Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MITOS Run For Hope

North Haven, CT, May 6, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Shane Hobart
Race Winner Shane Hobart


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Mitos Run For Hope
May 6, 2007 - 5K
North Haven, CT

OVERALL WINNERS

Shane Hobart, Branford, CT - 18:19
Sara Beland, Woodbridge, CT - 22:27


LOCATION
Montowese

Elementary School
WEATHER
52 Degrees
Windy!

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Shane Hobart            Branford  CT           82   34 ***** M 30-39        18:19    5:55/M
       2    Patrick Hubbell         North Haven  CT        78   15     1 M 13-15        18:26    5:57/M
       3    Jerry Munck             North Haven  CT         5   50     1 M 50-59        19:18    6:14/M
       4    Neil Washington         North Haven  CT        95   30     1 M 30-39        19:26    6:16/M
       5    Gary Dubois             Milford  CT           197   49     1 M 40-49        19:36    6:19/M
       6    Brian Fidler            West Haven  CT          6   36     2 M 30-39        19:52    6:25/M
       7    Michael Ruospo          Stratford  CT          77   42     2 M 40-49        20:17    6:33/M
       8    Raymond Regan           North Haven  CT         3   39     3 M 30-39        20:51    6:44/M
       9    Dave Chameides          Oxford  CT             79   48     3 M 40-49        20:57    6:45/M
      10    John Courtmanche        New Haven  CT          66   64     1 M 60-69        21:01    6:47/M
      11    Bob Stephenson          Milford  CT            49   58     2 M 50-59        21:18    6:52/M
      12    Paul Wai                Hartford  CT           46   34     4 M 30-39        21:29    6:56/M
      13    Todd Olmstead           Hamden  CT            199   41     4 M 40-49        21:30    6:56/M
      14    Pedro Capelo            New Haven  CT          31   33     5 M 30-39        21:38    6:59/M
      15    Matthew Beland          Woodbridge  CT`        63   13     2 M 13-15        21:44    7:01/M
      16    Scott Ranani            North Haven  CT        94   34     6 M 30-39        22:00    7:06/M
      17    William Buick           New Haven  CT          69   49     5 M 40-49        22:01    7:06/M
      18    Paul Baldini            North Haven  CT        35   35     7 M 30-39        22:06    7:08/M
      19    Karl Waern              New Haven  CT          85   25     1 M 20-29        22:10    7:09/M
      20    Tom Jackson             New Haven  CT          84   25     2 M 20-29        22:18    7:12/M
      21    Way Hedding             Niantic  CT            59   57     3 M 50-59        22:22    7:13/M
      22    Sara Beland             Woodbridge  CT         65   11 ***** F  1-12        22:27    7:15/M
      23    Katie Beland            Woodbridge  CT         64   11     1 F  1-12        22:29    7:15/M
      24    Jack Cronan             Wallingford  CT        36   60     2 M 60-69        22:38    7:18/M
      25    Jeremy Hobart           Branford  CT           80   12     1 M  1-12        22:48    7:21/M
      26    Jack Dunleavy           Orange  CT              7   13     3 M 13-15        23:00    7:25/M
      27    Rich Steeves            Guilford  CT            4   57     4 M 50-59        23:35    7:36/M
      28    Bryan Frank             Wallingford  CT        41   25     3 M 20-29        23:56    7:43/M
      29    James Rechette                                193   38     8 M 30-39        24:01    7:45/M
      30    Cheryl Coyle            East Haven  CT         37   37     1 F 30-39        24:07    7:47/M
      31    Sam Lewbel              Stafford Springs  C    62   57     5 M 50-59        24:16    7:50/M
      32    Mark Battista           North Haven  CT        16   44     6 M 40-49        24:24    7:52/M
      33    Sheila Olmstead         Hamden  CT             99   36     2 F 30-39        24:28    7:54/M
      34    David Byron-Brown       Brooklyn  NY           51   49     7 M 40-49        24:35    7:56/M
      35    Christina Demico        Stratford  CT          90   36     3 F 30-39        24:35    7:56/M
      36    Steve Mele              Hamden  CT             92   52     6 M 50-59        24:42    7:58/M
      37    Casey Blank             North Haven  CT        55   12     2 M  1-12        24:46    7:59/M
      38    Joan Munroe             Newington  CT          60   52     1 F 50-59        24:46    7:59/M
      39    John Howell             Easton  CT             91   71     1 M 70-79        24:49    8:00/M
      40    Don Bogart              North Haven  CT        19   12     3 M  1-12        24:57    8:03/M
      41    Michele Lynch           North Haven  CT        86   40     8 M 40-49        25:07    8:06/M
      42    Chris Donnelly          Northford  CT          42   53     7 M 50-59        25:08    8:06/M
      43    Rodney Cole             Wallingford  CT        75   59     8 M 50-59        25:10    8:07/M
      44    Abigail Lubow           New Haven  CT          30   26     1 F 20-29        25:22    8:11/M
      45    Connor Dunleavy         Orange  CT              8   12     4 M  1-12        25:41    8:17/M
      46    Brian Dunleavy          Orange  CT              9   12     5 M  1-12        25:43    8:18/M
      47    Stephen Cofrancesco     North Haven  CT        17   11     6 M  1-12        26:01    8:24/M
      48    Patrick Cunningham      Branford  CT           48   52     9 M 50-59        26:03    8:24/M
      49    Lawrence Regan          Wallingford  CT        52   41     9 M 40-49        26:04    8:25/M
