Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

30th Running Psychologists APA 5k Ray's Race

Boston, MA, August 16, 2008

[Overall | Special Awards ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com






         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:06 11:19    1 70-98   58 M     1 Ray Fowler                  La Jolla,CA          Division 47 Member                      

         MEN AGE GROUP 65-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:53  7:42    1 65-69   32 M   139 Larry Christensen           Mobile,AL            Division 47 Member                      
 2     33:53 10:56    2 65-69   54 M    13 Ethan Gologor               New York,NY          Division 47 Member                      

         MEN AGE GROUP 60-64

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:58  7:44    1 60-64   33 M    63 Noah Nason                  Manassas,VA                                                  
 2     24:03  7:45    2 60-64   34 M     4 Bill Rodgers                Boxboro,MA                                                   
 3     24:36  7:56    3 60-64   36 M   136 James Sunbury               Lexington,OH         Division 47 Member                      

         MEN AGE GROUP 55-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:21  5:55    1 55-59    4 M   129 Michael Waldo               Las Cruces,NM                                                
 2     22:52  7:23    2 55-59   25 M   123 Tim Schroeder               Bellbrook,OH                                                 
 3     25:06  8:06    3 55-59   40 M    72 James Rogers                Akron,OH             Division 47 Member                      

         MEN AGE GROUP 50-54

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:40  6:59    1 50-54   18 M   147 Paul Arbisi                 Edina,MN                                                     
 2     22:50  7:22    2 50-54   24 M    50 Kevin Lancer                Gainesville,FL       Division 47 Member                      
 3     22:57  7:24    3 50-54   26 M    85 Joe Rallo                   Winnipeg,MB          Division 47 Member                      

         MEN AGE GROUP 45-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:19  6:14    1 45-49    7 M    11 Roger Moore                 Cary,NC              Division 47 Member                      
 2     19:47  6:23    2 45-49    9 M   130 Ed Acevedo                  Midlothian,VA        Division 47 Member                      
 3     20:19  6:33    3 45-49   10 M   164 John Billig                 Minneapolis,MN                                               

         MEN AGE GROUP 40-44

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:59  6:07    1 40-44    6 M    78 Val Umphress                Mililani,HI          Division 47 Member                      
 2     20:52  6:44    2 40-44   11 M    32 Art Gillaspy                Conway,AR            Division 47 Member                      
 3     21:11  6:50    3 40-44   13 M   140 Brian Pilgrim               Rio Rancho,NM        Division 47 Member                      

         MEN AGE GROUP 35-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:17  5:35    1 35-39    2 M   101 Michael Olson               Altoona,WI           Exhibitor                               
 2     18:05  5:50    2 35-39    3 M   148 Tomo Imamichi               Hoboken,NJ           Student                                 
 3     18:39  6:01    3 35-39    5 M    22 Lee Cohen                   Lubbock,TX           Division 47 Member                      

         MEN AGE GROUP 30-34

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:52  5:26    1 30-34    1 M   119 Gregory Benson              Milwaukee,WI         Student                                 
 2     24:57  8:03    2 30-34   38 M   152 Ryan Sorensen               Minneapolis,MN                                               
 3     24:58  8:03    3 30-34   39 M   153 Tom Murphy                  Minneapolis,MN       Student                                 

         MEN AGE GROUP 25-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:48  8:00    1 25-29   37 M    62 Christopher Mulchay         San Francisco,CA     Student                                 

         MEN AGE GROUP 01-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:36  7:37    1 01-19   30 M    61 Zack Moore                  Cary,NC              Division 47 Member                      
 2     27:37  8:55    2 01-19   47 M   109 Zack Pendley                Wilmington,DE        Student                                 
 3     34:01 10:58    3 01-19   55 M   108 Ben Pendley                 Wilmington,DE        Student                                 

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     41:06 13:15    1 70-98   64 F     2 Sandy Fowler                La Jolla,CA                                                  
 2     41:06 13:15    2 70-98   65 F    12 Irene Deitch                Staten Island,NY     PSI Chi                                 

