Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Airline Trail Ghost Run Relay

East Hampton, CT, November 3, 2007

Complete Overall, Divisional and Team Relay Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Roy Krause
Race Winner Roy Krause


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Airline Trail
Ghost Run Relay
November 3, 2007 - 13.8 Miles
East Hampton, CT

OVERALL WINNERS

Roy Krause, Glastonbury, CT - 1:23:11
Cheryl Edwards, Avon, CT - 1:31:07


LOCATION
Hebron to
East Hampton
WEATHER
43 Degrees
Very Windy

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Roy Krause              Glastonbury  CT       823   36 ***** M 30-39      1:23:11    6:02/M
       2    David Pantin            New Haven  CT         805   46     1 M 40-49      1:26:42    6:17/M
       3    Frank White             East Hampton  CT      818   42     2 M 40-49      1:29:44    6:30/M
       4    No Show Joe             Moodus  CT            799   33     1 M 30-39      1:30:24    6:33/M
       5    Cheryl Edwards          Avon  CT              792   38 ***** F 30-39      1:31:07    6:36/M
       6    David Protheroe         Glastonbury  CT       659   44     3 M 40-49      1:31:38    6:38/M
       7    Mike Darigan            Lisbon  CT            797   56     1 M 50-59      1:31:53    6:39/M
       8    James Wardwell          East Haddam  CT       670   45     4 M 40-49      1:34:12    6:50/M
       9    Tom Newman              Hebron  CT            681   49     5 M 40-49      1:34:16    6:50/M
      10    Mark Albin              Hebron  CT            687   51     2 M 50-59      1:35:31    6:55/M
      11    William Varhue          Middletown  CT        658   43     6 M 40-49      1:35:32    6:55/M
      12    Bruce Heim              Bristol  CT           704   56     3 M 50-59      1:36:07    6:58/M
      13    Duane Beffa-Negrini     Stafford  CT          698   55     4 M 50-59      1:36:21    6:59/M
      14    Greg Howard             Amston  CT            649   42     7 M 40-49      1:36:40    7:00/M
      15    Tom Giorgetti           Bristol  CT           700   55     5 M 50-59      1:36:41    7:00/M
      16    John Richers            New Milford  CT       775   52     6 M 50-59      1:36:47    7:01/M
      17    Norma Grom              New Fairfield  CT     764   45     1 F 40-49      1:36:47    7:01/M
      18    Thomas Galotto          Stafford Springs  C   691   52     7 M 50-59      1:37:13    7:03/M
      19    Bryan Laperle           Gales Ferry  CT       816   33     2 M 30-39      1:38:03    7:06/M
      20    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT         623   35     1 F 30-39      1:38:07    7:07/M
      21    Margaret Smith          Hartford  CT          602   23     1 F 19-29      1:38:11    7:07/M
      22    Vincent Lindsley        New Haven  CT         608   30     3 M 30-39      1:38:18    7:07/M
      23    John Mullaney           Amston  CT            801   43     8 M 40-49      1:38:30    7:08/M
      24    Evan Barry                                    832   26     1 M 19-29      1:38:38    7:09/M
      25    John Hayden             Cheshire  CT          654   43     9 M 40-49      1:38:59    7:10/M
      26    Lisa Asadourian         Wethersfield  CT      827   35     2 F 30-39      1:39:06    7:11/M
      27    Ralph Cote              Barre  VT             652   43    10 M 40-49      1:39:27    7:12/M
      28    Jason Peacock           East Haddam  CT       774   39     4 M 30-39      1:39:47    7:14/M
      29    Bo Lalone                                     803   35     5 M 30-39      1:39:53    7:14/M
      30    Hal Bennett             Columbia  CT          791   65     1 M 60-99      1:40:01    7:15/M
      31    Matthew Ciaglo          Colchester  CT        648   37     6 M 30-39      1:40:29    7:17/M
