Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Day Kimball Deary Memorial 5 Mile Road Race

Putnam, CT, August 8, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Time Runs (Out).

DAY KIMBALL HOSPITAL DEARY MEMORIAL 5 Mile Race

DAY KIMBALL HOSPITAL DEARY MEMORIAL 5 Mile Race

Overall Finish List

August 08, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Patrick Moulton         Providence  RI        175   27     1 M 18-29      25:20.0    5:04/M             
       2    Chris Green             Marlborough  MA       224   23     2 M 18-29      25:49.0    5:10/M             
       3    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT           185   26     3 M 18-29      26:21.0    5:16/M             
       4    Jacob Edwards           North Stonington  C   192   22     4 M 18-29      26:54.0    5:23/M             
       5    Breton Bonnette         Haddonfield  NJ        33   25     5 M 18-29      26:56.0    5:23/M             
       6    Joe Haidul              Westerly  RI          277   25     6 M 18-29      27:10.0    5:26/M             
       7    Eric Bonnette           Haddonfield  NJ        32   30     1 M 30-39      28:26.0    5:41/M             
       8    Chris Croff             Jewett City  CT       193   20     7 M 18-29      28:33.0    5:43/M             
       9    Jason Croteau           Webster  MA           217   35     2 M 30-39      28:52.0    5:46/M             
      10    Dave Mingori            Charlton  MA           72   42     1 M 40-49      29:18.0    5:52/M             
      11    Stephanie Reilly        Whitinsville  MA      178   31     1 F 30-39      29:18.0    5:52/M             
      12    Dan Gaunya              Woodstock Valley  C   228   20     8 M 18-29      29:46.0    5:57/M             
      13    Justin Deary            Douglas  MA           153   33     3 M 30-39      30:53.0    6:11/M             
      14    Andrew Slfsinski        Brooklyn  CT          200   22     9 M 18-29      31:13.0    6:15/M             
      15    Jon Dipippo             Brooklyn  CT          110   39     4 M 30-39      31:25.0    6:17/M             
      16    Josh Burnett            Taunton  MA           130   29    10 M 18-29      31:28.0    6:18/M             
      17    Tyler Rouillard         Moosup  CT             29   15     1 M 13-17      31:37.0    6:19/M             
      18    Keith Pellerin          Northborough  MA      162   44     2 M 40-49      31:42.0    6:20/M             
      19    Holland Rajoniemi       Storrs Mansfield  C   235   15     2 M 13-17      31:56.0    6:23/M             
      20    Mike Herlihy            Plymouth  MA           38   51     1 M 50-59      31:59.0    6:24/M             
      21    Bess Ritter             Oakdale  CT           214   21     1 F 18-29      32:00.0    6:24/M             
      22    Zofia Wieciorkowska     Stratford  CT         166   46     1 F 40-49      32:20.0    6:28/M             
      23    Dan Campbell            Oakdale  CT            51   30     5 M 30-39      32:29.0    6:30/M             
      24    David Deary             Chepachet  RI         275   32     6 M 30-39      32:30.0    6:30/M             
      25    Wayne Jolley            Brooklyn  CT           28   58     2 M 50-59      32:46.0    6:33/M             
      26    Ed Coleman              Auburn  MA             17   46     3 M 40-49      33:07.0    6:37/M             
      27    Christopher Spiker      Brooklyn  CT           56   17     3 M 13-17      33:09.0    6:38/M             
      28    Robert Paton            Thompson  CT           65   39     7 M 30-39      33:11.0    6:38/M             
      29    Chris Picerno           Brooklyn  CT          213   38     8 M 30-39      33:22.0    6:40/M             
      30    Bradd Baskin            Woodstock  CT          50   29    11 M 18-29      33:31.0    6:42/M             
      31    Jeff Farese             Pomfret Center  CT    116   30     9 M 30-39      33:41.0    6:44/M             
      32    Daniel Brennon          Storrs Mansfield  C   194   22    12 M 18-29      33:42.0    6:44/M             
      33    Roger Barrette          Dayville  CT          121   35    10 M 30-39      34:01.0    6:48/M             
