Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Veterans Memorial Greenway 5k

Willimantic, CT, November 4, 2007

Results

The Last Mile Race Mgt

Email timing@thelastmileracing.com

Results courtesy of the The Last Mile Racing LLC


Veterans Memorial Greenway  5K Road Race
Willimantic, CT November 4th 2007 1:00pm
Results by: The Last Mile Racing
Weather: Sunny  58 Degrees 
Overall winners
Place Name                No.   Div/Tot  Age Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== =================== ===== ======== === ======== = =============== == ======= ===== 
    1 COLIN MCKEAN           39   1/7     25   1/52   M HARTFORD        CT   16:17  5:15 
    2 Aaron Flamino          54   1/4     32   2/52   M Manchester      CT   16:19  5:15 
    3 STEVE GARNER           36   1/18    18   3/52   M Hartford        CT   16:28  5:18 
    4 STEVE SULLIVAN         45   2/18    19   4/52   M HARTFORD        CT   16:33  5:20 
    5 TIM SCARELLA           44   2/7     21   5/52   M HARTFORD        CT   16:48  5:25 
    6 BEN WHEATLEY           47   3/18    18   6/52   M HARTFORD        CT   17:16  5:34 
    7 JASON WAGNER           46   4/18    18   7/52   M HARTFORD        CT   17:24  5:36 
    8 Evan Babinski          80   5/18    18   8/52   M Lebanon         CT   17:58  5:47 
    9 Stephen Crouse         52   6/18    15   9/52   M Ellington       CT   18:25  5:56 
   10 NICK MOORHEAD          40   3/7     20  10/52   M HARTFORD        CT   18:41  6:01 
   11 ADAM POLINSKI          41   7/18    15  11/52   M COVENTRY        CT   18:46  6:03 
   12 Surge Davis            72   8/18    18  12/52   M Manchester      CT   18:51  6:04 
   13 Brian Kelleher         69   9/18    15  13/52   M Ellington       CT   19:06  6:09 
   14 STEVEN CARRINGTON      29  10/18    17  14/52   M SOUTHBRIDGE     MA   19:12  6:11 
   15 ED GRACE               61   1/6     46  15/52   M Coventry        CT   19:21  6:14 
   16 WALTER Smoleski        60   1/5     51  16/52   M Colchester      CT   19:26  6:16 
   17 Bryan huff             78  11/18    15  17/52   M Coventry        CT   19:28  6:16 
   18 Zac Flamino            55  12/18    15  18/52   M Ellington       CT   20:26  6:35 
   19 KYLE SCHWARTZ          48  13/18    14  19/52   M South Windsor   CT   20:33  6:37 
   20 PATRICK DOOLEY         32  14/18    15  20/52   M COLCHESTER      CT   20:42  6:40 
   21 Karl CRONEBURGH        63  15/18    16  21/52   M Coventry        CT   21:00  6:46 
   22 Tom Hare               76   2/4     33  22/52   M Chester         CT   21:08  6:49 
   23 Will Barrios           81   2/5     57  23/52   M Manchester      CT   21:17  6:51 
   24 JOHN DOOLEY            31   2/6     43  24/52   M COLCHESTER      CT   21:29  6:55 
   25 Lance Magnuson         77   1/7     63  25/52   M Lebanon         CT   21:33  6:57 
   26 john Kelly             71   4/7     20  26/52   M North Windham   CT   21:49  7:02 
   27 GARRETT SANTI          43  16/18    14  27/52   M MIDDLETOWN      CT   21:56  7:04 
   28 ERIC FOWLER            34  17/18    14  28/52   M COVENTRY        CT   22:04  7:06 
   29 NATHANIEL PICARD-BU    20   1/4     12  29/52   M STORRS          CT   22:04  7:07 
   30 RAY PREST              23   2/7     68  30/52   M ELLINGTON       CT   22:12  7:09 
   31 JEREMIAH MACHT         25   3/4     31  31/52   M WILLIMANTIC     CT   22:24  7:13 
   32 Ted Philips            58   3/7     66  32/52   M Niantic         CT   22:34  7:16 
   33 TOMMY MARTIN           49  18/18    14  33/52   M Willimantic     CT   22:35  7:16 
   34 BETH MARTIN             3   1/4     37   1/23   F WILLIMANTIC     CT   22:41  7:18 
   35 STEPHEN TOLMAN         24   4/7     61  34/52   M VERNON          CT   22:48  7:21 
   36 James Woulfe           68   5/7     21  35/52   M Willimantic     CT   22:56  7:23 
   37 Anna mills             64   1/3     16   2/23   F Coventry        CT   23:09  7:27 
