Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

New London, CT, November 10, 2007

[Age Groups | Teams ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC - (www.snerro.com)



Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Zachary Eckard          Canterbury  CT        304   17     1 M 13-19      25:14.0    5:19/M
       2    Jeff Wadecki            Ledyard  CT           294   24     1 M  0- 0      26:01.0    5:29/M
       3    Chris Kane              Waterford             267   39     1 M 30-39      26:10.0    5:31/M
       4    John Babcock            Niantic  CT           293   20     2 M  0- 0      26:33.0    5:35/M
       5    Joe Haidul              Glastonbury  CT       295   23     3 M  0- 0      27:13.0    5:44/M
       6    John Quatroche          Salem  CT             325   18     2 M 13-19      27:53.0    5:52/M
       7    Jim Doherty             Stonington  CT        345   53     1 M 50-59      28:19.0    5:58/M
       8    Joe Banas               Norwich  CT           308   50     2 M 50-59      28:23.0    5:59/M
       9    William Lunn            Mystic  CT            236   33     2 M 30-39      28:26.0    5:59/M
      10    Randy Evans             Lisbon  CT            355   17     3 M 13-19      28:38.0    6:02/M
      11    Matthew Edwards         North Stonington  C   316   17     4 M 13-19      28:50.0    6:04/M
      12    Jonathan Buckingham     Old Lyme  CT          314   23     4 M  0- 0      28:52.0    6:05/M
      13    Andrew Orum             Lisbon  CT            354   18     5 M 13-19      28:59.0    6:06/M
      14    Phillip Loiselle        Colchester  CT        234   28     5 M  0- 0      28:59.0    6:06/M
      15    Bobby Clark             Mystic  CT            203   51     3 M 50-59      29:07.0    6:08/M
      16    Leszek Wojciechowski    Gales Ferry  CT       274   43     1 M 40-49      29:25.0    6:12/M
      17    John Hadcock            East Lyme  CT         284   49     2 M 40-49      29:42.0    6:15/M
      18    Eddie Eckard            Canterbury  CT        216   42     3 M 40-49      29:59.0    6:19/M
      19    Peter Dibiaso           Colchester  CT        272   41     4 M 40-49      30:08.0    6:21/M
      20    Greg Sugar              Pawcatuck  CT         317   16     6 M 13-19      30:13.0    6:22/M
      21    Matt Smith              East Lyme  CT         278   39     3 M 30-39      30:31.0    6:25/M
      22    Walt Smolenski          Colchester  CT        305   51     4 M 50-59      30:33.0    6:26/M
      23    Harold Haugeto          Gales Ferry  CT       228   32     4 M 30-39      30:36.0    6:27/M
      24    Jeanne Lucey            Old Lyme  CT          300   43     1 F 40-49      30:40.0    6:27/M
      25    Brennan Downes          Stonington  CT        303   29     6 M  0- 0      31:12.0    6:34/M
      26    Michael Fusaro          Norwich  CT           219   41     5 M 40-49      31:19.0    6:36/M
      27    Brian Lundie            Gales Ferry  CT       235   53     5 M 50-59      31:21.0    6:36/M
      28    Nicholas Godlewski      Groton  CT            222   25     7 M  0- 0      31:22.0    6:36/M
      29    John Trahan             Mystic  CT            331   51     6 M 50-59      31:23.0    6:36/M
      30    Richard England         East Lyme  CT         275   53     7 M 50-59      31:28.0    6:37/M
      31    Dave Jacobs             Niantic  CT           230   62     1 M 60-69      31:32.0    6:38/M
      32    Rich Rice               Uncasville  CT        333   47     6 M 40-49      32:25.0    6:49/M
      33    Gary Deal               Oakdale  CT           210   49     7 M 40-49      32:31.0    6:51/M
      34    Josh Harwell            Mystic  CT            227   34     5 M 30-39      32:34.0    6:51/M
      35    Steve Turner            Mystic  CT            327   41     8 M 40-49      32:35.0    6:52/M
      36    Rob Dahmer              Oakdale  CT           257   41     9 M 40-49      32:36.0    6:52/M
      37    Alan Hall               Mystic  CT            226   51     8 M 50-59      32:37.0    6:52/M
