Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Battle of Stonington 5K

Stonington, CT, August 21, 2007

[Overall ]

Age Groups


Female 19 and under


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Emily Zaccardi          Scituate  MA        17       28      19:46.0    6:23/M
       2    Tenley Godfrey          Mystic  CT          14       37      20:40.0    6:40/M
       3    Bri Middel              Oakdale  CT         16       72      23:09.0    7:28/M
       4    Carli Shroyer           Coventry  CT        12      100      24:55.0    8:02/M
       5    Elizabeth Sargent       Stonington  CT      18      105      25:11.0    8:07/M
       6    Jenna Arzoumanian       Groton  CT          13      107      25:20.0    8:10/M
       7    Lauren Weaver           Groton  CT          13      139      29:15.0    9:26/M
Top


Female Open


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Allison Dickey          Groton  CT          26       51      21:56.0    7:05/M
       2    Juntyma Engtrakul       Groton  CT          25       74      23:11.0    7:29/M
       3    Elizabeth Chipperfield  Mystic  CT          25       98      24:43.0    7:58/M
       4    Valerie Volpe Crist     Gales Ferry  CT     29      124      27:58.0    9:01/M
       5    Nora Selinger           Stonington  CT      24      141      29:30.0    9:31/M
       6    Nicole Krynick          Mystic  CT          26      142      29:33.0    9:32/M
Top


Female Submasters


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Claire Gadrow           Wakefield  RI       37       26      19:42.0    6:21/M
       2    Carlene Messinger       Saddle River  NJ    39       33      20:22.0    6:34/M
       3    Annie Cox               Wakefield  RI       33       35      20:38.0    6:39/M
       4    Ama Amoah               Westerly  RI        35       48      21:49.0    7:02/M
       5    Heather Coffey          Mystic  CT          34       71      23:07.0    7:27/M
       6    Melanie Diamanti        Pawcatuck  CT       34       79      23:44.0    7:39/M
       7    Karen Cook              Colchester  CT      31       87      24:16.0    7:50/M
       8    Carrie Modon            Mystic  CT          36       89      24:21.0    7:51/M
       9    Carol Myers             New London  CT      32       94      24:28.0    7:54/M
      10    Krissy Trevena          Stonington  CT      31      106      25:20.0    8:10/M
Top


Female Masters


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Heather Bessette        Mystic  CT          44       19      19:15.0    6:13/M
       2    Jill Kass               Pawcatuck  CT       41       58      22:23.0    7:13/M
       3    Wendy Eck               Stonington  CT      45       68      22:56.0    7:24/M
       4    Susan Berlam            Pawcatuck  CT       46       76      23:28.0    7:34/M
       5    Kathy Quinn             Greenwich  CT       44       80      23:45.0    7:40/M
       6    Eileen Edwards          Moosup  CT          43       90      24:22.0    7:52/M
       7    Michele Millham         Gales Ferry  CT     40       92      24:24.0    7:52/M
       8    Mary Boy                Mystic  CT          49       99      24:47.0    8:00/M
       9    Alexandra Barber        Stonington  CT      44      102      25:08.0    8:06/M
      10    Mary Boucher            EL                  43      118      27:23.0    8:50/M
      11    Lisa Robarge            Groton  CT          40      125      28:05.0    9:04/M
      12    Mary Walsh              Niantic  CT         45      126      28:11.0    9:05/M
      13    Diana Owen              Stonington  CT      42      128      28:24.0    9:10/M
      14    Shrevie Shepard         Stonington  CT      44      131      28:49.0    9:18/M
      15    Vera Filzgrede          Germany             42      134      29:02.0    9:22/M
      16    Sarael Sargent          Stonington  CT      47      135      29:02.0    9:22/M
      17    Julie Talmin            Newton Highlands  M 40      136      29:03.0    9:22/M
      18    Laura Reilly            Parkesburg  PA      46      144      29:45.0    9:36/M
      19    Melissa Greenhouse      Stonington  CT      40      153      32:11.0   10:23/M
      20    Anita Kaiser            Groton              46      157      34:59.0   11:17/M
      21    Lisa Arzoumanian        Groton  CT          47      158      35:10.0   11:21/M
Top