   38 Allison Willits        56   1/8     21   3/23   F Clifton         CT   23:10  7:28 
   39 SAMUEL LEWBEL          22   3/5     57  36/52   M STAFFORD SPRING CT   23:21  7:31 
   40 GARY SANTI             42   4/5     51  37/52   M MIDDLETOWN      CT   23:41  7:38 
   41 TRACY GOODELL-PELLE    11   2/4     36   4/23   F COLUMBIA        CT   23:57  7:43 
   42 PRATIK KC              21   2/4     12  38/52   M MANSFIELD       CT   24:02  7:44 
   43 Amy Arnio              75   2/8     27   5/23   F Canterbury      CT   24:04  7:45 
   44 Roger Peterson         53   5/5     54  39/52   M BROADBROOK      CT   24:27  7:52 
   45 RONALD GALE            35   1/1     72  40/52   M NORWICH         CT   24:43  7:58 
   46 JAYME BRAINARD          8   2/3     19   6/23   F CHESHIRE        CT   24:45  7:58 
   47 JARED GREEN            37   6/7     20  41/52   M STORRS          CT   24:45  7:58 
   48 BILL FOWLER            33   3/6     48  42/52   M COVENTRY        CT   24:47  7:59 
   49 Katelkyn Jernigan      65   3/3     16   7/23   F Southbridge     MA   25:50  8:19 
   50 ADAM GRACE             62   3/4     10  43/52   M Coventry        CT   26:15  8:27 
Place Name                No.   Div/Tot  Age Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== =================== ===== ======== === ======== = =============== == ======= ===== 
   51 CAROLINE NOWYCKYJ      13   3/4     37   8/23   F COLUMBIA        CT   26:19  8:29 
   52 john hardy             82   4/6     46  44/52   M Manchester      CT   26:21  8:29 
   53 Chaz Fairbrother       51   4/4     36  45/52   M Canterbury      CT   26:36  8:34 
   54 Lily Anderson          67   3/8     21   9/23   F Willimantic     CT   26:44  8:37 
   55 MARIETTE JOHNSON       12   1/3     63  10/23   F LEBANON         CT   26:47  8:38 
   56 rich zbrozek           66   5/7     60  46/52   M Berlin          CT   26:48  8:38 
   57 lindsey huff           79   5/6     43  47/52   M Coventry        CT   26:51  8:39 
   58 NANCY DOOLEY           10   1/2     55  11/23   F COLCHESTER      CT   27:00  8:42 
   59 Patricia Philips       57   2/3     60  12/23   F Niantic         CT   27:35  8:53 
   60 NICHOLAS BUSSE         27   7/7     27  48/52   M ASHFORD         CT   27:41  8:55 
   61 SARAH STOLFI           16   4/8     28  13/23   F GLASTONBURY     CT   27:43  8:55 
   62 MARIE SANTI            15   1/1     48  14/23   F CHAPLIN         CT   28:29  9:11 
   63 MISTY SINSIGALLI        2   5/8     24  15/23   F WEST HARTFORD   CT   28:45  9:16 
   64 chris lemay            70   4/4      8  49/52   M South Windsor   CT   28:54  9:18 
   65 ANNA FOLLENSBEE        18   6/8     25  16/23   F POMFRET CENTER  CT   29:21  9:27 
   66 RAY CAMPBELL           28   6/6     46  50/52   M GLASTONBURY     CT   30:05  9:41 
   67 DANIEL DODSON          30   6/7     63  51/52   M METHUEN         MA   31:48 10:14 
   68 CASHAY POUDRIER         4   1/1     10  17/23   F CHAPLIN         CT   32:38 10:30 
   69 BARBARA RUA             1   7/8     23  18/23   F TRUMBULL        CT   32:41 10:31 
   70 Kate Hower-bender      74   4/4     32  19/23   F Hartford        CT   33:09 10:41 
   71 MARION BEAUSOLEIL       7   3/3     62  20/23   F WILLINGTON      CT   37:19 12:01 
   72 IRENE BURKE            19   1/1     73  21/23   F STORRS          CT   37:41 12:08 
   73 KELLY SUTTERFIELD      17   8/8     29  22/23   F MANSFIELD       CT   38:54 12:32 
   74 Arnold Katz            59   7/7     60  52/52   M Westerly        RI   42:25 13:39 
   75 PATTY VUYLSTEKE         5   2/2     56  23/23   F UNCASVILLE      CT   57:01 18:21               

               
              ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name                Age City            St Time    
===== =================== === =============== == ======= 
    1 BETH MARTIN          37 WILLIMANTIC     CT   22:41 

