Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Spirit In The Sky

West Haven, CT, March 18, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Mark Driscoll
Race Winner Mark Driscoll


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Spirit In The Sky 5K
March 18, 2007 - 5K
West Haven, CT

OVERALL WINNERS

Mark Driscoll, Hamden, CT - 15:48
Elizabeth Warren, West Haven, CT - 20:56


LOCATION
Savin Rock Conference Center
WEATHER
29 Degrees
Windy!

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mark Driscoll           Hamden  CT             75   23 ***** M 20-29        15:48    5:06/M
       2    Kevin Kniery            West Point  NY        114   20     1 M 20-29        17:15    5:34/M
       3    Sean Phillips           Milford  CT            78   17     1 M 16-19        19:18    6:14/M
       4    Martin Espino           Trumbull  CT           69   47     1 M 40-49        19:46    6:23/M
       5    Joe Domogala            Milford  CT            93   29     2 M 20-29        19:55    6:25/M
       6    Brian Fidler            West Haven  CT          3   36     1 M 30-39        19:57    6:26/M
       7    Michael Ruospo          Stratford  CT          49   42     2 M 40-49        19:58    6:26/M
       8    John Strahley           Cheshire  CT           26   40     3 M 40-49        20:04    6:28/M
       9    Gary Du Bois            Milford  CT           105   49     4 M 40-49        20:31    6:37/M
      10    Richard Voytek          West Haven  CT         79   17     2 M 16-19        20:55    6:45/M
      11    Elizabeth Warren        West Haven  CT         85   31 ***** F 30-39        20:56    6:45/M
      12    Dave Chameides          Oxford  CT             96   48     5 M 40-49        21:06    6:48/M
      13    David Walker            North Branford  CT    108   43     6 M 40-49        21:09    6:49/M
      14    Joe Wresilo             Stratford  CT          50   15     1 M 13-15        21:16    6:52/M
      15    Brian Stiewing          Shelton  CT            73   33     2 M 30-39        21:26    6:55/M
      16    Mike Gosset             Norwalk  CT            72   47     7 M 40-49        21:26    6:55/M
      17    Mark Laudati            Winsted  CT           100   48     8 M 40-49        21:32    6:57/M
      18    Christopher Mitchell    West Haven  CT         37   16     3 M 16-19        21:42    7:00/M
      19    Christina Senft         Groton  CT             32   23     1 F 20-29        21:43    7:00/M
      20    Kellie Walker           North Branford  CT    109   15     1 F 13-15        21:44    7:01/M
      21    Rosa Moriello           Naugatuck  CT          65   14     2 F 13-15        21:53    7:04/M
      22    Todd Olmstead           Hamden  CT             82   41     9 M 40-49        21:56    7:05/M
      23    Kevin Jalbert Jr        Milford  CT            64   16     4 M 16-19        22:08    7:08/M
      24    Bruce Goulart           Newtown  CT            36   57     1 M 50-59        22:15    7:11/M
      25    Daniel Senft            Stratford  CT          31   48    10 M 40-49        22:33    7:16/M
      26    Andrea Williamson-Hugh  New Canaan  CT         42   51     1 F 50-59        22:40    7:19/M
      27    Thomas Fatone           Derby  CT              99   38     3 M 30-39        22:54    7:23/M
      28    Jerry Augustine         Middletown  CT         48   61     1 M 60-69        23:02    7:26/M
      29    Nicholas Limauro        West Haven  CT         52   15     2 M 13-15        23:09    7:28/M
      30    Paul Wai                Hartford  CT           16   34     4 M 30-39        23:19    7:31/M
      31    Daniel Reynolds         West Haven  CT         14   33     5 M 30-39        23:28    7:34/M
      32    Chris Pelatowski        Ansonia  CT            23   32     6 M 30-39        23:37    7:37/M
      33    Pedro Mendia            Cheshire  CT          107   43    11 M 40-49        23:40    7:38/M
      34    Ken Davison             Cheshire  CT           74   45    12 M 40-49        23:41    7:38/M
      35    Jack Dunleavy           Orange  CT             55   13     3 M 13-15        23:50    7:41/M
      36    Maureen Devlin          Milford  CT            71   52     2 F 50-59        23:54    7:43/M
      37    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT          89   38     7 M 30-39        23:56    7:43/M
      38    Sal Terranova           Milford  CT            70   48    13 M 40-49        23:58    7:44/M
      39    Erikka Baehring         North Haven  CT        44   30     1 F 30-39        24:03    7:45/M
      40    Peter Gray              Stratford  CT          98   38     8 M 30-39        24:06    7:46/M
      41    George Weber            West Haven  CT         20   56     2 M 50-59        24:08    7:47/M
      42    Kathryn Stoker          Norwalk  CT            41   39     2 F 30-39        24:11    7:48/M
      43    Robert Fialkovich       Shelton  CT            90   53     3 M 50-59        24:20    7:51/M
      44    Jeff Giarratano         Seymour  CT            17   21     3 M 20-29        24:30    7:54/M
      45    Ed Gorecki              Farmington  CT         92   53     4 M 50-59        24:49    8:00/M
      46    Dr Frank Forte          Milford  CT           104   47    14 M 40-49        24:56    8:03/M
      47    Erin Begg               Newtown  CT           111   12     1 F  1-12        24:58    8:03/M
