Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Run For Prostate Cancer 5K

Hartford, CT, September 8, 2007

Results & Age Groups

Courtesy of The Last Mile

Email timing@thelastmileracing.com

Results courtesy of the The Last Mile Racing LLC


For more race information, see View Race Photos.

Male And Female Winners David Chalmers and Margie Chalmers
Male And Female Winners David Chalmers and Margie Chalmers


Men: Place Male Winner David Chalmers
Women: Place Female Winner Margie Chalmers
On a picture perfect day, 228 runners & walkers came out for the 2nd Annual Run For Prostate. 
David Chalmers and Margie Chalmers made it a family affair as they led their respective fields to victory.
Place No.  Age S Name                 City                St Team                 Time        Pace  
===== ==== === = ==================== =================== == ==================== =========== ===== 
    1   11  28 M DAVID Chalmers       West Hartford       CT                       0:17:37.98  5:41 
    2   12  28 F MARGIE Chalmers      West Hartford       CT                       0:19:13.43  6:12 
    3   92  33 M Mike Tortora         Middletown          CT                       0:19:28.43  6:17 
    4  234  42 M Mike Hebert          South Glastonbury   CT                       0:19:30.35  6:17 
    5   96  44 M Geoff Michaub        Bolton              CT                       0:19:37.40  6:19 
    6   67  31 M JOE Tortora          Meriden             CT                       0:19:40.90  6:21 
    7   45  50 M KEVIN Markowski      Middletown          CT                       0:20:25.06  6:35 
    8  227  41 M Jeff Sanborn         East Hartford       CT                       0:20:29.43  6:36 
    9   64  30 M DARRIN Smith         West Hartford       CT                       0:20:31.14  6:37 
   10   30  46 M JOSEPH Jaconetta     Glastonbury         CT                       0:20:52.85  6:44 
   11   21  49 M KENNETH Erickson     South Windsor       CT                       0:20:56.75  6:45 
   12  384  15 F ALEXA Tarantino      West Hartford       CT                       0:21:00.39  6:46 
   13    9  48 M CHRIS Byrd           West Hartford       CT                       0:21:00.96  6:46 
   14    3  50 M MITCH Bielenda       South Windsor       CT                       0:21:08.75  6:49 
   15  232  35 M Agusto Weygang       W Hartford          CT                       0:22:11.06  7:09 
   16   46  49 M CHARLES McKay        Marlborough         CT                       0:22:36.54  7:17 
   17   20  41 M SCOTT Ely            Middle Town         CT                       0:22:59.89  7:25 
   18  231  14 M Garrett Santi        Middletown          CT                       0:23:14.34  7:29 
   19   91  46 F Dawne Paulnus        W Hartford          CT                       0:23:16.60  7:30 
   20    6  49 M PETER Briggeman      Manchester          CT                       0:23:17.17  7:30 
   21   33  25 F TESSA Karabin        Windsor             CT KARABIN FARMS         0:23:25.09  7:33 
   22   59  37 M JOE Reale            Wethersfield        CT                       0:23:31.68  7:35 
   23  235  59 M Paul Dworkin         W Hartford          CT                       0:23:32.37  7:35 
   24   54  25 F CHRISTINA Phillips   Hartford            CT                       0:23:40.23  7:38 
   25   77  37 F BRENDA Woznicki      Meriden             CT                       0:23:40.57  7:38 
   26   31  38 F MICHELLE A. Jones    Avon                CT                       0:23:42.04  7:38 
   27  233  52 M Tom Walsh            Wethersfield        CT                       0:23:47.46  7:40 
   28   90  48 M JACK Phelan          Hartford            CT                       0:23:50.28  7:41 
   29   34  29 F SARAH Kopke          West Hartford       CT                       0:23:53.76  7:42 
   30   74  46 F MARY LIZ Williams    West Hartford       CT MARY KATE EANNIELLO   0:24:13.39  7:48 
   31   52  49 F EDWINA Newbury       Rocky Hill          CT                       0:24:23.93  7:52 
