Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

GFRC Busa Bushwhack 9..3 and 5.3 Mile Trail Race

Framingham, MA, November 2, 2008

[Overall Results 9.3 M | Overall Results 5.3M | Division Results 5.3M | Overall Male Results 9.3M | Overall Results Female 9.3M | Overall Results Male 5.3M | Overall Results Female 5.3M ]

Division results 9.3M

      BUSA BUSHWHACK 9.3 MILE TRAIL RACE - DIVISION RESULTS -11/2/2008    
Division Place Bib Last Name First Name Age City Split time Pace Team  
F20-29                    
  1 109 Wood Vanessa 25   1:10:02 7:32 CSU  
  2 255 Lane Amy 29 Westfield 1:10:41 7:36 Bear Naked  
  3 290 Lunardoni Claire 25   1:19:46 8:35 Michelle  
  4 220 Walter Jen 25 Duxbury 1:26:50 9:20 Marshfield RR  
  5 236 Pfeifer Kiersten 24 Framingham  1:27:02 9:22    
  6 212 Sardinha Heidi 28 Millbury 1:28:28 9:31    
  7 127 Murphy Nancy 26   1:29:25 9:37    
  8 207 Percyz Heather 26 Brighton 1:31:07 9:48    
F30-39                    
  1 282 Webster Kim 32   1:03:53 6:52    
  2 256 Krasemann Beth 35 Suffield 1:04:32 6:56    
  3 288 Crawford Stephanie 31   1:08:52 7:24 GFRC  
  4 268 Battipaglia Kimberly 36 New Haven 1:10:15 7:33    
  5 223 Cyrulik Adrienne 34 Belmont 1:10:18 7:34    
  6 203 Vranceanu Ana-Maria 35 Arlington 1:12:43 7:49    
  7 134 Roy Michelle 38   1:25:32 9:12    
  8 249 Phillips Kimberly 39 Natick 1:33:19 10:02    
F40-49                    
  1 235 Mikkelsen Lisa 43 Holliston 1:07:19 7:14 GFRC  
  2 298 Ringheiser Karen 44   1:11:19 7:40 NETT  
  3 128 Kearnan Patty 40   1:16:58 8:17    
  4 124 Raymond Nixie 49   1:18:44 8:28 CSU  
  5 107 Thomson Nancy 44   1:20:21 8:38 ATA Tri Club  
  6 292 Spina Michelle 40   1:22:59 8:55 Winchester   
  7 248 Cavanaugh Cheri 44 Boston 1:25:05 9:09 L Street  
  8 224 Kramer Heather 45 Hopkinton 1:26:38 9:19    
  9 270 McKenzie Laura 42 Hopkinton 1:26:49 9:20 HRC  
  10 122 Stone-Condry Margot 43   1:27:32 9:25    
  11 260 Santosus Megan 44 Natick 1:27:53 9:27    
  12 214 Lotti Anita 40 Holliston 1:29:26 9:37 GFRC  
F50-59                    
  1 118 McNamara Diane 54   1:32:00 9:54    
  2 111 McCarter Jill 54   1:32:13 9:55    
  3 105 Balday Rosemary 52   1:51:12 11:57    
M0-19                    
  1 210 Gorelik Daniel 11 Newtonville 1:43:19 11:07    
M20-29                    
  1 259 Menzies Nick 29 Boston 0:56:03 6:02    
  2 119 Kinee John 29   0:58:12 6:15 NETT  
  3 242 Graham Brogan 25 Brighton 1:01:14 6:35    
  4 253 Ruby Patrick 23 Brookline 1:05:33 7:03    
  5 289 Schildge Ron 27   1:06:45 7:11 Cyclonauts  
  6 240 Smith Adam 26 Somerville 1:08:07 7:19    
  7 257 Tooker Nick 29 Holyoke 1:11:58 7:44 EORC  
  8 250 Keefe Benjamin 27 Providence 1:15:02 8:04    
  9 286 Cigal Jeremy 28   1:16:30 8:14 Empire One  
  10 251 Kitoski Matthew 28 Newton 1:17:13 8:18    
  11 277 Greenaway Edward 24 Brookline 1:19:04 8:30    
  12 126 Barron Andy 29   1:35:21 10:15 CSU  
M30-39                    
  1 300 Hammett Greg 31   0:54:31 5:52    
  2 237 Deschenes P J 31 Boston 0:57:03 6:08    
  3 115 Peyron Michael 33   0:58:08 6:15    
  4 267 Wilkens Christian 33 Quincy 1:05:50 7:05    
  5 129 O'Brien Shawn 38   1:08:56 7:25 BAA  
  6 112 Morin Russell 36   1:09:48 7:30 GFRC  
  7 269 Lindsley Vincent 31 New Haven 1:13:21 7:53    