      32    Jackie McMillan         Hopkinton  MA         656   43     2 F 40-49      1:40:37    7:17/M
      33    Charles Huckle          Westerly  RI          661   44    11 M 40-49      1:41:54    7:23/M
      34    Bruce Goulart           Newtown  CT           804   57     8 M 50-59      1:42:34    7:26/M
      35    Tim Adams               East Hampton  CT      606   30     7 M 30-39      1:42:58    7:28/M
      36    Robert McLaughlin       East Hampton  CT      822   46    12 M 40-49      1:43:35    7:30/M
      37    Jenn Burns              Newtown  CT           616   34     3 F 30-39      1:43:54    7:32/M
      38    David Garand            Lisbon  CT            653   43    13 M 40-49      1:44:13    7:33/M
      39    Grant Manning           Glastonbury  CT       703   56     9 M 50-59      1:44:14    7:33/M
      40    Alan Fafard             East Haddam  CT       639   41    14 M 40-49      1:44:16    7:33/M
      41    Susan Rzewuski                                812   46     3 F 40-49      1:44:23    7:34/M
      42    Scott Jezek             East Haddam  CT       701   55    10 M 50-59      1:44:33    7:35/M
      43    Jennifer Giles          Southbury  CT         622   35     4 F 30-39      1:44:50    7:36/M
      44    Richard Brody           Columbia  CT          627   37     8 M 30-39      1:45:00    7:37/M
      45    Mark Chartier           Baltic  CT            630   37     9 M 30-39      1:45:01    7:37/M
      46    Dominic Ambrosi         Willington  CT        605   29     2 M 19-29      1:45:54    7:40/M
      47    Michael Didato          Waterford  CT         815   46    15 M 40-49      1:45:56    7:41/M
      48    Ben Mattheis            Cheshire  CT          697   54    11 M 50-59      1:46:08    7:41/M
      49    Michael Lo Presti       Plantsville  CT       626   36    10 M 30-39      1:46:09    7:42/M
      50    Joann Demicco           Plainville  CT        762   47     4 F 40-49      1:46:18    7:42/M
      51    Michael Melnikov        Plainville  CT        677   48    16 M 40-49      1:46:35    7:43/M
      52    Tom Bienkowski          Hebron  CT            646   42    17 M 40-49      1:46:45    7:44/M
      53    Brian Krasewski         Ansonia  CT           798   36    11 M 30-39      1:47:26    7:47/M
      54    Gregory Steenbergen     Groton  CT            708   60     2 M 60-99      1:47:49    7:49/M
      55    Cathy Shea              Colchester  CT        813   49     5 F 40-49      1:48:44    7:53/M
      56    Patty Duffy             Springfield  MA       817   39     5 F 30-39      1:48:48    7:53/M
      57    Michael Shore           Glastonbury  CT       637   40    18 M 40-49      1:49:05    7:54/M
      58    Kathi Hutchinson        Hopkinton  MA         655   43     6 F 40-49      1:49:19    7:55/M
      59    Susan Birkhead          Stafford Springs  C   692   53     1 F 50-59      1:49:29    7:56/M
      60    Robert Ringering        Old Lyme  CT          680   49    19 M 40-49      1:49:31    7:56/M
      61    Brian Daring            New Britain  CT       676   47    20 M 40-49      1:49:49    7:57/M
      62    Stephen O'Donnell       Waltham  MA           668   45    21 M 40-49      1:49:54    7:58/M
      63    Roland Goodell          Franklin  MA          636   40    22 M 40-49      1:50:00    7:58/M
      64    Mary Anne Rhodes        Glastonbury  CT       624   35     6 F 30-39      1:50:08    7:59/M
      65    Michael Enright         Portland  CT          686   51    12 M 50-59      1:50:19    8:00/M
      66    Daniel Reynolds         West Haven  CT        618   34    12 M 30-39      1:50:23    8:00/M
      67    Robert Piccin           Coventry  CT          664   44    23 M 40-49      1:50:38    8:01/M
