Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

New London Sailfest 5K Race

New London , CT, July 15, 2007

[Age Group ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC (www.snerro.com)



With the sound of the fireworks still in the air and the smell of the sausage grinders all around, the Sailfest 5K took advantage of the lull in the crowd and used the streets of downtown New London for a quick run around the town. Jeff Wadecki and Marisa Clapp didnít s for grinders of booth shopping as they out paced their respective divisions.

New London Sailfest 5K Race
Overall Finish List
July 15, 2007
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com) 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT           510   29     1 M 20-29      16:16.0    5:15/M
       2    Kevin Martin            Waterford              21   19     1 M 13-19      16:39.0    5:22/M
       3    Scott Johnson           Old Lyme  CT          542   19     2 M 13-19      16:44.0    5:24/M
       4    Chrisher Kane        Waterford  CT         455   38     1 M 30-39      16:48.0    5:25/M
       5    Dan Dillon              New London  CT        527   59     1 M 50-59      17:14.0    5:34/M
       6    Marisa Clapp            West Hartford  CT     515   29     1 F 20-29      17:25.0    5:37/M
       7    Alex McDonald           Gales Ferry  CT         9   19     3 M 13-19      17:55.0    5:47/M
       8    Douglas Johnson         Mystic  CT            453   38     2 M 30-39      18:07.0    5:51/M
       9    John Perkins            Medina  OH            480   28     2 M 20-29      18:20.0    5:55/M
      10    Todd Fisher             Norwich  CT           519   39     3 M 30-39      18:45.0    6:03/M
      11    Karl Christiansen       Niantic  CT           538   49     1 M 40-49      19:03.0    6:09/M
      12    Russell Lidberg         Hugo  MN              461   28     3 M 20-29      20:04.0    6:28/M
      13    Matthew Wilson          Groton  CT            549   29     4 M 20-29      20:12.0    6:31/M
      14    Richard England         East Lyme  CT         436   58     2 M 50-59      20:14.0    6:32/M
      15    Dan Campbell            Oakdale  CT           415   28     5 M 20-29      20:17.0    6:33/M
      16    Glenn Coughlin          Lisbon  CT             39   39     4 M 30-39      20:18.0    6:33/M
      17    Russell Johnson         Cheshire  CT          525   59     3 M 50-59      20:24.0    6:35/M
      18    David Lynch             Groton  CT            464   38     5 M 30-39      20:24.0    6:35/M
      19    Joe Funaro              Niantic  CT            27   39     6 M 30-39      20:29.0    6:36/M
      20    Bess Ritter             Oakdale  CT           508   19     1 F 13-19      20:34.0    6:38/M
      21    Joe Gioia               Ledyard  CT           440   58     4 M 50-59      20:38.0    6:39/M
      22    Steve McAuliffe         Groton  CT            526   49     2 M 40-49      20:42.0    6:41/M
      23    Philip McKenna          Gales Ferry  CT        11   49     3 M 40-49      20:50.0    6:43/M
      24    Jessica Cini            Niantic  CT           422   28     2 F 20-29      20:56.0    6:45/M
      25    Rdml J. Scott Burhoe    New London  CT        413   58     5 M 50-59      21:10.0    6:50/M
      26    Lisa Lapointe           Norwich  CT           517   49     1 F 40-49      21:16.0    6:52/M
      27    Rich Rice               Uncasville  CT         15   49     4 M 40-49      21:19.0    6:53/M
      28    Terrence Stansfield     Warwick  RI            49   49     5 M 40-49      21:22.0    6:54/M
      29    D Droogleever           New London  CT        550   29     6 M 20-29      21:27.0    6:55/M
      30    Don Sebastian           West Hartford  CT      19   49     6 M 40-49      21:30.0    6:56/M
      31    Sara Brewster           Davenport  IA         513   49     2 F 40-49      21:33.0    6:57/M
      32    Steven Bellandese       Salem  CT             522   39     7 M 30-39      21:38.0    6:59/M
      33    Steve Turowski          Waterford             496   48     7 M 40-49      21:38.0    6:59/M
