Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Platt Tech Road Race

Milford, CT, November 4, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Brian Vinci
Race Winner Brian Vinci


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Platt Tech Road Race
November 11, 2007 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Brian Vinci, New Haven, CT - 16:24
Allyson Costa, Hamden, CT - 19:53


LOCATION
Platt Tech
WEATHER
55 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Brian Vinci             New Haven  CT         213   27 ***** M 20-29        16:24    5:17/M
       2    Jay Gould               Westport  CT          244   18     1 M 13-19        16:29    5:19/M
       3    Michael Dolan           Hamden  CT            197   40     1 M 40-49        16:47    5:25/M
       4    Bryan Evans             Milford  CT           272   19     2 M 13-19        17:32    5:39/M
       5    Frank Tiroletto         Orange  CT            172   47     2 M 40-49        17:40    5:42/M
       6    Kevin Woodin            West Haven  CT         79   28     1 M 20-29        17:57    5:47/M
       7    Brian Coe               Trumbull  CT          225   45     3 M 40-49        17:58    5:48/M
       8    Anthony Cramond         Monroe  CT             86   16     3 M 13-19        18:00    5:48/M
       9    Christopher Meskill     Shelton  CT           127   15     4 M 13-19        18:06    5:50/M
      10    Brendan Gallagher       Bethel  CT             84   27     2 M 20-29        18:11    5:52/M
      11    John Godin              Newtown  Ct           260   43     4 M 40-49        18:24    5:56/M
      12    Matthew Beland          Woodbridge  CT`       291   14     5 M 13-19        18:27    5:57/M
      13    Craig Clark             Hamden  CT            222   21     3 M 20-29        18:27    5:57/M
      14    Jack Dunleavy           Orange  CT            176   14     6 M 13-19        18:29    5:58/M
      15    David Bodreau           Milford  CT            69   16     7 M 13-19        18:33    5:59/M
      16    Mathew St John          Milford  CT           242   15     8 M 13-19        18:34    5:59/M
      17    Andrew Fowler           Milford  CT           256   15     9 M 13-19        18:47    6:04/M
      18    Keith Moody             Vienna  VA             12   41     5 M 40-49        18:53    6:05/M
      19    Gary Du Bois            Milford  CT           399   50     1 M 50-59        19:19    6:14/M
      20    Gregory Lynch           Monroe  CT            170   14    10 M 13-19        19:25    6:16/M
      21    Angelo Rosario          Bridgeport  CT        236   39     1 M 30-39        19:43    6:22/M
      22    Roman Zaeb              Wallingford  CT       237   17    11 M 13-19        19:43    6:22/M
      23    Adam Gjornhers          Wallingford  CT       238   16    12 M 13-19        19:50    6:24/M
      24    Allyson Costa           Hamden  CT            282   17 ***** F 13-19        19:53    6:25/M
      25    James Yevich            Stratford  CT          92   37     2 M 30-39        19:58    6:26/M
      26    Andrew Horvath          Redding  CT           259   16    13 M 13-19        19:59    6:27/M
      27    Fred Scalzi             Naugatuck  CT         258   49     6 M 40-49        20:00    6:27/M
      28    Jay Wilson              Beacon Falls  CT      257   57     2 M 50-59        20:12    6:31/M
      29    Neil Carney             West Haven  CT        185   17    14 M 13-19        20:14    6:32/M
      30    Marc Russo              Milford  CT           226   34     3 M 30-39        20:16    6:32/M
      31    Brian Cugini            West Haven  CT        195   16    15 M 13-19        20:25    6:35/M
      32    Thomas Raynor           Milford  CT           373   17    16 M 13-19        20:26    6:35/M
      33    Bruce Goulart           Newtown  CT           233   57     3 M 50-59        20:28    6:36/M
      34    Robert Lonergan         Milford  CT           386   16    17 M 13-19        20:29    6:36/M
      35    Kurt Deguzman           New Haven  CT         107   47     7 M 40-49        20:30    6:37/M
      36    Dave Chameides          Oxford  CT            223   49     8 M 40-49        20:35    6:38/M
      37    Sara Beland             Woodbridge  CT        292   12     1 F  1-12        20:38    6:39/M
      38    Katie Beland            Woodbridge  CT        290   12     2 F  1-12        20:39    6:40/M
