Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Earth Day 3 Mile Trail Race

Mansfield, CT, April 11, 2009

[Overall Results ]

Age Group Results

Earth Day 3-Mile Trail Race

Earth Day 3-Mile Trail Race

Age Group Results

April 11, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female 1 to 12

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kelly McGann            West Hartford  CT      84   12       46      24:55.9    8:18/M             
       2    Cashay Poudrier         Chaplin  CT            76   11       83      33:07.7   11:02/M             
       3    Erika Wesolek           Norwich  CT            39   12       84      33:20.5   11:07/M             
Top

Female 13 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lauren Hickey           Southwick  MA          10   19       29      22:30.1    7:30/M             
       2    Hannah Potter           Baltic  CT             98   13       62      27:17.7    9:06/M             
       3    Melissa Albert          Wolcott  CT            36   19       66      27:36.2    9:12/M             
       4    Meghan Frank            Columbia  CT          110   18       80      31:16.0   10:25/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Julie Jakoboski         Tolland  CT           112   24       15      20:53.3    6:58/M             
       2    Brianna Coolbeth        Ashford  CT            82   22       18      21:03.0    7:01/M             
       3    Stephanie Norell        Stratford  CT           9   20       28      22:29.7    7:30/M             
       4    Siobhan Skowronek       Cromwell  CT          108   25       35      23:49.1    7:56/M             
       5    Aoile McCartyy          Litchfield  CT         85   21       41      24:27.4    8:09/M             
       6    Lindsey Albert          Wolcott  CT            37   22       67      27:48.3    9:16/M             
       7    Tanja Mansell           South Windsor  CT      30   25       68      27:54.2    9:18/M             
       8    Amanda Pietraszewski    Salem  CT              51   24       70      28:10.5    9:23/M             
       9    Natasha Eidson          Ashford  CT            60   21       72      28:52.1    9:37/M             
      10    Alycia Parkinson        Vernon Rockville  C    32   25       75      29:42.3    9:54/M             
      11    Jessica Dybdahl         Willimantic  CT        23   26       91      45:54.1   15:18/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Julie Hurlock           Coventry  CT          109   32       34      23:40.9    7:53/M             
       2    Karen Buske             Coventry  CT          100   37       53      26:11.5    8:44/M             
       3    Rebecca Foss            Tolland  CT           101   37       59      26:58.7    8:59/M             
       4    Julie Holzworth         Oakdale  CT            38   36       60      27:07.8    9:02/M             
       5    Kim Hopkins             Coventry  CT           49   38       61      27:16.3    9:05/M             
       6    Alison Giannini         Groton  CT             50   36       79      30:54.0   10:18/M             
       7    Lynn Perry              Norwich  CT            48   32       81      31:23.1   10:28/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jerri Potter            Baltic  CT             97   41       52      25:33.5    8:31/M             
       2    Jodi Frank              Mansfield Center  C    65   42       56      26:50.7    8:57/M             
       3    Linda Wesolek           Norwich  CT            42   48       85      34:04.2   11:21/M             
       4    Kathleen Eaton-Robb     Columbia  CT           12   44       90      41:03.8   13:41/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lynn Mardon             Storrs Mansfield  C    52   53       21      21:22.3    7:07/M             
       2    Rhona Free              Hampton  CT            80   52       65      27:32.3    9:11/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rose Buckingham         Norwich  CT            18   61       51      25:27.1    8:29/M             
       2    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         58   62       74      29:09.1    9:43/M             
Top

Male 1 to 12

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Gavin Metsack           Ashford  CT             7   11       23      21:38.4    7:13/M             
       2    Sean Eaton-Robb         Columbia  CT           11   10       88      40:50.2   13:37/M             
Top