      34    Ken Conforto            Essex                 529   69     1 M 60-69      21:42.0    7:00/M
      35    Denise Carideo          Gales Ferry  CT       555   49     3 F 40-49      21:43.0    7:00/M
      36    Brandy Leclair          Groton  CT              7   12     1 F  1-12      21:51.0    7:03/M
      37    Ama Amoah               Groton  CT            401   38     1 F 30-39      22:00.0    7:06/M
      38    Tom Moriorty            West Springfield  M   528   39     8 M 30-39      22:02.0    7:06/M
      39    Claire Millous          Wyoming  RI           470   38     2 F 30-39      22:02.0    7:06/M
      40    Michael Coutant         Groton  CT            425   38     9 M 30-39      22:08.0    7:08/M
      41    Dean Berardi            Griswald  CT          407   48     8 M 40-49      22:10.0    7:09/M
      42    Ken Wadecki             Uncasville  CT        497   59     6 M 50-59      22:11.0    7:09/M
      43    Don Weller              Groton  CT            499   59     7 M 50-59      22:17.0    7:11/M
      44    Manuel Duval            NL                    434   48     9 M 40-49      22:18.0    7:12/M
      45    Eric Arvidson           New London  CT         55   49    10 M 40-49      22:21.0    7:13/M
      46    Matthew Beland          Woodbridge  CT         30   19     4 M 13-19      22:26.0    7:14/M
      47    Chris Storer            STONINGTON  CT        494   58     8 M 50-59      22:28.0    7:15/M
      48    Jason Baker             Oakdale  CT           404   38    10 M 30-39      22:32.0    7:16/M
      49    Philip Plouffe          Mystic  CT            482   58     9 M 50-59      22:35.0    7:17/M
      50    Joann Demicco           Plainville  CT         31   49     4 F 40-49      22:38.0    7:18/M
      51    Linda Somers            Mystic  CT             44   49     5 F 40-49      22:40.0    7:19/M
      52    Andrew Day              Brooklyn  NY           50   39    11 M 30-39      22:44.0    7:20/M
      53    Patrick Day             New London  CT        427   38    12 M 30-39      22:45.0    7:20/M
      54    Michael Cenci           Unionville  CT        420   38    13 M 30-39      22:48.0    7:21/M
      55    Bob Myers               New London  CT        474   49    11 M 40-49      22:48.0    7:21/M
      56    Sara Beland             Woodbridge  CT         29   12     2 F  1-12      22:49.0    7:22/M
      57    Lindsay Fisher          Norwich  CT           521   19     2 F 13-19      22:50.0    7:22/M
      58    Robert Buckingham       Oakdale  CT           532   49    12 M 40-49      22:52.0    7:23/M
      59    Todd Zelesky            East Lyme  CT         504   38    14 M 30-39      22:56.0    7:24/M
      60    Katie Belnad            Woodbridge  CT         28   12     3 F  1-12      23:03.0    7:26/M
      61    Barbara Goodrich        New London  CT        441   59     1 F 50-59      23:05.0    7:27/M
      62    Lauren Londregan        Old Lyme  CT          546   19     3 F 13-19      23:09.0    7:28/M
      63    Juli Bassett            Oakdale  CT             2   19     4 F 13-19      23:14.0    7:30/M
      64    Harlan Montague         NIANTIC  CT           471   58    10 M 50-59      23:16.0    7:30/M
      65    Nels Hanson             Waterford             445   38    15 M 30-39      23:18.0    7:31/M
      66    Josh Sheppard           Niantic  CT            45   29     7 M 20-29      23:25.0    7:33/M
      67    Jeffrey Autrey          Niantic  CT            32   29     8 M 20-29      23:30.0    7:35/M
      68    Gail Kislevitz          Ridgewood  NJ          22   59     2 F 50-59      23:31.0    7:35/M
      69    Adam Sorensen           Norwich  CT           544   29     9 M 20-29      23:31.0    7:35/M
      70    Paul Berlam             Pawcatuck  CT         408   48    13 M 40-49      23:33.0    7:36/M
      71    Gene Maran              Waterford             530   59    11 M 50-59      23:36.0    7:37/M
      72    Gerald Ricketson        Waterford               8   39    16 M 30-39      23:41.0    7:38/M
      73    Melanie Diamanti        Groton  CT            430   38     3 F 30-39      23:44.0    7:39/M