      39    John Tighe              Milford  CT           376   51     4 M 50-59        20:43    6:41/M
      40    Marty Schaivone         Bridgeport  CT        230   53     5 M 50-59        20:45    6:42/M
      41    Cheetiri Smith          West Haven  CT        231   15     1 F 13-19        20:49    6:43/M
      42    Kevin Johnson           Stamford  CT          199   33     4 M 30-39        20:54    6:45/M
      43    John Adomelis           Bethlehem  CT         207   53     6 M 50-59        21:02    6:47/M
      44    Christine Asaro         Trumbull  CT          118   37     1 F 30-39        21:16    6:52/M
      45    Mindy Struwas           West Haven  Ct        281   54     1 F 50-59        21:20    6:53/M
      46    Wayne Theriault         Milford  CT             3   59     7 M 50-59        21:22    6:54/M
      47    Jane Depgen             Orange  CT            163   14     2 F 13-19        21:24    6:54/M
      48    Daniel Leiper           Milford  CT           208   44     9 M 40-49        21:24    6:54/M
      49    Joseph Rosario          Bridgeport  CT        235   12     1 M  1-12        21:28    6:55/M
      50    Nick Limauro            West Haven  CT        165   15    18 M 13-19        21:29    6:56/M
      51    Mark Laudati            Winsted  CT           201   49    10 M 40-49        21:32    6:57/M
      52    Che Dawson              New Haven  CT         253   33     5 M 30-39        21:34    6:57/M
      53    Liam McKeown            Monroe  CT            214   43    11 M 40-49        21:34    6:57/M
      54    Connor Leahy            Glastonbury  CT        49   11     2 M  1-12        21:34    6:57/M
      55    Nicholas Ponch          Fairfield  CT         390   15    19 M 13-19        21:36    6:58/M
      56    Ronnie Behringer        Norwalk  CT           269   49     1 F 40-49        21:38    6:59/M
      57    Jennifer Travers        North Haven  CT       293   40     2 F 40-49        21:59    7:05/M
      58    Frank Platt             Hamden  CT            270   26     4 M 20-29        22:01    7:06/M
      59    Tom Ciarlegio           West Haven  CT        205   16    20 M 13-19        22:03    7:07/M
      60    Terressa Howard                               384   25     1 F 20-29        22:04    7:07/M
      61    Brian Dunleavy          Orange  CT            177   12     3 M  1-12        22:08    7:08/M
      62    Nazzarene Belbush         CT                   24   14    21 M 13-19        22:08    7:08/M
      63    Christian Baglini       Milford  CT           212   14    22 M 13-19        22:11    7:09/M
      64    Janet Criscuolo         Woodbridge  CT        194   33     2 F 30-39        22:11    7:09/M
      65    Andrew Bob              Stratford  CT          23   15    23 M 13-19        22:12    7:10/M
      66    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT         375   57     8 M 50-59        22:14    7:10/M
      67    Erin Begg               Newtown  CT           396   13     3 F 13-19        22:16    7:11/M
      68    Bill Begg               Newtown  CT           383   44    12 M 40-49        22:17    7:11/M
      69    Mark Novicki            West Haven  CT         94   18    24 M 13-19        22:18    7:12/M
      70    Courtney Chow           Westport  CT          245   14     4 F 13-19        22:23    7:13/M
      71    Matthew Winfield        East Haven  CT         99   13    25 M 13-19        22:27    7:15/M
      72    Ben Mattheis            Cheshire  CT          193   54     9 M 50-59        22:29    7:15/M
      73    Kylie Gould             Westport  CT          246   15     5 F 13-19        22:30    7:15/M
      74    Kevin Jalbert           Milford  CT           141   16    26 M 13-19        22:31    7:16/M
      75    John Huntley            Wilton  CT            374   34     6 M 30-39        22:39    7:18/M
      76    Joe Brophy              Shelton  CT           404   48    13 M 40-49        22:43    7:20/M
      77    Robert Orgovan          Ansonia  CT           299   61     1 M 60-69        22:45    7:20/M
      78    Kristina O'Brien        Enfield  CT            18   27     2 F 20-29        22:46    7:21/M
      79    Andrea Williamson-Hugh  New Canan  CT         215   52     2 F 50-59        22:47    7:21/M
      80    Jerry Lynch             Monroe  CT            168   43    14 M 40-49        22:47    7:21/M
      81    Fatima Diallo           West Haven  CT        278   19     6 F 13-19        22:49    7:22/M
