Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Earth Day 3 Mile Trail Race

Mansfield, CT, April 11, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see It's Time.

Earth Day 3-Mile Trail Race

Earth Day 3-Mile Trail Race

Overall Finish List

April 11, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Todd Bennett            Columbia  CT           94   38     1 M 30-39      18:06.2    6:02/M             
       2    Zachary Wesolek         Norwich  CT            41   15     1 M 13-19      18:40.4    6:13/M             
       3    Spencer Lau             Middletown  CT         99   19     2 M 13-19      18:50.4    6:17/M             
       4    Fernando Rincon         Glastonbury  CT        93   38     2 M 30-39      19:20.1    6:27/M             
       5    Kyle Liang              Norwich  CT            74   13     3 M 13-19      19:21.5    6:27/M             
       6    Sean Saucier            Woodstock  CT          87   38     3 M 30-39      19:25.5    6:28/M             
       7    Jeffrey Foster          Mystic  CT             22   38     4 M 30-39      19:31.1    6:30/M             
       8    Wayne Jolley            Brooklyn  CT           72   58     1 M 50-59      19:38.1    6:33/M             
       9    Ned Smith               Hartford  CT           86   23     1 M 20-29      19:50.5    6:37/M             
      10    Mark Rainaud            Ashford  CT             5   43     1 M 40-49      19:59.9    6:40/M             
      11    Tim Smith               Madison  CT            61   61     1 M 60-69      20:17.1    6:46/M             
      12    Donald Jakoboski        Tolland  CT           113   58     2 M 50-59      20:24.4    6:48/M             
      13    Hal Bennett             Columbia  CT           91   66     2 M 60-69      20:28.0    6:49/M             
      14    Ryan Rossi              Stafford Springs  C    81   21     2 M 20-29      20:49.4    6:56/M             
      15    Julie Jakoboski         Tolland  CT           112   24     1 F 20-29      20:53.3    6:58/M             
      16    Eddie Hogan             Lisbon  CT             13   39     5 M 30-39      20:57.5    6:59/M             
      17    Paul Andruskiewicz      Preston  CT            75   50     3 M 50-59      21:00.3    7:00/M             
      18    Brianna Coolbeth        Ashford  CT            82   22     2 F 20-29      21:03.0    7:01/M             
      19    Conor Brosnan           Hopkinton  MA         106   27     3 M 20-29      21:04.9    7:01/M             
      20    Scott Garofalo          Willimantic  CT        24   22     4 M 20-29      21:08.2    7:03/M             
      21    Lynn Mardon             Storrs Mansfield  C    52   53     1 F 50-59      21:22.3    7:07/M             
      22    Drew Hyatt              Andover  CT            69   47     2 M 40-49      21:29.4    7:10/M             
      23    Gavin Metsack           Ashford  CT             7   11     1 M  1-12      21:38.4    7:13/M             
      24    Bryan Eastwood          Somers  CT             35   21     5 M 20-29      21:43.2    7:14/M             
      25    Jake Schussier          Nantucket  MA          89   17     4 M 13-19      21:59.8    7:20/M             
      26    Keith Grassi            Woodstock  CT          79   35     6 M 30-39      22:05.6    7:22/M             
      27    Dane Mason              Manchester  NH         88   18     5 M 13-19      22:10.9    7:23/M             
      28    Stephanie Norell        Stratford  CT           9   20     3 F 20-29      22:29.7    7:30/M             
      29    Lauren Hickey           Southwick  MA          10   19     1 F 13-19      22:30.1    7:30/M             
      30    Way Hedding             Niantic  CT            71   59     4 M 50-59      22:31.4    7:30/M             
      31    Kenneth St Onje         Willimantic  CT       104   26     6 M 20-29      22:32.6    7:31/M             
      32    Paul Metsack            Ashford  CT             8   44     3 M 40-49      22:50.0    7:37/M             
      33    Mark Murphy             Wethersfield  CT       57   48     4 M 40-49      22:59.7    7:40/M             
      34    Julie Hurlock           Coventry  CT          109   32     1 F 30-39      23:40.9    7:53/M             
      35    Siobhan Skowronek       Cromwell  CT          108   25     4 F 20-29      23:49.1    7:56/M             
      36    Henry Steveson          Bethesda  MD           92   15     6 M 13-19      23:54.4    7:58/M             
      37    Alan McCall             Manchester  CT         83   59     5 M 50-59      24:08.4    8:03/M             
      38    Robert Jennette         Storrs Mansfield  C    70   52     6 M 50-59      24:13.0    8:04/M             
      39    Stephen Ellington       Chaplin  CT           103   22     7 M 20-29      24:14.6    8:05/M             
      40    Warren Church           Willimantic  CT       102   68     3 M 60-69      24:16.1    8:05/M             
      41    Aoile McCartyy          Litchfield  CT         85   21     5 F 20-29      24:27.4    8:09/M             
      42    Daniel Snelson          South Windham  CT      95   38     7 M 30-39      24:31.7    8:10/M             
      43    John Beck               Willimantic  CT        59   25     8 M 20-29      24:32.6    8:11/M             
      44    Sergio Havizu           Skillman  NJ           90   17     7 M 13-19      24:43.7    8:14/M             
      45    Bob Massaro             Chicopee  MA           73   65     4 M 60-69      24:50.8    8:17/M             