      74    Jenna Worgul            EL                    503   28     3 F 20-29      23:46.0    7:40/M
      75    Brian Sullivan          Waterford             506   49    14 M 40-49      23:48.0    7:41/M
      76    Kathy Cashman           Griswold  CT          417   58     3 F 50-59      23:50.0    7:41/M
      77    Christine Lubeski       Niantic  CT           540   39     4 F 30-39      23:53.0    7:42/M
      78    Andy Jacobitz           Omaha  NE             451   38    17 M 30-39      23:54.0    7:43/M
      79    Darcy Jacobitz          New London  CT        452   38    18 M 30-39      23:55.0    7:43/M
      80    Heidi Comeau            Preston  CT           424   38     5 F 30-39      24:08.0    7:47/M
      81    Guy Cashman             GRISWOLD  CT          416   58    12 M 50-59      24:14.0    7:49/M
      82    William Brown           Niantic  CT           511   49    15 M 40-49      24:15.0    7:49/M
      83    Tim Strogoff            Uncasville  CT        514   39    19 M 30-39      24:16.0    7:50/M
      84    Jerry Brown             East Lyme  CT         411   68     2 M 60-69      24:17.0    7:50/M
      85    Kelly Kincaid           New London  CT        456   28     4 F 20-29      24:18.0    7:50/M
      86    Connor Gralton          Gales Ferry  CT       541   12     1 M  1-12      24:19.0    7:51/M
      87    Scott Willimas          Gales Ferry  CT        23   39    20 M 30-39      24:19.0    7:51/M
      88    Luke Varanko            Groton  CT            545   49    16 M 40-49      24:20.0    7:51/M
      89    Susan Berlam            Pawcatuck  CT         409   48     6 F 40-49      24:22.0    7:52/M
      90    Michael Sheehan                               490   48    17 M 40-49      24:25.0    7:53/M
      91    Lew Mostowy             Hannibal  MO          473   48    18 M 40-49      24:26.0    7:53/M
      92    Stephen Moskaluk        Norwich  CT           472   38    21 M 30-39      24:28.0    7:54/M
      93    Joe Liguore             Ledyard  CT           518   49    19 M 40-49      24:30.0    7:54/M
      94    David Singleton         Groton  CT            492   48    20 M 40-49      24:36.0    7:56/M
      95    Yanyun Chen             East Lyme  CT         421   48     7 F 40-49      24:36.0    7:56/M
      96    Marikate Lynch          Groton  CT            465   38     6 F 30-39      24:37.0    7:56/M
      97    Carol Rose              Ledyard  CT            17   49     8 F 40-49      24:41.0    7:58/M
      98    Jake Rasmussen          New London  CT         10   19     5 M 13-19      24:56.0    8:03/M
      99    Michele Millham         Groton  CT            469   38     7 F 30-39      25:08.0    8:06/M
     100    Tom Baker               Oakdale  CT           405   68     3 M 60-69      25:09.0    8:07/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Ed Planeta              Pawcatuck  CT          43   49    21 M 40-49      25:10.0    8:07/M
     102    Alan Pasquino           New London  CT        479   48    22 M 40-49      25:10.0    8:07/M
     103    Frank Gesino            Gales Ferry  CT        41   39    22 M 30-39      25:14.0    8:08/M
     104    John Ryan               Waterford             552   49    23 M 40-49      25:15.0    8:09/M
     105    Alvin Lewis             New London  CT         47   59    13 M 50-59      25:16.0    8:09/M
     106    Sean Brown              Niantic  CT           512   19     6 M 13-19      25:20.0    8:10/M
     107    Tom Harrington          Waterford             551   59    14 M 50-59      25:22.0    8:11/M
     108    Chelsey Elliott         New London  CT         33   29     5 F 20-29      25:32.0    8:14/M
     109    Carol Myers             New London  CT        475   39     8 F 30-39      25:36.0    8:15/M
     110    Norman Malbaurn         Waterford             523   39    23 M 30-39      25:47.0    8:19/M
     111    Lauren Cenci            Unionville  CT        419   12     4 F  1-12      25:51.0    8:20/M
     112    Travis Wooten           Riverhead  NY         502   11     2 M  1-12      25:55.0    8:22/M