      48    Dominic Scarpellino     Hamden  CT            117   10     1 M  1-12        25:06    8:06/M
      49    Connor Dunleavy         Orange  CT             54   12     2 M  1-12        25:07    8:06/M
      50    Brian Dunleavy          Orange  CT             53   12     3 M  1-12        25:07    8:06/M
      51    Melissa Healy           Naugatuck  CT          66   17     1 F 16-19        25:11    8:07/M
      52    Rich Steeves            Guilford  CT           84   57     5 M 50-59        25:27    8:13/M
      53    Arthur Oefinger         Shelton  CT           102   61     2 M 60-69        25:28    8:13/M
      54    Otto Pinelli            Mahwah  NJ             87   62     3 M 60-69        25:58    8:23/M
      55    Luis Rentas             West Haven  CT        118   17     5 M 16-19        26:11    8:27/M
      56    Bandit Number   900                           900          1 M  0- 0        26:12    8:27/M
      57    Al Giarratano           Seymour  CT             9   54     6 M 50-59        26:15    8:28/M
      58    Travis Wooten           Riverhead  NY          58   11     4 M  1-12        26:23    8:31/M
      59    Mike Pisani             Stratford  CT           4   64     4 M 60-69        26:23    8:31/M
      60    Yvette Sincavage        New Haven  CT          34   27     2 F 20-29        26:40    8:36/M
      61    Gil Cunha               West Haven  CT        121   36     9 M 30-39        26:53    8:40/M
      62    Jeffrey Lohmeyer        West Haven  CT         22   30    10 M 30-39        26:54    8:41/M
      63    Laura Buckingham        Watertown  CT         101   37     3 F 30-39        27:14    8:47/M
      64    Leah Begg               Newtown  CT           112   37     4 F 30-39        27:36    8:54/M
      65    Richard Zbrozek         Berlin  CT              6   60     5 M 60-69        27:39    8:55/M
      66    Michael Limauer         West Haven  CT         51   13     4 M 13-15        27:45    8:57/M
      67    Pedro Soto              West Haven  CT         68   16     6 M 16-19        27:48    8:58/M
      68    Susan Rosenberg         Orange  CT             97   54     3 F 50-59        27:51    8:59/M
      69    Scott Pederson          Northford  CT          80   38    11 M 30-39        28:06    9:04/M
      70    Mark Consorte           West Haven  CT         12   37    12 M 30-39        28:36    9:14/M
      71    Kadeem Jeudy            West Haven  CT         63   16     7 M 16-19        28:53    9:19/M
      72    Monica Roche            Fairfield  CT          94   67     1 F 60-69        28:55    9:20/M
      73    Walter Muralles         New Haven  CT          76   10     5 M  1-12        29:16    9:26/M
      74    Chris Consorte          West Haven  CT        120   39    13 M 30-39        29:25    9:29/M
      75    Barrett True            Windsor  CT             5   70     1 M 70-79        29:28    9:30/M
      76    Dave Hager              Norwalk  CT            33   45    15 M 40-49        29:37    9:33/M
      77    Sara Wamcke             Orange  CT             13   15     3 F 13-15        29:57    9:40/M
      78    John Odea               Cheshire  CT           30   53     7 M 50-59        30:41    9:54/M
      79    Carl Sylvester          Shelton  CT            86   73     2 M 70-79        30:50    9:57/M
      80    Shannon Powers          West Haven  CT         25   26     3 F 20-29        30:57    9:59/M
      81    Norma Muralles          New Haven  CT          77   29     4 F 20-29        31:02   10:01/M
      82    Deirdre Brown           Trumbull  ct           95   44     1 F 40-49        31:35   10:11/M
      83    Jean Lynch              West Haven  CT         28   54     4 F 50-59        32:52   10:36/M
      84    Jerry Kochman           Hawleyville  CT       103   41    16 M 40-49        32:55   10:37/M
      85    Barbara Keegan          Milford  CT            39   39     5 F 30-39        33:30   10:48/M
      86    Stacy Blair             New Haven  CT          29   36     6 F 30-39        33:59   10:58/M
      87    Thomas Sincavage, Jr    New Haven  CT          35   56     8 M 50-59        34:39   11:11/M
      88    Rick Tyrseck            Danbury  CT            88   49    17 M 40-49        34:47   11:13/M
      89    Catherine Jenney        Milford  CT            38   43     2 F 40-49        34:47   11:13/M
      90    Ben Wynn                Boston  MA            116   35    14 M 30-39        35:56   11:35/M
      91    Jeanne Allard           Farmington  CT         91   55     5 F 50-59        38:09   12:18/M
      92    Herman Bershtein        Hamden  CT             81   81     1 M 80-99        38:57   12:34/M
      93    Jennifer De Santi       Shelton  CT           115   34     7 F 30-39        39:08   12:37/M
      94    Cynthia Peterson        Middle Haddam  CT     110   73     1 F 70-79        39:23   12:42/M
      95    Candace Walter          Meriden  CT            43   31     8 F 30-39        40:07   12:56/M
      96    Billy Begg              Newtown  CT           113   11     6 M  1-12        41:33   13:24/M
      97    Ann Onton               Fairfield  CT         106   63     2 F 60-69        44:43   14:25/M
      98    Christopher Arminio     West Haven  CT         18   15     5 M 13-15        48:00   15:29/M
      99    Mark Arminio            West Haven  CT         19   48    18 M 40-49        48:00   15:29/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Warren West Haven CT