      82    Al Radin                                      124   45    15 M 40-49        22:59    7:25/M
      83    Tom Walsh               Wethersfield  CT      186   52    10 M 50-59        23:01    7:25/M
      84    Cassie Gucura           Shelton  CT           382   16     7 F 13-19        23:04    7:26/M
      85    Robert Giebisch         Woodbridge  CT        261   50    11 M 50-59        23:06    7:27/M
      86    Jennifer Lacoske        West Haven  CT        187   27     3 F 20-29        23:07    7:27/M
      87    Kovacs Chelsea                                204   16     8 F 13-19        23:09    7:28/M
      88    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT         372   38     7 M 30-39        23:10    7:28/M
      89    Carissa D'Aniello       North Haven  CT        31   24     4 F 20-29        23:11    7:29/M
      90    Janis Grant             Milford  CT            46   51     3 F 50-59        23:16    7:30/M
      91    Keith Wiemert                                  56   48    16 M 40-49        23:18    7:31/M
      92    Eric Tortora            Milford  CT           133   15    27 M 13-19        23:23    7:33/M
      93    Melissa Middleton       New Haven  CT         162   25     5 F 20-29        23:24    7:33/M
      94    Dawn Lakota             Black Rock City  NV   210   41     3 F 40-49        23:24    7:33/M
      95    Timmy Levene            Weston  CT            400   13    28 M 13-19        23:28    7:34/M
      96    Danielle Naclerio       North Haven  CT       385   24     6 F 20-29        23:29    7:35/M
      97    Oddgeir Eskeland        Milford  CT           392   40    17 M 40-49        23:29    7:35/M
      98    Daniel Candelaria Jr    New Haven  CT         209   15    29 M 13-19        23:31    7:35/M
      99    Morgan Brothers         West Haven  CT        184   14     9 F 13-19        23:33    7:36/M
     100    Melissa Norman          West Haven  CT        183   17    10 F 13-19        23:35    7:36/M
     101    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT          72   51     4 F 50-59        23:36    7:37/M
     102    Ryan Leahy              Glastonbury  CT        48    9     4 M  1-12        23:39    7:38/M
     103    Adam Konwerski          Woodbridge  CT         68   13    30 M 13-19        23:40    7:38/M
     104    Kevin Walsh             Bethany  CT           277   52    12 M 50-59        23:42    7:39/M
     105    Vincent Muniz           West Haven  CT         41   16    31 M 13-19        23:46    7:40/M
     106    James Flynn             West Haven  CT        182   14    32 M 13-19        23:46    7:40/M
     107    Katie Sokoloski         Eastford  CT           75   16    11 F 13-19        23:47    7:40/M
     108    Michael Laemel          Orange  CT            280   46    18 M 40-49        23:52    7:42/M
     109    Carolyn Telker          Milford  CT            70   21     7 F 20-29        23:53    7:42/M
     110    Pamela Gunneson         Cheshire  CT          202   47     4 F 40-49        23:56    7:43/M
     111    Giovanni Torres         New Haven  CT          96   18    33 M 13-19        23:57    7:44/M
     112    Dominick Galletti       Shelton  CT           180   29     5 M 20-29        23:58    7:44/M
     113    Lawrence Regan          Wallingford  CT       126   41    19 M 40-49        24:04    7:46/M
     114    Mike Pisani             Stratford  CT          90   64     2 M 60-69        24:05    7:46/M
     115    Paul Couzelis           Norwalk  CT           268   64     3 M 60-69        24:11    7:48/M
     116    Frank Lang              Seymour  CT           380   68     4 M 60-69        24:14    7:49/M
     117    Michelle Salzillo       Milford  CT           296   18    12 F 13-19        24:18    7:50/M
     118    Michael O' Brien        Stamford  CT          224   30     8 M 30-39        24:20    7:51/M
     119    Leah Begg               Newtown  CT           394   38     3 F 30-39        24:34    7:55/M
     120    Jay Moran               Milford  CT            63   49    20 M 40-49        24:37    7:56/M
     121    Cheryl Coyle            East Haven  CT        371   37     4 F 30-39        24:40    7:57/M
     122    Stephen Athans          Hamden  CT             87   29     6 M 20-29        24:41    7:58/M
     123    Eliza Halsey            New Haven  CT         252   29     8 F 20-29        24:43    7:58/M
