Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Walnut Beach Ice Cream 5K

Milford, CT, August 5, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Chris Dickerson
Race Winner Chris Dickerson


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Walnut Beach Festival
Ice Cream 5K
August 5, 2007 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Chris Dickerson, Woodbridge, CT - 17:08
Leigh Vogel, Woodbridge, CT - 20:20


LOCATION
Walnut

Beach
WEATHER
74 Degrees
Sunny

Overall Finish List

 

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT        488   41 ***** M 40-49        17:08    5:32/M
       2    Kevin Tiernan           Milford  CT           509   17     1 M 13-19        17:16    5:34/M
       3    Kyle Reiss              Oxford  CT            415   17     2 M 13-19        17:22    5:36/M
       4    Frank Tiroletto         Orange  CT            461   47     1 M 40-49        17:41    5:42/M
       5    John Pierson            Fairfield  CT         378   17     3 M 13-19        18:10    5:52/M
       6    John Karpinski          Shelton  CT           493   17     4 M 13-19        18:27    5:57/M
       7    Brian Boudreau          Milford  CT           476   18     5 M 13-19        19:28    6:17/M
       8    Greg Rogoz Jr           Hamden  CT            471   16     6 M 13-19        19:32    6:18/M
       9    Eric Strouse            Shelton  CT           434   17     7 M 13-19        19:36    6:19/M
      10    Martin Espino           Trumbull  CT          421   47     2 M 40-49        19:40    6:21/M
      11    Darren Skuches          Milford  CT           483   18     8 M 13-19        19:58    6:26/M
      12    Gary Du Bois            Milford  CT           492   50     1 M 50-59        20:00    6:27/M
      13    John Hubbell            Wallingford  CT       448   45     3 M 40-49        20:04    6:28/M
      14    Brian Fidler            West Haven  CT        328   36     1 M 30-39        20:10    6:30/M
      15    Leah Vogel              Woodbridge  CT        407   50 ***** F 50-59        20:20    6:34/M
      16    Dan O' Connor           Fairfield  CT         440   43     4 M 40-49        20:20    6:34/M
      17    Bradley Sanchez         Milford  CT           390   46     5 M 40-49        20:24    6:35/M
      18    Dave Chameides          Oxford  CT            485   49     6 M 40-49        20:28    6:36/M
      19    Austin Baldour          Newtown  Ct           426   14     9 M 13-19        20:31    6:37/M
      20    Danny Silva             Stratford  CT         402   34     2 M 30-39        20:34    6:38/M
      21    Raymond Goskowski       Milford  CT           484   40     7 M 40-49        20:53    6:44/M
      22    Bob Stephenson          Milford  CT           481   58     2 M 50-59        20:55    6:45/M
      23    Amanda Quinones         Trumbull  CT          495   16     1 F 13-19        21:21    6:53/M
      24    Mary Haselkamp          Milford  CT           423   46     1 F 40-49        21:26    6:55/M
      25    Wayne Plaveck           Milford  CT           424   37     3 M 30-39        21:38    6:59/M
      26    Mark Laudati            Winsted  CT           443   48     8 M 40-49        21:47    7:02/M
      27    Colleen Suech           Milford  CT           487   22     1 F 20-29        21:51    7:03/M
      28    Ken Giuntoli            Milford  CT           335   40     9 M 40-49        21:53    7:04/M
      29    Thomas Trufan           West Haven  CT        406   49    10 M 40-49        21:57    7:05/M
      30    Driss Marbou            Derby  CT             354   42    11 M 40-49        22:01    7:06/M
      31    Chris Schumacher        Naugatuck  CT         479   41    12 M 40-49        22:03    7:07/M
      32    Patrick Cordle          Monroe  CT            314   50     3 M 50-59        22:09    7:09/M
      33    Sean Bennett            Milford  CT           429   31     4 M 30-39        22:10    7:09/M
      34    Paul Couzelis           Norwalk  CT           474   64     1 M 60-69        22:14    7:10/M
      35    Fran Basbagill          Oxford  CT            413   32     1 F 30-39        22:17    7:11/M
