Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Glastonbury Living Well Summer Series Race #3

Glastonbury, CT, August 1, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Kevin Ford
Race Winner Kevin Ford


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Living Well
Summer Series Race #3
August 2, 2009 - 6.2 Miles
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Kevin Ford, Glastonbury, CT - 36:08
Caroline Bazinet, Wethersfield, CT - 39:53


LOCATION
Nyaug

Elementary School
WEATHER
74 Degrees

Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Kevin Ford              Glastonbury  CT        63   22     1 M 19-29        36:08    5:50/M             
       2    Michael Keenan          Glastonbury  CT        73   36     1 M 30-39        36:13    5:50/M             
       3    Brett Stoeffler         Tolland  CT           132   42     1 M 40-49        36:34    5:54/M             
       4    Patrick Seelig          Meriden  CT           129   24     2 M 19-29        37:24    6:02/M             
       5    Thomas Smith            Wethersfield  CT      290   42     2 M 40-49        37:36    6:04/M             
       6    Connor Gagliardi                              134   17     1 M  1-18        37:41    6:05/M             
       7    Ned Kennedy             Bolton  CT             75   50     1 M 50-59        38:17    6:10/M             
       8    Adam Kovalski           Manchester  CT         77   36     2 M 30-39        38:26    6:12/M             
       9    Brian Gaudreau          Wethersfield  CT       64   29     3 M 19-29        38:59    6:17/M             
      10    Patrick Leone           Carmel  NY             80   35     3 M 30-39        39:00    6:17/M             
      11    Braden Kattman          Glastonbury  CT        72   39     4 M 30-39        39:18    6:20/M             
      12    Caroline Bazinet        Wethersfield  CT       25   17     1 F  1-18        39:53    6:26/M             
      13    Stephen Belnor          Manchester  CT        152   27     4 M 19-29        40:00    6:27/M             
      14    Burt Reynolds           Willington  CT        130   26     5 M 19-29        40:07    6:28/M             
      15    Brian Culmo             South Glastonbury     135   17     2 M  1-18        40:56    6:36/M             
      16    Michael Vitale          Glastonbury  CT       126   33     5 M 30-39        41:32    6:42/M             
      17    David Protheroe         Glastonbury  CT       141   46     3 M 40-49        41:41    6:43/M             
      18    Amanda Hill             Wethersfield  CT       69   38     1 F 30-39        42:00    6:46/M             
      19    Tim Adams               East Hampton  CT       14   32     6 M 30-39        42:38    6:53/M             
      20    Sarah Ports             Lebanon  CT            92   20     1 F 19-29        43:06    6:57/M             
      21    Jeffrey Ongley          Glastonbury  CT        90   35     7 M 30-39        43:17    6:59/M             
      22    Richard Bellisle        Columbia  CT          131   62     1 M 60-99        44:28    7:10/M             
      23    Greg Lewbart              CT                   81   50     2 M 50-59        44:45    7:13/M             
      24    Ralph Morelli           Wethersfield  CT       87   61     2 M 60-99        44:49    7:14/M             
      25    Giorelly Prado          Hartford  CT           93   27     2 F 19-29        44:57    7:15/M             
      26    James Healey            Glastonbury  CT        68   32     8 M 30-39        45:19    7:19/M             
      27    Ted Metzger             Glastonbury  CT        86   47     4 M 40-49        45:52    7:24/M             
      28    Kevin MacDermott                               82   30     9 M 30-39        46:39    7:31/M             
      29    Kelly Kane              Sarasota  FL           71   20     3 F 19-29        47:11    7:37/M             
      30    David Condit            Avon  CT              144   61     3 M 60-99        47:20    7:38/M             
      31    Jeremy Kushin           Glastonbury  CT       127   28     6 M 19-29        47:25    7:39/M             
      32    Wes Rogers              Hartford  CT           99   52     3 M 50-59        47:30    7:40/M             
      33    Michael Copeck          South Glastonbury      56   42     5 M 40-49        47:43    7:42/M             
      34    Paul Fazzino            Rocky Hill  CT        146   24     7 M 19-29        47:49    7:43/M             
      35    Katherine Bazinet       Wethersfield  CT       52   47     1 F 40-49        47:50    7:43/M             
      36    Andrew Williams         Glastonbury  CT       399   44     6 M 40-49        48:36    7:50/M             
      37    Rob Sheftel             Manchester  CT         98   39    10 M 30-39        49:12    7:56/M             
      38    Steve Lobsinger         Windsor  CT           137   37    11 M 30-39        49:20    7:57/M             
      39    Lynn Rusczyk            Glastonbury  CT       142   35     2 F 30-39        49:31    7:59/M             