       WOMEN AGE GROUP 65-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:33  8:53    1 65-69   30 F   145 Rosemary Schwartzbard       Arlington,VA         Division 47 Member                      

       WOMEN AGE GROUP 60-64

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:13  9:06    1 60-64   33 F     6 Lucinda Sears-Monica        Freehold,NJ          Division 47 Member                      
 2     32:52 10:36    2 60-64   48 F    88 Janet Niemeier              Mechanicsville,VA    Division 47 Member                      
 3     33:44 10:53    3 60-64   53 F    96 Nina Pinnock                Little Compton,RI    Division 47 Member                      

       WOMEN AGE GROUP 55-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:44  7:20    1 55-59    2 F    27 Diann Eley                  Toowoomba,QU         Division 47 Member                      
 2     22:48  7:21    2 55-59    3 F     5 Janet Cain                  Napa,CA              Division 47 Member                      
 3     24:42  7:58    3 55-59    9 F    44 Susan Johnston              Dayton,OH            Division 47 Member                      

       WOMEN AGE GROUP 50-54

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:43  7:39    1 50-54    6 F     9 Suanne Shocket              Manassas,VA          Division 47 Member                      
 2     27:24  8:50    2 50-54   27 F    71 Cathleen Rea                Newport News,VA      Division 47 Member                      
 3     33:30 10:48    3 50-54   51 F   143 Julie Adams                 Lynnwood,WA          Division 47 Member                      

       WOMEN AGE GROUP 45-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:42  8:56    1 45-49   31 F   131 Janet Swim                  Boalsburg,PA         Division 47 Member                      
 2     33:33 10:49    2 45-49   52 F    15 Nancy Aiken                 Phoenix,MD           Division 47 Member                      

       WOMEN AGE GROUP 40-44

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:38  7:37    1 40-44    5 F    57 Shelley McCarthy            Austin,TX                                                    
 2     26:00  8:23    2 40-44   17 F    70 Jill Pynn                   Rome,GA              Division 47 Member                      
 3     30:33  9:51    3 40-44   42 F    31 Edna Esnil                  Menlo Park,CA        Division 47 Member                      

       WOMEN AGE GROUP 35-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:10  7:28    1 35-39    4 F    64 Rachel Nutter               Honolulu,HI                                                  
 2     24:59  8:04    2 35-39   12 F    19 Brooke Butler               Sarasota,FL                                                  
 3     25:52  8:21    3 35-39   15 F   135 Amy Wininger                Bowling Green,KY                                             

       WOMEN AGE GROUP 30-34

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:41  7:58    1 30-34    8 F    46 Rebecca Kotlowski           Ypsilanti,MI         Division 47 Member                      
 2     24:55  8:02    2 30-34   11 F   110 Allison Paganelli           Middletown,CT                                                
 3     25:25  8:12    3 30-34   14 F    42 Jenna Jebitsch              Allentown,PA         PSI Chi                                 

       WOMEN AGE GROUP 25-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:49  7:41    1 25-29    7 F   159 Ashley Pietrefesa           Johnson City,NY      Student                                 
 2     25:19  8:10    2 25-29   13 F    90 Karin Ryan                  Bloomington,MN       Student                                 
 3     26:15  8:28    3 25-29   20 F   160 Rebecca Zaja                Centreville,VA       Student                                 

       WOMEN AGE GROUP 20-24

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:24  6:35    1 20-24    1 F   166 Sarah Pociask                                    Student                              
 2     26:10  8:26    2 20-24   19 F   112 Elizabeth Mullin            Holyoke,MA                                                   
 3     26:27  8:32    3 20-24   22 F   154 Jennifer Lovell             Carbondale,IL        Student                                 

