 M 45-49      34:55.0    6:43/M             
       5    Steve Turner            Mystic  CT            378   43     4 M 40-44      35:13.0    6:46/M             
       6    Bob Buckingham          New London  CT        176   49     2 M 45-49      35:45.0    6:53/M             
       7    Dave Jacobs             Niantic  CT           155   64     1 M 60-64      35:47.0    6:53/M             
       8    Dave Chameides          Waterford  CT         360   51     1 M 50-54      35:50.0    6:53/M             
       9    Hal Bennett             Columbia  CT          181   67     1 M 65-69      35:51.0    6:54/M             
      10    Marcy Withington        Old Lyme  CT          379   40     1 F 40-44      35:57.0    6:55/M             
      11    John Brown              Oakdale  CT           365   51     2 M 50-54      36:32.0    7:02/M             
      12    Peter Olsen             Waterford  CT         366   58     1 M 55-59      36:35.0    7:02/M             
      13    Bob Hefflefinger        Niantic  CT           364   51     3 M 50-54      36:48.0    7:05/M             
      14    Eddie Hogan             Jewett City  CT       153   40     5 M 40-44      36:58.0    7:07/M             
      15    Joseph Lemieux          Norwich  CT           141   57     2 M 55-59      37:01.0    7:07/M             
      16    Doug Bartow             Norwich  CT           188   53     4 M 50-54      37:12.0    7:09/M             
      17    John Walter             Niantic  CT           383   43     6 M 40-44      37:14.0    7:10/M             
      18    Lance Magnuson          Lebanon  CT           167   65     2 M 65-69      37:18.0    7:10/M             
      19    Mike Darigan            Coventry  RI          199   58     3 M 55-59      37:21.0    7:11/M             
      20    Paul Andruskiewics      Preston  CT           179   50     5 M 50-54      37:50.0    7:17/M             
      21    John Sacrey             Preston  CT           151   58     4 M 55-59      37:59.0    7:18/M             
      22    David Pember            Medfield  MA          196   67     3 M 65-69      38:07.0    7:20/M             
      23    Brian Lundie            Gales Ferry  CT       361   55     5 M 55-59      38:19.0    7:22/M             
      24    Way Hedding             Niantic  CT           357   60     2 M 60-64      38:39.0    7:26/M             
      25    Kim Morrissey           Niantic  CT           381   43     2 F 40-44      38:44.0    7:27/M             
      26    Joe Gioia               Ledyard  CT           174   54     6 M 50-54      38:48.0    7:28/M             
      27    Christopher Wright      Waterford  CT         166   40     7 M 40-44      39:02.0    7:30/M             
      28    Guy Pulino              Moodus  CT            183   64     3 M 60-64      39:15.0    7:33/M             
      29    John Hammett            Charlestown  RI       187   66     4 M 65-69      39:21.0    7:34/M             
      30    Ric Villarreal          East Hampton  CT      380   52     7 M 50-54      39:28.0    7:35/M             
      31    Chris Storer            Waterford  CT         175   58     6 M 55-59      39:32.0    7:36/M             
      32    Gaylord Humphies        Ledyard  CT           190   44     8 M 40-44      39:34.0    7:37/M             
      33    Brian Andstrom          Plainfield  CT        197   53     8 M 50-54      39:42.0    7:38/M             
      34    Harry Carter            Blackstone  MA        198   73     1 M 70-79      40:07.0    7:43/M             
      35    Al Crossley             Waterford  CT         370   59     7 M 55-59      40:14.0    7:44/M             
      36    Randy Dickson           Oakdale  CT           147   49     3 M 45-49      40:39.0    7:49/M             
      37    Rich Weiss              Oakdale  CT           149   54     9 M 50-54      41:04.0    7:54/M             
      38    Steve Dinsmore          East Lyme  CT         382   50    10 M 50-54      41:12.0    7:55/M             
      39    Diane Ballek            East Haddam  CT       182   47     1 F 45-49      41:23.0    7:58/M             
      40    Richard Conont          Mystic  CT            373   54    11 M 50-54      41:25.0    7:58/M             
      41    Paul Gray               Pawcatuck  CT         191   42     9 M 40-44      41:38.0    8:00/M             
      42    Barb Goodrich           New London  CT        376   55     1 F 55-59      41:49.0    8:03/M             
      43    Dean Berardi            Jewett City  CT       355   48     4 M 45-49      41:50.0    8:03/M             
      44    Patrick Kearney         Hamden  CT            177   47     5 M 45-49      41:57.0    8:04/M             
      45    Ted Phillips            Niantic  CT           358   68     5 M 65-69      42:06.0    8:06/M             
      46    Clem McGrath            Colchester  CT        165   70     2 M 70-79      42:25.0    8:09/M             
      47    Chars Underhill         East Greenwich  RI    139   52    12 M 50-54      42:26.0    8:10/M             
