Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Iron Horse Half Marathon & 10K

Simsbury, CT, June 3, 2007

[10K Overall Results | 10K Overall Winners | 10K Age-Group Winners | 1/2 Marathon Overall Results | 1/2 Marathon Overall Winners ]

1/2 Marathon Age-Group Winners


                         MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   267 NATHAN O'LEARY               14 WOODSTOCK          CT 1:47:35 
                         MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   495 KEVIN CARPENTER              19 KENIWORTH          NJ 1:22:52 
    2   551 QUINN SNOWDOWN               15 SIMSBURY           CT 1:32:36 
    3   494 MICHAEL FANELLI              18 WEST POINT         NY 1:37:35 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   244 AARON MITCHELL               24 NEW HAVEN          CT 1:27:06 
    2    28 SETH BREWER                  24 CANTON             CT 1:29:41 
    3   386 THOMAS WILLIAMS              23 CLINTON            CT 1:36:54 
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   453 MIKE WININGER                26 WINDSOR            CT 1:22:58 
    2   134 JOSHUA HARRIMAN              29 LITTLETON          MA 1:29:30 
    3   291 NEIL POPOVICH                29 MANCHESTER         CT 1:32:41 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   319 MICHAEL SAVAGE               34 WEST HARTFORD      CT 1:36:47 
    2   113 MARC GAUDET                  33 GLASTONBURY        CT 1:37:41 
    3   437 PAUL WAI                     34 HARTFORD           CT 1:43:50 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   479 ENDALDO OLIVEIRA             38 DANBURY            CT 1:19:09 
    2   549 GUDELSKI HENRYK              39 POLAND                1:23:58 
    3   350 MATT TARTAR                  36 DENVER             CO 1:26:29 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   289 DAVID POIROT                 40 SIMSBURY           CT 1:24:47 
    2    25 WILLIAM BRADSHAW             44 THOMASTON          CT 1:26:46 
    3   471 STEVEN NELSON                43 VERNON             CT 1:27:04 

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   353 DOUG THEROUX                 46 HOLYOKE            MA 1:26:38 
    2   275 SETH ORIOL                   48 WEST HARTFORD      CT 1:27:45 
    3   534 DAN GERMAIN                  45 NEWTOWN            CT 1:30:52 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   533 GEORGE KOMINOS               50 SOUTHINGTON        CT 1:23:24 
    2   487 ACE CURTISS                  53 LENOX              MA 1:31:44 
    3   263 MARK NOVOTNY                 50 EAST LYME          CT 1:32:08 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   161 MARTIN KEIBEL                55 MANCHESTER         CT 1:26:48 
    2   484 PAUL THOMPSON                59 SIMSBURY           CT 1:34:28 
    3   706 RICHARD BABER                57 GLASTONBURY        CT 1:43:58 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   323 WILLIAM SCHAEFFER            60 GUILFORD           CT 1:37:57 
    2    60 GARY CIRCOSTA                60 RUTLAND            MA 1:41:29 
    3   241 DON MILLER                   63 STURBRIDGE         MA 1:43:31 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   482 HARVEY STRAUSS               66 NY                 NY 2:03:22 
    2    93 ROBERT ENGSTROM              65 FARMINGTON         CT 2:11:00 
    3   235 MALCOLM MCMILLEN             66 WETHERSFIELD       CT 2:17:18 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   338 DAVID SONSTROEM              71 STORRS             CT 1:42:02 
    2   361 BARRETT TRUE                 70 WINDSOR            CT 2:19:39 
                         MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
                        CLYDESDALE DIVISION WINNERS
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   419 DAVID REAVILL                46 WALPOLE            MA 1:43:09 
    2   406 PHIL HARTMAN                 41 WEST HARTFORD      CT 1:48:02 
    3   415 STEPHEN MORRIS               46 FARMINGTON         CT 1:51:39 

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1    51 ANGELINA CAVALLINI           16 LUDLOW             MA 1:55:34 
    2   346 CARLY SYMINGTON              19 ROCKY HILL         CT 1:56:04 
    3   442 JACQUELINE LARAMEE           18 SOUTHINGTON        CT 1:58:48 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1    21 ASHLEY BOURGAULT             23 WESTBOROUGH        MA 1:46:00 
    2    48 EMILY CARROLL                22 HARTFORD           CT 1:46:04 
    3   524 JACLYN MURPHY                23 WEST HARTFORD      CT 1:50:55 
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   322 LAUREN SCAFIDI               29 BOSTON             MA 1:41:06 
    2   429 ANDRA MAZUR                  26 MANCHESTER         CT 1:42:34 
    3   221 TRACY MARTIN                 27 PLANTSVILLE        CT 1:42:57 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   501 ELIZABETH WARREN             32 WEST HAVEN         CT 1:35:46 
    2   569 LEE DIBOLLA                  30 WEST HARTFORD      CT 1:44:43 
    3   557 MEGAN LYNCH                  32 BROOKLINE          MA 1:45:17 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   440 LESLIE GERMAN                36 WEST HARTFORD      CT 1:34:06 
    2   583 KERRI TYMESON                35 WESTFIELD          MA 1:35:36 
    3    64 KIMBERLY COWHERD             36 WEST HARTFORD      CT 1:36:51 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   187 MAUREEN LARKIN               42 WALPOLE            MA 1:36:43 
    2    91 ALISON DUPONT                40 UNCASVILLE         CT 1:37:02 
    3   465 JANET ARONSON                40 LONGMEADOW         MA 1:41:34 

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   490 CLAUDIA KEFOR                46 GLASTONBURY        CT 1:40:27 
    2   282 JODI PEIKES                  48 WEST HARTFORD      CT 1:43:41 
    3    20 SUSAN BOSSI                  45 SIMSBURY           CT 1:49:56 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   283 MARGARET PENDERGAST          54 EAST SANDWICH      MA 1:42:15 
    2   126 ELLEN GRIFFING               50 EAST GRANBY        CT 1:50:22 
    3   515 SARAH VAUGHAN                52 HAMDEN             CT 1:56:57 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   496 LINDY OLEWINE                58 LEBANON            CT 1:54:41 
    2    76 FLO DICKIE                   58 NEWINGTON          CT 2:00:49 
    3   568 MARY CHICOSKI                57 WALLINGFORD        CT 2:11:50 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   385 DONNA WILLIAMS               60 SOUTH GLASTONBURY  CT 2:08:58 
    2   207 NORAH LUSIGNAN               63 WESTFIELD          MA 2:34:48 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1    30 DEBBIE BROWN                 65 CASTLETON          NY 2:32:19 
    2   759 KATHLEEN KELLLEY             65 GREENVILLE         RI 2:54:18 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
                          ATHENA DIVISION WINNERS
Place No.   Name                         Ag Town               St Finish  
===== ===== ============================ == ================== == ======= 
    1   410 HEATHER KIERSZNOWSKI         33 WINDSOR            CT 2:13:51 
    2   411 JESSICA LEYDEN               33 BLOOMFIELD         CT 2:15:02 
    3   414 JESSICA MCCOY                27 AMHERST            MA 2:27:20 




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News