Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

New London Sailfest 5K Race

New London , CT, July 15, 2007

[Overall ]

Age Group


New London Sailfest 5K Race

Age Group Results

July 15, 2007
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com) 
------------------------------------------------------------------------



Female 1 to 12


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brandy Leclair          Groton  CT          12       36      21:51.0    7:03/M
       2    Sara Beland             Woodbridge  CT      12       56      22:49.0    7:22/M
       3    Katie Belnad            Woodbridge  CT      12       60      23:03.0    7:26/M
       4    Lauren Cenci            Unionville  CT      12      111      25:51.0    8:20/M
       5    Sarah Hammond           Essex               12      151      29:40.0    9:34/M



Female 13 to 19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bess Ritter             Oakdale  CT         19       20      20:34.0    6:38/M
       2    Lindsay Fisher          Norwich  CT         19       57      22:50.0    7:22/M
       3    Lauren Londregan        Old Lyme  CT        19       62      23:09.0    7:28/M
       4    Juli Bassett            Oakdale  CT         19       63      23:14.0    7:30/M
       5    Kathleen Buckingham     New London  CT      19      119      26:24.0    8:31/M
       6    Shana Stodolski         Colchester  CT      19      146      29:30.0    9:31/M
       7    Vivian Huang            EL                  18      163      30:49.0    9:56/M
       8    Heather Cote            Waterford  CT       19      181      35:20.0   11:24/M



Female 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Marisa Clapp            West Hartford  CT   29        6      17:25.0    5:37/M
       2    Jessica Cini            Niantic  CT         28       24      20:56.0    6:45/M
       3    Jenna Worgul            EL                  28       74      23:46.0    7:40/M
       4    Kelly Kincaid           New London  CT      28       85      24:18.0    7:50/M
       5    Chelsey Elliott         New London  CT      29      108      25:32.0    8:14/M
       6    Kimberly Lyman          Portland  ME        28      117      26:19.0    8:29/M
       7    Renee Gilberti          Mansfield Center  C 28      125      26:58.0    8:42/M
       8    Amy Jacobitz            New London  CT      28      133      28:10.0    9:05/M
       9    Kristen Stodolski       Avon  CT            29      143      29:10.0    9:25/M
      10    Amy Miller              Old Saybrook  CT    28      153      29:52.0    9:38/M
      11    Clinton Miller          Old Saybrook  CT    28      154      29:52.0    9:38/M
      12    Sara Beams              New London  CT      29      164      30:58.0    9:59/M
      13    Tracy Clark             Groton, Ct          28      167      31:36.0   10:12/M
      14    Sarah Ford              Waterford           28      182      35:42.0   11:31/M
      15    Georganna Munz          Killingworth  CT    29      183      36:42.0   11:50/M
      16    Jennifer Jarvis         New London  CT      29      187      38:48.0   12:31/M
      17    Rose Rodriguez          Waterford           29      188      38:52.0   12:32/M
      18    Amanda Shipley          Gales Ferry  CT     28      189      39:10.0   12:38/M
      19    Rita Rivera-Riemer      Gales Ferry  CT     28      190      41:17.0   13:19/M



Female 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ama Amoah               Groton  CT          38       37      22:00.0    7:06/M
       2    Claire Millous          Wyoming  RI         38       39      22:02.0    7:06/M
       3    Melanie Diamanti        Groton  CT          38       73      23:44.0    7:39/M
       4    Christine Lubeski       Niantic  CT         39       77      23:53.0    7:42/M
       5    Heidi Comeau            Preston  CT         38       80      24:08.0    7:47/M
       6    Marikate Lynch          Groton  CT          38       96      24:37.0    7:56/M
       7    Michele Millham         Groton  CT          38       99      25:08.0    8:06/M
       8    Carol Myers             New London  CT      39      109      25:36.0    8:15/M
       9    Kris Talar              Waterford           39      122      26:47.0    8:38/M
      10    Jeaninne Scacciaferro-M Preston  CT         38      124      26:50.0    8:39/M
      11    Jane Johnson            Avon  CT            38      128      27:27.0    8:51/M
      12    Sharon Fisher           Norwich  CT         39      131      27:32.0    8:53/M
      13    Missa Kallan            Gales Ferry  CT     39      132      28:02.0    9:03/M
      14    Pamela Norberg          Richmond  RI        38      134      28:15.0    9:07/M
      15    Karen Santacroce        Groton  CT          38      136      28:27.0    9:11/M
      16    Kristy Donahue          West Mystic  CT     39      138      28:37.0    9:14/M
      17    Alli Abraham            NL                  38      144      29:15.0    9:26/M
      18    Kate Kowalczuk          Groton  CT          38      148      29:36.0    9:33/M
      19    Stephanie Gustavson     Groton  CT          38      150      29:37.0    9:33/M
      20    Geri Saxe               New London  CT      39      157      30:14.0    9:45/M