     113    Rob Schmidt                                   488   28    10 M 20-29      25:58.0    8:23/M
     114    Bruce Hyde              New London  CT        448   58    15 M 50-59      26:10.0    8:26/M
     115    Thomas Bond             Newington  CT          40   49    24 M 40-49      26:14.0    8:28/M
     116    David Harper            Hamden  CT              6   39    24 M 30-39      26:16.0    8:28/M
     117    Kimberly Lyman          Portland  ME          463   28     6 F 20-29      26:19.0    8:29/M
     118    Alan Lindsay            Shelton  CT           516   49    25 M 40-49      26:24.0    8:31/M
     119    Kathleen Buckingham     New London  CT        531   19     5 F 13-19      26:24.0    8:31/M
     120    Gene Ryan               Waterford              54   59    16 M 50-59      26:38.0    8:35/M
     121    Colleen Doshna          Groton  CT            432   48     9 F 40-49      26:40.0    8:36/M
     122    Kris Talar              Waterford             535   39     9 F 30-39      26:47.0    8:38/M
     123    William Sullivan        Waterford  CT         495   38    25 M 30-39      26:48.0    8:39/M
     124    Jeaninne Scacciaferro-M Preston  CT           487   38    10 F 30-39      26:50.0    8:39/M
     125    Renee Gilberti          Mansfield Center  C   439   28     7 F 20-29      26:58.0    8:42/M
     126    Debra Raymond           Niantic  CT           547   49    10 F 40-49      27:05.0    8:44/M
     127    David Sorensen          Lisbon  CT             48   49    26 M 40-49      27:21.0    8:49/M
     128    Jane Johnson            Avon  CT              454   38    11 F 30-39      27:27.0    8:51/M
     129    Todd Valentine          Mystic  CT            533   39    26 M 30-39      27:27.0    8:51/M
     130    Juan Tang Huang         Groton  CT            446   48    27 M 40-49      27:29.0    8:52/M
     131    Sharon Fisher           Norwich  CT           520   39    12 F 30-39      27:32.0    8:53/M
     132    Missa Kallan            Gales Ferry  CT        12   39    13 F 30-39      28:02.0    9:03/M
     133    Amy Jacobitz            New London  CT        450   28     8 F 20-29      28:10.0    9:05/M
     134    Pamela Norberg          Richmond  RI          476   38    14 F 30-39      28:15.0    9:07/M
     135    Tom Pachler             Farmington  CT        553   49    28 M 40-49      28:19.0    9:08/M
     136    Karen Santacroce        Groton  CT            486   38    15 F 30-39      28:27.0    9:11/M
     137    Kevin Doyle             New London  CT         34   29    11 M 20-29      28:35.0    9:13/M
     138    Kristy Donahue          West Mystic  CT        36   39    16 F 30-39      28:37.0    9:14/M
     139    Wilhelm L-E- Sommer     Waterford             493   38    27 M 30-39      28:46.0    9:17/M
     140    Charles Rose            Ledyard  CT            16   12     3 M  1-12      28:59.0    9:21/M
     141    Mary Walsh              Niantic  CT            20   49    11 F 40-49      29:03.0    9:22/M
     142    Don Lewis. Jr.          Broxton  GA           460   58    17 M 50-59      29:04.0    9:23/M
     143    Kristen Stodolski       Avon  CT               38   29     9 F 20-29      29:10.0    9:25/M
     144    Alli Abraham            NL                    400   38    17 F 30-39      29:15.0    9:26/M
     145    Diane Morin-Annino      Westbrook  CT          42   49    12 F 40-49      29:20.0    9:28/M
     146    Shana Stodolski         Colchester  CT         37   19     6 F 13-19      29:30.0    9:31/M
     147    Tony Lucin              Agawam  MA             26   69     4 M 60-69      29:34.0    9:32/M
     148    Kate Kowalczuk          Groton  CT            457   38    18 F 30-39      29:36.0    9:33/M
     149    Robert Lavoie           Moosup  CT            459   68     5 M 60-69      29:36.0    9:33/M
     150    Stephanie Gustavson     Groton  CT            443   38    19 F 30-39      29:37.0    9:33/M
     151    Sarah Hammond           Essex                 537   12     5 F  1-12      29:40.0    9:34/M
     152    Michael Hammond         Essex                 536   49    29 M 40-49      29:40.0    9:34/M