      68    Bill Ducharme           Stafford Springs  C   696   54    13 M 50-59      1:51:01    8:03/M
      69    Lynne Pinto             Colchester  CT        665   44     7 F 40-49      1:51:04    8:03/M
      70    T.j. Gottwalt           Guilford  CT          650   43    24 M 40-49      1:51:35    8:05/M
      71    Steven Barrett          East Hartford  CT     651   43    25 M 40-49      1:52:55    8:11/M
      72    Ellen Smith             Glastonbury  CT       666   44     8 F 40-49      1:53:00    8:11/M
      73    Suzanne Salemi          Colchester  CT        614   32     7 F 30-39      1:53:37    8:14/M
      74    Christine Crocker       Portland  CT          761   27     2 F 19-29      1:53:40    8:14/M
      75    Tom McColl              East Lyme  CT         684   50    14 M 50-59      1:53:50    8:15/M
      76    Milton Jensen           Hebron  CT            702   55    15 M 50-59      1:54:21    8:17/M
      77    Gerald Ricketson        Waterford  CT         635   39    13 M 30-39      1:54:44    8:19/M
      78    Lisa Zablonski          Colchester  CT        643   41     9 F 40-49      1:54:56    8:20/M
      79    Kristin Paradis         Southington  CT       788   23     3 F 19-29      1:55:00    8:20/M
      80    Laurie Roulier                                814   33     8 F 30-39      1:55:07    8:21/M
      81    Gary Trombley           Franklin  CT          673   45    26 M 40-49      1:55:09    8:21/M
      82    Jesse Good              New London  CT        615   34    14 M 30-39      1:57:01    8:29/M
      83    Sharon Trombley         Franklin  CT          641   41    10 F 40-49      1:58:00    8:33/M
      84    Kathy Younis            Hopkinton  MA         667   44    11 F 40-49      1:58:02    8:33/M
      85    Guy Birkhead            Stafford Springs  C   706   58    16 M 50-59      1:58:27    8:35/M
      86    Dick Edmonds            East Hampton  CT      707   60     3 M 60-99      1:59:04    8:38/M
      87    Tara Neal               Frederick  MD         633   39     9 F 30-39      1:59:08    8:38/M
      88    Vince Colonna           Amston  CT            786   37    15 M 30-39      1:59:10    8:38/M
      89    Heather Kennedy         Madison  CT           802   33    10 F 30-39      1:59:21    8:39/M
      90    Susan Meholic           Avon  CT              787   42    12 F 40-49      1:59:42    8:40/M
      91    Lynne Hill              Sprague  CT           644   42    13 F 40-49      1:59:47    8:41/M
      92    Ethan Spinelli          Lebanon  CT           619   34    16 M 30-39      1:59:48    8:41/M
      93    Jeremy Ryerson          Newington  CT         784   29     3 M 19-29      2:00:20    8:43/M
      94    Meredith Bachman        New York  NY          607   30    11 F 30-39      2:00:35    8:44/M
      95    Lynn Leblanc            Colchester  CT        647   42    14 F 40-49      2:00:35    8:44/M
      96    Carmen Herzog           East Hampton  CT      796   36    12 F 30-39      2:00:57    8:46/M
      97    Jennifer Laurine        Hartford  CT          604   27     4 F 19-29      2:01:03    8:46/M
      98    Carole Connolly         Glastonbury  CT       811   46    15 F 40-49      2:01:13    8:47/M
      99    Kristine Collin         New Britain  CT       810   43    16 F 40-49      2:01:17    8:47/M
     100    Mike Guilford           Guilford  CT          825   31    17 M 30-39      2:02:09    8:51/M
     101    Luis Angeles            Manchester  CT        824   33    18 M 30-39      2:02:10    8:51/M
     102    Bruce Grisafe           Salem  CT             829   54    17 M 50-59      2:02:30    8:53/M
     103    Susan Smith             New London  CT        679   49    17 F 40-49      2:02:35    8:53/M
     104    Teresa Dickson          Quaker Hill  CT       678   49    18 F 40-49      2:02:36    8:53/M