  8 230 Downing Ed 31 Dedham 1:13:37 7:55    
  9 125 D Bogie 34   1:14:24 8:00 NETT  
  10 120 Dichiara Sal 33   1:15:08 8:05    
  11 131 Parent Tom 32   1:15:43 8:08    
  12 130 Peabody Charles 36   1:16:03 8:11    
  13 219 Maletta Geoff 36 Northborough 1:16:48 8:15    
  14 221 Agbay Michael 36 West Boylston 1:18:16 8:25    
  15 274 Agam Yigal 34 Newtom 1:19:02 8:30    
  16 215 Zelechoski Kevin 32 Boston 1:19:46 8:35 Team Extreme  
  17 296 Decker Leroy 36   1:33:20 10:02    
  18 291 Wyckoff Robert 32   1:35:26 10:16    
  19 209 Gorelik Andrew 34 Newtonville 1:43:19 11:07    
  20 83 McCarthy Shaun 38   1:48:28 11:40    
M40-49                    
  1 110 Mingori Dave 41   0:58:24 6:17 NETT  
  2 280 Smith Chirstopher 42   1:01:19 6:36 NETT  
  3 101 Harrington Garry 48   1:02:03 6:40    
  4 106 Peters John  44   1:02:38 6:44    
  5 299 Feinhaus Dima 45   1:03:50 6:52 NETT  
  6 287 Donaldson Andrew  40   1:04:35 6:57 CSU  
  7 243 Agosto John 44 East Hartford 1:05:43 7:04    
  8 68 Geary Dave 43   1:10:27 7:35 Team Gloucester  
  9 222 Downey Allen 41 Needham 1:10:46 7:37 Olin  
  10 123 Dyson David 40   1:13:03 7:51 Heat  
  11 116 Serafini Paul 41   1:13:04 7:51 GFRC/CMS/Sweat  
  12 271 Wong Terence 42 Wayland 1:14:26 8:00    
  13 294 Magner Bob 46   1:14:27 8:00    
  14 295 Swanbon Glenn 43   1:16:16 8:12 MVS/Tri-Fury  
  15 133 Cummings Doug 47   1:18:52 8:29    
  16 132 Copeland Paul 45   1:24:26 9:05 LAC  
  17 225 Regan Sean 42 Berlin 1:24:38 9:06    
  18 258 Kent Geoffrey 48 Upton 1:24:49 9:07 CSU  
  19 283 Salois Marc 45   1:27:06 9:22 HRC  
  20 231 Gumbart Thomas 48 Stow 1:27:46 9:26    
  21 66 Diamond Bruce 41   1:28:30 9:31    
  22 285 Pelissier Roger 44   1:29:51 9:40 HRC  
  23 284 Harris Andrew 47   1:29:52 9:40 HRC  
  24 276 Panepinto Joe 45 Holliston 1:32:52 9:59    
M50-59                    
  1 108 Sharkey Bob 56   1:02:32 6:43    
  2 254 Whelan John 51 Hopkinton 1:02:56 6:46    
  3 202 Gillis Robert 53 Gloucester 1:06:18 7:08    
  4 114 Saeger Jeffrey 58   1:09:12 7:26 Western CT Orienteer  
  5 113 Cargill Bob 50   1:11:27 7:41 GFRC  
  6 103 Donnelley Craig 55   1:14:01 7:58 Landry's  
  7 117 Swan Tucker 57   1:15:27 8:07    
  8 246 Knights Edwin 58 Boxborough 1:16:06 8:11    
  9 252 Sheppard Norman 50 New Ipswich 1:17:56 8:23    
  10 293 Miler Jim 51   1:19:42 8:34 Wampanong  
  11 273 Ralph Michael 50 Quincy 1:19:51 8:35    
  12 228 Barry Mike 59 Milton 1:22:32 8:52 L Street  
  13 297 Scotina Dan 53   1:22:44 8:54 WMAC  
  14 275 Collopy Steve 51 Holliston 1:22:52 8:55 GFRC  
  15 121 Carver Ivan 50   1:25:47 9:13 Wellesley Wiglers  
  16 281 Daly Robert 51   1:26:44 9:20    
  17 278 Raczkowski David 58   1:29:41 9:39    
  18 208 Cabot Alan 53 E. Longmeadow 1:30:46 9:46    
  19 42 Bakstran John 51 Northborough 1:30:56 9:47 100  
  20 227 Harrison Chris 55 Boston 1:35:44 10:18 L Street  
M60-69                    
  1 279 Gilder George 68   1:16:44 8:15 WMAC  
  2 102 Lackey Mickey  63   1:24:36 9:06 Carolina Godiva TC  
  3 104 Silver George 65   1:32:24 9:56    
  4 247 Farber Hap 61 Boston 1:40:14 10:47 L Street  
  5 65 Hoch Dick 68   1:45:16 11:19 WMAC  



race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News