Female 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lisa Lapointe           Norwich  CT         49       26      21:16.0    6:52/M
       2    Sara Brewster           Davenport  IA       49       31      21:33.0    6:57/M
       3    Denise Carideo          Gales Ferry  CT     49       35      21:43.0    7:00/M
       4    Joann Demicco           Plainville  CT      49       50      22:38.0    7:18/M
       5    Linda Somers            Mystic  CT          49       51      22:40.0    7:19/M
       6    Susan Berlam            Pawcatuck  CT       48       89      24:22.0    7:52/M
       7    Yanyun Chen             East Lyme  CT       48       95      24:36.0    7:56/M
       8    Carol Rose              Ledyard  CT         49       97      24:41.0    7:58/M
       9    Colleen Doshna          Groton  CT          48      121      26:40.0    8:36/M
      10    Debra Raymond           Niantic  CT         49      126      27:05.0    8:44/M
      11    Mary Walsh              Niantic  CT         49      141      29:03.0    9:22/M
      12    Diane Morin-Annino      Westbrook  CT       49      145      29:20.0    9:28/M
      13    Carol Sullivan          Ivoryton  CT        49      156      30:08.0    9:43/M
      14    Helen Lancaster         New London  CT      48      170      32:17.0   10:25/M
      15    Liz Rasmussen           New London  CT      48      173      32:45.0   10:34/M
      16    Anita Wooten            Riverhead  NY       48      184      36:49.0   11:53/M
      17    Melanie Champion        Middletown  CT      49      185      37:26.0   12:05/M



Female 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Barbara Goodrich        New London  CT      59       61      23:05.0    7:27/M
       2    Gail Kislevitz          Ridgewood  NJ       59       68      23:31.0    7:35/M
       3    Kathy Cashman           Griswold  CT        58       76      23:50.0    7:41/M
       4    Terry Novic             Ledyard  CT         58      171      32:19.0   10:25/M
       5    Betsy Ritter            Oakdale  CT         59      175      33:33.0   10:49/M
       6    Cecilia Grisafe         Newtown  CT         59      176      33:55.0   10:56/M



Male 0 and under


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeff Eilenberger        Ledyard  CT          0      165      31:04.0   10:01/M



Male 1-12


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Connor Gralton          Gales Ferry  CT     12       86      24:19.0    7:51/M
       2    Travis Wooten           Riverhead  NY       11      112      25:55.0    8:22/M
       3    Charles Rose            Ledyard  CT         12      140      28:59.0    9:21/M
       4    James Rose              Ledyard  CT         12      174      32:55.0   10:37/M



Male 13-19


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Martin            Waterford           19        2      16:39.0    5:22/M
       2    Scott Johnson           Old Lyme  CT        19        3      16:44.0    5:24/M
       3    Alex McDonald           Gales Ferry  CT     19        7      17:55.0    5:47/M
       4    Matthew Beland          Woodbridge  CT      19       46      22:26.0    7:14/M
       5    Jake Rasmussen          New London  CT      19       98      24:56.0    8:03/M
       6    Sean Brown              Niantic  CT         19      106      25:20.0    8:10/M



Male 20 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT         29        1      16:16.0    5:15/M
       2    John Perkins            Medina  OH          28        9      18:20.0    5:55/M
       3    Russell Lidberg         Hugo  MN            28       12      20:04.0    6:28/M
       4    Matthew Wilson          Groton  CT          29       13      20:12.0    6:31/M
       5    Dan Campbell            Oakdale  CT         28       15      20:17.0    6:33/M
       6    D Droogleever           New London  CT      29       29      21:27.0    6:55/M
       7    Josh Sheppard           Niantic  CT         29       66      23:25.0    7:33/M
       8    Jeffrey Autrey          Niantic  CT         29       67      23:30.0    7:35/M
       9    Adam Sorensen           Norwich  CT         29       69      23:31.0    7:35/M
      10    Rob Schmidt                                 28      113      25:58.0    8:23/M
      11    Kevin Doyle             New London  CT      29      137      28:35.0    9:13/M
      12    Jeremiah Winkler        Waterford           29      162      30:36.0    9:52/M
      13    Edward Gadson           New London  CT      29      166      31:32.0   10:10/M
      14    Taso Vitsas             Waterford           29      168      32:00.0   10:19/M