      40    Nicole Davis            Glastonbury  CT        57   33     3 F 30-39        49:35    8:00/M             
      41    Pamela Wiles            Glastonbury  CT       398   34     4 F 30-39        49:36    8:00/M             
      42    Ed Gorecki              Farmington  CT        128   55     4 M 50-59        49:58    8:04/M             
      43    Sherri Condon           Middletown  CT         55   44     2 F 40-49        50:26    8:08/M             
      44    Joanne Ramm             Glastonbury  CT        95   45     3 F 40-49        50:49    8:12/M             
      45    Darrell Netto           Colchester  CT        136   57     5 M 50-59        50:50    8:12/M             
      46    Stephen Tolman          Vernon  CT            304   63     4 M 60-99        50:52    8:12/M             
      47    Bob Barnhart            Glastonbury  CT       147   46     7 M 40-49        50:53    8:12/M             
      48    George Ripley           Glastonbury  CT       151   61     5 M 60-99        51:33    8:19/M             
      49    Robert McGill           Budd Lake  NJ          84   49     8 M 40-49        51:40    8:20/M             
      50    Connor Williams         Glastonbury  CT       149   15     3 M  1-18        51:50    8:22/M             
      51    Jeff Cohen              Hebron  CT            100   46     9 M 40-49        51:50    8:22/M             
      52    Leeann Cerpovicz        West Springfield  M   153   47     4 F 40-49        52:08    8:25/M             
      53    Pamela Prado            Hartford  CT           94   23     4 F 19-29        52:10    8:25/M             
      54    Kendra Kletter          West Hartford  CT     150   30     5 F 30-39        52:30    8:28/M             
      55    Peter De Groot          Middletown  CT         58   52     6 M 50-59        53:47    8:40/M             
      56    Kate Wallas                                   324   30     6 F 30-39        54:32    8:48/M             
      57    John Perra              East Hampton  CT      133   66     6 M 60-99        54:48    8:50/M             
      58    Michael Adomelis        Manchester  CT         17   29     8 M 19-29        55:02    8:53/M             
      59    Natalie Marston         Mansfield Center  C   139   32     7 F 30-39        55:22    8:56/M             
      60    Barbara Kream           Avon  CT              143   61     1 F 60-99        56:17    9:05/M             
      61    Doug Donovan            Glastonbury  CT       148   37    12 M 30-39        56:31    9:07/M             
      62    Mark Taub               South Glastonbury     303   46    10 M 40-49        56:49    9:10/M             
      63    Amy Pimentel            Vernon  CT             91   23     5 F 19-29        57:13    9:14/M             
      64    Nick O'Meara            Stamford  CT           88   16     4 M  1-18        57:16    9:14/M             
      65    Rachel Wasilewski       Yalesville  CT        395   27     6 F 19-29        57:35    9:17/M             
      66    Christopher McKee       Southington  CT        85   39    13 M 30-39        58:22    9:25/M             
      67    Mike Roberts                                   51   47    11 M 40-49        58:26    9:25/M             
      68    Molly Donovan           Glastonbury  CT        59   34     8 F 30-39        58:46    9:29/M             
      69    Stef Feder              Glastonbury  CT       140   24     7 F 19-29        59:34    9:36/M             
      70    Elizabeth Graham        Glastonbury  CT        65   50     1 F 50-59        59:37    9:37/M             
      71    Timothy Hale            Marlborough  CT        67   59     7 M 50-59        59:38    9:37/M             
      72    Melissa Balda           East Hampton  CT       21   36     9 F 30-39        59:48    9:39/M             
      73    Susan Lobsinger         Windsor  CT           138   34    10 F 30-39      1:00:06    9:42/M             
      74    Aparna Vallurupalli     Glastonbury  CT       157   36    11 F 30-39      1:00:29    9:45/M             
      75    George Colby            West Hartford  CT      54   47    12 M 40-49      1:01:13    9:52/M             
      76    Boris Lurye             West Hartford  CT     145   71     7 M 60-99      1:02:30   10:05/M             
      77    Reggie Scarpa           Torrington  CT         96   51     2 F 50-59      1:02:44   10:07/M             
      78    Lori Grant              Glastonbury  CT        66   31    12 F 30-39      1:04:49   10:27/M             
      79    Christina Vigue         Hebron  CT            305   59     3 F 50-59      1:07:00   10:48/M             
      80    Lorie McGill            Budd Lake  NJ          83   50     4 F 50-59      1:07:04   10:49/M             
      81    Kara Sheftel            Manchester  CT         97   30    13 F 30-39      1:07:27   10:53/M             
      82    Vicki O'Meara           Stamford  CT           89   52     5 F 50-59      1:19:38   12:51/M             