   32   10  41 M BRAD Carignan        Guilford            CT                       0:24:24.42  7:52 
   33  101     M Steven Edwards       W Hartford          CT                       0:24:27.96  7:53 
   34    5  59 M JOHN Boyle           Enfield             CT                       0:24:28.28  7:53 
   35   93  57 M bob Msselman         Avon                CT                       0:24:31.92  7:54 
   36   68  54 M STEPHEN Upham, M.D.  Guilford            CT HARTFORD HOSPITAL     0:24:36.35  7:56 
   37   53  31 M GERARDO Pelaez       Rocky Hill          CT ACCENTURE             0:24:50.10  8:00 
   38   24  62 M JOHN Gulbrandsen     Wethersfield        CT                       0:24:53.53  8:01 
   39 1000  28 F Ahannon Marcotte     W Hartford          CT                       0:25:09.56  8:06 
   40   19  51 M ROBERT Eckhoff       Avon                CT                       0:25:10.14  8:07 
   41   83     F lani Ralston         Granby              CT                       0:25:14.65  8:08 
   42   25  55 M BILL Halibozek       Cromwell            CT                       0:25:26.17  8:12 
   43   99  51 M Pat Coll             W Hartford          CT                       0:25:31.14  8:13 
   44   73  58 M OLIVER White         Guilford            CT                       0:25:35.71  8:15 
   45   43  36 M JOHN Mah             Windsor             CT KARABIN FARMS         0:25:44.06  8:17 
   46   76  53 M DENIS Wirtalla       Manchester          CT                       0:26:00.46  8:23 
   47   26  54 M DENNIS Hardacker     Cromwell            CT                       0:26:03.92  8:24 
   48   85  51 M Charley Stasaitis    Plainville          CT                       0:26:36.87  8:34 
   49   16  40 M ROBERT Dwy           Farmington          CT                       0:26:56.23  8:41 
   50   36  34 M JEFFREY Lake         Avon                CT                       0:27:03.54  8:43 
   51   98  29 M Eric Hansen          Bolton              CT                       0:27:04.48  8:43 
   52  444  54 M Don Pinney           Maple Hill          CT                       0:27:05.62  8:44 
   53   38  24 F ALANA Laudone        South Glastonbury   CT                       0:27:20.14  8:48 
   54   40  12 M VINCENT C Laudone    South Glastonbury   CT                       0:27:23.18  8:49 
   55    1  48 F BARBARA-JEA Berger   Avon                CT TEAM BERGER           0:27:23.50  8:49 
   56    2  49 M BRIAN Berger         Avon                CT TEAM BERGER           0:27:23.79  8:50 
   57   60  57 M GARY Santi           Chaplin             CT                       0:27:27.87  8:51 
   58   47  41 M TIM McNair           Weatogue            CT                       0:27:29.29  8:51 
   59   15  38 F MARY Dipola-Davis    West Hartford       CT                       0:27:39.28  8:55 
   60   95  42 M Tom Menard           Ellington           CT                       0:27:40.51  8:55 
   61  224  40 M Carl Donadio         Grafton             MA                       0:27:47.62  8:57 
   62   35  51 M GEORGE Kozieradzki   New Britain         CT                       0:28:01.23  9:02 
   63   88  60 M Richard Zbrozek      Berlin              CT                       0:28:05.35  9:03 
   64   63  58 M AJ Smally            Glastonbury         CT HARTFORD HOSP ED      0:28:13.50  9:06 
   65   89  41 F CLAUDIA Phelan       Hartford            CT                       0:28:47.57  9:17 
   66   51  37 F LISA Morgan          Tolland             CT                       0:29:16.18  9:26 
   67   50  45 M BRUCE Morgan         Tolland             CT                       0:29:17.42  9:26 
   68   66  38 F YVON Torres          Manchester          CT                       0:29:59.70  9:40 
   69   62  33 F MELINDA Shilansky    Bloomfield          CT                       0:30:16.85  9:45 
   70  228  64 M Walt Lipinsky                                                     0:30:26.25  9:48 