      36    Lisa Romanchick         Trumbulll  CT         387   43     2 F 40-49        22:19    7:12/M
      37    Daniel Leiper           Milford  CT           349   43    13 M 40-49        22:26    7:14/M
      38    Andrea Williamson-Hugh  New Canan  CT         446   52     1 F 50-59        22:29    7:15/M
      39    Chris Bridge            Naugatuck  CT         449   21     1 M 20-29        22:29    7:15/M
      40    Frank Eairheart         North Branford  CT    325   45    14 M 40-49        22:30    7:15/M
      41    Andrew Wojton           Portchester  NY       422   48    15 M 40-49        22:31    7:16/M
      42    Michael Costen          Milford  CT           505   44    16 M 40-49        22:36    7:17/M
      43    Greg Lynch              Monroe  CT            352   14    10 M 13-19        22:40    7:19/M
      44    Laurie Trupp            Stratford  CT         427   49     3 F 40-49        22:46    7:21/M
      45    Christopher Sedelmaier  Milford  CT           394   33     5 M 30-39        22:46    7:21/M
      46    Jacob Simons            Naugatuck  CT         480   13    11 M 13-19        22:57    7:24/M
      47    Daniel Schumacher       Naugatuck  CT         478   10     1 M  1-12        22:58    7:25/M
      48    Mario Guevara           Woodbridge  CT        438   47    17 M 40-49        23:16    7:30/M
      49    Harold Rhodes           South Salem  NY       383   61     2 M 60-69        23:19    7:31/M
      50    Christina Demico        Stratford  CT         321   36     2 F 30-39        23:23    7:33/M
      51    Kait Mauritz                                  498   18     2 F 13-19        23:23    7:33/M
      52    Matt Wall               New Milford  CT       425   26     2 M 20-29        23:29    7:35/M
      53    Joe Scelia              Danbury  CT           419   28     3 M 20-29        23:32    7:35/M
      54    Sandra Santiago         Stamford  CT          391   36     3 F 30-39        23:36    7:37/M
      55    Fred Bialka             Milford  CT           305   47    18 M 40-49        23:38    7:37/M
      56    John Corporon           Stamford  CT          315   48    19 M 40-49        23:39    7:38/M
      57    Rob Creamer             Ridgefield  CT        454   43    20 M 40-49        23:46    7:40/M
      58    Tim Mauritz                                   499   21     4 M 20-29        23:52    7:42/M
      59    Trevor Doolittle        Milford  CT           436   15    12 M 13-19        23:57    7:44/M
      60    Michael Morton          Oxford  CT            367   13    13 M 13-19        24:00    7:45/M
      61    Patrick Cheever         Monroe  CT            310   12     2 M  1-12        24:08    7:47/M
      62    Emmet Costen            Milford  CT           506   15    14 M 13-19        24:09    7:47/M
      63    Caroline O' Connor      Fairfield  CT         441   16     3 F 13-19        24:15    7:49/M
      64    Brian Broadrick         Naugatuck  CT         501   37     6 M 30-39        24:15    7:49/M
      65    Robert Fialkovich       Shelton  CT           482   54     4 M 50-59        24:19    7:51/M
      66    Jay Moran               Milford  CT           364   49    21 M 40-49        24:21    7:51/M
      67    Edward Cheever          Monroe  CT            309   45    22 M 40-49        24:23    7:52/M
      68    David Trufan            West Haven  CT        405   24     5 M 20-29        24:27    7:53/M
      69    Henrik Mc Voy           Milford  CT           430   38     7 M 30-39        24:28    7:54/M
      70    Lauren Wiggins          North Haven  CT       410   29     2 F 20-29        24:30    7:54/M
      71    Justin Pistorius        West Hartford  CT     468   31     8 M 30-39        24:31    7:55/M
      72    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT         313   50     2 F 50-59        24:32    7:55/M
      73    Brian Compare           New York  NY          433   30     9 M 30-39        24:34    7:55/M
      74    Gary Compare            Milford  CT           431   56     5 M 50-59        24:35    7:56/M
      75    Arthur Oefinger         Shelton  CT           497   61     3 M 60-69        24:48    8:00/M