Age Group Results

Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female 18 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Caroline Bazinet Wethersfield CT

25

17

12

39:53

6:26/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Connor Gagliardi  

134

17

6

37:41

6:05/M

2

Brian Culmo South Glastonbury CT

135

17

15

40:56

6:36/M

3

Connor Williams Glastonbury CT

149

15

50

51:50

8:22/M

4

Nick O'Meara Stamford CT

88

16

64

57:16

9:14/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Ports Lebanon CT

92

20

20

43:06

6:57/M

2

Giorelly Prado Hartford CT

93

27

25

44:57

7:15/M

3

Kelly Kane Sarasota FL

71

20

29

47:11

7:37/M

4

Pamela Prado Hartford CT

94

23

53

52:10

8:25/M

5

Amy Pimentel Vernon CT

91

23

63

57:13

9:14/M

6

Rachel Wasilewski Yalesville CT

395

27

65

57:35

9:17/M

7

Stef Feder Glastonbury CT

140

24

69

59:34

9:36/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Ford Glastonbury CT

63

22

1

36:08

5:50/M

2

Patrick Seelig Meriden CT

129

24

4

37:24

6:02/M

3

Brian Gaudreau Wethersfield CT

64

29

9

38:59

6:17/M

4

Stephen Belnor Manchester CT

152

27

13

40:00

6:27/M

5

Burt Reynolds Willington CT

130

26

14

40:07

6:28/M

6

Jeremy Kushin Glastonbury CT

127

28

31

47:25

7:39/M

7

Paul Fazzino Rocky Hill CT

146

24

34

47:49

7:43/M

8

Michael Adomelis Manchester CT

17

29

58

55:02

8:53/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Hill Wethersfield CT

69

38

18

42:00

6:46/M

2

Lynn Rusczyk Glastonbury CT

142

35

39

49:31

7:59/M

3

Nicole Davis Glastonbury CT

57

33

40

49:35

8:00/M

4

Pamela Wiles Glastonbury CT

398

34

41

49:36

8:00/M

5

Kendra Kletter West Hartford CT

150

30

54

52:30

8:28/M

6

Kate Wallas  

324

30

56

54:32

8:48/M

7

Natalie Marston Mansfield Center CT

139

32

59

55:22

8:56/M

8

Molly Donovan Glastonbury CT

59

34

68

58:46

9:29/M

9

Melissa Balda East Hampton CT

21

36

72

59:48

9:39/M

10

Susan Lobsinger Windsor CT

138

34

73

1:00:06

9:42/M

11

Aparna Vallurupalli Glastonbury CT

157

36

74

1:00:29

9:45/M

12

Lori Grant Glastonbury CT

66

31

78

1:04:49

10:27/M

13

Kara Sheftel Manchester CT

97

30

81

1:07:27

10:53/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Keenan Glastonbury CT

73

36

2

36:13

5:50/M

2

Adam Kovalski Manchester CT

77

36

8

38:26

6:12/M

3

Patrick Leone Carmel NY

80

35

10

39:00

6:17/M

4

Braden Kattman Glastonbury CT

72

39

11

39:18

6:20/M

5

Michael Vitale Glastonbury CT

126

33

16

41:32

6:42/M

6

Tim Adams East Hampton CT

14

32

19

42:38

6:53/M

7

Jeffrey Ongley Glastonbury CT

90

35

21

43:17

6:59/M

8

James Healey Glastonbury CT

68