      34    Kerri Ruffo             Plainfield  CT        158   13     1 F 13-17      34:06.0    6:49/M             
      35    Meredith Sheehan        Norwood  MA           211   23     2 F 18-29      34:32.0    6:54/M             
      36    Gene Michael Deary, Jr. Brooklyn  CT          145   18    13 M 18-29      34:33.0    6:55/M             
      37    Lester Fomgit           Worcester  MA         182   52     3 M 50-59      34:35.0    6:55/M             
      38    James Therrien          Dayville  CT          173   23    14 M 18-29      34:38.0    6:56/M             
      39    Julie Ducharme          Brooklyn  CT          256   34     2 F 30-39      34:38.0    6:56/M             
      40    Ethan Andstrom          Plainfield  CT        127   17     4 M 13-17      34:39.0    6:56/M             
      41    Roger Durand            North Grosvenordale    86   55     4 M 50-59      34:40.0    6:56/M             
      42    Don Sebastian           West Hartford  CT     253   49     4 M 40-49      34:43.0    6:57/M             
      43    Anthony Pomposelli      Woodstock  CT          90   27    15 M 18-29      34:43.0    6:57/M             
      44    Mike Didato             Waterford  CT         172   48     5 M 40-49      34:53.0    6:59/M             
      45    Randy Duhaime           Woodstock  CT          93   43     6 M 40-49      34:54.0    6:59/M             
      46    Roger Davis             Eastford  CT          174   48     7 M 40-49      34:57.0    6:59/M             
      47    Matthew Bourdeau        Thompson  CT          120   16     5 M 13-17      35:09.0    7:02/M             
      48    Taylor James Deary      Brooklyn  CT          146   16     6 M 13-17      35:13.0    7:03/M             
      49    Matthew Tilbury         Kittery Point  ME     189   44     8 M 40-49      35:16.0    7:03/M             
      50    Sterling Dumas          Norwich  CT           167   20     3 F 18-29      35:37.0    7:07/M             
      51    Noel Hall               Thompson  CT          131   16     7 M 13-17      35:48.0    7:10/M             
      52    Nathaniel O'Leary       Woodstock  CT          63   16     8 M 13-17      35:49.0    7:10/M             
      53    Rob Thomas              Charlton  MA           71   49     9 M 40-49      36:00.0    7:12/M             
      54    Chris Turney            Cheshire  CT          160   16     9 M 13-17      36:08.0    7:14/M             
      55    Eddie Hogan             Lisbon  CT             69   39    11 M 30-39      36:08.0    7:14/M             
      56    Bryan Hotchock          Putnam  CT            244   30    12 M 30-39      36:15.0    7:15/M             
      57    Jeffrey Low             Storrs Mansfield  C   154   45    10 M 40-49      36:41.0    7:20/M             
      58    Robert Jacobson         Webster  MA            59   27    16 M 18-29      36:42.0    7:20/M             
      59    Les Bellis              Jewett City  CT       143   45    11 M 40-49      36:42.0    7:20/M             
      60    Todd Pearsall           Putnam  CT            246   39    13 M 30-39      36:46.0    7:21/M             
      61    Israel Zorola           Thompson  CT          188   46    12 M 40-49      37:01.0    7:24/M             
      62    Matthew Deary           North Stonington  C   238   38    14 M 30-39      37:10.0    7:26/M             
      63    Nick Bellerive          Charlton  MA           41   44    13 M 40-49      37:14.0    7:27/M             
      64    Chris Messier           Plainfield  CT        212   13    10 M 13-17      37:29.0    7:30/M             
      65    Maryann Marcneil        Newburyport  MA       190   48     2 F 40-49      37:37.0    7:31/M             
      66    William Walsh           Putnam  CT             96   16    11 M 13-17      37:39.0    7:32/M             
      67    Barbara Blaire          Woonsocket  RI        199   39     3 F 30-39      37:43.0    7:33/M             
      68    Hayden Breault          Putnam  CT            180   14    12 M 13-17      37:54.0    7:35/M             
      69    Danny Goyette           North Grosvenordale   220   47    14 M 40-49      37:58.0    7:36/M             
      70    Chris Therrien          Brooklyn  CT          257   30     4 F 30-39      38:00.0    7:36/M             