     124    David D'Aniello         North Haven  CT        33   53    13 M 50-59        24:44    7:59/M
     125    Jerry Meshell           Orange  CT              8   52    14 M 50-59        24:48    8:00/M
     126    Joseph Steele           New Haven  CT         192   53    15 M 50-59        24:51    8:01/M
     127    Connor Dunleavy         Orange  CT            175   12     5 M  1-12        24:52    8:01/M
     128    Mindy Propen            Philadelphia  PA      112   29     9 F 20-29        24:52    8:01/M
     129    Matt Boyle              Milford  CT            34   16    34 M 13-19        24:57    8:03/M
     130    Betsy Parker            Milford  CT           218   37     5 F 30-39        25:00    8:04/M
     131    Joe Weber               Milford  CT           100   39     9 M 30-39        25:10    8:07/M
     132    Carrie Palange          Wallingford  CT       206   36     6 F 30-39        25:11    8:07/M
     133    Jim Walsh               Orange  CT             82   60     5 M 60-69        25:12    8:08/M
     134    Phillippe Lefrancois    Quebec  CAN            98   22     7 M 20-29        25:16    8:09/M
     135    George Geer             Derby  CT              85   54    16 M 50-59        25:19    8:10/M
     136    Jen Calder              New Canaan  CT        189   61     1 F 60-69        25:20    8:10/M
     137    Daisy Solozano          New Haven  CT           5   19    13 F 13-19        25:35    8:15/M
     138    Suzanne Lewis           Huntington  CT        138   46     5 F 40-49        25:40    8:17/M
     139    Amber Meimers           Naugutuck  CT          42   23    10 F 20-29        25:44    8:18/M
     140    Craig Behun             Ansonia  CT            37   23     8 M 20-29        25:44    8:18/M
     141    Natalie Messina         Orange  CT             40   25    11 F 20-29        25:45    8:18/M
     142    Linda Goodman           Derby  CT             142   29    12 F 20-29        25:53    8:21/M
     143    Mark Greene             Milford  CT           378   46    21 M 40-49        26:00    8:23/M
     144    Laura Buckingham        Watertown  CT         200   38     7 F 30-39        26:09    8:26/M
     145    Matthew Kraynak         Shelton  CT           102   41    22 M 40-49        26:14    8:28/M
     146    Carol Asprelli          Woodbridge  CT        203   46     6 F 40-49        26:16    8:28/M
     147    Mattie Sokoloski        Orange  CT            115   10     3 F  1-12        26:22    8:30/M
     148    Mary Burke              Wallingford  CT        38   37     8 F 30-39        26:26    8:32/M
     149    Lawrence Messina        Orange  CT              4   56    17 M 50-59        26:26    8:32/M
     150    Pat Burke               Wallingford  CT        39   43    23 M 40-49        26:27    8:32/M
     151    Bob Davidson            Collinsville  CT      120   78     1 M 70-79        26:41    8:36/M
     152    Nicole Daly             Shelton  CT           137   37     9 F 30-39        26:44    8:37/M
     153    Russell Scovin          Bethany  CT           289   48    24 M 40-49        26:45    8:38/M
     154    Joe Maturo              East Haven  VT        178   56    18 M 50-59        26:46    8:38/M
     155    Richard Parker          Milford  CT           219   41    25 M 40-49        26:47    8:38/M
     156    Neal Wellins            Cheshire  CT          288   64     6 M 60-69        26:50    8:39/M
     157    James Corbiere          Fairfield  CT          71   53    19 M 50-59        26:53    8:40/M
     158    Adena Coste             Woodbridge  CT        393   13    14 F 13-19        26:55    8:41/M
     159    Roseann Conigliaro      Milford  CT           198   26    13 F 20-29        26:55    8:41/M
     160    David Ellis             Branford  CT          196   24     9 M 20-29        26:55    8:41/M
     161    Bryan Smith             West Haven  CT        300   42    26 M 40-49        26:57    8:42/M
     162    Vinny Asaro             Trumbull  CT          125   39    10 M 30-39        26:59    8:42/M
     163    Laurie Trupp            Stratford  CT         273   50     5 F 50-59        27:00    8:43/M
     164    Remo Pagliarella        Stratford  CT          11   76     2 M 70-79        27:01    8:43/M
     165    Jane Eager              Milford  CT            19   44     7 F 40-49        27:04    8:44/M