      76    Allegra Colandro        Bethany  CT           466   18     4 F 13-19        24:50    8:01/M
      77    Jess Tabaka             Milford  CT           452   25     6 M 20-29        25:02    8:05/M
      78    Calla Constantine       Milford  CT           453   31     4 F 30-39        25:05    8:05/M
      79    Jackson Kuhl            Fairfield  CT         502   35    10 M 30-39        25:07    8:06/M
      80    Liz Stafford            Norwalk  CT           404   41     4 F 40-49        25:08    8:06/M
      81    Jon Garrity             Monroe  CT            416   46    23 M 40-49        25:08    8:06/M
      82    Michael Pisani          Stratford  CT         380   64     4 M 60-69        25:16    8:09/M
      83    George Moreo            Westport  CT          366   54     6 M 50-59        25:20    8:10/M
      84    Edward Marczyszak       Seymour  CT           355   54     7 M 50-59        25:21    8:11/M
      85    Paul Ribnicky           Stratford  CT         384   52     8 M 50-59        25:23    8:11/M
      86    Scott Sabo              Trumbull  CT          450   30    11 M 30-39        25:23    8:11/M
      87    J J Pfohl               Trumbull  CT          376    8     3 M  1-12        25:25    8:12/M
      88    John Pfohl              Trumbull  CT          377   41    24 M 40-49        25:25    8:12/M
      89    George Geer             Derby  CT             331   54     9 M 50-59        25:44    8:18/M
      90    Lisa Buchta             Branford  CT          308   40     5 F 40-49        25:45    8:18/M
      91    Andrew Bob              Stratford  CT         306   15    15 M 13-19        25:47    8:19/M
      92    John Howell             Easton  CT            339   72     1 M 70-79        25:49    8:20/M
      93    Robert Fosse-Previs     Milford  CT           329   37    12 M 30-39        25:55    8:22/M
      94    Jerry Meshell           Orange  CT            361   52    10 M 50-59        25:59    8:23/M
      95    Frank Colandro          Ansonia  CT           467   58    11 M 50-59        26:03    8:24/M
      96    Richard Ingram          Trumbull  CT          343   55    12 M 50-59        26:04    8:25/M
      97    Jared Mikulski          Prospect  CT          362    5     4 M  1-12        26:10    8:26/M
      98    Ward Petrie             Oxford  CT            373   37    13 M 30-39        26:11    8:27/M
      99    Betsy Parker            Milford  CT           414   37     5 F 30-39        26:12    8:27/M
     100    Katherine Brunelle      Milford  CT           489   36     6 F 30-39        26:13    8:27/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Matthew Schumacher      Naugatuck  CT         477   12     5 M  1-12        26:25    8:31/M
     102    Florene Nichols         Stratford  CT         369   47     6 F 40-49        26:28    8:32/M
     103    Brian Koonz             Newtown  CT           346   42    25 M 40-49        26:34    8:34/M
     104    Carol Asprelli          Woodbridge  CT        451   46     7 F 40-49        26:35    8:35/M
     105    Laura Buckingham        Watertown  CT         442   38     7 F 30-39        26:36    8:35/M
     106    Brian McKinney          Milford  CT           360   37    14 M 30-39        26:38    8:35/M
     107    Kayre Hylton            Milford  CT           342   24     3 F 20-29        26:45    8:38/M
     108    Jennifer Sheehan        Oxford  CT            396   29     4 F 20-29        26:52    8:40/M
     109    Pam Petro               Shelton  CT           374   43     8 F 40-49        26:54    8:41/M
     110    Betsy Hopwood           Trumbull  CT          338   36     8 F 30-39        26:57    8:42/M
     111    Jessica Marczyszak      Seymour  CT           356   19     5 F 13-19        27:04    8:44/M
     112    Karolina Kiniak         Seymour  CT           345   20     5 F 20-29        27:05    8:44/M
     113    Joanne Doheny           Milford  CT           324   37     9 F 30-39        27:08    8:45/M
     114    Allison Scelia          Danbury  CT           420   28     6 F 20-29        27:11    8:46/M
     115    Russell Scovin          Bethany  CT           393   48    26 M 40-49        27:32    8:53/M