Male 30 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chrisher Kane        Waterford  CT       38        4      16:48.0    5:25/M
       2    Douglas Johnson         Mystic  CT          38        8      18:07.0    5:51/M
       3    Todd Fisher             Norwich  CT         39       10      18:45.0    6:03/M
       4    Glenn Coughlin          Lisbon  CT          39       16      20:18.0    6:33/M
       5    David Lynch             Groton  CT          38       18      20:24.0    6:35/M
       6    Joe Funaro              Niantic  CT         39       19      20:29.0    6:36/M
       7    Steven Bellandese       Salem  CT           39       32      21:38.0    6:59/M
       8    Tom Moriorty            West Springfield  M 39       38      22:02.0    7:06/M
       9    Michael Coutant         Groton  CT          38       40      22:08.0    7:08/M
      10    Jason Baker             Oakdale  CT         38       48      22:32.0    7:16/M
      11    Andrew Day              Brooklyn  NY        39       52      22:44.0    7:20/M
      12    Patrick Day             New London  CT      38       53      22:45.0    7:20/M
      13    Michael Cenci           Unionville  CT      38       54      22:48.0    7:21/M
      14    Todd Zelesky            East Lyme  CT       38       59      22:56.0    7:24/M
      15    Nels Hanson             Waterford           38       65      23:18.0    7:31/M
      16    Gerald Ricketson        Waterford           39       72      23:41.0    7:38/M
      17    Andy Jacobitz           Omaha  NE           38       78      23:54.0    7:43/M
      18    Darcy Jacobitz          New London  CT      38       79      23:55.0    7:43/M
      19    Tim Strogoff            Uncasville  CT      39       83      24:16.0    7:50/M
      20    Scott Willimas          Gales Ferry  CT     39       87      24:19.0    7:51/M
      21    Stephen Moskaluk        Norwich  CT         38       92      24:28.0    7:54/M
      22    Frank Gesino            Gales Ferry  CT     39      103      25:14.0    8:08/M
      23    Norman Malbaurn         Waterford           39      110      25:47.0    8:19/M
      24    David Harper            Hamden  CT          39      116      26:16.0    8:28/M
      25    William Sullivan        Waterford  CT       38      123      26:48.0    8:39/M
      26    Todd Valentine          Mystic  CT          39      129      27:27.0    8:51/M
      27    Wilhelm L-E- Sommer     Waterford           38      139      28:46.0    9:17/M
      28    Sebastien Pionnat       New Haven  CT       38      155      29:53.0    9:38/M