Male 13 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Zachary Wesolek         Norwich  CT            41   15        2      18:40.4    6:13/M             
       2    Spencer Lau             Middletown  CT         99   19        3      18:50.4    6:17/M             
       3    Kyle Liang              Norwich  CT            74   13        5      19:21.5    6:27/M             
       4    Jake Schussier          Nantucket  MA          89   17       25      21:59.8    7:20/M             
       5    Dane Mason              Manchester  NH         88   18       27      22:10.9    7:23/M             
       6    Henry Steveson          Bethesda  MD           92   15       36      23:54.4    7:58/M             
       7    Sergio Havizu           Skillman  NJ           90   17       44      24:43.7    8:14/M             
       8    Aidan Malone            Bolton  CT            107   13       63      27:19.5    9:06/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ned Smith               Hartford  CT           86   23        9      19:50.5    6:37/M             
       2    Ryan Rossi              Stafford Springs  C    81   21       14      20:49.4    6:56/M             
       3    Conor Brosnan           Hopkinton  MA         106   27       19      21:04.9    7:01/M             
       4    Scott Garofalo          Willimantic  CT        24   22       20      21:08.2    7:03/M             
       5    Bryan Eastwood          Somers  CT             35   21       24      21:43.2    7:14/M             
       6    Kenneth St Onje         Willimantic  CT       104   26       31      22:32.6    7:31/M             
       7    Stephen Ellington       Chaplin  CT           103   22       39      24:14.6    8:05/M             
       8    John Beck               Willimantic  CT        59   25       43      24:32.6    8:11/M             
       9    Merlin Segendorf        Willimantic  CT        96   23       48      25:11.9    8:24/M             
      10    James Saccolais         Manchester  CT        114   21       50      25:20.3    8:27/M             
      11    Mike Hislop             Preston  CT            20   20       58      26:54.5    8:58/M             
      12    Ryan Kydd               South Windsor  CT      31   29       69      27:54.6    9:18/M             
      13    Mark Connolly           Willimantic  CT        43   27       77      30:19.7   10:06/M             
      14    Grey Clark              Willimantic  CT        33   25       92      45:54.5   15:18/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Todd Bennett            Columbia  CT           94   38        1      18:06.2    6:02/M             
       2    Fernando Rincon         Glastonbury  CT        93   38        4      19:20.1    6:27/M             
       3    Sean Saucier            Woodstock  CT          87   38        6      19:25.5    6:28/M             
       4    Jeffrey Foster          Mystic  CT             22   38        7      19:31.1    6:30/M             
       5    Eddie Hogan             Lisbon  CT             13   39       16      20:57.5    6:59/M             
       6    Keith Grassi            Woodstock  CT          79   35       26      22:05.6    7:22/M             
       7    Daniel Snelson          South Windham  CT      95   38       42      24:31.7    8:10/M             
       8    Scott Williams          Gales Ferry  CT       105   33       73      28:53.6    9:38/M             
       9    Jeffrey Simmons         Norwich  CT             1   34       76      29:59.5   10:00/M             
      10    Chaz Fairbrother        Canterbury  CT         68   37       78      30:30.1   10:10/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mark Rainaud            Ashford  CT             5   43       10      19:59.9    6:40/M             
       2    Drew Hyatt              Andover  CT            69   47       22      21:29.4    7:10/M             
       3    Paul Metsack            Ashford  CT             8   44       32      22:50.0    7:37/M             
       4    Mark Murphy             Wethersfield  CT       57   48       33      22:59.7    7:40/M             
       5    Peter Wronski           Medford  MA            66   44       57      26:51.3    8:57/M             
       6    Peter McDeutt           Willimantic  CT        77   46       71      28:41.1    9:34/M             
       7    Scott Barr              Colchester  CT          3   47       82      31:28.2   10:29/M             
       8    Joseph Haggan           Waterford              54   42       87      37:42.9   12:34/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Wayne Jolley            Brooklyn  CT           72   58        8      19:38.1    6:33/M             
       2    Donald Jakoboski        Tolland  CT           113   58       12      20:24.4    6:48/M             
       3    Paul Andruskiewicz      Preston  CT            75   50       17      21:00.3    7:00/M             
       4    Way Hedding             Niantic  CT            71   59       30      22:31.4    7:30/M             
       5    Alan McCall             Manchester  CT         83   59       37      24:08.4    8:03/M             
       6    Robert Jennette         Storrs Mansfield  C    70   52       38      24:13.0    8:04/M             
       7    Dan Clark               Southwick  MA          34   56       54      26:29.8    8:50/M             
       8    Tom Donlon              Storrs Mansfield  C   111   51       64      27:26.2    9:09/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tim Smith               Madison  CT            61   61       11      20:17.1    6:46/M             
       2    Hal Bennett             Columbia  CT           91   66       13      20:28.0    6:49/M             
       3    Warren Church           Willimantic  CT       102   68       40      24:16.1    8:05/M             
       4    Bob Massaro             Chicopee  MA           73   65       45      24:50.8    8:17/M             
       5    Tom Swim                Groton  CT             78   64       47      25:09.8    8:23/M             
       6    Jim Hodges              Vernon Rockville  C     6   65       89      40:52.0   13:37/M             
Top

Male 70 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ronald Gale             Norwich  CT            15   73       49      25:18.7    8:26/M             
       2    Thomas McIntosh         Coventry  CT           16   72       55      26:44.3    8:55/M             
       3    Robert W. Whipple Sr    Grosvenor Dale  CT     29   70       86      35:51.2   11:57/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News