Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

SWCL Last Chance Qualifyer Meet

Sturbridge, MA, February 6, 2008

Event results

  Southern Worcester County League - Organization License  Hy-Tek's MEET MANAGER  4:22 PM  2/7/2008  Page 1
                                             SWCL:Last Chance Qualifyer"
                                                       Results
  Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 969 Hope Hopkins          JR Tantasqua Reg. H.S.   12:43.60
  2 256 Victoria DeLacey      SR Shepherd Hill         13:55.60
  3 260 Jamie Dunn            JR Shepherd Hill         14:21.30
  Girls 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 267 Deanna Julian         SR Shepherd Hill          1:45.60
  2 271 Lindsay Kleya         FR Shepherd Hill          1:47.70
  3 269 Sam Kasierski         FR Shepherd Hill          1:48.80
  4 925 Brianna Millett       SO Leicester H.S.         1:58.90
  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Northbridge H.S.                                    1:58.90
  2 Shepherd Hill Reg. H.S.                             1:59.70
  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 734 Leah Walczak          SR Northbridge H.S.       5-00.00
  2 970 Brooke Hutton         SO Tantasqua Reg. H.S.    4-11.00
  2 979 Hillary Murphy        JR Tantasqua Reg. H.S.    4-11.00
  4 550 Dierdre Vincent       SR Bartlett Jr/Sr H.S.    4-10.00
  5 958 Angie Butler          SO Tantasqua Reg. H.S.    4-06.00
  6 249 Colleen Bazinet       JR Shepherd Hill          4-04.00
  6 751 Sarah Bishop          SR Uxbridge H.S.          4-04.00
  8 248 Jillian Bartolini     JR Shepherd Hill          4-00.00
  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 762 Sarah Rafferty        SR Uxbridge H.S.         16-01.00
  2 517 Akiela Bowers         SO Bartlett Jr/Sr H.S.   14-00.50
  3 533 Sarah Morais          SO Bartlett Jr/Sr H.S.   13-07.50
  4 925 Brianna Millett       SO Leicester H.S.        11-06.25
  Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 570 Jon Lavallee          SR Bartlett Jr/Sr H.S.       7.70
  2 92 Zach Hellyar           JR Tantasqua Reg. H.S.       7.90
  3 293 Todd Andersen         JR Shepherd Hill             8.00
  4 295 Riley Beringer        SO Shepherd Hill             8.30
  5 73 Ethan Anderstrom       JR Tantasqua Reg. H.S.       8.40
  Boys 300 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 939 Mitch Gallant         JR Leicester H.S.           39.30
  2 82 Anthony Chasse         FR Tantasqua Reg. H.S.      39.90
  3 301 Pat Corey             SR Shepherd Hill            40.30
  4 334 Matthew Schmidt       JR Shepherd Hill            41.10
  Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 88 Kyle Dunn              SR Tantasqua Reg. H.S.   10:18.30
  Boys 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 341 Joe Tilly             SO Shepherd Hill          1:30.80
  2 948 Brandon Slack         JR Leicester H.S.         1:34.90
  Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 316 Brian Lanciault       SR Shepherd Hill          2:47.90
  2 326 Matt Penniman         SR Shepherd Hill          2:48.60
 -- 332 Eric Richer           JR Shepherd Hill              DNF
  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Uxbridge H.S.                                       3:44.30
  2 Shepherd Hill Reg. H.S.                             3:57.80
  3 Tantasqua Reg. H.S.                                 4:00.20
  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 337 Scott Smith           SR Shepherd Hill          5-10.00
  1 108 Josh Via              JR Tantasqua Reg. H.S.    5-10.00
  3 110 Eric Shine            JR Tantasqua Reg. H.S.    5-09.00
  4 327 Tim Piehl             SO Shepherd Hill          5-06.00
  5 322 Bryan Martin          SO Shepherd Hill          5-04.00
  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 337 Scott Smith           SR Shepherd Hill         20-10.50
  2 246 Brendan Whitson       SO Auburn H.S.           19-00.25
  3 362 Peter Mannka          SO Uxbridge H.S.         17-09.00
  4 746 Matt Perry            JR Northbridge H.S.      17-08.00
  5 364 Josh Poole            SO Uxbridge H.S.         16-11.50
  6 298 Matt Chatham          SR Shepherd Hill         16-11.00
  ....Boys Long Jump
  7 737 Ben Childress         JR Northbridge H.S.      16-09.50
  8 948 Brandon Slack         JR Leicester H.S.        16-08.50
  9 950 Joe Sliwoski          SR Leicester H.S.        15-11.00
 10 939 Mitch Gallant         JR Leicester H.S.        15-09.00




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News