     105    Verna Corona            Rocky Hill  CT        828   39    13 F 30-39      2:02:52    8:54/M
     106    Alan McCall             Manchester  CT        800   58    18 M 50-59      2:03:19    8:56/M
     107    Marygrace Dennler       Colchester  CT        763   47    19 F 40-49      2:03:55    8:59/M
     108    Kayla Kaan              East Haddam  CT       765   15     1 F 14-18      2:04:25    9:01/M
     109    Gail Glenn              East Lyme  CT         693   53     2 F 50-59      2:04:55    9:03/M
     110    Emily Lund              Moodus  CT            601   15     2 F 14-18      2:05:13    9:04/M
     111    Rebecca Skinner         East Haddam  CT       776   15     3 F 14-18      2:05:39    9:06/M
     112    Linda Rutan             Pawcatuck  CT         694   53     3 F 50-59      2:06:14    9:09/M
     113    Stephanie Croswell      Glastonburt  CT       683   50     4 F 50-59      2:06:51    9:12/M
     114    Gina Konon              Colchester  CT        769   49    20 F 40-49      2:06:58    9:12/M
     115    Tracy Lowers            Newington  CT         669   45    21 F 40-49      2:07:06    9:13/M
     116    John Noreiko            New Hartford  CT      831   48    27 M 40-49      2:07:06    9:13/M
     117    Karen Cook              Colchester  CT        610   31    14 F 30-39      2:07:17    9:13/M
     118    Scott McGill            Colchester  CT        629   37    19 M 30-39      2:08:33    9:19/M
     119    Melinda McGill          Colchester  CT        632   39    15 F 30-39      2:08:33    9:19/M
     120    Kenneth MacDonald       East Hartford  CT     770   46    28 M 40-49      2:08:47    9:20/M
     121    Georgia Panagopoulos    Berlin  CT            773   49    22 F 40-49      2:09:09    9:22/M
     122    Melissa Michalski       Moodus  CT            772   27     5 F 19-29      2:09:18    9:22/M
     123    Laurie Quinn            Mystic  CT            672   45    23 F 40-49      2:10:16    9:26/M
     124    Norma Dibartolo         Colchester  CT        695   54     5 F 50-59      2:10:16    9:26/M
     125    Marla Alibrio           Amston  CT            790   33    16 F 30-39      2:12:00    9:34/M
     126    Karen Rogers            Old Saybrook  CT      789   57     6 F 50-59      2:13:51    9:42/M
     127    Steven Davis            Canton  CT            688   52    19 M 50-59      2:14:14    9:44/M
     128    Karen Cimino            Manchester  CT        674   46    24 F 40-49      2:14:15    9:44/M
     129    Iris Hansen             Colchester  CT        634   39    17 F 30-39      2:15:20    9:48/M
     130    Randall Potteron        Andover  CT           809   48    29 M 40-49      2:15:49    9:51/M
     131    Patricia Roncone        Hebron  CT            830   37    18 F 30-39      2:17:56   10:00/M
     132    Elizabeth Albrecht      Colchester  CT        621   35    19 F 30-39      2:18:16   10:01/M
     133    Abby Ciaglo             Colchester  CT        631   42    25 F 40-49      2:18:49   10:04/M
     134    William Guite           Lebanon  CT           613   32    20 M 30-39      2:19:32   10:07/M
     135    Nicole Guite            Lebanon  CT           612   32    20 F 30-39      2:19:32   10:07/M
     136    Jill M Ramos            Manchester  CT        638   41    26 F 40-49      2:20:59   10:13/M
     137    James Lamoureaux Jr     Dayville  CT          663   44    30 M 40-49      2:23:12   10:23/M
     138    Chris Albrecht          Colchester  CT        628   37    21 M 30-39      2:29:11   10:49/M
     139    Amy Domeika             Colchester  CT        617   34    21 F 30-39      2:30:48   10:56/M
     140    Meg Chartier            Baltic  CT            625   36    22 F 30-39      2:50:00   12:19/M