                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name                Age City            St Time    
===== =================== === =============== == ======= 
    1 COLIN MCKEAN         25 HARTFORD        CT   16:17 

                       FEMALE AGE GROUP:  13 & Under
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    68 CASHAY POUDRIER      10 CHAPLIN            CT   32:38 
                        MALE AGE GROUP:  13 & Under
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    29 NATHANIEL PICARD-BU  12 STORRS             CT   22:04 
    2    42 PRATIK KC            12 MANSFIELD          CT   24:02 
    3    50 ADAM GRACE           10 Coventry           CT   26:15 
                        FEMALE AGE GROUP:  14 - 18
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    37 Anna mills           16 Coventry           CT   23:09 
    2    49 katelkyn jernigan    16 Southbridge        MA   25:50 

                         MALE AGE GROUP:  14 - 18
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1     3 STEVE GARNER         18 Hartford           CT   16:28 
    2     6 BEN WHEATLEY         18 HARTFORD           CT   17:16 
    3     7 JASON WAGNER         18 HARTFORD           CT   17:24 
                        FEMALE AGE GROUP:  19 - 29
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    38 allison willits      21 clifton            CT   23:10 
    2    43 amy arnio            27 Canterbury         CT   24:04 
    3    46 JAYME BRAINARD       19 CHESHIRE           CT   24:45 
                         MALE AGE GROUP:  19 - 29
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1     4 STEVE SULLIVAN       19 HARTFORD           CT   16:33 
    2     5 TIM SCARELLA         21 HARTFORD           CT   16:48 
    3    10 NICK MOORHEAD        20 HARTFORD           CT   18:41 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    41 TRACY GOODELL-PELLE  36 COLUMBIA           CT   23:57 
    2    51 CAROLINE NOWYCKYJ    37 COLUMBIA           CT   26:19 
    3    70 kate hower-bender    32 hartlord           CT   33:09 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1     2 Aaron flamino        32 Manchester         CT   16:19 
    2    22 tom hare             33 Chester            CT   21:08 
    3    31 JEREMIAH MACHT       31 WILLIMANTIC        CT   22:24 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    62 MARIE SANTI          48 CHAPLIN            CT   28:29 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    15 ED GRACE             46 Coventry           CT   19:21 
    2    24 JOHN DOOLEY          43 COLCHESTER         CT   21:29 
    3    48 BILL FOWLER          48 COVENTRY           CT   24:47 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    58 NANCY DOOLEY         55 COLCHESTER         CT   27:00 
    2    75 PATTY VUYLSTEKE      56 UNCASVILLE         CT   57:01 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    16 WALTER smoleski      51 Colchester         CT   19:26 
    2    23 will barrios         57 Manchester         CT   21:17 
    3    39 SAMUEL LEWBEL        57 STAFFORD SPRINGS   CT   23:21 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    55 MARIETTE JOHNSON     63 LEBANON            CT   26:47 
    2    59 patricia philips     60 Niantic            CT   27:35 
    3    71 MARION BEAUSOLEIL    62 WILLINGTON         CT   37:19 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    25 lance Magnuson       63 Lebanon            CT   21:33 
    2    30 RAY PREST            68 ELLINGTON          CT   22:12 
    3    32 ted philips          66 Niantic            CT   22:34 
                       FEMALE AGE GROUP:  70 & Over
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    72 IRENE BURKE          73 STORRS             CT   37:41 
                        MALE AGE GROUP:  70 & Over
Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    45 RONALD GALE          72 NORWICH            CT   24:43 
**************Men's Team Results***************
 1.   57:57 Ellington (  19:19)
====================
  1    18:25  Stephen crouse      
  2    19:06  brain kelleher      
  3    20:26  Zac flamino         
 2.   59:14 COVENTRY  (  19:45)
====================
  1    18:46  ADAM POLINSKI       
  2    19:28  bryan huff          
  3    21:00  karl CRONEBURGH     
  4 (  22:04) ERIC FOWLER         
  3. 1:06:48 WAC       (  22:16)
====================
  1    21:49  john kelly          
  2    22:24  JEREMIAH MACHT      
  3    22:35  TOMMY MARTIN        
  4. 1:08:21 TEAM AMIGO(  22:47)
====================
  1    22:12  RAY PREST           
  2    22:48  STEPHEN TOLMAN      
  3    23:21  SAMUEL LEWBEL   
**************Women's Team Results***************
 1. 1:52:20 WAC       (  35:07)
====================
  1    22:41  BETH MARTIN         
  2    32:38  CASHAY POUDRIER     
  3    57:01  PATTY VUYLSTEKE    




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News