     116    Shane Romanchick        Trumbull  CT          388    8     6 M  1-12        27:39    8:55/M
     117    John Jaser              Milford  CT           491   51    13 M 50-59        27:43    8:56/M
     118    James Corbiere          Fairfield  CT         312   52    14 M 50-59        27:47    8:58/M
     119    Robert Diotalevi        Seymour  CT           323   43    27 M 40-49        27:55    9:00/M
     120    Joseph Fetcho           Milford  CT           327   61     5 M 60-69        28:06    9:04/M
     121    Kim Remetta             Milford  CT           382   52    15 M 50-59        28:08    9:05/M
     122    Valerie Pochron         Stratford  CT         381   29     7 F 20-29        28:14    9:06/M
     123    Mark Greene             Milford  CT           337   46    28 M 40-49        28:19    9:08/M
     124    Bob Nowlan              Milford  CT           370   61     6 M 60-69        28:19    9:08/M
     125    Amy Savage              New Haven  CT         392   32    10 F 30-39        28:26    9:10/M
     126    Stanley Patterson       Milford  CT           372   31    15 M 30-39        28:27    9:11/M
     127    Monica Roche            Fairfield  CT         469   68     1 F 60-69        28:30    9:12/M
     128    Courtney Lynch          Monroe  CT            351   16     6 F 13-19        28:37    9:14/M
     129    Susan O' Connor         Fairfield  CT         439   39    11 F 30-39        28:39    9:15/M
     130    Nicole Daly             Shelton  CT           319   36    12 F 30-39        28:42    9:15/M
     131    Laura Riguzzi           Westport  CT          464   44     9 F 40-49        28:49    9:18/M
     132    Elizabeth Martin        Milford  CT           357   32    13 F 30-39        28:54    9:19/M
     133    Matthew Girosky         Durham  CT            334   26     7 M 20-29        29:07    9:24/M
     134    Alexander Cuda          Milford  CT           508   28     8 M 20-29        29:20    9:28/M
     135    Kelly Dempsey           Milford  CT           503   38    14 F 30-39        29:41    9:35/M
     136    Mary-Ellen Baus         Stratford  CT         303   46    10 F 40-49        29:52    9:38/M
     137    Carl Sylvester          Shelton  CT           475   74     2 M 70-79        29:54    9:39/M
     138    Donna Cramond           Monroe  CT            316   57     3 F 50-59        29:55    9:39/M
     139    William Bennet          Bridgeport  CT        463   47    29 M 40-49        30:02    9:41/M
     140    Thomas Rich             Stratford  CT         385   43    30 M 40-49        30:12    9:45/M
     141    Sharon Morton           Oxford  CT            368   24     8 F 20-29        30:18    9:46/M
     142    Sydney Doolittle        Milford  CT           437   12     1 F  1-12        30:19    9:47/M
     143    John Doolittle          Milford  CT           435   49    31 M 40-49        30:20    9:47/M
     144    Don Mathiesen           Milford  CT           358   67     7 M 60-69        30:28    9:50/M
     145    Jacqueline Gibbons      Woodbridge  CT        333   39    15 F 30-39        30:34    9:52/M
     146    Debbie Pittman                                460   45    11 F 40-49        30:38    9:53/M
     147    Joan Huwiler            Milford  CT           340   44    12 F 40-49        30:40    9:54/M
     148    Sam Chameides           Oxford  CT            486   18    16 M 13-19        30:42    9:54/M
     149    Lisbeth Sheehan         Southbury  CT         397   39    16 F 30-39        30:51    9:57/M
     150    Mary Ellen Diotalevi    Bethany  CT           490   48    13 F 40-49        31:02   10:01/M
     151    Peter Mauritz           Milford  CT           500   47    32 M 40-49        31:09   10:03/M
     152    Luisa Azevedo           Bridgeport  CT        302   28     9 F 20-29        31:14   10:05/M
     153    Cynthia Gibbons         Woodbridge  CT        332   45    14 F 40-49        31:31   10:10/M
     154    Cindy Lynch             Monroe  CT            350   43    15 F 40-49        31:40   10:13/M
     155    Christopher Mindenhall  Norwalk  CT           465   37    16 M 30-39        31:47   10:15/M