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:52  5:26    1 30-34    1 M   119 Gregory Benson              Milwaukee,WI         Student                                 
 2     17:17  5:35    1 35-39    2 M   101 Michael Olson               Altoona,WI           Exhibitor                               
 3     18:05  5:50    2 35-39    3 M   148 Tomo Imamichi               Hoboken,NJ           Student                                 
 4     18:21  5:55    1 55-59    4 M   129 Michael Waldo               Las Cruces,NM                                                
 5     18:39  6:01    3 35-39    5 M    22 Lee Cohen                   Lubbock,TX           Division 47 Member                      
 6     18:59  6:07    1 40-44    6 M    78 Val Umphress                Mililani,HI          Division 47 Member                      
 7     19:19  6:14    1 45-49    7 M    11 Roger Moore                 Cary,NC              Division 47 Member                      
 8     19:37  6:20    4 35-39    8 M   150 Scott Romeika               Philadelphia,PA                                              
 9     19:47  6:23    2 45-49    9 M   130 Ed Acevedo                  Midlothian,VA        Division 47 Member                      
 10    20:19  6:33    3 45-49   10 M   164 John Billig                 Minneapolis,MN                                                
 11    20:52  6:44    2 40-44   11 M    32 Art Gillaspy                Conway,AR            Division 47 Member                       
 12    20:56  6:45    5 35-39   12 M   127 Luis Manzo                  Brooklyn,NY          Division 47 Member                       
 13    21:11  6:50    3 40-44   13 M   140 Brian Pilgrim               Rio Rancho,NM        Division 47 Member                       
 14    21:25  6:55    4 45-49   14 M   115 David Pilon                 Bedford,NS                                                    
 15    21:30  6:56    5 45-49   15 M    98 Thomas Plante               Menlo Park,CA        Division 47 Member                       
 16    21:36  6:58    4 40-44   16 M   167 Craig Rodgers                                    Division 47 Member                    
 17    21:38  6:59    6 45-49   17 M   146 Doug Hankes                 Auburn,AL            Division 47 Member                       
 18    21:40  6:59    1 50-54   18 M   147 Paul Arbisi                 Edina,MN                                                      
 19    21:41  7:00    5 40-44   19 M    65 John O'Brien                Portland,ME          Division 47 Member                       
 20    22:06  7:08    6 35-39   20 M   137 William Reyes               Milwaukee,WI         Student                                  
 21    22:15  7:11    6 40-44   21 M    56 Chris McCarthy              Austin,TX            Division 47 Member                       
 22    22:28  7:15    7 45-49   22 M    48 Stephen Lally               Arlington,VA         Division 47 Member                       
 23    22:39  7:18    7 35-39   23 M    30 Christopher Erbes           Minneapolis,MN       Division 47 Member                       
 24    22:50  7:22    2 50-54   24 M    50 Kevin Lancer                Gainesville,FL       Division 47 Member                       
 25    22:52  7:23    2 55-59   25 M   123 Tim Schroeder               Bellbrook,OH                                                  
 26    22:57  7:24    3 50-54   26 M    85 Joe Rallo                   Winnipeg,MB          Division 47 Member                       
 27    23:06  7:27    4 50-54   27 M    47 Kamiar Kouzekanani          Corpus Christi,TX    Division 47 Member                       
 28    23:08  7:28    8 45-49   28 M   149 Louis Nadelson              Boise,ID                                                      
 29    23:09  7:28    5 50-54   29 M   134 John Tassey                 Oklahoma City,OK     Division 47 Member                       
 30    23:36  7:37    1 01-19   30 M    61 Zack Moore                  Cary,NC              Division 47 Member                       
 31    23:41  7:38    8 35-39   31 M   157 Aaron Dennis                Auburndale,MA        Student                                  
 32    23:53  7:42    1 65-69   32 M   139 Larry Christensen           Mobile,AL            Division 47 Member                       
 33    23:58  7:44    1 60-64   33 M    63 Noah Nason                  Manassas,VA                                                   
 34    24:03  7:45    2 60-64   34 M     4 Bill Rodgers                Boxboro,MA                                                    
 35    24:25  7:53    9 45-49   35 M    79 Tom Van Schijndel           Liden,NE                                                      
 36    24:36  7:56    3 60-64   36 M   136 James Sunbury               Lexington,OH         Division 47 Member                       
 37    24:48  8:00    1 25-29   37 M    62 Christopher Mulchay         San Francisco,CA     Student                                  
 38    24:57  8:03    2 30-34   38 M   152 Ryan Sorensen               Minneapolis,MN                                                
 39    24:58  8:03    3 30-34   39 M   153 Tom Murphy                  Minneapolis,MN       Student                                  
 40    25:06  8:06    3 55-59   40 M    72 James Rogers                Akron,OH             Division 47 Member                       
 41    25:09  8:07    9 35-39   41 M    97 Erick Neu                   Cambridge,MA                                                  
 42    25:21  8:11    4 60-64   42 M    10 Frank Webbe                 Palm Bay,FL          PSI Chi                                  
 43    25:47  8:19   10 35-39   43 M   141 Adam Wright                 Robbinsville,NJ      Student                                  
 44    26:33  8:34    5 60-64   44 M    89 Tom Martin                  Hamilton,MA          Division 47 Member                       
 45    26:34  8:34   11 35-39   45 M   156 Randy Bessler               Springfield,NJ                                                
 46    27:19  8:49    4 55-59   46 M     7 Michael Sachs               Elkins Park,PA       Division 47 Member                       
 47    27:37  8:55    2 01-19   47 M   109 Zack Pendley                Wilmington,DE        Student                                  
 48    27:38  8:55    7 40-44   48 M    69 Raymond Pendley             Wilmington,DE                                                 
 49    28:20  9:08    6 50-54   49 M    45 Elliot Jurist               New York,NY          Division 47 Member                       
 50    28:38  9:14    4 30-34   50 M    86 Dan Van Ingen               Beverly Hills,MI     Division 47 Member                       