     166    Nicholas Zannis         Milford  CT           229   9      6 M  1-12        27:05    8:44/M
     167    Jim Frillici            Trumbull  CT          217   62     7 M 60-69        27:06    8:45/M
     168    Zachary Paul            East Haven  CT        254   14    35 M 13-19        27:09    8:45/M
     169    Madani Sallen           Waterbury  CT         377   59    20 M 50-59        27:13    8:47/M
     170    Mary Ellen Luth         Milford  CT           190   38    10 F 30-39        27:16    8:48/M
     171    Karen Dorney            Orange  CT            132   68     2 F 60-69        27:27    8:51/M
     172    George Horbal           Ansonia  CT           220   59    21 M 50-59        27:39    8:55/M
     173    Marc Rinaldi            Greenwich  CT         232   34    11 M 30-39        27:45    8:57/M
     174    Monica Roche            Fairfield  CT         227   68     3 F 60-69        27:46    8:57/M
     175    Louie Mellando          Stratford  CT         267   56    22 M 50-59        27:56    9:01/M
     176    Michelle Gelinas        Woodbury  CT           27   24    14 F 20-29        27:57    9:01/M
     177    Kim Remetta             Milford  CT           295   52    23 M 50-59        28:03    9:03/M
     178    Liz Goodwin             Milford  CT           188   46     8 F 40-49        28:05    9:04/M
     179    Laura Murphy            Orange  CT             21   42     9 F 40-49        28:05    9:04/M
     180    Debbie Kachner                                 65   40    10 F 40-49        28:05    9:04/M
     181    Molly Leahy             Glastonbury  CT        51   13    15 F 13-19        28:08    9:05/M
     182    Kevin Leahy                                    54   42    27 M 40-49        28:08    9:05/M
     183    Chris Morin             Norwalk  CT            89   37    12 M 30-39        28:09    9:05/M
     184    Craig Adams             Stratford  CT         388   34    13 M 30-39        28:13    9:06/M
     185    Chikako Harada          Westport  CT          387   31    11 F 30-39        28:22    9:09/M
     186    Neil Duldulao           New Haven  CT          78   29    10 M 20-29        28:25    9:10/M
     187    John Leahy              Glastonbury  CT        47    6     7 M  1-12        28:26    9:10/M
     188    Laurie Leahy            Hamden  CT             53   41    11 F 40-49        28:28    9:11/M
     189    Billy Begg              Newtown  CT           397   12     8 M  1-12        28:28    9:11/M
     190    Cynthia Duhaime         Milford  CT            15   45    12 F 40-49        28:38    9:14/M
     191    Cathy Masiero           Milford  CT            28   40    13 F 40-49        28:38    9:14/M
     192    Dawn Clark              Milford  CT           228   27    15 F 20-29        28:46    9:17/M
     193    Kurtis Jalbert          Milford  CT           161   14    36 M 13-19        28:51    9:18/M
     194    Hanna Sokoloski         Orange  CT            114   13    16 F 13-19        28:53    9:19/M
     195    Dave Albanese                                 146   37    14 M 30-39        28:55    9:20/M
     196    John Daponte            Stratford  CT         265   59    24 M 50-59        28:57    9:20/M
     197    Karen Oconnell          East Haven  CT        179   49    14 F 40-49        29:05    9:23/M
     198    Linda Krol              Milford  CT            80   42    15 F 40-49        29:07    9:24/M
     199    Tom Clifford            Ansonia  CT           147   57    25 M 50-59        29:09    9:24/M
     200    Jenna Davis             West Haven  CT        250   22    16 F 20-29        29:17    9:27/M
     201    Stephanie Farrell       Shelton  CT           285   16    17 F 13-19        29:20    9:28/M
     202    Donna Cramond           Monroe  CT             43   58     6 F 50-59        29:21    9:28/M
     203    Ashley Volkens          Milford  CT            29   15    18 F 13-19        29:25    9:29/M
     204    Chris Dunn              Milford  CT           403   16    37 M 13-19        29:26    9:30/M
     205    Melanie Champion        Meriden  CT           276   49    16 F 40-49        29:28    9:30/M
     206    Alan Blakney            Monroe  CT            128   44    28 M 40-49        29:33    9:32/M
     207    Michael Conrod          Trumbull  CT          111   40    29 M 40-49        29:34    9:32/M
     208    Paula Kranyak           Milford  CT           379   52     7 F 50-59        29:36    9:33/M
