Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

GBL League Championships

Waltham, MA, May 20, 2008

[Girl's Results ]

Boy's Results

MTFOA


                         Greater Boston League - 5/20/2008
                        Outdoor Track & Field Championships
                                Waltham High School
                                      Results
  ===============================================================================
                            Men - Team Rankings - 17 Events Scored
  ===============================================================================
      1) Somerville                 155        2) Waltham                    91
      3) Everett                     82        4) Cambridge Rindge & Latin   79
      5) Arlington                   44        6) Medford                    38
      6) Malden                      38

  Boys 100 Meter Dash
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Jim Noel                     Everett                  11.51Q  1
    2 Jesus Crawford               Everett                  11.54Q  2
    3 Edward Chen                  Somerville               11.73q  1
    4 Andrew Barry                 Arlington                12.00q  2
    5 Bobby Silva                  Waltham                  12.33q  1
    6 Ariel Hurts                  Malden                   12.38q  2
    7 Jeff Guzmam                  Somerville               12.39   2
    8 Dennis Lee                   Cambridge Rindge         12.62   1
    9 Desmun Velez                 Cambridge Rindge         12.70   1
   10 Nick Richard                 Waltham                  12.85   2
   11 Christian Fischer            Arlington                13.24   2
  Boys 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Jim Noel                     Everett                  11.21   10
    2 Jesus Crawford               Everett                  11.57    8
    3 Edward Chen                  Somerville               11.70    6
    4 Andrew Barry                 Arlington                11.94    4
    5 Bobby Silva                  Waltham                  12.24    2
    6 Ariel Hurts                  Malden                   12.25    1
  Boys 200 Meter Dash
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Jesse Sparks                 Cambridge Rindge         23.74Q  1
    2 Marcello Ciampa              Somerville               24.20Q  3
    3 Xavier Ortiz                 Everett                  24.44Q  2
    4 Dan Leary                    Arlington                24.68q  3
    5 Ryan Kennedy-Williams        Somerville               24.71q  2
    6 Mike Wong                    Arlington                24.83q  1
    7 Tracey Bittle                Malden                   25.30   2
    8 Jean Leger                   Waltham                  25.61   1
    9 Brian Panarese               Everett                  25.85   3
   10 Cataldo Kidd                 Everett                  25.93   2
   11 Stevenson Clenord            Medford                  26.15   3
   12 Kevin Lee                    Cambridge Rindge         26.61   2
   13 Andrew Prince                Waltham                  28.38   1
  Boys 200 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Jesse Sparks                 Cambridge Rindge         22.70   10
    2 Marcello Ciampa              Somerville               24.14    8
    3 Xavier Ortiz                 Everett                  24.24    6
    4 Dan Leary                    Arlington                24.34    4
    5 Ryan Kennedy-Williams        Somerville               24.45    2
    6 Mike Wong                    Arlington                24.96    1
  Boys 400 Meter Dash
  ==========================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Louis Mayhew                 Cambridge Rindge         52.44   1  10
    2 Jehu Cimea                   Everett                  53.47   1   8
    3 Elizandro Flores             Somerville               54.11   1   6
    4 Peter Duperier               Everett                  54.42   1   4
    5 Nathaniel Evers              Somerville               54.44   1   2
    6 Dion Watts                   Waltham                  54.89   1   1
    7 Sascha Turnheim              Arlington                56.83   2
    8 Kelvin Tsang                 Malden                   56.88   2
    9 John Thomas                  Somerville               57.83   2
   10 Conor Newman                 Arlington                60.74   3
   11 Andy Truong                  Malden                   64.44   3
  Boys 1 Mile Run
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 phil golbath                 Medford                4:35.96   10
    2 John Beckshaw                Medford                4:37.88    8
    3 Kyler Evitt                  Somerville             4:38.37    6
    4 Dawit Gelaye                 Cambridge Rindge       4:40.73    4
    5 John Jantz                   Arlington              4:45.38    2
    6 Ayoub Khourichi              Malden                 5:01.18    1
    7 Steven Puopolo               Somerville             5:01.35
    8 Peter Ryan                   Cambridge Rindge       5:01.82