      71    Marc Hoffower           Woodstock  CT         135   17    13 M 13-17      38:00.0    7:36/M             
      72    Peter Huoppi            Uncasville  CT        170   30    15 M 30-39      38:08.0    7:38/M             
      73    Charlie Yescott         Unionville  CT         47   68     1 M 60-69      38:28.0    7:42/M             
      74    Christopher Pomposelli  Woodstock Valley  C    89   30    16 M 30-39      38:38.0    7:44/M             
      75    Alison Monette          Woodstock Valley  C    88   28     4 F 18-29      38:38.0    7:44/M             
      76    Robert Peterson         Woodstock  CT         122   45    15 M 40-49      38:40.0    7:44/M             
      77    Way Hedding             Niantic  CT           164   59     5 M 50-59      38:41.0    7:44/M             
      78    Eve Dipiertro           Southbridge  MA       176   43     3 F 40-49      38:50.0    7:46/M             
      79    Ken Davidson            Canterbury  CT        171   32    17 M 30-39      38:53.0    7:47/M             
      80    Michelle Wingerter      Bridgeton  MO         269   17     2 F 13-17      38:53.0    7:47/M             
      81    Michael Schaefer Jr     Putnam  CT            245   29    17 M 18-29      39:01.0    7:48/M             
      82    Steve Sapunka           Oxford  MA             73   52     6 M 50-59      39:04.0    7:49/M             
      83    Jean-Roger Isaac        Danielson  CT          85   55     7 M 50-59      39:11.0    7:50/M             
      84    Terry Moylan            Woodstock  CT         207   51     1 F 50-59      39:13.0    7:51/M             
      85    Brian Andstrom          Plainfield  CT        128   53     8 M 50-59      39:14.0    7:51/M             
      86    Matt Matulis            Douglas  MA           272   29    18 M 18-29      39:15.0    7:51/M             
      87    Anthony Verrrill        Brooklyn  CT          252   55     9 M 50-59      39:20.0    7:52/M             
      88    James Gagne             Dayville  CT          270   20    19 M 18-29      39:20.0    7:52/M             
      89    Jessica Morin           Putnam  CT            125   27     5 F 18-29      39:21.0    7:52/M             
      90    Jay Long                Brooklyn  CT          123   29    20 M 18-29      39:32.0    7:54/M             
      91    Timothy Curran          Brooklyn  CT           77   30    18 M 30-39      39:35.0    7:55/M             
      92    Alan Froslie            Putnam  CT            285   47    16 M 40-49      39:40.0    7:56/M             
      93    Robert Bryer            Thompson  CT          163   38    19 M 30-39      39:41.0    7:56/M             
      94    Stephen Cook            Danielson  CT          68   62     2 M 60-69      39:48.0    7:58/M             
      95    Richard Weiss           Oakdale  CT            98   54    10 M 50-59      39:52.0    7:58/M             
      96    Bradford Gillespee      Guilford  CT          161   18    21 M 18-29      39:54.0    7:59/M             
      97    Sarah Meyer             Brooklyn  CT          242   29     6 F 18-29      39:58.0    8:00/M             
      98    John Ywarsky            North Grosvenordale   216   28    22 M 18-29      39:58.0    8:00/M             
      99    Christopher Johnson     Putnam  CT            149   42    17 M 40-49      40:03.0    8:01/M             
     100    Scott Deslongchamps     Grosvenor Dale  CT      4   39    20 M 30-39      40:05.0    8:01/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Norm Aubin              Putnam  CT            186   40    18 M 40-49      40:06.0    8:01/M             
     102    Ed Sabourin             Wethersfield  CT      241   23    23 M 18-29      40:07.0    8:01/M             
     103    Daniel Hope             Sutton  MA            204   16    14 M 13-17      40:09.0    8:02/M             
     104    Lisa Surprenant         Danielson  CT         219   49     4 F 40-49      40:10.0    8:02/M             
     105    Kelly Ricciardi         Harrisville  RI       237   30     5 F 30-39      40:13.0    8:03/M             
     106    Matthew Recore          Storrs Mansfield  C    82   25    24 M 18-29      40:14.0    8:03/M             