Female Relay


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    JCR                     Colchester  CT        739   49 ***** F  0-99      1:40:49    7:18/M
       2    Ghost Runners           Hebron  CT            742   39     1 F  0-99      1:46:30    7:43/M
       3    Team Hoegarden          Colchester  CT        730   39     2 F  0-99      1:47:25    7:47/M
       4    3 Decades of Babes      Rocky Hill  CT        819   45     3 F  0-99      1:54:25    8:17/M
       5    Ghost Runners 2         Glastonbury  CT       781   36     4 F  0-99      2:21:09   10:14/M
       6    Ghosts Are Us           Manchester  CT        778   36     5 F  0-99      2:21:21   10:15/M
       7    Two Grays and a Blonde  Salem  CT             736   58     6 F  0-99      2:25:50   10:34/M

Male Relay


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    EHHS                    E Hampton  CT         751   15 ***** M  0-99      1:23:14    6:02/M
       2    IBU Inc                 Marlborough  CT       806   44     1 M  0-99      1:28:18    6:24/M
       3    Markowski's Marathon Me Manchester  CT        793   49     2 M  0-99      1:30:28    6:33/M
       4    Tough Guys              Moodus  CT            757   62     3 M  0-99      1:30:34    6:34/M
       5    Runner BMS              East Hampton  CT      754   52     4 M  0-99      1:36:34    7:00/M
       6    The Ducks               Colchester  CT        766   0      5 M  0-99      1:37:48    7:05/M
       7    Brothers Grimm          Marlborough  CT       745   35     6 M  0-99      1:42:08    7:24/M
       8    Fubars                  New Britain  CT       748   27     7 M  0-99      1:43:08    7:28/M

Coed Relay


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Guy Smiley              Manchester  CT        727   29 ***** F  0-99      1:35:51    6:57/M
       2    John Hencocks           Colchester  CT        709   33     1 F  0-99      1:39:47    7:14/M
       3    The Red Onions          Wethersfield  CT      721   42     2 F  0-99      1:42:43    7:27/M
       4    Team Power Rush         New Britain  CT       715   28 ***** M  0-99      1:44:47    7:36/M
       5    Jukebox Heroes          Manchester  CT        712   26     3 F  0-99      1:45:04    7:37/M
       6    Team Frankel/Furman/War Farmington  CT        718   35     4 F  0-99      1:45:23    7:38/M
       7    Team O.R.               Colchester  CT        724   40     5 F  0-99      2:15:41    9:50/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheryl Edwards Avon CT

38

5

1:31:07

6:36/M

 
Top

Female 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kayla Kaan East Haddam CT

15

108

2:04:25

9:01/M

2

Emily Lund Moodus CT

15

110

2:05:13

9:04/M

3

Rebecca Skinner East Haddam CT

15

111

2:05:39

9:06/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Margaret Smith Hartford CT

23

21

1:38:11

7:07/M

2

Christine Crocker Portland CT

27

74

1:53:40

8:14/M

3

Kristin Paradis Southington CT

23

79

1:55:00

8:20/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Battipaglia New Haven CT

35

20

1:38:07

7:07/M

2

Lisa Asadourian Wethersfield CT

35

26

1:39:06

7:11/M

3

Jenn Burns Newtown CT

34

37

1:43:54

7:32/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Norma Grom New Fairfield CT

45

17

1:36:47

7:01/M

2

Jackie McMillan Hopkinton MA

43

32

1:40:37

7:17/M

3

Susan Rzewuski  

46

41

1:44:23

7:34/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Birkhead Stafford Springs CT

53

59

1:49:29

7:56/M

2

Gail Glenn East Lyme CT

53

109

2:04:55

9:03/M

3

Linda Rutan Pawcatuck CT

53

112

2:06:14

9:09/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Roy Krause Glastonbury CT

36

1

1:23:11

6:02/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Evan Barry  

26

24

1:38:38

7:09/M

2

Dominic Ambrosi Willington CT

29

46

1:45:54

7:40/M

3

Jeremy Ryerson Newington CT

29

93

2:00:20

8:43/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

No Show Joe Moodus CT

33

4

1:30:24

6:33/M

2

Bryan Laperle Gales Ferry CT

33

19

1:38:03

7:06/M

3

Vincent Lindsley New Haven CT

30

22

1:38:18

7:07/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Pantin New Haven CT

46

2

1:26:42

6:17/M

2

Frank White East Hampton CT

42

3

1:29:44

6:30/M

3

David Protheroe Glastonbury CT

44

6

1:31:38

6:38/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Darigan Lisbon CT

56

7

1:31:53

6:39/M

2

Mark Albin Hebron CT

51

10

1:35:31

6:55/M

3

Bruce Heim Bristol CT

56

12

1:36:07

6:58/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Hal Bennett Columbia CT

65

30

1:40:01

7:15/M

2

Gregory Steenbergen Groton CT

60

54

1:47:49

7:49/M

3

Dick Edmonds East Hampton CT

60

86

1:59:04

8:38/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News