      48    David Bessette          Pawcatuck  CT         142   56     8 M 55-59      42:27.0    8:10/M             
      49    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT        184   66     6 M 65-69      42:36.0    8:12/M             
      50    Paul Ribnicky           Stratford  CT         356   54    13 M 50-54      42:37.0    8:12/M             
      51    Benjamas Humphries      Ledyard  CT           189   51     1 F 50-54      42:43.0    8:13/M             
      52    Steven Mele             North Haven  CT       192   55     9 M 55-59      42:48.0    8:14/M             
      53    Tom Baker               Oakdale  CT           152   66     7 M 65-69      43:18.0    8:20/M             
      54    Susan Kenney            Somerset  MA          194   53     2 F 50-54      43:27.0    8:21/M             
      55    Russ Dipallina          Waterford  CT         386   47     6 M 45-49      43:44.0    8:25/M             
      56    Teresa Dickson          Oakdale  CT           148   51     3 F 50-54      43:58.0    8:27/M             
      57    Jerry Brown             East Lyme  CT         173   67     8 M 65-69      44:34.0    8:34/M             
      58    Lewis Mostonwy          East Lyme  CT         372   50    14 M 50-54      44:55.0    8:38/M             
      59    Don Clukies             Portsmouth  RI        193   67     9 M 65-69      45:35.0    8:46/M             
      60    Craig Barnes            North Stonington  C   168   53    15 M 50-54      45:55.0    8:50/M             
      61    Fred Zuleger III        Coventry  RI          143   71     3 M 70-79      46:04.0    8:52/M             
      62    Betty Brown             Groton  CT            170   43     3 F 40-44      46:13.0    8:53/M             
      63    Richard MacDonald       Niantic  CT           160   68    10 M 65-69      46:26.0    8:56/M             
      64    Rose Buckingham         Norwich  CT           178   61     1 F 60-64      46:32.0    8:57/M             
      65    Nancy Olsen             Clinton  CT           367   57     2 F 55-59      46:53.0    9:01/M             
      66    Douglas Story           Westbrook  CT         186   45     7 M 45-49      47:17.0    9:06/M             
      67    Ann Marie Brlelli       East Lyme  CT         385   49     2 F 45-49      47:20.0    9:06/M             
      68    Carl Fuller             East Haddam  CT       180   66    11 M 65-69      48:06.0    9:15/M             
      69    Patricia Phillips       Niantic  CT           359   62     2 F 60-64      48:17.0    9:17/M             
      70    Joe Riccio              Branford  CT          368   75     4 M 70-79      48:43.0    9:22/M             
      71    Micheleen Haeseler      Canterbury  CT        156   63     3 F 60-64      49:02.0    9:26/M             
      72    Jack Doyle              Hamden  CT            200   69    12 M 65-69      51:09.0    9:50/M             
      73    Peter Colonis           Waterford  CT         144   68    13 M 65-69      51:17.0    9:52/M             
      74    Jimmy Barlelli          Waterford  CT         384   44    10 M 40-44      52:00.0   10:00/M             
      75    Bruce Grisafe           Salem  CT             374   56    10 M 55-59      52:12.0   10:02/M             
      76    Robert Lohmann          North Stonington  C   159   65    14 M 65-69      52:20.0   10:04/M             
      77    Brian Kenney            Somerset  MA          195   56    11 M 55-59      52:40.0   10:08/M             
      78    Judy McRath             Colchester  CT        185   67     1 F 65-69      52:59.0   10:11/M             
      79    Diane Cain              North Stonington  C   169   50     4 F 50-54      53:57.0   10:23/M             
      80    Joe Light               Westerly  RI          369   62     4 M 60-64      54:05.0   10:24/M             
      81    Bernie Murray           Waterford  CT         140   74     5 M 70-79      55:41.0   10:43/M             
      82    Janice Strollo          Waterford  CT         375   56     3 F 55-59      56:22.0   10:50/M             
      83    Lesley Fearney          Middletown  CT        154   53     5 F 50-54      58:54.0   11:20/M             
      84    Ed Root                 Old Saybrook  CT      146   64     5 M 60-64      59:26.0   11:26/M             
      85    Shirley Iselin          Essex  CT             377   66     2 F 65-69      59:40.0   11:28/M             
      86    Patti Adams             Waterford  CT         158   48     3 F 45-49    1:01:25.0   11:49/M             
      87    Edwina Callaghan        Salem  CT             162   60     4 F 60-64    1:01:31.0   11:50/M             
      88    Cecelia Grisafe         Salem  CT             371   54     6 F 50-54    1:07:24.0   12:58/M             
      89    Colburn Graves          North Stonington  C   163   76     6 M 70-79    1:19:24.0   15:16/M             
      90    Al Labieniec            East Hartford  CT     171   74     7 M 70-79    1:25:16.0   16:24/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News