     107    Mike Darigan            Coventry  RI          117   57    11 M 50-59      40:17.0    8:03/M             
     108    Julie Letourneau        Amston  CT            236   31     6 F 30-39      40:18.0    8:04/M             
     109    Renee Brouillard        Danielson  CT         260   45     5 F 40-49      40:20.0    8:04/M             
     110    Charles MacKenzie       Putnam  CT             52   45    19 M 40-49      40:29.0    8:06/M             
     111    Jason Coderre           Westborough  MA       221   26    25 M 18-29      40:54.0    8:11/M             
     112    Thomas Nuccio           Storrs Mansfield  C   230   29    26 M 18-29      40:55.0    8:11/M             
     113    Arthur Diaz             Storrs Mansfield  C   136   48    20 M 40-49      40:56.0    8:11/M             
     114    Spring Cole             Danielson  CT          99   40     6 F 40-49      41:00.0    8:12/M             
     115    Kristen D'Elia          Worcester  MA          19   27     7 F 18-29      41:03.0    8:13/M             
     116    Auger Ken               Sterling  CT           24   42    21 M 40-49      41:04.0    8:13/M             
     117    Dave Lathrop            Norwich  CT           177   56    12 M 50-59      41:05.0    8:13/M             
     118    Alan McCall             Manchester  CT        218   59    13 M 50-59      41:07.0    8:13/M             
     119    Kim Bellerive           Charlton  MA           40   41     7 F 40-49      41:15.0    8:15/M             
     120    Amy Teper               Jewett City  CT       197   34     7 F 30-39      41:16.0    8:15/M             
     121    Eric Schulman           Putnam  CT            108   23    27 M 18-29      41:24.0    8:17/M             
     122    Ryan Heilemann          Brooklyn  CT          209   12     1 M  2-12      41:27.0    8:17/M             
     123    Donna Osterman          Northbridge  MA       268   44     8 F 40-49      41:32.0    8:18/M             
     124    Michele Craffey         Rumson  NJ            205   40     9 F 40-49      41:52.0    8:22/M             
     125    Jacqueline Jacobsohn    Madison  CT            26   48    10 F 40-49      41:57.0    8:23/M             
     126    Elizabeth Zimmer        Woodstock  CT         254   46    11 F 40-49      42:13.0    8:27/M             
     127    Adam Lane               Moosup  CT            179   16    15 M 13-17      42:25.0    8:29/M             
     128    Kyle Fillmore           Chaplin  CT           139   19    28 M 18-29      42:26.0    8:29/M             
     129    Mike Becher             Brooklyn  CT           57   43    22 M 40-49      42:28.0    8:30/M             
     130    Ronald Gale             Norwich  CT            48   73     1 M 70-99      42:35.0    8:31/M             
     131    Mike Carignan           Thompson  CT          208   40    23 M 40-49      42:35.0    8:31/M             
     132    Tim Donahue             Pawcatuck  CT         276   34    21 M 30-39      42:37.0    8:31/M             
     133    Charlie Hudson          East Falmouth  MA     280   58    14 M 50-59      42:46.0    8:33/M             
     134    Wayne Schuh             Haddonfield  CT       187   60     3 M 60-69      42:49.0    8:34/M             
     135    E Gitwe                 Willimantic  CT       289   45    24 M 40-49      42:56.0    8:35/M             
     136    Edward Greczkowski      Putnam  CT            102   17    16 M 13-17      43:00.0    8:36/M             
     137    Toni Bonnette           Haddonfield  NJ        36   55     2 F 50-59      43:03.0    8:37/M             
     138    John Folsom             Pomfret Center  CT     97   61     4 M 60-69      43:08.0    8:38/M             
     139    Clifford Lombardo       Cromwell  CT          169   56    15 M 50-59      43:18.0    8:40/M             
     140    Lisa Semancik           Storrs Mansfield  C   264   37     8 F 30-39      43:23.0    8:41/M             
     141    Missy Johndrow          Dayville  CT           94   33     9 F 30-39      43:30.0    8:42/M             
     142    Keeny Donohue           Pawcatuck  CT         286   40    12 F 40-49      43:32.0    8:42/M             
     143    Paul Petsching          Dayville  CT          249   40    25 M 40-49      43:36.0    8:43/M             