31

11

20:56

6:45/M

 
Top

Women 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Begg Newtown CT

12

47

24:58

8:03/M

 
Top

Women 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kellie Walker North Branford CT

15

20

21:44

7:01/M

2

Rosa Moriello Naugatuck CT

14

21

21:53

7:04/M

3

Sara Wamcke Orange CT

15

77

29:57

9:40/M

 
Top

Women 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Melissa Healy Naugatuck CT

17

51

25:11

8:07/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christina Senft Groton CT

23

19

21:43

7:00/M

2

Yvette Sincavage New Haven CT

27

60

26:40

8:36/M

3

Shannon Powers West Haven CT

26

80

30:57

9:59/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erikka Baehring North Haven CT

30

39

24:03

7:45/M

2

Kathryn Stoker Norwalk CT

39

42

24:11

7:48/M

3

Laura Buckingham Watertown CT

37

63

27:14

8:47/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Deirdre Brown Trumbull ct

44

82

31:35

10:11/M

2

Catherine Jenney Milford CT

43

89

34:47

11:13/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Williamson-Hugh New Canaan CT

51

26

22:40

7:19/M

2

Maureen Devlin Milford CT

52

36

23:54

7:43/M

3

Susan Rosenberg Orange CT

54

68

27:51

8:59/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

67

72

28:55

9:20/M

2

Ann Onton Fairfield CT

63

97

44:43

14:25/M

 
Top

Female 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cynthia Peterson Middle Haddam CT

73

94

39:23

12:42/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Driscoll Hamden CT

23

1

15:48

5:06/M

 
Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dominic Scarpellino Hamden CT

10

48

25:06

8:06/M

2

Connor Dunleavy Orange CT

12

49

25:07

8:06/M

3

Brian Dunleavy Orange CT

12

50

25:07

8:06/M

 
Top

Men 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Wresilo Stratford CT

15

14

21:16

6:52/M

2

Nicholas Limauro West Haven CT

15

29

23:09

7:28/M

3

Jack Dunleavy Orange CT

13

35

23:50

7:41/M

 
Top

Men 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sean Phillips Milford CT

17

3

19:18

6:14/M

2

Richard Voytek West Haven CT

17

10

20:55

6:45/M

3

Christopher Mitchell West Haven CT

16

18

21:42

7:00/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Kniery West Point NY

20

2

17:15

5:34/M

2

Joe Domogala Milford CT

29

5

19:55

6:25/M

3

Jeff Giarratano Seymour CT

21

44

24:30

7:54/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Fidler West Haven CT

36

6

19:57

6:26/M

2

Brian Stiewing Shelton CT

33

15

21:26

6:55/M

3

Thomas Fatone Derby CT

38

27

22:54

7:23/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Martin Espino Trumbull CT

47

4

19:46

6:23/M

2

Michael Ruospo Stratford CT

42

7

19:58

6:26/M

3

John Strahley Cheshire CT

40

8

20:04

6:28/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bruce Goulart Newtown CT

57

24

22:15

7:11/M

2

George Weber West Haven CT

56

41

24:08

7:47/M

3

Robert Fialkovich Shelton CT

53

43

24:20

7:51/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Augustine Middletown CT

61

28

23:02

7:26/M

2

Arthur Oefinger Shelton CT

61

53

25:28

8:13/M

3

Otto Pinelli Mahwah NJ

62

54

25:58

8:23/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barrett True Windsor CT

70

75

29:28

9:30/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

73

79

30:50

9:57/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

81

92

38:57

12:34/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News