     156    Niki Smick              New Canaan  CT        403   36    17 F 30-39        32:18   10:25/M
     157    Joe Burden              Derby  CT             418   49    33 M 40-49        32:21   10:26/M
     158    John Jackson            New Haven  CT         344   35    17 M 30-39        32:31   10:29/M
     159    Walt Frank              Norwalk  CT           330   60     8 M 60-69        32:44   10:34/M
     160    Laura Czar              Milford  CT           318   27    10 F 20-29        32:50   10:35/M
     161    Lisa Pierwola           Stratford  CT         507   41    16 F 40-49        32:55   10:37/M
     162    Susan Rosenberg         Orange  CT            472   54     4 F 50-59        33:05   10:40/M
     163    Erin Rosenberg          Orange  CT            473   12     2 F  1-12        33:06   10:41/M
     164    Margaret Cornwall       Ithaca  NY            447   39    18 F 30-39        33:29   10:48/M
     165    Tamara Link             Ansonia  CT           462   41    17 F 40-49        34:59   11:17/M
     166    Susan Karpinski         Shelton  CT           494   51     5 F 50-59        35:08   11:20/M
     167    Susan Deluca            Milford  CT           320   39    19 F 30-39        35:14   11:22/M
     168    Leila Leahy             Milford  CT           348   35    20 F 30-39        35:37   11:29/M
     169    Lisa Rodriguez          Oxford  CT            386   39    21 F 30-39        36:19   11:43/M
     170    John Hoctor             Stratford  CT         432   46    34 M 40-49        36:21   11:44/M
     171    Sharon Warner           Milford  CT           504   39    22 F 30-39        36:41   11:50/M
     172    Maren Mathiesen         Milford  CT           359   65     2 F 60-69        37:02   11:57/M
     173    Alison Gottsegen        Milford  CT           336   55     6 F 50-59        37:53   12:13/M
     174    Bradley Sanchez         Milford  CT           389   46    35 M 40-49        38:02   12:16/M
     175    Anne Moreno             Trumbull  CT          365   40    18 F 40-49        38:57   12:34/M
     176    Cindy Sell Pol          Milford  CT           395   45    19 F 40-49        40:15   12:59/M
     177    Kelley Shephard         Milford  CT           400   13     7 F 13-19        40:44   13:08/M
     178    Dr George Whitney       Orange  CT            409   88     1 M 80-99        41:09   13:16/M
     179    Candace Walter          Meriden  CT           408   32    23 F 30-39        41:36   13:25/M
     180    James Cramond           Monroe  CT            317   59    16 M 50-59        42:21   13:40/M
     181    Laurie Mikulski         Prospect  CT          363   50     7 F 50-59        43:04   13:54/M
     182    Karen Dimatteo          Wallingford  CT       322   41    20 F 40-49        43:33   14:03/M
     183    Sharnet Jumpp           Stratford  CT         496   36    24 F 30-39        44:24   14:19/M
     184    Judith Shephard         Milford  CT           399   40    21 F 40-49        44:47   14:27/M
     185    Monica Abelli           Milford  CT           301   44    22 F 40-49        44:47   14:27/M
     186    Emily Bob               Stratford  CT         411   10     3 F  1-12        46:15   14:55/M
     187    Samantha Bob            Stratford  CT         412   16     8 F 13-19        46:32   15:01/M
     188    Kelly Bob               Stratford  CT         307   44    23 F 40-49        46:34   15:01/M
     189    Louisa Albuquerque      Derby  CT             417   49    24 F 40-49        47:17   15:15/M
     190    Michele Walter          West Haven  CT        428   52     8 F 50-59        47:44   15:24/M
     191    David Shephard          Milford  CT           398   41    36 M 40-49        55:19   17:51/M
     192    Nicholas Shephard       Milford  CT           401   10     7 M  1-12        55:20   17:51/M
     193    Bruno Sequera           Milford  CT           445    4     8 M  1-12        58:27   18:51/M
     194    Esteban Sequera         Milford  CT           444   34    18 M 30-39        58:30   18:52/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Leah Vogel Woodbridge CT