Male 40 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karl Christiansen       Niantic  CT         49       11      19:03.0    6:09/M
       2    Steve McAuliffe         Groton  CT          49       22      20:42.0    6:41/M
       3    Philip McKenna          Gales Ferry  CT     49       23      20:50.0    6:43/M
       4    Rich Rice               Uncasville  CT      49       27      21:19.0    6:53/M
       5    Terrence Stansfield     Warwick  RI         49       28      21:22.0    6:54/M
       6    Don Sebastian           West Hartford  CT   49       30      21:30.0    6:56/M
       7    Steve Turowski          Waterford           48       33      21:38.0    6:59/M
       8    Dean Berardi            Griswald  CT        48       41      22:10.0    7:09/M
       9    Manuel Duval            NL                  48       44      22:18.0    7:12/M
      10    Eric Arvidson           New London  CT      49       45      22:21.0    7:13/M
      11    Bob Myers               New London  CT      49       55      22:48.0    7:21/M
      12    Robert Buckingham       Oakdale  CT         49       58      22:52.0    7:23/M
      13    Paul Berlam             Pawcatuck  CT       48       70      23:33.0    7:36/M
      14    Brian Sullivan          Waterford           49       75      23:48.0    7:41/M
      15    William Brown           Niantic  CT         49       82      24:15.0    7:49/M
      16    Luke Varanko            Groton  CT          49       88      24:20.0    7:51/M
      17    Michael Sheehan                             48       90      24:25.0    7:53/M
      18    Lew Mostowy             Hannibal  MO        48       91      24:26.0    7:53/M
      19    Joe Liguore             Ledyard  CT         49       93      24:30.0    7:54/M
      20    David Singleton         Groton  CT          48       94      24:36.0    7:56/M
      21    Ed Planeta              Pawcatuck  CT       49      101      25:10.0    8:07/M
      22    Alan Pasquino           New London  CT      48      102      25:10.0    8:07/M
      23    John Ryan               Waterford           49      104      25:15.0    8:09/M
      24    Thomas Bond             Newington  CT       49      115      26:14.0    8:28/M
      25    Alan Lindsay            Shelton  CT         49      118      26:24.0    8:31/M
      26    David Sorensen          Lisbon  CT          49      127      27:21.0    8:49/M
      27    Juan Tang Huang         Groton  CT          48      130      27:29.0    8:52/M
      28    Tom Pachler             Farmington  CT      49      135      28:19.0    9:08/M
      29    Michael Hammond         Essex               49      152      29:40.0    9:34/M
      30    Brian Estep             GROTON  CT          48      177      34:00.0   10:58/M



Male 50 to 59


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dan Dillon              New London  CT      59        5      17:14.0    5:34/M
       2    Richard England         East Lyme  CT       58       14      20:14.0    6:32/M
       3    Russell Johnson         Cheshire  CT        59       17      20:24.0    6:35/M
       4    Joe Gioia               Ledyard  CT         58       21      20:38.0    6:39/M
       5    Rdml J. Scott Burhoe    New London  CT      58       25      21:10.0    6:50/M
       6    Ken Wadecki             Uncasville  CT      59       42      22:11.0    7:09/M
       7    Don Weller              Groton  CT          59       43      22:17.0    7:11/M
       8    Chris Storer            STONINGTON  CT      58       47      22:28.0    7:15/M
       9    Philip Plouffe          Mystic  CT          58       49      22:35.0    7:17/M
      10    Harlan Montague         NIANTIC  CT         58       64      23:16.0    7:30/M
      11    Gene Maran              Waterford           59       71      23:36.0    7:37/M
      12    Guy Cashman             GRISWOLD  CT        58       81      24:14.0    7:49/M
      13    Alvin Lewis             New London  CT      59      105      25:16.0    8:09/M
      14    Tom Harrington          Waterford           59      107      25:22.0    8:11/M
      15    Bruce Hyde              New London  CT      58      114      26:10.0    8:26/M
      16    Gene Ryan               Waterford           59      120      26:38.0    8:35/M
      17    Don Lewis. Jr.          Broxton  GA         58      142      29:04.0    9:23/M
      18    Bruce Grisafe           Newtown  CT         59      158      30:15.0    9:45/M
      19    John Sullivan           Ivoryton  CT        59      159      30:15.0    9:45/M
      20    Mark Anderson           Old Lyme  CT        59      161      30:35.0    9:52/M
      21    George Dowken           Niantic  CT         58      172      32:31.0   10:29/M
      22    Peter Demarco Jr.       New London  CT      58      178      34:19.0   11:04/M
      23    David Jensen            New London  CT      59      179      34:56.0   11:16/M



Male 60 to 69


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ken Conforto            Essex               69       34      21:42.0    7:00/M
       2    Jerry Brown             East Lyme  CT       68       84      24:17.0    7:50/M
       3    Tom Baker               Oakdale  CT         68      100      25:09.0    8:07/M
       4    Tony Lucin              Agawam  MA          69      147      29:34.0    9:32/M
       5    Robert Lavoie           Moosup  CT          68      149      29:36.0    9:33/M
       6    Tom Sullivan            Ledyard  CT         69      160      30:25.0    9:49/M
       7    Steve Novic             Ledyard  CT         68      169      32:10.0   10:23/M
       8    Thomas Londregan        New London  CT      68      180      34:57.0   11:16/M
       9    Edward Snyder           Wallingford  CT     69      186      38:07.0   12:18/M

------------------------------------------------------------------------





race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News