Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

South Shore League Meet

Norwell, MA, May 16, 2007

[Girl's Results ]

Boy's Results

Events not shown cancelled due to weather

                              South Shore League Meet
                         Norwell High School  - 5/16/2007
                                      Results
  Boys 200 Meter Dash Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Jellison, Kevin           11 Carver                   24.17q  1
    2 Daly, Brent               12 Cohasset                 24.21q  3
    3 Hill, Tim                 11 East Bridgewater         24.31q  2
    4 Caseley, Michael          12 Abington                 24.31q  2
    5 Hersey, Adam              12 Harwich                  25.77q  1
    6 Beddia, Tim               12 East Bridgewater         25.80q  2
    7 Dolan, Tom                12 Mashpee                  25.89q  1
    8 Burchfield, Peter         12 Mashpee                  26.05q  3
    9 Carton, Nick              10 Norwell                  26.18   1
   10 Costley, Shane            09 Carver                   26.67   3
   11 Yerkes, John              11 East Bridgewater         26.80   1
   12 Kabongo, Kalonji          10 Abington                 26.82   3
   13 Dunham, Chris             12 Carver                   26.84   1
   14 Curtain, Mike             11 East Bridgewater         27.68   2
   15 Parsons, Brian            11 Norwell                  27.85   3
   16 Aduyi, Michael            11 Abington                 28.63   3
  Boys 2 Mile Run Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Harvey, Chris             10 East Bridgewater      10:58.92
    2 Coles, Mike               10 East Bridgewater      11:02.16
    3 Cannon, Devon             10 Mashpee               11:11.82
    4 Burke, Dan                10 Norwell               11:58.32
    5 Genatossio, Nick          11 Norwell               11:58.57
    6 O'Brien, Mike             11 Abington              12:51.75
    7 Hoitt, Nick               10 Abington              12:51.76
    8 Lee, Eric                 10 Abington              13:07.97
    9 Kelly, Jimmy              11 Norwell               13:10.50
  Boys High Jump Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Wooten, Brandon           11 Norwell                5-08.00
    2 Riley, Jack               12 Abington               5-06.00
    2 Illsley, Nathan           11 East Bridgewater       5-06.00
    4 Caldaroni, Eric           11 Carver                J5-06.00
    5 Geany, Chris              09 Norwell                5-04.00
    6 Milde, Matt               11 Mashpee               J5-04.00
    7 Burchfield, Peter         12 Mashpee                5-02.00
    7 Snyder, Alex              10 Abington               5-02.00
    9 Bilbo, Sam                09 Cohasset               5-00.00
    9 Connelly, Jason           10 Norwell                5-00.00
  Boys Long Jump Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Jellison, Kevin           11 Carver                21-10.00
    2 Phillips, Brian           11 East Bridgewater      19-06.00
    3 Faxon, Keith              10 Abington              19-05.00
    4 Connelly, Jason           10 Norwell               18-09.00
    5 Dooley, Bill              12 Norwell               18-05.00
    6 Kabongo, Kalonji          10 Abington              17-11.00
    7 Hersey, Adam              12 Harwich               17-02.00
    8 Dodge, Justin             11 East Bridgewater      16-09.00
    9 Levangie, Taylor          10 Cohasset              14-06.00
  Boys Triple Jump Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Spicer, Jared             10 Carver                42-03.00
    2 Tyrer-Vassel, Myles       11 East Bridgewater      41-05.00
    3 Yelsey, Greg              11 Abington              38-06.50
    4 Thompson, Brian           11 Norwell               37-07.00
    5 Hill, Tim                 11 East Bridgewater      37-05.00
    6 Riley, Matt               12 Mashpee               36-10.00
    7 Daly, Brent               12 Cohasset              36-07.00
    8 Dooley, Bill              12 Norwell               36-01.00
    9 Yerkes, John              11 East Bridgewater      35-09.00
   10 Wendorf-French, Reed      12 Cohasset              35-07.00
   10 Costley, Shane            09 Carver                35-07.00
   12 Greene, Dan               12 Norwell               35-06.00
   13 Farraher, Matt            10 Harwich               34-09.00
   14 Putnam, Nick              09 Cohasset              31-02.00
   -- Vantine, Ryan             10 Abington                  FOUL
  Boys Shot Put Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Guzman, Carlos            12 Abington              43-06.00
    2 Mahoney, Sean             09 Carver                39-08.00