32

26

45:19

7:19/M

9

Kevin MacDermott  

82

30

28

46:39

7:31/M

10

Rob Sheftel Manchester CT

98

39

37

49:12

7:56/M

11

Steve Lobsinger Windsor CT

137

37

38

49:20

7:57/M

12

Doug Donovan Glastonbury CT

148

37

61

56:31

9:07/M

13

Christopher McKee Southington CT

85

39

66

58:22

9:25/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katherine Bazinet Wethersfield CT

52

47

35

47:50

7:43/M

2

Sherri Condon Middletown CT

55

44

43

50:26

8:08/M

3

Joanne Ramm Glastonbury CT

95

45

44

50:49

8:12/M

4

Leeann Cerpovicz West Springfield MA

153

47

52

52:08

8:25/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brett Stoeffler Tolland CT

132

42

3

36:34

5:54/M

2

Thomas Smith Wethersfield CT

290

42

5

37:36

6:04/M

3

David Protheroe Glastonbury CT

141

46

17

41:41

6:43/M

4

Ted Metzger Glastonbury CT

86

47

27

45:52

7:24/M

5

Michael Copeck South Glastonbury CT

56

42

33

47:43

7:42/M

6

Andrew Williams Glastonbury CT

399

44

36

48:36

7:50/M

7

Bob Barnhart Glastonbury CT

147

46

47

50:53

8:12/M

8

Robert McGill Budd Lake NJ

84

49

49

51:40

8:20/M

9

Jeff Cohen Hebron CT

100

46

51

51:50

8:22/M

10

Mark Taub South Glastonbury 46

303

46

62

56:49

9:10/M

11

Mike Roberts  

51

47

67

58:26

9:25/M

12

George Colby West Hartford CT

54

47

75

1:01:13

9:52/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Graham Glastonbury CT

65

50

70

59:37

9:37/M

2

Reggie Scarpa Torrington CT

96

51

77

1:02:44

10:07/M

3

Christina Vigue Hebron CT

305

59

79

1:07:00

10:48/M

4

Lorie McGill Budd Lake NJ

83

50

80

1:07:04

10:49/M

5

Vicki O'Meara Stamford CT

89

52

82

1:19:38

12:51/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ned Kennedy Bolton CT

75

50

7

38:17

6:10/M

2

Greg Lewbart CT

81

50

23

44:45

7:13/M

3

Wes Rogers Hartford CT

99

52

32

47:30

7:40/M

4

Ed Gorecki Farmington CT

128

55

42

49:58

8:04/M

5

Darrell Netto Colchester CT

136

57

45

50:50

8:12/M

6

Peter De Groot Middletown CT

58

52

55

53:47

8:40/M

7

Timothy Hale Marlborough CT

67

59

71

59:38

9:37/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Kream Avon CT

143

61

60

56:17

9:05/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Bellisle Columbia CT

131

62

22

44:28

7:10/M

2

Ralph Morelli Wethersfield CT

87

61

24

44:49

7:14/M

3

David Condit Avon CT

144

61

30

47:20

7:38/M

4

Stephen Tolman Vernon CT

304

63

46

50:52

8:12/M

5

George Ripley Glastonbury CT

151

61

48

51:33

8:19/M

6

John Perra East Hampton CT

133

66

57

54:48

8:50/M

7

Boris Lurye West Hartford CT

145

71

76

1:02:30

10:05/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News