Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Franklin County Individual Events Carnival

Shelburne Falls, MA, May 21, 2007

[Girl's Results ]

Boy's Results

              Franklin County Individual Events Carnival - 5/21/2007
                               Mohawk Trail Regional
                                      Results

  Boys 100 Meter Dash
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Scott, Will               11 Mahar Regional           11.69
    2 Boyle, Sean               11 Greenfield               11.84
    3 Lenois, Tyler             12 Mohawk Trail             11.89
    4 Matthews, Thomas          12 Athol                    11.99
    5 Bowman, Chris             09 Frontier                 12.21
    6 Rau, Scott                12 Turners Falls            12.36
  Boys 200 Meter Dash
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Anane, Nelson             11 Mahar Regional           24.00
    2 Singer, Max               11 Mohawk Trail             24.19
    3 Williams, Josh            11 Greenfield               24.20
    4 Brida, Chris              11 Hampshire                24.32
    5 Leveille, Dan             12 Turners Falls            25.00
    6 Radetsky, Julian          12 Frontier                 25.47
  Boys 400 Meter Dash
  ===================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H#
  ===================================================================
    1 Buckland, Mike            12 Athol                    52.17   2
    2 Stahelski, Dan            12 Frontier                 53.27   2
    3 Delorey, Drew             10 Mahar Regional           53.41   2
    4 Henderson, Tyronne        12 Mohawk Trail             54.35   2
    5 Ketchum, Eli              11 Greenfield               55.65   2
    6 Patel, Rinay              12 Frontier                 56.52   2
    7 Johnson, Dan              12 Mahar Regional           57.05   2
    8 Jablonski, Patrick        12 Frontier                 57.45   1
    9 Strong, Seamus            12 Mohawk Trail             57.64   1
   10 Kurtyka, Anthony          10 Turners Falls            58.43   1
   11 Duprey, Chris             10 Pioneer Valley           59.17   2
  Boys 1 Mile Run
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Bochus, Scott             12 Athol                  4:42.81
    2 Curtis, Chris             12 Greenfield             4:53.62
    3 Nolan, Sean               12 Greenfield             4:58.45
    4 Hanson, Sam                8 Hampshire              5:10.00
    5 Chapley, Caleb             8 Frontier               5:12.34
    6 Willis, Tom               12 Mohawk Trail           5:49.52
  Boys 2 Mile Run
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Kehoe, Nate               11 Mohawk Trail          10:18.71
    2 White, David              10 Athol                 10:34.56
    3 Hunt, Jim                 11 Mahar Regional        11:10.64
    4 Henry, Alec               09 Mohawk Trail          11:16.14
  Boys 800 Meter Run
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Buckland, Jeremy          10 Athol                  2:04.53
    2 Stahelski, Robert         12 Frontier               2:04.96
    3 McCarthy, Myles           11 Hampshire              2:07.13
    4 Komerzan, Igor            10 Greenfield             2:10.08
    5 Chandler, Tim             09 Mahar Regional         2:11.62
    6 Benoit, Kyle              10 Hampshire              2:15.60
    7 Hollister, Harry          10 Mohawk Trail           2:19.81
  Boys 110 Meter Hurdles
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Pirozhkov, Alex           12 Greenfield               17.11Q  1
    2 Dorman, Greg              12 Turners Falls            17.52Q  2
    3 Whiteman, Jake            10 Pioneer Valley           18.35q  2
    4 Maliff, Ryan              11 Mohawk Trail             18.42q  1
    5 Coleman, Aaron            12 Athol                    18.53q  1
    6 Slocombe, Sam             10 Frontier                 18.61q  1
    7 Vaidulas, Brian           12 Athol                    18.72q  2
    8 Hawkins, Justin           11 Greenfield               18.86q  1
    9 Malone, Justin            12 Mohawk Trail             19.38   2
   10 Scott, Matt               12 Frontier                 19.99   2
  Boys 110 Meter Hurdles
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
  Finals
    1 Pirozhkov, Alex           12 Greenfield               16.66
    2 Dorman, Greg              12 Turners Falls            17.47
    3 Maliff, Ryan              11 Mohawk Trail             17.48
    4 Whiteman, Jake            10 Pioneer Valley           17.78
    5 Vaidulas, Brian           12 Athol                    18.37
    6 Slocombe, Sam             10 Frontier                 18.45
    7 Hawkins, Justin           11 Greenfield               18.65
    8 Coleman, Aaron            12 Athol                    25.21
  Boys 300 Meter Hurdles
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Otis, Nick                10 Hampshire                41.87
    2 Gerry, Dan                11 Mohawk Trail             42.96
    3 Dorman, Greg              12 Turners Falls            43.96
    4 Vassallo, Kyle            10 Frontier                 44.11
    5 Whiteman, Jake            10 Pioneer Valley           44.99
    6 Guy, Tim                  12 Frontier                 45.52
  Boys 4x100 Meter Relay
  ================================================================
      School                                               Finals
  ================================================================
    1 Mohawk Trail  'A'                                     47.47
    2 Frontier  'A'                                         47.52
    3 Greenfield  'A'                                       47.88
    4 Athol  'A'                                            48.25
   -- Mahar Regional  'A'                                     DNF
  Boys 4x400 Meter Relay
  ================================================================
      School                                               Finals
  ================================================================