50

15

20:20

6:34/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sydney Doolittle Milford CT

12

142

30:19

9:47/M

2

Erin Rosenberg Orange CT

12

163

33:06

10:41/M

3

Emily Bob Stratford CT

10

186

46:15

14:55/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Quinones Trumbull CT

16

23

21:21

6:53/M

2

Kait Mauritz  

18

51

23:23

7:33/M

3

Caroline O' Connor Fairfield CT

16

63

24:15

7:49/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Colleen Suech Milford CT

22

27

21:51

7:03/M

2

Lauren Wiggins North Haven CT

29

70

24:30

7:54/M

3

Kayre Hylton Milford CT

24

107

26:45

8:38/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Fran Basbagill Oxford CT

32

35

22:17

7:11/M

2

Christina Demico Stratford CT

36

50

23:23

7:33/M

3

Sandra Santiago Stamford CT

36

54

23:36

7:37/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Haselkamp Milford CT

46

24

21:26

6:55/M

2

Lisa Romanchick Trumbulll CT

43

36

22:19

7:12/M

3

Laurie Trupp Stratford CT

49

44

22:46

7:21/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Williamson-Hugh New Canan CT

52

38

22:29

7:15/M

2

Mary Ellen Corbiere Fairfield CT

50

72

24:32

7:55/M

3

Donna Cramond Monroe CT

57

138

29:55

9:39/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

68

127

28:30

9:12/M

2

Maren Mathiesen Milford CT

65

172

37:02

11:57/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Dickerson Woodbridge CT

41

1

17:08

5:32/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Schumacher Naugatuck CT

10

47

22:58

7:25/M

2

Patrick Cheever Monroe CT

12

61

24:08

7:47/M

3

J J Pfohl Trumbull CT

8

87

25:25

8:12/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Tiernan Milford CT

17

2

17:16

5:34/M

2

Kyle Reiss Oxford CT

17

3

17:22

5:36/M

3

John Pierson Fairfield CT

17

5

18:10

5:52/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Bridge Naugatuck CT

21

39

22:29

7:15/M

2

Matt Wall New Milford CT

26

52

23:29

7:35/M

3

Joe Scelia Danbury CT

28

53

23:32

7:35/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Fidler West Haven CT

36

14

20:10

6:30/M

2

Danny Silva Stratford CT

34

20

20:34

6:38/M

3

Wayne Plaveck Milford CT

37

25

21:38

6:59/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Tiroletto Orange CT

47

4

17:41

5:42/M

2

Martin Espino Trumbull CT

47

10

19:40

6:21/M

3

John Hubbell Wallingford CT

45

13

20:04

6:28/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gary Du Bois Milford CT

50

12

20:00

6:27/M

2

Bob Stephenson Milford CT

58

22

20:55

6:45/M

3

Patrick Cordle Monroe CT

50

32

22:09

7:09/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Couzelis Norwalk CT

64

34

22:14

7:10/M

2

Harold Rhodes South Salem NY

61

49

23:19

7:31/M

3

Arthur Oefinger Shelton CT

61

75

24:48

8:00/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

72

92

25:49

8:20/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

74

137

29:54

9:39/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr George Whitney Orange CT

88

178

41:09

13:16/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News