      50    Glenn Keller            North Haven  CT        83   49    10 M 40-49        26:06    8:25/M
      51    David Ambrosini         Cheshire  CT           13   50    10 M 50-59        26:13    8:27/M
      52    Yvette Sincavage        New Haven  CT          27   27     2 F 20-29        26:17    8:29/M
      53    Steve Mirabella         North Haven  CT        14   51    11 M 50-59        26:20    8:30/M
      54    Karl Salvati            North Haven  CT        10   54    12 M 50-59        26:34    8:34/M
      55    Elleen Hansen           Orange  CT            195   46     1 F 40-49        26:51    8:40/M
      56    Dominic Scarano         North Haven  CT       188   44    11 M 40-49        26:53    8:40/M
      57    Melinda Hedding         Niantic  CT            58   52     2 F 50-59        27:13    8:47/M
      58    Michael Coughlin        North Haven  CT        87   40    12 M 40-49        27:21    8:49/M
      59    Richard Zbrozek         Berlin  CT             76   60     3 M 60-69        27:23    8:50/M
      60    Sal Baldini             North Haven  CT        34   65     4 M 60-69        27:32    8:53/M
      61    Darcy Salemme           North Haven  CT       190   36     4 F 30-39        27:34    8:54/M
      62    Monica Roche            Fairfield  CT          56   68     1 F 60-69        27:44    8:57/M
      63    Walter Ostrinski        North Haven  CT        47   49    13 M 40-49        27:56    9:01/M
      64    Denise Zielanski        Middletown  CT        191   35     5 F 30-39        28:01    9:02/M
      65    Diana Westefeld         East Haven  CT         93   31     6 F 30-39        28:02    9:03/M
      66    Dan Cummings            North Haven  CT        98   48    14 M 40-49        28:07    9:04/M
      67    John Baldini            North Haven  CT        38   33     9 M 30-39        29:03    9:22/M
      68    Mark Rapuano            Clinton  CT            97   43    15 M 40-49        29:07    9:24/M
      69    David Loiselle          Kensington  CT         68   48    16 M 40-49        29:18    9:27/M
      70    Mary Ellen Diotalevi    Bethany  CT           194   48     2 F 40-49        29:24    9:29/M
      71    Tricia Jezierny         North Haven  CT        44   31     7 F 30-39        29:30    9:31/M
      72    Erica Acquarulo         North Haven  CT        24   10     2 F  1-12        29:36    9:33/M
      73    Danielle Frank          Wallingford  CT        40   25     3 F 20-29        29:47    9:36/M
      74    Natalie Adsuar          New Haven  CT         192   31     8 F 30-39        29:49    9:37/M
      75    Stephanie Fernandez     New Haven  CT          32   28     4 F 20-29        30:03    9:42/M
      76    Martin Martorelli       North Haven  CT        23   53    13 M 50-59        30:05    9:42/M
      77    Michael Battista        North Haven  CT        15   13     4 M 13-15        30:14    9:45/M
      78    William Armstrong       North Haven  CT        61   56    14 M 50-59        30:19    9:47/M
      79    Lynn Allen              Wallingford  CT        11   31     9 F 30-39        30:21    9:47/M
      80    Raymond Rich-Fiondella  North Haven  CT        67   11     7 M  1-12        30:36    9:52/M
      81    Jeff Smith              North Haven  CT        43   12     8 M  1-12        30:51    9:57/M
      82    Mark Cummings           Meriden  CT           196   46    17 M 40-49        31:15   10:05/M
      83    Mary Newell             New Haven  CT          25   56     3 F 50-59        31:16   10:05/M
      84    Danielle Scarano        North Haven  CT       189   13     1 F 13-15        31:40   10:13/M
      85    Carrie Traverse         East Haven  CT         12   29     5 F 20-29        31:54   10:17/M
      86    Melanie Champion        Meriden  CT            71   48     3 F 40-49        32:07   10:22/M
      87    Thomas Sincavage, Jr    New Haven  CT          26   56    15 M 50-59        32:13   10:24/M
      88    Jay Brennan             North Haven  CT        39   12     9 M  1-12        32:41   10:33/M
      89    Bob Fucci               Guilford  CT           54   48    18 M 40-49        32:45   10:34/M
      90    Brennan John                                   53   48    19 M 40-49        32:49   10:35/M
      91    Maryrose Sola           North Haven  CT        20   14     2 F 13-15        32:55   10:37/M
      92    Scott Jezierny          North Haven  CT        45   36    10 M 30-39        32:58   10:38/M
      93    Jim Stevens             Trumbull  CT           96   74     2 M 70-79        33:06   10:41/M
      94    Daniel Fabricant        Vernon  CT             89   51    16 M 50-59        33:08   10:41/M
      95    Sarajayne Rademacher    North Haven  CT        22   11     3 F  1-12        34:55   11:16/M
      96    Dawn O'Brien            Guilford  CT           74   38    10 F 30-39        35:24   11:25/M
      97    Edward Snyder           Wallingford  CT        70   60     5 M 60-69        36:01   11:37/M
      98    Herman Bershtein        Hamden  CT             81   81     1 M 80-99        37:31   12:06/M
      99    Jim Tobin               Norwak  CT             57   40    20 M 40-49        38:55   12:33/M
     100    Participant unknown                           500    0     1 F  0- 0        38:56   12:34/M
     101    Candace Walter          Meriden  CT            72   32    11 F 30-39        38:57   12:34/M
     102    Stephanie Tyrrell       North Haven  CT        18   12     4 F  1-12        40:22   13:01/M
     103    Dr George Whitney       Orange  CT             88   88     2 M 80-99        41:16   13:19/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Beland Woodbridge CT