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:24  6:35    1 20-24    1 F   166 Sarah Pociask                                    Student                              
 2     22:44  7:20    1 55-59    2 F    27 Diann Eley                  Toowoomba,QU         Division 47 Member                      
 3     22:48  7:21    2 55-59    3 F     5 Janet Cain                  Napa,CA              Division 47 Member                      
 4     23:10  7:28    1 35-39    4 F    64 Rachel Nutter               Honolulu,HI                                                  
 5     23:38  7:37    1 40-44    5 F    57 Shelley McCarthy            Austin,TX                                                    
 6     23:43  7:39    1 50-54    6 F     9 Suanne Shocket              Manassas,VA          Division 47 Member                      
 7     23:49  7:41    1 25-29    7 F   159 Ashley Pietrefesa           Johnson City,NY      Student                                 
 8     24:41  7:58    1 30-34    8 F    46 Rebecca Kotlowski           Ypsilanti,MI         Division 47 Member                      
 9     24:42  7:58    3 55-59    9 F    44 Susan Johnston              Dayton,OH            Division 47 Member                      
 10    24:51  8:01    4 55-59   10 F    14 Rosemary Adam-Terem         Honolulu,HI          Division 47 Member                       
 11    24:55  8:02    2 30-34   11 F   110 Allison Paganelli           Middletown,CT                                                 
 12    24:59  8:04    2 35-39   12 F    19 Brooke Butler               Sarasota,FL                                                   
 13    25:19  8:10    2 25-29   13 F    90 Karin Ryan                  Bloomington,MN       Student                                  
 14    25:25  8:12    3 30-34   14 F    42 Jenna Jebitsch              Allentown,PA         PSI Chi                                  
 15    25:52  8:21    3 35-39   15 F   135 Amy Wininger                Bowling Green,KY                                              
 16    25:58  8:23    4 35-39   16 F    43 Laura Johnson               Abbesville,MS        Division 47 Member                       
 17    26:00  8:23    2 40-44   17 F    70 Jill Pynn                   Rome,GA              Division 47 Member                       
 18    26:06  8:25    4 30-34   18 F    67 Casey Ozaki                 East Lansing,MI      Student                                  
 19    26:10  8:26    2 20-24   19 F   112 Elizabeth Mullin            Holyoke,MA                                                    
 20    26:15  8:28    3 25-29   20 F   160 Rebecca Zaja                Centreville,VA       Student                                  
 21    26:18  8:29    4 25-29   21 F    82 Jennifer Walsh              Ann Arbor,MI         Division 47 Member                       
 22    26:27  8:32    3 20-24   22 F   154 Jennifer Lovell             Carbondale,IL        Student                                  
 23    26:36  8:35    5 25-29   23 F   142 Jill Freeman                Irvine,CA                                                     
 24    27:07  8:45    6 25-29   24 F    24 Jane Pizzolato              Pittsburgh,PA        Division 47 Member                       
 25    27:12  8:46    5 55-59   25 F    73 Judy Rogers                 Akron,OH             Division 47 Member                       