      38    John Lamatina           Stonington  CT        288   57     9 M 50-59      32:42.0    6:53/M
      39    Darcy Jacobitz          New London  CT        292   35     6 M 30-39      32:49.0    6:55/M
      40    Nicholas Novakowski     Groton  CT            242   26     8 M  0- 0      32:51.0    6:55/M
      41    Paul Andruskiewicz      Preston  CT           196   48    10 M 40-49      32:52.0    6:55/M
      42    Greg Gulla              Westerly  RI          264   43    11 M 40-49      32:59.0    6:57/M
      43    Mark Henson             Quaker Hill  CT       276   34     7 M 30-39      33:06.0    6:58/M
      44    Ken Conforto            Essex                 302   60     2 M 60-69      33:08.0    6:59/M
      45    Joe Gioia               Ledyard  CT           277   52    10 M 50-59      33:12.0    6:59/M
      46    Ken Wadecki             Uncasville  CT        254   54    11 M 50-59      33:32.0    7:04/M
      47    Guy Pulino              Moodus  CT            330   62     3 M 60-69      33:33.0    7:04/M
      48    Addy Danaher            Mystic  CT            328   27     1 F 20-29      33:36.0    7:04/M
      49    Kenny Dolce             Groton  CT            213   19     7 M 13-19      33:41.0    7:05/M
      50    Brandy Leclair          Groton  CT            232   13     1 F 13-19      33:45.0    7:06/M
      51    Matthew Wilson          Groton  CT            347   25     9 M  0- 0      33:58.0    7:09/M
      52    Moshen Safari           Groton  CT            246   56    12 M 50-59      34:04.0    7:10/M
      53    Roger Hill              Salem  CT             290   48    12 M 40-49      34:13.0    7:12/M
      54    Stewart Dunsmore        Groton  CT            215   28    10 M  0- 0      34:20.0    7:14/M
      55    Connor Gralton          Gales Ferry  CT       224    9     1 M  1-12      34:27.0    7:15/M
      56    Valerie Barnett         Gales Ferry  CT       349   37     1 F 30-39      34:28.0    7:15/M
      57    Way Hedding             Niantic  CT           229   58    13 M 50-59      34:34.0    7:17/M
      58    Mauel Duval             New London  CT        291   41    13 M 40-49      34:38.0    7:17/M
      59    Basil Polsonetti        Gales Ferry  CT       341   14     8 M 13-19      34:41.0    7:18/M
      60    Donald Weller           Niantic  CT           289   54    14 M 50-59      34:42.0    7:18/M
      61    Eric Laettner           Oakdale  CT           260   37     8 M 30-39      34:46.0    7:19/M
      62    Mark Berry              Mystic  CT            269   46    14 M 40-49      34:55.0    7:21/M
      63    Brian Malhoit           Stonington  CT        237   51    15 M 50-59      35:05.0    7:23/M
      64    Mark Sugar              Pawcatuck  CT         318   49    15 M 40-49      35:12.0    7:25/M
      65    Bryan Buckingham        Old Lyme  CT          315   15     9 M 13-19      35:17.0    7:26/M
      66    Ama Amoah               Westerly  RI          270   35     2 F 30-39      35:21.0    7:27/M
      67    Pat Swim                Groton  CT            321   53     1 F 50-59      35:27.0    7:28/M
      68    Jim Wolfley             Waterford             256   40    16 M 40-49      35:30.0    7:28/M
      69    Paul Collette           Pawcatuck  CT         206   51    16 M 50-59      35:31.0    7:29/M
      70    Eusevio Quinones        Groton  CT            244   41    17 M 40-49      35:32.0    7:29/M
      71    Christopher Storer      Waterford             282   56    17 M 50-59      35:33.0    7:29/M
      72    Charles Underhill       East Greenwich  RI    250   50    18 M 50-59      35:47.0    7:32/M
      73    Lisa Rodman             New London  CT        332   26     2 F 20-29      35:54.0    7:33/M
      74    Ted Phillips            Niantic  CT           311   66     4 M 60-69      35:57.0    7:34/M
      75    Laurence Potter         Waterford             243   49    18 M 40-49      36:05.0    7:36/M
      76    Mark Chartier           Baltic  CT            202   37     9 M 30-39      36:06.0    7:36/M
      77    Jenny Brown             Westerly  RI          265   28     3 F 20-29      36:22.0    7:39/M