   71   94  41 M Todd St Louis        Andover             CT                       0:30:36.57  9:52 
   72   81  16 M Christian Wneth      Southington         CT                       0:30:37.46  9:52 
   73   97     F Kate McCann0                                                      0:31:04.14 10:00 
   74  230  65 M James Mayo           Bloomfield          CT                       0:31:04.73 10:01 
   75   84  35 M Peter Malloy         Granby              CT                       0:31:06.79 10:01 
   76   82  45 F Janina Wneta         Southington         CT                       0:31:13.73 10:04 
   77  225   9 M Andrew Donadio       Grafton             MA                       0:31:16.01 10:04 
   78  223  37 M Joseph Schwartz      Braintree           MA                       0:31:16.39 10:04 
   79   17  45 F MARY KATE Eanniello  West Hartford       CT                       0:31:18.01 10:05 
   80   57  44 F PAMELA Puhlick       Willington          CT                       0:31:20.48 10:06 
   81   29  59 M R NEIL Howett        Hartford            CT                       0:31:24.35 10:07 
   82   32  40 M JEFFREY Kamradt      Southington         CT                       0:31:30.87 10:09 
   83   87  34 F Laurie Scarpo        Southington         CT                       0:31:31.21 10:09 
   84   44  44 F MARGARET Mahar       Wethersfield        CT                       0:31:58.40 10:18 
   85   78  70 M BARRETT True         Windsor             CT                       0:32:04.64 10:20 
   86   28  35 F GAIL Holt            Longmeadow          MA                       0:32:05.75 10:20 
   87   48  39 F EILEEN Mezzo         Nagautuck           CT                       0:32:44.54 10:33 
   88   13  39 F CINDY Curto          Glastonbury         CT                       0:32:47.95 10:34 
   89   69  27 F REBECCA Veniscofsky  Wethersfield        CT                       0:32:58.26 10:37 
   90   42  54 F EVELYN Leak          Newington           CT                       0:33:16.51 10:43 
   91  226  38 M Glenn McSweeney      Madison             CT                       0:33:29.89 10:47 
   92    4  53 M JEAN-PAUL Bolduc     Marlborough         CT                       0:34:08.75 11:00 
   93   61  57 F MARIE Santi          Chaplin             CT                       0:34:09.23 11:00 
   94   75  11 F SHEA Williams        West Hartford, Ct.  CT MARY KATE EANNIELLO   0:34:26.26 11:06 
   95   65  51 F DEBRA St. Jermain    Hartford            CT                       0:34:36.56 11:09 
   96   18  11 F MOLLY Eanniello      West Hartford       CT                       0:35:04.87 11:18 
   97  102  44 F Nancy Espinoza       W Hartford          CT                       0:35:05.48 11:18 
   98   22  64 M JIM Gadarowski       Newington           CT                       0:35:38.84 11:29 
   99   56  54 F SHARON Pool-Smally   Glastonbury         CT                       0:36:42.85 11:50 
  100   86  58 M John Cappadona       Avon                CT                       0:38:34.71 12:26 
  101  453     F Linda Fay                                                         0:38:36.96 12:26 
  102   49  55 M ROGER Molleur        Coventry            CT                       0:39:17.10 12:39 
  103   80  21 F Tera Black           Rocky Hill          CT                       0:39:29.39 12:43 
  104   79  35 M Ryan Debaise         Wallingford         CT                       0:39:30.14 12:43 
  105   27  53 F SUZANNE Holliday-Tho Wethersfield        CT                       0:40:12.73 12:57 
  106    7  73 F IRENE Burke          Storrs              CT                       0:41:36.84 13:24 
  107   58  50 M RITCHIE Raport       West Hartford       CT                       0:44:19.93 14:17 
  108  103  35 F Irene Kamais         East Hartford       CT                       0:44:30.98 14:20 
  109    8  39 F MELISSA Burke        Storrs              CT                       0:44:46.53 14:25 
  110  100  51 F helen Williams       W Hartford          CT                       0:50:21.90 16:13 