     209    Molly Begg              Newtown  CT           398    9     4 F  1-12        29:44    9:35/M
     210    Catherine D'Aniello     North Haven  CT        32   52     8 F 50-59        29:44    9:35/M
     211    Carl Sylvester          Shelton  CT           249   74     3 M 70-79        29:54    9:39/M
     212    Maja Duskiewicz         New Haven  CT         181   29    17 F 20-29        30:00    9:41/M
     213    Callie Sokoloski        Orange  CT            113   15    19 F 13-19        30:00    9:41/M
     214    Meg Winfield            Milford  CT            91   49    17 F 40-49        30:16    9:46/M
     215    Michael Carey           Wethersfield  CT      104   73     4 M 70-79        30:20    9:47/M
     216    Karla Gage              Milford  CT            81   41    18 F 40-49        30:30    9:50/M
     217    Fran Kuczmarski         Trumbull  CT          119   43    19 F 40-49        30:34    9:52/M
     218    Nancy Roman             Bridgeport  CT         93   16    20 F 13-19        30:40    9:54/M
     219    Elizabeth Carrillo      West Haven  CT         22   15    21 F 13-19        30:43    9:55/M
     220    Pete Leahy                                     57   71     5 M 70-79        30:45    9:55/M
     221    Robert Cave             Wallingford  CT       297   24    11 M 20-29        30:49    9:56/M
     222    Marsha Sokoloski        Eastford  CT           74   55     9 F 50-59        31:00   10:00/M
     223    Morgan Radin            Orange  CT            117   14    22 F 13-19        31:08   10:03/M
     224    Nick Molnar                                    50   12     9 M  1-12        31:30   10:10/M
     225    Cindy Lynch             Monroe  CT            169   43    20 F 40-49        31:35   10:11/M
     226    Katie O'Leary           Milford  CT           110   24    18 F 20-29        31:39   10:13/M
     227    Audrey Martineau        West Haven  CT        122   17    23 F 13-19        31:51   10:16/M
     228    Laurence Nordvall       Trumbull  CT           62   70     6 M 70-79        32:10   10:23/M
     229    Summer Barnes           New Haven  CT         266   29    19 F 20-29        32:13   10:24/M
     230    Eileen O' Sullivan      Milford  CT           298   38    12 F 30-39        32:17   10:25/M
     231    Katherine Toamsco       Milford  CT            77   15    24 F 13-19        32:32   10:30/M
     232    Philip Waisonovitz      Milford  CT           108   51    26 M 50-59        32:39   10:32/M
     233    Dave Molnar                                    55   47    30 M 40-49        33:04   10:40/M
     234    Robert Skelly           Stratford  CT         191   49    31 M 40-49        33:09   10:42/M
     235    Haley Saracin           Orange  CT            395   10     5 F  1-12        33:19   10:45/M
     236    Kinga Hyatt             Westport  CT          109   33    13 F 30-39        33:20   10:45/M
     237    Allissa Savacin                               145   42    21 F 40-49        33:31   10:49/M
     238    Manuel Rosales          Milford  CT           221   44    32 M 40-49        33:32   10:49/M
     239    Shannon Denny           Orange  CT            101   15    25 F 13-19        34:25   11:06/M
     240    Herman Bershtein        Hamden  CT             26   82     1 M 80-99        37:31   12:06/M
     241    Ed Perlowki             Stratford  CT          97   53    27 M 50-59        37:46   12:11/M
     242    Lauren Cavalli          Fairfield  CT         139   29    20 F 20-29        38:23   12:23/M
     243    Noel Gabrielle          Orange  CT            389   58    28 M 50-59        38:24   12:23/M
     244    Candance Walter         Meriden  CT            64   32    14 F 30-39        39:05   12:36/M
     245    James Cramond           Monroe  CT             44   60     8 M 60-69        39:45   12:49/M
     246    George Whitney          Orange  CT             25   88     2 M 80-99        41:24   13:21/M
     247    Joanne Dimenno                                 83   28    21 F 20-29        43:44   14:06/M
     248    Kristen Koch            Ansonia  CT           156   15    26 F 13-19        45:12   14:35/M
     249    Danielle Cabrera        Milford  CT           402   16    27 F 13-19        45:14   14:35/M
     250    Sarah Tobin             Naugatuck  CT         401   16    28 F 13-19        45:18   14:37/M   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Allyson Costa Hamden CT