 26    27:22  8:50    7 25-29   26 F    60 Sarah Melvin                Hopkinton,MA         Division 47 Member                       
 27    27:24  8:50    2 50-54   27 F    71 Cathleen Rea                Newport News,VA      Division 47 Member                       
 28    27:26  8:51    8 25-29   28 F   151 Laura Hajduk                N Grafton,MA                                                  
 29    27:31  8:53    4 20-24   29 F    59 Emily Meier                 San Diego,CA         Student                                  
 30    27:33  8:53    1 65-69   30 F   145 Rosemary Schwartzbard       Arlington,VA         Division 47 Member                       
 31    27:42  8:56    1 45-49   31 F   131 Janet Swim                  Boalsburg,PA         Division 47 Member                       
 32    27:54  9:00    5 30-34   32 F   100 Monica Roy                  Jamaica Plain,MA     Division 47 Member                       
 33    28:13  9:06    1 60-64   33 F     6 Lucinda Sears-Monica        Freehold,NJ          Division 47 Member                       
 34    28:35  9:13    6 55-59   34 F    36 Jane Hellwig                Chagrin Falls,OH     Division 47 Member                       
 35    29:19  9:27    9 25-29   35 F   120 Kati Hutchison              Canton,OH            Student                                  
 36    29:23  9:29    6 30-34   36 F   133 Kerrie Jongeneelen          Cambridge,MA         Student                                  
 37    29:28  9:30   10 25-29   37 F   113 Jill Adelson                Storrs,CT            Student                                  
 38    29:33  9:32    7 30-34   38 F    26 Michelle Dvorak             Vermillion,SD        Student                                  
 39    29:43  9:35   11 25-29   39 F    54 Tesia Marshik               Gainesville,FL       Student                                  
 40    29:57  9:40    8 30-34   40 F    91 Jessica Mijal               Golden Valley,MN     Student                                  
 41    29:58  9:40     Age?     41 F   117 Catherine Cronemeyer        Hopkins,MN           Division 47 Member                       
 42    30:33  9:51    3 40-44   42 F    31 Edna Esnil                  Menlo Park,CA        Division 47 Member                       
 43    30:48  9:56   12 25-29   43 F   121 Jennifer Loayza             Shoreview,MN         Student                                  
 44    30:57  9:59   13 25-29   44 F   122 Abigail Bernett             Milwaukee,WI         Student                                  
 45    30:59 10:00   14 25-29   45 F    53 Rose Lucey                  Milwaukee,WI         Division 47 Member                       
 46    31:54 10:17    9 30-34   46 F    20 Richelle Concepcion         San Diego,CA         Student                                  
 47    32:46 10:34    5 35-39   47 F    51 Joanna Leck                 Orlando,FL                                                    
 48    32:52 10:36    2 60-64   48 F    88 Janet Niemeier              Mechanicsville,VA    Division 47 Member                       
 49    33:00 10:39   15 25-29   49 F    41 Nicole Issa                 New Bedford,MA                                                
 50    33:00 10:39    5 20-24   50 F   163 Holly Goller                Bridgewater,MA       Student                                  




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News