     153    Amy Miller              Old Saybrook  CT      467   28    10 F 20-29      29:52.0    9:38/M
     154    Clinton Miller          Old Saybrook  CT      468   28    11 F 20-29      29:52.0    9:38/M
     155    Sebastien Pionnat       New Haven  CT         481   38    28 M 30-39      29:53.0    9:38/M
     156    Carol Sullivan          Ivoryton  CT            4   49    13 F 40-49      30:08.0    9:43/M
     157    Geri Saxe               New London  CT         51   39    20 F 30-39      30:14.0    9:45/M
     158    Bruce Grisafe           Newtown  CT            53   59    18 M 50-59      30:15.0    9:45/M
     159    John Sullivan           Ivoryton  CT            3   59    19 M 50-59      30:15.0    9:45/M
     160    Tom Sullivan            Ledyard  CT            35   69     6 M 60-69      30:25.0    9:49/M
     161    Mark Anderson           Old Lyme  CT          524   59    20 M 50-59      30:35.0    9:52/M
     162    Jeremiah Winkler        Waterford              46   29    12 M 20-29      30:36.0    9:52/M
     163    Vivian Huang            EL                    447   18     7 F 13-19      30:49.0    9:56/M
     164    Sara Beams              New London  CT         24   29    12 F 20-29      30:58.0    9:59/M
     165    Jeff Eilenberger        Ledyard  CT           435    0     1 M  0- 0      31:04.0   10:01/M
     166    Edward Gadson           New London  CT         25   29    13 M 20-29      31:32.0   10:10/M
     167    Tracy Clark             Groton, Ct            423   28    13 F 20-29      31:36.0   10:12/M
     168    Taso Vitsas             Waterford             543   29    14 M 20-29      32:00.0   10:19/M
     169    Steve Novic             Ledyard  CT           477   68     7 M 60-69      32:10.0   10:23/M
     170    Helen Lancaster         New London  CT        458   48    14 F 40-49      32:17.0   10:25/M
     171    Terry Novic             Ledyard  CT           478   58     4 F 50-59      32:19.0   10:25/M
     172    George Dowken           Niantic  CT           433   58    21 M 50-59      32:31.0   10:29/M
     173    Liz Rasmussen           New London  CT        484   48    15 F 40-49      32:45.0   10:34/M
     174    James Rose              Ledyard  CT            18   12     4 M  1-12      32:55.0   10:37/M
     175    Betsy Ritter            Oakdale  CT           509   59     5 F 50-59      33:33.0   10:49/M
     176    Cecilia Grisafe         Newtown  CT            52   59     6 F 50-59      33:55.0   10:56/M
     177    Brian Estep             GROTON  CT            437   48    30 M 40-49      34:00.0   10:58/M
     178    Peter Demarco Jr.       New London  CT        428   58    22 M 50-59      34:19.0   11:04/M
     179    David Jensen            New London  CT        548   59    23 M 50-59      34:56.0   11:16/M
     180    Thomas Londregan        New London  CT        462   68     8 M 60-69      34:57.0   11:16/M
     181    Heather Cote            Waterford  CT           1   19     8 F 13-19      35:20.0   11:24/M
     182    Sarah Ford              Waterford             438   28    14 F 20-29      35:42.0   11:31/M
     183    Georganna Munz          Killingworth  CT      539   29    15 F 20-29      36:42.0   11:50/M
     184    Anita Wooten            Riverhead  NY         501   48    16 F 40-49      36:49.0   11:53/M
     185    Melanie Champion        Middletown  CT         14   49    17 F 40-49      37:26.0   12:05/M
     186    Edward Snyder           Wallingford  CT        13   69     9 M 60-69      38:07.0   12:18/M
     187    Jennifer Jarvis         New London  CT         56   29    16 F 20-29      38:48.0   12:31/M
     188    Rose Rodriguez          Waterford             534   29    17 F 20-29      38:52.0   12:32/M
     189    Amanda Shipley          Gales Ferry  CT       491   28    18 F 20-29      39:10.0   12:38/M
     190    Rita Rivera-Riemer      Gales Ferry  CT       485   28    19 F 20-29      41:17.0   13:19/M

------------------------------------------------------------------------





race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News