11

22

22:27

7:15/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Beland Woodbridge CT

11

23

22:29

7:15/M

2

Erica Acquarulo North Haven CT

10

72

29:36

9:33/M

3

Sarajayne Rademacher North Haven CT

11

95

34:55

11:16/M

4

Stephanie Tyrrell North Haven CT

12

102

40:22

13:01/M

 
Top

Female 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Danielle Scarano North Haven CT

13

84

31:40

10:13/M

2

Maryrose Sola North Haven CT

14

91

32:55

10:37/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Abigail Lubow New Haven CT

26

44

25:22

8:11/M

2

Yvette Sincavage New Haven CT

27

52

26:17

8:29/M

3

Danielle Frank Wallingford CT

25

73

29:47

9:36/M

4

Stephanie Fernandez New Haven CT

28

75

30:03

9:42/M

5

Carrie Traverse East Haven CT

29

85

31:54

10:17/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheryl Coyle East Haven CT

37

30

24:07

7:47/M

2

Sheila Olmstead Hamden CT

36

33

24:28

7:54/M

3

Christina Demico Stratford CT

36

35

24:35

7:56/M

4

Darcy Salemme North Haven CT

36

61

27:34

8:54/M

5

Denise Zielanski Middletown CT

35

64

28:01

9:02/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elleen Hansen Orange CT