     144    Nancy Davis             Jewett City  CT       168   41    13 F 40-49      43:41.0    8:44/M             
     145    Kim Gilchrist           Brooklyn  CT          273   51     3 F 50-59      43:53.0    8:47/M             
     146    Sean Donohue            Westerly  RI          278   37    22 M 30-39      43:57.0    8:47/M             
     147    Angela George           Brooklyn  CT          255   30    10 F 30-39      43:58.0    8:48/M             
     148    Shai-Lin Gothreau       Woodstock  CT          76   10     1 F  2-12      44:07.0    8:49/M             
     149    Jeff Fortin             Danielson  CT         201   44    26 M 40-49      44:14.0    8:51/M             
     150    Judy Maruica            Charlton  MA          181   46    14 F 40-49      44:16.0    8:51/M             
     151    Linda Spooner           Sturbridge  MA        226   34    11 F 30-39      44:16.0    8:51/M             
     152    Jillian Richmond        Woodstock  CT         262   23     8 F 18-29      44:18.0    8:52/M             
     153    Ali Ruoppo              Thompson  CT          229   20     9 F 18-29      44:42.0    8:56/M             
     154    Abigael Thienel         Woodstock  CT         134   19    10 F 18-29      44:44.0    8:57/M             
     155    Marc Kuchy              Brooklyn  CT          251   29    29 M 18-29      44:45.0    8:57/M             
     156    Emily Becher            Brooklyn  CT           58   14     3 F 13-17      44:49.0    8:58/M             
     157    Nancy Fulford           Pomfret Center  CT    106   46    15 F 40-49      44:51.0    8:58/M             
     158    Mike Castillo           Eastford  CT          266   27    30 M 18-29      44:51.0    8:58/M             
     159    Susan Hardies           Charlton  MA           60   48    16 F 40-49      44:58.0    9:00/M             
     160    Christopher Lupien      Pomfret Center  CT    133   26    31 M 18-29      45:00.0    9:00/M             
     161    Lucas Gillespie         Guilford  CT          233   14    17 M 13-17      45:05.0    9:01/M             
     162    Rebecca Witkowski       North Grosvenordale   227   16     4 F 13-17      45:07.0    9:01/M             
     163    Bill Turney             Cheshire  CT          239   64     5 M 60-69      45:10.0    9:02/M             
     164    John Gillespie          Guilford  CT          234   50    16 M 50-59      45:12.0    9:02/M             
     165    Nicole Pelletier        North Grosvenordale   206   29    11 F 18-29      45:13.0    9:03/M             
     166    Lisa Morin              Putnam  CT            124   49    17 F 40-49      45:22.0    9:04/M             
     167    Amanda Berard           Plainfield  CT        215   53     4 F 50-59      45:24.0    9:05/M             
     168    Jocelyn Preston         West Hartford  CT     284   27    12 F 18-29      45:26.0    9:05/M             
     169    Justin Kinney           South Windsor  CT     283   28    32 M 18-29      45:27.0    9:05/M             
     170    Norma Vivar             Jewett City  CT       142   46    18 F 40-49      45:35.0    9:07/M             
     171    Sandy Collins           Wauregan  CT          191   54     5 F 50-59      45:42.0    9:08/M             
     172    Stephen Lewis           Thompson  CT          148   56    17 M 50-59      45:44.0    9:09/M             
     173    Ryan Brais              Brooklyn  CT          274   31    23 M 30-39      45:52.0    9:10/M             
     174    Erin Gambolati          Colchester  CT         31   19    13 F 18-29      45:56.0    9:11/M             
     175    Ananya Dubey            Tewksbury  MA         156   30    12 F 30-39      45:58.0    9:12/M             
     176    Kasey Fillmore          Danielson  CT         138   20    14 F 18-29      46:03.0    9:13/M             
     177    Ken Hunter              Charlton  MA           74   55    18 M 50-59      46:04.0    9:13/M             
     178    Donna Katzen            Chepachet  RI         240   48    19 F 40-49      46:10.0    9:14/M             
     179    Kelli O'Brien           Putnam  CT             54   18    15 F 18-29      46:12.0    9:14/M             
     180    Roy Recore              North Smithfield  R    81   51    19 M 50-59      46:15.0    9:15/M             