    1 Frontier  'A'                                       3:40.85
    2 Hampshire  'A'                                      3:41.36
    3 Athol  'A'                                          3:45.94
    4 Mohawk Trail  'A'                                   3:50.52
    5 Pioneer Valley  'A'                                 4:05.29
   -- Mahar Regional  'A'                                      DQ
  Boys 4x800 Meter Relay
  ================================================================
      School                                               Finals
  ================================================================
    1 Athol  'A'                                          8:52.26
    2 Greenfield  'A'                                     9:03.18
    3 Mahar Regional  'A'                                 9:26.15
    4 Frontier  'A'                                       9:49.89
    5 Mohawk Trail  'A'                                   9:50.44
  Boys High Jump
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Henderson, Tyronne        12 Mohawk Trail           6-00.00
    2 Delorey, Drew             10 Mahar Regional         5-08.00
    3 Skribiski, Steve          12 Frontier              J5-08.00
    4 Leveille, Dan             12 Turners Falls          5-06.00
    5 Haines, Brad              12 Frontier               5-04.00
    6 Lamarche, Eric            10 Hampshire             J5-04.00
   -- Cass, Bryce               12 Athol                       NH
   -- Kehoe, Nate               11 Mohawk Trail                NH
   -- Squillante, Andrew        09 Pioneer Valley              NH
  Boys Pole Vault
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Lenois, Tyler             12 Mohawk Trail          13-00.00
    2 Gerry, Dan                11 Mohawk Trail          12-06.00
    3 Merron, Kyle              12 Athol                 10-06.00
    3 Dorman, Greg              12 Turners Falls         10-06.00
    5 Johnson, Ken              12 Athol                 10-00.00
    5 Mako, Calvin              11 Frontier              10-00.00
    7 Whiteman, Jake            10 Pioneer Valley         9-06.00
    8 Jacques, Mike             11 Pioneer Valley         9-00.00
    9 Maliff, Ryan              11 Mohawk Trail          J9-00.00
  Boys Long Jump
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Brida, Chris              11 Hampshire             20-11.50
    2 Matthews, Thomas          12 Athol                J20-11.50
    3 Otis, Nick                10 Hampshire             19-10.50
    4 Gerry, Dan                11 Mohawk Trail          19-03.00
    5 Lemay, Chris              12 Greenfield            19-01.00
    6 Boyle, Sean               11 Greenfield            18-11.50
    7 Rau, Scott                12 Turners Falls         18-11.00
    8 Lenois, Tyler             12 Mohawk Trail          18-10.75
    9 Kehoe, Nate               11 Mohawk Trail          18-00.00
   10 Johnson, Dan              12 Mahar Regional        17-05.75
   11 Petrizzi, Robert          11 Frontier              16-08.00
   12 Scott, Will               11 Mahar Regional        16-07.50
   -- Chandler, Tim             09 Mahar Regional            FOUL
  Boys Triple Jump
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Brida, Chris              11 Hampshire             41-02.00
    2 Matthews, Thomas          12 Athol                 40-07.75
    3 Leveille, Dan             12 Turners Falls         40-03.75
    4 Boyle, Sean               11 Greenfield            40-00.50
    5 Otis, Nick                10 Hampshire             39-08.75
    6 Buckland, Mike            12 Athol                 39-02.50
    7 Scott, Will               11 Mahar Regional        37-05.25
    8 Marble, Ryan              10 Athol                 34-05.00
    9 Maliff, Ryan              11 Mohawk Trail          33-08.50
  Boys Shot Put
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Jablonski, Patrick        12 Frontier              53-09.00
    2 Carter, Ed                11 Mohawk Trail          42-03.00
    3 Blanchard, Josh           12 Athol                 42-02.50
    4 Truesdell, Rick           10 Mahar Regional        42-01.00
    5 Jackson, John             10 Athol                 41-04.50
    6 Jeffery, Brett            12 Athol                 39-00.50
    7 Strong, Jason             12 Athol                 37-10.50
    8 Sanborn, Nathan           11 Mohawk Trail          36-08.50
    9 Grybko, Tim               12 Mahar Regional        36-03.50
   10 Mullen, Mike              09 Franklin County       35-11.00
   11 Chaffin, Chris            11 Pioneer Valley        34-06.50
  Boys Discus Throw
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Jablonski, Patrick        12 Frontier                145-03
    2 Carter, Ed                11 Mohawk Trail            127-06
    3 Strong, Jason             12 Athol                   123-01
    4 Hager, Greg               12 Athol                   122-02
    5 Beauchemin, Brian         09 Mahar Regional          114-08
    6 Grybko, Tim               12 Mahar Regional          112-06
    7 Blanchard, Josh           12 Athol                   112-03
    8 Mullen, Mike              09 Franklin County         109-05
    9 Trojcak, Maros            11 Pioneer Valley          104-07
   10 Malone, Justin            12 Mohawk Trail             88-07
   11 Chaffin, Chris            11 Pioneer Valley           79-08
  Boys Javelin Throw
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Skribiski, Steve          12 Frontier                165-00
    2 Petrizzi, Robert          11 Frontier                145-10
    3 Dorman, Greg              12 Turners Falls           144-06
    4 Delorey, Drew             10 Mahar Regional          143-01
    5 Nalepinski, Mat           10 Franklin County         138-08
    6 Williams, Josh            11 Greenfield              135-10
    7 Hartin, Brian             11 Athol                  J135-10
    8 Malone, Justin            12 Mohawk Trail            133-02
    9 Coleman, Aaron            12 Athol                   124-00




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News