      78    Brian Andstrom          Plainfield  CT        198   51    19 M 50-59      36:36.0    7:42/M
      79    Barb Goodrich           New London  CT        340   53     2 F 50-59      36:49.0    7:45/M
      80    Angela Ison             Stonington  CT        319   38     3 F 30-39      36:53.0    7:46/M
      81    Karen G. Short          New London  CT        287   47     2 F 40-49      36:58.0    7:47/M
      82    Carrie Wager            New London  CT        285   35     4 F 30-39      36:59.0    7:47/M
      83    Gerald Ricketson        Waterford             348   39    10 M 30-39      37:00.0    7:47/M
      84    Spring Cole             Dayville  CT          205   42     3 F 40-49      37:03.0    7:48/M
      85    Melanie Diamanti        Pawcatuck  CT         273   34     5 F 30-39      37:09.0    7:49/M
      86    Carol Rose              Ledyard  CT           283   41     4 F 40-49      37:11.0    7:50/M
      87    Luke Varanko            Groton  CT            251   49    19 M 40-49      37:24.0    7:52/M
      88    Nels Hanson             Waterford             286   33    11 M 30-39      37:27.0    7:53/M
      89    Clem McGrath            Colchester  CT        266   68     5 M 60-69      37:37.0    7:55/M
      90    Bob Gralton             Gales Ferry  CT       225   40    20 M 40-49      37:39.0    7:56/M
      91    Edward Lewis            Groton  CT            326   54    20 M 50-59      37:51.0    7:58/M
      92    Susan Berlam            Pawcatuck  CT         279   47     5 F 40-49      38:22.0    8:05/M
      93    Lewis Mostowy           Groton  CT            241   48    21 M 40-49      38:43.0    8:09/M
      94    Norman Diggs            Gales Ferry  CT       352   45    22 M 40-49      38:48.0    8:10/M
      95    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT        214   64     6 M 60-69      38:57.0    8:12/M
      96    Ronald Gale             Norwich  CT           220   71     1 M 70-99      39:14.0    8:16/M
      97    Carol Ann Gray          Pawcatuck  CT         324   38     6 F 30-39      39:15.0    8:16/M
      98    Leslie Book             Gales Ferry  CT       299   37     7 F 30-39      39:19.0    8:17/M
      99    Peter Dlubac            Clinton  CT           212   56    21 M 50-59      39:20.0    8:17/M
     100    Danielle Godin          Oakdale  CT           342   27     4 F 20-29      39:21.0    8:17/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Sandy Collins           Wauregan  CT          309   52     3 F 50-59      39:41.0    8:21/M
     102    Richard Conant          Mystic  CT            208   52    22 M 50-59      39:44.0    8:22/M
     103    David Lucey             Old Lyme  CT          301   43    23 M 40-49      39:47.0    8:23/M
     104    Patrick Nyangani        Groton  CT            356   28    11 M  0- 0      39:48.0    8:23/M
     105    Kevin Groth             Groton  CT            313   26    12 M  0- 0      40:18.0    8:29/M
     106    Jim McKinney            Foxboro  MA           240   51    23 M 50-59      40:24.0    8:30/M
     107    Tom Swim                Groton  CT            322   62     7 M 60-69      40:32.0    8:32/M
     108    Peter McDeuitt          Willimantic  CT       238   44    24 M 40-49      40:48.0    8:35/M
     109    James Campbell          Waterford             201   46    25 M 40-49      40:49.0    8:36/M
     110    Richard McDonald        Niantic  CT           239   66     8 M 60-69      41:04.0    8:39/M
     111    Paul Berlam             Pawcatuck  CT         339   48    26 M 40-49      41:20.0    8:42/M
     112    Joshua Ainscough        Mystic  CT            195   30    12 M 30-39      41:24.0    8:43/M
     113    Andrea Davis            Charlestown  RI       209   52     4 F 50-59      41:31.0    8:44/M
     114    Dan Bennett             Colchester  CT        335   42    27 M 40-49      41:36.0    8:45/M
     115    David Sorensen          LISBON  CT            247   47    28 M 40-49      41:38.0    8:46/M
     116    Rick Szepkouski         Waterford  CT         249   55    24 M 50-59      41:47.0    8:48/M