    3 Sinnott, Cory             12 Carver                37-05.50
    4 Gareri, Anthony           11 East Bridgewater      37-03.50
    5 Glaneuski, Wayne          11 Carver                36-08.00
    6 Collins, Eric             11 Carver                36-01.50
    7 Good, Sean                11 Norwell               34-04.50
    8 Quinlan, Kyle             11 East Bridgewater      34-03.50
    9 West, Cameron             12 East Bridgewater      34-03.00
   10 Miggins, Matt             12 Abington              33-05.00
   11 French, Mark              11 Norwell               33-03.00
   12 Nickerson, Jake           12 Harwich               31-00.00
   13 Gavin, Brett              11 Mashpee               30-10.50
   14 Savage, Nick              10 Cohasset              29-10.25
   15 Dane, Joe                 12 Abington              23-03.00
  Boys Discus Throw Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Burgess, John             12 Harwich                 125-00
    2 O'Brien, Kevin            11 East Bridgewater        123-11
    3 Guzman, Carlos            12 Abington                121-07
    4 West, Cameron             12 East Bridgewater        115-04
    5 Sinnott, Cory             12 Carver                  113-07
    6 Good, Sean                11 Norwell                 111-02
    7 McLaughlin, Pat           09 Carver                   97-09
    8 Caldwell, Kevin           11 Norwell                  96-03
    9 Begley, Matt              10 East Bridgewater         91-05
   10 McInnis, Christian        10 Norwell                  88-07
   11 Nickerson, Jake           12 Harwich                  88-04
   12 Miggins, Matt             12 Abington                 86-03
   13 Hennigan, Shawn           11 Harwich                  85-02
   14 Knox, Ben                 11 East Bridgewater         85-01
   15 Savage, Nick              10 Cohasset                 77-01
   16 Dussault, Joe             09 Abington                 52-02
   -- Froio, Mike               10 Cohasset                  FOUL
  Boys Javelin Throw Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Grecco, Steve             12 Carver                  156-01
    2 Caseley, Michael          12 Abington                148-01
    3 Gilmore, Scott            10 Carver                  144-10
    4 Hosford, Zack             12 Carver                  143-05
    5 Burgess, John             12 Harwich                 136-03
    6 Irvine, Joe               11 East Bridgewater        133-01
    7 Costello, Kevin           11 East Bridgewater        130-04
    8 Begley, Matt              10 East Bridgewater        125-08
    9 Daly, Ryan                10 Cohasset                118-08
   10 Boyde, Mike               12 Norwell                 112-01
   11 Caseley, Bill             09 Abington                107-06
   12 Dow, Jim                  12 Norwell                 105-05
   13 Cavano, Chris             12 Norwell                 102-10
   14 O'Brien, Jared            10 Abington                102-06
   15 McWilliams, David         09 Harwich                  98-08
  Boys 100 Meter Dash Freshman
  ================================================================
      Name                    Year School                 Prelims
  ================================================================
  Preliminaries
    1 Coyne, Tom                09 Carver                   12.31q
    2 Chris, Brandon            09 East Bridgewater         13.12q
    3 McLaughlin, Pat           09 Carver                   13.35q
    4 Putnam, Nick              09 Cohasset                 13.49q
    5 Peterson, Michael         09 Mashpee                  14.24q
    6 Rodriguez, Bill            8 Mashpee                  14.95q
    7 Riley, Eric                8 Mashpee                  15.14q
  Boys 400 Meter Dash Freshman
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Caseley, Bill             09 Abington               1:01.90
    2 Lawrence, Joe             09 Abington               1:03.40
    3 Shipps-Kelly, David       09 Carver                 1:03.70
    4 McWilliams, David         09 Harwich                1:03.90
  Boys 1 Mile Run Freshman
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Allen, David              09 Cohasset               5:15.00
    2 Hosford, Sam              09 Carver                 5:29.00
    3 O'Brien, Geoff            09 East Bridgewater       5:32.60
    4 Fox, Paul                 09 Harwich                5:33.00
    5 Mulligan, Mike            09 Abington               5:45.00
    6 Sullivan, Patrick         09 East Bridgewater       6:13.90
    7 Arena, Brad               09 Abington               6:35.00




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News