      46    Kelly McGann            West Hartford  CT      84   12     1 F  1-12      24:55.9    8:18/M             
      47    Tom Swim                Groton  CT             78   64     5 M 60-69      25:09.8    8:23/M             
      48    Merlin Segendorf        Willimantic  CT        96   23     9 M 20-29      25:11.9    8:24/M             
      49    Ronald Gale             Norwich  CT            15   73     1 M 70-99      25:18.7    8:26/M             
      50    James Saccolais         Manchester  CT        114   21    10 M 20-29      25:20.3    8:27/M             
      51    Rose Buckingham         Norwich  CT            18   61     1 F 60-69      25:27.1    8:29/M             
      52    Jerri Potter            Baltic  CT             97   41     1 F 40-49      25:33.5    8:31/M             
      53    Karen Buske             Coventry  CT          100   37     2 F 30-39      26:11.5    8:44/M             
      54    Dan Clark               Southwick  MA          34   56     7 M 50-59      26:29.8    8:50/M             
      55    Thomas McIntosh         Coventry  CT           16   72     2 M 70-99      26:44.3    8:55/M             
      56    Jodi Frank              Mansfield Center  C    65   42     2 F 40-49      26:50.7    8:57/M             
      57    Peter Wronski           Medford  MA            66   44     5 M 40-49      26:51.3    8:57/M             
      58    Mike Hislop             Preston  CT            20   20    11 M 20-29      26:54.5    8:58/M             
      59    Rebecca Foss            Tolland  CT           101   37     3 F 30-39      26:58.7    8:59/M             
      60    Julie Holzworth         Oakdale  CT            38   36     4 F 30-39      27:07.8    9:02/M             
      61    Kim Hopkins             Coventry  CT           49   38     5 F 30-39      27:16.3    9:05/M             
      62    Hannah Potter           Baltic  CT             98   13     2 F 13-19      27:17.7    9:06/M             
      63    Aidan Malone            Bolton  CT            107   13     8 M 13-19      27:19.5    9:06/M             
      64    Tom Donlon              Storrs Mansfield  C   111   51     8 M 50-59      27:26.2    9:09/M             
      65    Rhona Free              Hampton  CT            80   52     2 F 50-59      27:32.3    9:11/M             
      66    Melissa Albert          Wolcott  CT            36   19     3 F 13-19      27:36.2    9:12/M             
      67    Lindsey Albert          Wolcott  CT            37   22     6 F 20-29      27:48.3    9:16/M             
      68    Tanja Mansell           South Windsor  CT      30   25     7 F 20-29      27:54.2    9:18/M             
      69    Ryan Kydd               South Windsor  CT      31   29    12 M 20-29      27:54.6    9:18/M             
      70    Amanda Pietraszewski    Salem  CT              51   24     8 F 20-29      28:10.5    9:23/M             
      71    Peter McDeutt           Willimantic  CT        77   46     6 M 40-49      28:41.1    9:34/M             
      72    Natasha Eidson          Ashford  CT            60   21     9 F 20-29      28:52.1    9:37/M             
      73    Scott Williams          Gales Ferry  CT       105   33     8 M 30-39      28:53.6    9:38/M             
      74    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         58   62     2 F 60-69      29:09.1    9:43/M             
      75    Alycia Parkinson        Vernon Rockville  C    32   25    10 F 20-29      29:42.3    9:54/M             
      76    Jeffrey Simmons         Norwich  CT             1   34     9 M 30-39      29:59.5   10:00/M             
      77    Mark Connolly           Willimantic  CT        43   27    13 M 20-29      30:19.7   10:06/M             
      78    Chaz Fairbrother        Canterbury  CT         68   37    10 M 30-39      30:30.1   10:10/M             
      79    Alison Giannini         Groton  CT             50   36     6 F 30-39      30:54.0   10:18/M             
      80    Meghan Frank            Columbia  CT          110   18     4 F 13-19      31:16.0   10:25/M             
      81    Lynn Perry              Norwich  CT            48   32     7 F 30-39      31:23.1   10:28/M             
      82    Scott Barr              Colchester  CT          3   47     7 M 40-49      31:28.2   10:29/M             
      83    Cashay Poudrier         Chaplin  CT            76   11     2 F  1-12      33:07.7   11:02/M             
      84    Erika Wesolek           Norwich  CT            39   12     3 F  1-12      33:20.5   11:07/M             
      85    Linda Wesolek           Norwich  CT            42   48     3 F 40-49      34:04.2   11:21/M             
      86    Robert W. Whipple Sr    Grosvenor Dale  CT     29   70     3 M 70-99      35:51.2   11:57/M             
      87    Joseph Haggan           Waterford              54   42     8 M 40-49      37:42.9   12:34/M             
      88    Sean Eaton-Robb         Columbia  CT           11   10     2 M  1-12      40:50.2   13:37/M             
      89    Jim Hodges              Vernon Rockville  C     6   65     6 M 60-69      40:52.0   13:37/M             
      90    Kathleen Eaton-Robb     Columbia  CT           12   44     4 F 40-49      41:03.8   13:41/M             
      91    Jessica Dybdahl         Willimantic  CT        23   26    11 F 20-29      45:54.1   15:18/M             
      92    Grey Clark              Willimantic  CT        33   25    14 M 20-29      45:54.5   15:18/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News