    9 Tommy Carpineto              Medford                5:13.12
   10 Ogi Rapaic                   Waltham                5:16.32
   11 Robert McInnes               Arlington              5:16.81
   12 Sahil Saggar                 Malden                 5:16.96
   13 Sascha Alach                 Cambridge Rindge       5:20.28
  Boys 2 Mile Run
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Israel Rodriguez             Somerville            10:20.70   10
    2 Sam Greenberg                Cambridge Rindge      10:28.94    8
    3 Scott Fitzgerald             Somerville            10:49.43    6
    4 Derek Zinky                  Cambridge Rindge      11:06.48    4
    5 Adam Formica                 Arlington             11:07.67    2
    6 Hintsa Hagos                 Malden                11:11.13    1
    7 Jeremy Kacher                Waltham               11:16.86
    8 Colin Colt                   Arlington             11:33.81
    9 Patrick Keough               Malden                11:34.48
  Boys 800 Meter Run
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Mohammed Islam               Cambridge Rindge       1:59.69   10
    2 Janis Wollenweber            Waltham                2:03.36    8
    3 Danny Coleman                Somerville             2:03.91    6
    4 Joseph Cirnigliaro           Malden                 2:06.76    4
    5 Ruben Villarreal-Halprin     Cambridge Rindge       2:07.92    2
    6 Robbie Lyons                 Somerville             2:10.71    1
    7 Robbie Barnes                Cambridge Rindge       2:12.12
    8 Huy Nguyen                   Malden                 2:13.32
    9 Andrew Beckford-Rosario      Everett                2:16.40
   10 Ivan Velev                   Everett                2:18.08
   11 Kevin Casey                  Arlington              2:18.33
   12 Chris Opie                   Arlington              2:22.30
  Boys 110 Meter Hurdles
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Rolando Maldonado            Somerville               16.19Q  2
    2 Alan Dancewitz               Everett                  17.12Q  1
    3 Verly Jean                   Somerville               17.25q  2
    4 Jerem Grossman-Greene        Waltham                  17.38q  1
    5 Michael Menesis              Malden                   19.88q  2
    6 Dan Chakmakjian              Arlington                20.54q  1
    7 Cherag Selhi                 Arlington                21.15   1
    8 Alan Kwan                    Malden                   21.30   2
  Boys 110 Meter Hurdles
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Rolando Maldonado            Somerville               15.70   10
    2 Alan Dancewitz               Everett                  16.29    8
    3 Jerem Grossman-Greene        Waltham                  16.93    6
    4 Verly Jean                   Somerville               17.00    4
    5 Dan Chakmakjian              Arlington                20.05    2
    6 Michael Menesis              Malden                   20.17    1
  Boys 300 Meter Hurdles
  ==========================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Ricardo David                Somerville               41.59   1  10
    2 Ricky Arisme                 Somerville               43.26   1   8
    3 James Mazzola                Arlington                45.55   1   6
    4 Henry Wong                   Malden                   47.33   1   4
    5 Reggie Quaye                 Medford                  48.85   2   2
    6 Martin Doan                  Malden                   50.56   2   1
  Boys 4x100 Meter Relay
  ==========================================================================
      School                                               Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Somerville  'A'                                       46.96   1  10
    2 Everett  'A'                                          46.98   1   8
    3 Malden  'A'                                           47.18   2   6
    4 Waltham  'A'                                          47.70   2   4
    5 Arlington  'A'                                        49.22   1   2
    6 Medford  'A'                                          51.26   2   1
   -- Cambridge Rindge & Latin  'A'                            DQ   1
  Boys 4x400 Meter Relay
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 Somerville  'A'                                     3:37.50   10
    2 Cambridge Rindge & Latin  'A'                       3:40.29    8
    3 Waltham  'A'                                        3:48.85    6
    4 Malden  'A'                                         3:51.50    4
    5 Everett  'A'                                        3:56.98    2
    6 Arlington  'A'                                      4:04.72    1
  Boys 4x800 Meter Relay
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 Somerville  'A'                                     8:51.16   10
    2 Cambridge Rindge & Latin  'A'                       9:03.81    8
    3 Arlington  'A'                                      9:25.81    6
    4 Everett  'A'                                        9:28.72    4