17

24

19:53

6:25/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Beland Woodbridge CT

12

37

20:38

6:39/M

2

Katie Beland Woodbridge CT

12

38

20:39

6:40/M

3

Mattie Sokoloski Orange CT

10

147

26:22

8:30/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheetiri Smith West Haven CT

15

41

20:49

6:43/M

2

Jane Depgen Orange CT

14

47

21:24

6:54/M

3

Erin Begg Newtown CT

13

67

22:16

7:11/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Terressa Howard  

25

60

22:04

7:07/M

2

Kristina O'Brien Enfield CT

27

78

22:46

7:21/M

3

Jennifer Lacoske West Haven CT

27

86

23:07

7:27/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Asaro Trumbull CT

37

44

21:16

6:52/M

2

Janet Criscuolo Woodbridge CT

33

64

22:11

7:09/M

3

Leah Begg Newtown CT

38

119

24:34

7:55/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ronnie Behringer Norwalk CT

49

56

21:38

6:59/M

2

Jennifer Travers North Haven CT

40

57

21:59

7:05/M

3

Dawn Lakota Black Rock City NV

41

94

23:24

7:33/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mindy Struwas West Haven Ct

54

45

21:20

6:53/M

2

Andrea Williamson-Hugh New Canan CT

52

79

22:47

7:21/M

3

Janis Grant Milford CT

51

90

23:16

7:30/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jen Calder New Canaan CT

61

136

25:20

8:10/M

2

Karen Dorney Orange CT

68

171

27:27

8:51/M

3

Monica Roche Fairfield CT

68

174

27:46

8:57/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Vinci New Haven CT

27

1

16:24

5:17/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Rosario Bridgeport CT

12

49

21:28

6:55/M

2

Connor Leahy Glastonbury CT

11

54

21:34

6:57/M

3

Brian Dunleavy Orange CT

12

61

22:08

7:08/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jay Gould Westport CT

18

2

16:29

5:19/M

2

Bryan Evans Milford CT

19

4

17:32

5:39/M

3

Anthony Cramond Monroe CT

16

8

18:00

5:48/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Woodin West Haven CT

28

6

17:57

5:47/M

2

Brendan Gallagher Bethel CT

27

10

18:11

5:52/M

3

Craig Clark Hamden CT

21

13

18:27

5:57/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Angelo Rosario Bridgeport CT

39

21

19:43

6:22/M

2

James Yevich Stratford CT

37

25

19:58

6:26/M

3

Marc Russo Milford CT

34

30

20:16

6:32/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Dolan Hamden CT

40

3

16:47

5:25/M

2

Frank Tiroletto Orange CT

47

5

17:40

5:42/M

3

Brian Coe Trumbull CT

45

7

17:58

5:48/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gary Du Bois Milford CT

50

19

19:19

6:14/M

2

Jay Wilson Beacon Falls CT

57

28

20:12

6:31/M

3

Bruce Goulart Newtown CT

57

33

20:28

6:36/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Orgovan Ansonia CT

61

77

22:45

7:20/M

2

Mike Pisani Stratford CT

64

114

24:05

7:46/M

3

Paul Couzelis Norwalk CT

64

115

24:11

7:48/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Davidson Collinsville CT

78

151

26:41

8:36/M

2

Remo Pagliarella Stratford CT

76

164

27:01

8:43/M

3

Carl Sylvester Shelton CT

74

211

29:54

9:39/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

82

240

37:31

12:06/M

2

George Whitney Orange CT

88

246

41:24

13:21/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News