     181    Wendy Beauregard        Oxford  MA            247   37    13 F 30-39      46:17.0    9:15/M             
     182    Richard Murray          Brooklyn  CT          165   53    20 M 50-59      46:17.0    9:15/M             
     183    Frank Horstmann         Hampton  CT            25   56    21 M 50-59      46:23.0    9:17/M             
     184    Chris Stockdale         Putnam  CT            288   54    22 M 50-59      46:24.0    9:17/M             
     185    Lauren Konicki          Putnam  CT            137   18    16 F 18-29      46:37.0    9:19/M             
     186    Christine Johnston-Less East Woodstock  CT    243   52     6 F 50-59      46:39.0    9:20/M             
     187    Jeremy Rawson           Thompson  CT          271   32    24 M 30-39      46:41.0    9:20/M             
     188    Bill Bentley            Griswald  CT          103   43    27 M 40-49      46:44.0    9:21/M             
     189    Brian Edwardsen         Shrewsbury  MA        111   43    28 M 40-49      46:49.0    9:22/M             
     190    Ken Qian                Manchester  CT         27   31    25 M 30-39      46:49.0    9:22/M             
     191    Michael Surprenant      Plainfield  CT         67   36    26 M 30-39      46:50.0    9:22/M             
     192    Kristyn Surprenant      Plainfield  CT         66   36    14 F 30-39      46:50.0    9:22/M             
     193    Sheila Frost            Brooklyn  CT          225   39    27 M 30-39      46:52.0    9:22/M             
     194    Sean Menchin            Brockton  MA           95   29    33 M 18-29      47:13.0    9:27/M             
     195    Allen Deary             Carlisle  MA          267   50    23 M 50-59      47:27.0    9:29/M             
     196    Gene Michael Deary, Sr. Brooklyn  CT          144   46    29 M 40-49      47:28.0    9:30/M             
     197    Art French              Shrewsbury  MA         70   71     2 M 70-99      47:32.0    9:30/M             
     198    Dawn Johnson            Danielson  CT         159   31    15 F 30-39      47:34.0    9:31/M             
     199    Kat Lewis               Thompson  CT          202   14     5 F 13-17      47:36.0    9:31/M             
     200    Brenda Dupont           Brooklyn  CT          150   44    20 F 40-49      47:44.0    9:33/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     201    Lori Perry              Brooklyn  CT           22   46    21 F 40-49      47:57.0    9:35/M             
     202    Bonnie Hendrickson      Brooklyn  CT           21   30    16 F 30-39      47:57.0    9:35/M             
     203    Amanda Leonard          East Dennis  MA       222   25    17 F 18-29      48:03.0    9:37/M             
     204    Beth Surprenaut         Brooklyn  CT          223   25    18 F 18-29      48:05.0    9:37/M             
     205    Chance Andersen         Putnam  CT            183   18    34 M 18-29      48:15.0    9:39/M             
     206    Niles Deary             Thompson  CT           79   16    18 M 13-17      48:19.0    9:40/M             
     207    Siobhan Curran          Brooklyn  CT           78   31    17 F 30-39      48:56.0    9:47/M             
     208    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        141   62     1 F 60-69      48:56.0    9:47/M             
     209    Courtney Osborn         Litchfield  CT        259   13     6 F 13-17      49:04.0    9:49/M             
     210    Carol Hope              Sutton  MA            203   43    22 F 40-49      49:16.0    9:51/M             
     211    Kelly Donohue           Westerly  RI          279   35    18 F 30-39      49:16.0    9:51/M             
     212    George Brown            East Woodstock  CT     87   60     6 M 60-69      49:20.0    9:52/M             
     213    Sarah Matson            Brooklyn  CT          265   13     7 F 13-17      49:29.0    9:54/M             
     214    Martin Weiss            Woodstock  CT         263   47    30 M 40-49      49:29.0    9:54/M             
     215    John Rauh               Storrs Mansfield  C   210   58    24 M 50-59      49:36.0    9:55/M             
     216    Audrey Courtney         Vernon Rockville  C    84   49    23 F 40-49      49:41.0    9:56/M             