46

55

26:51

8:40/M

2

Mary Ellen Diotalevi Bethany CT

48

70

29:24

9:29/M

3

Melanie Champion Meriden CT

48

86

32:07

10:22/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joan Munroe Newington CT

52

38

24:46

7:59/M

2

Melinda Hedding Niantic CT

52

57

27:13

8:47/M

3

Mary Newell New Haven CT

56

83

31:16

10:05/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

68

62

27:44

8:57/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shane Hobart Branford CT

34

1

18:19

5:55/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeremy Hobart Branford CT

12

25

22:48

7:21/M

2

Casey Blank North Haven CT

12

37

24:46

7:59/M

3

Don Bogart North Haven CT

12

40

24:57

8:03/M

4

Connor Dunleavy Orange CT

12

45

25:41

8:17/M

5

Brian Dunleavy Orange CT

12

46

25:43

8:18/M

 
Top

Male 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Hubbell North Haven CT

15

2

18:26

5:57/M

2

Matthew Beland Woodbridge CT`

13

15

21:44

7:01/M

3

Jack Dunleavy Orange CT

13

26

23:00

7:25/M

4

Michael Battista North Haven CT

13

77

30:14

9:45/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karl Waern New Haven CT

25

19

22:10

7:09/M

2

Tom Jackson New Haven CT

25

20

22:18

7:12/M

3

Bryan Frank Wallingford CT

25

28

23:56

7:43/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Neil Washington North Haven CT

30

4

19:26

6:16/M

2

Brian Fidler West Haven CT

36

6

19:52

6:25/M

3

Raymond Regan North Haven CT

39

8

20:51

6:44/M

4

Paul Wai Hartford CT

34

12

21:29

6:56/M

5

Pedro Capelo New Haven CT

33

14

21:38

6:59/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gary Dubois Milford CT

49

5

19:36

6:19/M

2

Michael Ruospo Stratford CT

42

7

20:17

6:33/M

3

Dave Chameides Oxford CT

48

9

20:57

6:45/M

4

Todd Olmstead Hamden CT

41

13

21:30

6:56/M

5

William Buick New Haven CT

49

17

22:01

7:06/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Munck North Haven CT

50

3

19:18

6:14/M

2

Bob Stephenson Milford CT

58

11

21:18

6:52/M

3

Way Hedding Niantic CT

57

21

22:22

7:13/M

4

Rich Steeves Guilford CT

57

27

23:35

7:36/M

5

Sam Lewbel Stafford Springs CT

57

31

24:16

7:50/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

64

10

21:01

6:47/M

2

Jack Cronan Wallingford CT

60

24

22:38

7:18/M

3

Richard Zbrozek Berlin CT

60

59

27:23

8:50/M

4

Sal Baldini North Haven CT

65

60

27:32

8:53/M

5

Edward Snyder Wallingford CT

60

97

36:01

11:37/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

71

39

24:49

8:00/M

2

Jim Stevens Trumbull CT

74

93

33:06

10:41/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

81

98

37:31

12:06/M

2

Dr George Whitney Orange CT

88

103

41:16

13:19/M


 

1 MILE YOUTH RACE

Overall Finish List


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jordan Farrington       Newtown  CT           132   11 ***** M  0-99        06:58    6:58/M
       2    Travis Wooten           Riverhead  NY         116   11     1 M  0-99        06:59    6:59/M
       3    Riley O'Conell          Wallingford  CT       135   11     2 M  0-99        07:03    7:03/M
       4    Collin Smith            North Haven  CT       115   9      3 M  0-99        07:34    7:34/M
       5    Katie Dunleavy          Orange  CT            103    8 ***** F  0-99        07:50    7:50/M
       6    Elya Paulillo           North Haven  CT       138   9      1 F  0-99        07:53    7:53/M
       7    Patrick Legates         North Haven  CT       133   11     4 M  0-99        08:46    8:46/M
       8    Ryan Brennan            North Haven  CT       126    9     5 M  0-99        09:00    9:00/M
       9    Sienna Fucci            Guilford  CT          125   10     2 F  0-99        09:01    9:01/M
      10    Andrew Gambardella      North Haven  CT       140   8      6 M  0-99        09:37    9:37/M
      11    Julia Gambardella       North Haven  CT       139   9      3 F  0-99        11:30   11:30/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News