    5 Waltham  'A'                                        9:40.58    2
    6 Malden  'A'                                         9:41.37    1
  Boys High Jump
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Janis Wollenweber            Waltham                5-10.00   10
    2 Alan Dancewitz               Everett                5-08.00    8
    3 Ricardo David                Somerville             5-06.00    6
    4 Rodman Noel                  Everett                5-04.00    4
    5 Adam Nowak                   Arlington             J5-04.00    2
    6 Kelvin Tsang                 Malden                J5-04.00    1
    7 Louis Mayhew                 Cambridge Rindge       5-02.00
   -- Jerem Grossman-Greene        Waltham                     NH
   -- Ricky Thurin                 Everett                     NH
   -- John Thomas                  Somerville                  NH
   -- Tracey Bittle                Malden                      NH
  Boys Long Jump
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Ricky Arisme                 Somerville            20-00.00   10
    2 Marcello Ciampa              Somerville            19-03.50    8
    3 Stevenson Clenord            Medford               19-01.50    6
    4 David Haleem-Garas           Arlington             18-09.50    4
    5 Verly Jean                   Somerville            18-06.50    2
    6 Simon Chu                    Malden                18-05.00    1
    7 James DeCamp                 Arlington             17-06.50
    8 Peter Duperier               Everett               17-03.00
    9 Nick Richard                 Waltham               16-08.50
   10 Jepthe Jean                  Everett               15-00.00
  Boys Triple Jump
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Mijid Reddick                Cambridge Rindge      43-01.50   10
    2 Dion Watts                   Waltham               40-02.00    8
    3 Craig Ramsey                 Malden                39-07.00    6
    4 Jean Leger                   Waltham               39-02.50    4
    5 Ryan Kennedy-Williams        Somerville            37-01.00    2
    6 Maurice Sylvera              Cambridge Rindge      36-08.00    1
    7 Rolando Maldonado            Somerville            35-09.00
    8 Ariel Hurts                  Malden                35-03.50
    9 Jin Jiang                    Malden                33-00.00
   10 Domenic Mucci                Everett               32-02.50
   11 Jeff Wang                    Arlington             31-06.50
   12 Ivan Velev                   Everett               30-08.00
  Boys Shot Put
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Mike Doucet                  Waltham               43-11.00   10
    2 Tony Louis                   Medford               40-01.50    8
    3 Kevin Wint                   Somerville            35-11.50    6
    4 Jim Cadet                    Everett               35-09.50    4
    5 Joel Alcide                  Medford               35-08.50    2
    6 Jonathan Candido             Somerville            35-06.50    1
    7 Elia Magezi                  Everett               35-00.50
    8 Edwin Chu                    Malden                29-02.00
    9 Huy Le                       Malden                27-07.50
   -- Darius Dummott               Arlington                   ND
  Boys Discus Throw
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Dan Maynes                   Waltham                 126-07   10
    2 Steven Poste                 Everett                 125-02    8
    3 Malik Blue                   Malden                  117-01    6
    4 Edhea Lubin                  Waltham                 101-05    4
    5 Jerry Alphonse               Somerville               96-06    2
    6 Duvinson Norestant           Somerville               96-00    1
    7 Adil El-Kharmach             Malden                   91-01
    8 Chris Wade                   Everett                  81-07
    8 Peter Kotiuga                Arlington                81-07
   10 Mike Wong                    Arlington                68-02
  Boys Javelin Throw
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Nico Zayas                   Waltham                 150-01   10
    2 James Mazzola                Arlington               143-11    8
    3 John Cushera                 Waltham                 142-00    6
    4 Eric Mercado                 Cambridge Rindge        138-02    4
    5 Dan O'Donnell                Somerville              131-09    2
    6 Peter Galebach               Medford                 129-01    1
    7 Marc Canillas                Everett                 116-07
    8 Shiva Kaul                   Waltham                 114-08
    9 George Che                   Malden                  113-06
   10 Nathaniel Evers              Somerville              111-06
   11 John Connolly                Waltham                 110-01
   12 Michael DiFlorio             Everett                 109-02
   13 Sam Myers                    Cambridge Rindge        108-06
   14 Domenic Gabriella            Malden                   68-03




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News