     217    Erica O'Brien           Putnam  CT            113   30    19 F 30-39      49:43.0    9:57/M             
     218    Molly Thienel           Putnam  CT            112   27    19 F 18-29      49:43.0    9:57/M             
     219    Rene Therrien           North Grosvenordale   281   40    24 F 40-49      49:43.0    9:57/M             
     220    Lynn Daniewicz          Oakdale  CT            44   30    20 F 30-39      49:47.0    9:57/M             
     221    Samandra Wimpe          West Hartford  CT     198   40    25 F 40-49      49:57.0    9:59/M             
     222    Scott Tetrault          Dayville  CT          282   54    25 M 50-59      49:57.0    9:59/M             
     223    Jennifer Rollinson      Pomfret Center  CT     80   16     8 F 13-17      49:58.0   10:00/M             
     224    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT        129   54     7 F 50-59      49:58.0   10:00/M             
     225    Shannon Rumrill         Dayville  CT          232   31    21 F 30-39      50:24.0   10:05/M             
     226    Robin Hubert            Danielson  CT          91   51     8 F 50-59      50:29.0   10:06/M             
     227    Donna O'Brien           Putnam  CT             55   48    26 F 40-49      50:31.0   10:06/M             
     228    Marguerite Rose         Hartford  CT          107   57     9 F 50-59      50:36.0   10:07/M             
     229    Cris Cadiz              Storrs Mansfield  C   126   39    22 F 30-39      51:34.0   10:19/M             
     230    Dana Yurach             Mendon  MA            157   34    23 F 30-39      52:11.0   10:26/M             
     231    Mike Fratoni            Tewksbury  MA         155   31    28 M 30-39      52:15.0   10:27/M             
     232    Chris Southam           Pomfret Center  CT     43   68     2 F 60-69      52:29.0   10:30/M             
     233    Karina Kuchy            Brooklyn  CT          250   29    20 F 18-29      52:34.0   10:31/M             
     234    Kristen Coutu           Moosup  CT            258   41    27 F 40-49      53:59.0   10:48/M             
     235    Sarah Bankowski         Dayville  CT          287   31    24 F 30-39      54:02.0   10:48/M             
     236    Ronald Albee, Sr        Danielson  CT          83   69     7 M 60-69      54:44.0   10:57/M             
     237    Sheila Graveline        Brooklyn  CT          196   47    28 F 40-49      54:56.0   10:59/M             
     238    Eileen Schulman         Lebanon  CT           248   22    21 F 18-29      55:39.0   11:08/M             
     239    Taylor Mazzarella       Danielson  CT         261   13    19 M 13-17      55:58.0   11:12/M             
     240    Hannah Fillmore         Danielson  CT         231   14     9 F 13-17      55:58.0   11:12/M             
     241    Phoebe Reagan           Pomfret Center  CT    114   12     2 F  2-12      56:03.0   11:13/M             
     242    Melissa Jameson         Hudson  MA            105   31    25 F 30-39      56:10.0   11:14/M             
     243    Leah Gambolati          Colchester  CT         30   23    22 F 18-29      56:18.0   11:16/M             
     244    Jessica Samios          New Hartford  CT      101   47    29 F 40-49      56:18.0   11:16/M             
     245    Bonnie McKirdy          Branford  CT           92   67     3 F 60-69      56:48.0   11:22/M             
     246    Chris Bourdeau          Thompson  CT          118   21    35 M 18-29      58:20.0   11:40/M             
     247    Gabby Rossetti          North Grosvenordale   119   19    23 F 18-29      58:20.0   11:40/M             
     248    Robert Whipple, Sr.     Grosvenor Dale  CT    152   71     3 M 70-99      59:47.0   11:57/M             
     249    Saige Dupont            Brooklyn  CT          151   18    24 F 18-29    1:00:24.0   12:05/M             
     250    Rose Fulchino           Storrs Mansfield  C   184   44    30 F 40-49    1:01:05.0   12:13/M             
     251    John Eaton              Woodstock  CT         195   55    26 M 50-59    1:01:41.0   12:20/M             
     252    Elizabeth Nottage       Putnam  CT             61   25    25 F 18-29    1:07:40.0   13:32/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News