        ********* TOP FEMALE FINISHER *********
Place Name                 Age City                St Time    
===== ==================== === =================== == =======  
    1 MARGIE CHALMERS       28 West Hartford       CT 19:13.43              
    2 ALEXA TARANTINO       15 West Hartford       CT 21:00.39              
    3 Dawne Paulnus         46 W Hartford          CT 23:16.60              
        ********* TOP MALE FINISHER *********
Place Name                 Age City                St Time    
===== ==================== === =================== == ======= 
    1 DAVID CHALMERS        28 West Hartford       CT 17:37.98              
    2 Mike Tortora          33 Middletown          CT 19:28.43              
    3 Mike Hebert           42 South Glastonbury   CT 19:30.35              
                        FEMALE AGE GROUP:  01 - 11
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1    96 SHEA WILLIAMS       11 WEST HARTFORD, CT.        CT MARY KATE EANNIELLO    34:27 
    2   103 MOLLY EANNIELLO     11 WEST HARTFORD             CT                        35:05 
    3   201 OLIVIA TARANTINO    10 WEST HARTFORD             CT                        49:15 
                         MALE AGE GROUP:  01 - 11
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1   155 JOHN BOYSEN         11 SIMSBURY                  CT MC-BOYSEN              44:53 
                        FEMALE AGE GROUP:  12 - 18
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1   171 alexandra sillitto  16 W Hartford                CT                        46:29 
    2   172 ellen pelletier     16 W Hartford                CT                        46:31 
    3   205 samantha bloom      18 baltimore                 MD                        49:21 
                         MALE AGE GROUP:  12 - 18
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1    18 garrett santi       14 Middletown                CT                        23:15 
    2    54 VINCENT C LAUDONE   12 SOUTH GLASTONBURY         CT                        27:24 
    3    72 christian wneth     16 Southington               CT                        30:38 
                        FEMALE AGE GROUP:  19 - 29
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1    21 TESSA KARABIN       25 WINDSOR                   CT KARABIN FARMS          23:26 
    2    24 CHRISTINA PHILLIPS  25 HARTFORD                  CT                        23:41 
    3    29 SARAH KOPKE         29 WEST HARTFORD             CT                        23:54 
                         MALE AGE GROUP:  19 - 29
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1    51 Eric Hansen         29 Bolton                    CT                        27:05 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1    25 BRENDA WOZNICKI     37 MERIDEN                   CT                        23:41 
    2    26 MICHELLE A. JONES   38 AVON                      CT                        23:43 
    3    59 MARY DIPOLA-DAVIS   38 WEST HARTFORD             CT                        27:40 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1     6 JOE TORTORA         31 MERIDEN                   CT                        19:41 
    2     9 DARRIN SMITH        30 WEST HARTFORD             CT                        20:32 
    3    15 agusto weygang      35 W Hartford                CT                        22:12 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1    30 MARY LIZ WILLIAMS   46 WEST HARTFORD             CT MARY KATE EANNIELLO    24:14 
    2    31 EDWINA NEWBURY      49 ROCKY HILL                CT                        24:24 
    3    55 BARBARA-JEA BERGER  48 AVON                      CT TEAM BERGER            27:24 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1     5 geoff michaub       44 Bolton                    CT                        19:38 
    2     8 jeff sanborn        41 East Hartford             CT                        20:30 
    3    10 JOSEPH JACONETTA    46 GLASTONBURY               CT                        20:53 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1    91 EVELYN LEAK         54 NEWINGTON                 CT                        33:17 
    2    95 MARIE SANTI         57 CHAPLIN                   CT                        34:10 
    3    98 DEBRA ST. JERMAIN   51 HARTFORD                  CT                        34:37 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1     7 KEVIN MARKOWSKI     50 MIDDLETOWN                CT                        20:26 
    2    14 MITCH BIELENDA      50 SOUTH WINDSOR             CT                        21:09 
    3    23 paul dworkin        59 W Hartford                CT                        23:33 
                        MALE AGE GROUP:  60 & Over
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1    38 JOHN GULBRANDSEN    62 WETHERSFIELD              CT                        24:54 
    2    63 richard zbrozek     60 Berlin                    CT                        28:06 
    3    70 walt lipinsky       64                                                     30:27 
                       FEMALE AGE GROUP:  60 & Over
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1   115 JANE TAIT           61 GLASTONBURY               CT                        38:48 
    2   146 BARBARA NEGROLA     65 WEST HARTFORD             CT                        44:14 
    3   180 joanne blum         60 Colchester                CT                        47:00 
                        MALE AGE GROUP:  70 & Over
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1    85 BARRETT TRUE        70 WINDSOR                   CT                        32:05 
    2    93 robert kennedy      75 E.  Htfd,                 CT                        33:36 
    3   121 THOMAS MAHAR        73 WETHERSFIELD              CT                        39:48 
                       FEMALE AGE GROUP:  70 & Over
Place O'All Name                Ag City                      St Team                 Time    
===== ===== =================== == ========================= == ==================== ======= 
    1   128 IRENE BURKE         73 STORRS                    CT                        41:37 
    2   191 PHYLLIS BONOMO      72 STAFFORD SPRINGS          CT                        48:57 
 
For more information: 860-456-4451 or info@thelastmileracing.com





race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News