     117    Bill Beglau             Groton  CT            258   43    29 M 40-49      41:50.0    8:48/M
     118    George Gillespie        Coventry  CT          221   65     9 M 60-69      42:03.0    8:51/M
     119    Jennifer Bennett        Colchester  CT        336   38     8 F 30-39      42:04.0    8:51/M
     120    Michael Brannan         Ledyard  CT           344   14    10 M 13-19      42:06.0    8:52/M
     121    Joseph Haggan           Waterford             334   41    30 M 40-49      42:07.0    8:52/M
     122    Peter Colonis           Waterford  CT         207   66    10 M 60-69      42:12.0    8:53/M
     123    Larry Bradsford         Norwich  CT           353   52    25 M 50-59      42:13.0    8:53/M
     124    Louis Diamanti          Pawcatuck  CT         338   43    31 M 40-49      42:15.0    8:54/M
     125    Bruce Grisafe           Salem  CT             346   54    26 M 50-59      42:16.0    8:54/M
     126    Suzanne Podurgiel       Groton  CT            320   38     9 F 30-39      42:18.0    8:54/M
     127    Christine Picklo        Niantic  CT           329   52     5 F 50-59      42:18.0    8:54/M
     128    Valerie Volpe Criste    Gales Ferry  CT       253   29     5 F 20-29      42:32.0    8:57/M
     129    Carol Myers             New London  CT        350   32    10 F 30-39      42:34.0    8:58/M
     130    Sara Blechinger         New London  CT        280   29     6 F 20-29      42:37.0    8:58/M
     131    Charlie Rose            Ledyard  CT           312   11     2 M  1-12      43:03.0    9:04/M
     132    Tammy Jones             Groton  CT            231   41     6 F 40-49      43:06.0    9:04/M
     133    Charlie Fenick          Niantic  CT           218   66    11 M 60-69      43:28.0    9:09/M
     134    Patricia Phillips       Niantic  CT           310   60     1 F 60-69      43:31.0    9:10/M
     135    Michaleen Haeseler      Canterbury  CT        296   61     2 F 60-69      43:48.0    9:13/M
     136    Pamela Norberg          Richmond  RI          281   35    11 F 30-39      44:18.0    9:20/M
     137    John Therioi            Groton  CT            261   36    13 M 30-39      44:35.0    9:23/M
     138    Rebecca Foss            Tolland  CT           337   36    12 F 30-39      44:41.0    9:24/M
     139    Adam Sprecace           New London  CT        248   37    14 M 30-39      45:54.0    9:40/M
     140    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT        199   53     6 F 50-59      46:05.0    9:42/M
     141    Robert Lohmann          North Stonington  C   233   63    12 M 60-69      46:41.0    9:50/M
     142    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT            197   43     7 F 40-49      47:04.0    9:55/M
     143    Bernie Murray           Waterford             343   72     2 M 70-99      47:25.0    9:59/M
     144    Mario McGill            Groton  CT            307   28    13 M  0- 0      47:51.0   10:04/M
     145    Kristen Traini          Lisbon  CT            298   36    13 F 30-39      49:16.0   10:22/M
     146    Eric Traini             Lisbon  CT            297   40    32 M 40-49      49:17.0   10:23/M
     147    Tim Capazzi             New London  CT        306   32    15 M 30-39      50:35.0   10:39/M
     148    Salvinu Vella           Gales Ferry  CT       252   63    13 M 60-69      50:54.0   10:43/M
     149    Carol Chochesobrien     Wakefield  RI         351   53     7 F 50-59      51:22.0   10:49/M
     150    Peter Demarco, Jr.      New London  CT        211   57    27 M 50-59      51:39.0   10:52/M
     151    Eddie Root              Old Saybrook  CT      245   61    14 M 60-69      53:19.0   11:13/M
     152    Taryn Brogan            Manchester  CT        323   14     2 F 13-19      54:05.0   11:23/M
     153    Tracy Clark             Groton  CT            204   34    14 F 30-39      55:10.0   11:37/M
     154    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT       268   43     8 F 40-49    1:09:59.0   14:44/M



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News