Female Grandmasters


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Debra Schena            Voluntown  CT       52       85      24:13.0    7:49/M
       2    Christine Picklo        Niantic  CT         52      109      25:31.0    8:14/M
       3    Denise Newhouse         Saunderstown  RI    54      110      25:53.0    8:21/M
       4    Nancy Dooley            Colchester  CT      55      123      27:53.0    9:00/M
       5    Candy Sanford           Stonington  CT      59      130      28:48.0    9:17/M
       6    Jean Hess-Walsh         Colchester  CT      50      148      31:19.0   10:06/M
       7    Anita Tudisco           Groton  CT          53      151      32:09.0   10:22/M
       8    Diana Galer             Madison  CT         52      161      36:16.0   11:42/M
       9    Carol Choches-Obrien    Wakefield  RI       52      162      36:46.0   11:52/M
      10    Cecile Thompson         Pawcatuck  CT       50      163      44:00.0   14:12/M
      11    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT     53      164      44:44.0   14:26/M
      12    Laurie Lamb             North Stonington  C 54      165      50:42.0   16:21/M
Top


Female Veterans


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Pat Phillips            Niantic  CT         60      121      27:45.0    8:57/M
       2    Patricia Baker          Oakdale  CT         62      145      29:48.0    9:37/M
Top


Male 19 and under


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ryan Murdoch            Niantic  CT         19        3      16:27.0    5:18/M
       2    John Bigouette          Pawcatuck  CT       17        9      18:17.0    5:54/M
       3    Shawn Bittman           Ledyard  CT         15       36      20:39.0    6:40/M
       4    Michael Willner         Pawcatuck  CT       15       52      21:58.0    7:05/M
       5    Austin Konon            Colchester  CT      14       56      22:10.0    7:09/M
       6    Patrick Dooley          Colchester  CT      14       64      22:36.0    7:17/M
       7    Christopher Campbell    New London  CT      16       69      23:02.0    7:26/M
       8    Zachary Lincoln         Colchester  CT      14       81      23:48.0    7:41/M
       9    Franley Rivera          New London  CT      17       86      24:15.0    7:49/M
      10    Christopher Barber      Stonington  CT      13       97      24:42.0    7:58/M
      11    Ben Wilkie              Stonington  CT      13      101      24:59.0    8:04/M
      12    Rudy Harvey             Stonington  CT      10      111      26:06.0    8:25/M
      13    Dwight Greenhouse       Stonington  CT      11      152      32:10.0   10:23/M
      14    James Shepard           Stonington  CT      11      156      34:51.0   11:15/M
Top


Mens Open


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Nicholas Godlewski      Groton              25       23      19:33.0    6:18/M
       2    Robert Johnson          Norwich  CT         29       27      19:43.0    6:22/M
       3    Andrew McCarthy         Pawcatuck  CT       21       40      20:42.0    6:41/M
       4    Darcy Jocbitz           New London  CT      25       43      20:48.0    6:43/M
       5    Brain Rago              Colchester  CT      29       70      23:03.0    7:26/M
       6    Vamsi Bollu             Groton  CT          29      116      27:00.0    8:43/M
Top


Mens Submasters


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chadwick Brown          Waterford           32        1      16:10.0    5:13/M
       2    Christopher Kane        Waterford  CT       39        4      16:27.0    5:18/M
       3    Ryan Blazejewski        Narragansett  RI    30        5      16:33.0    5:20/M
       4    Michaeel Tammaro        Kingston  RI        38        6      17:18.0    5:35/M
       5    Stanley Mickus          Mystic  CT          39       10      18:17.0    5:54/M
       6    Rick Cota               Wakefield  RI       38       12      18:31.0    5:58/M
       7    C Brown                 Norwich  CT         33       14      18:55.0    6:06/M
       8    Tom Sullivan            Groton  CT          37       34      20:32.0    6:37/M
       9    Michael Boumenot        Pawcatuck  CT       39       41      20:44.0    6:41/M
      10    Jeremy Beebe            Ledyard  CT         34       50      21:53.0    7:04/M
      11    Jeffery Osowski         Preston  CT         33       55      22:09.0    7:09/M
      12    Nels Hanson             Waterford  CT       33       66      22:40.0    7:19/M
      13    Gerald Ricketson        Waterford           39       77      23:32.0    7:35/M
      14    Simon Phillips          Niantic  CT         31       82      23:50.0    7:41/M
      15    Stephen Moskaluk        Groton  CT          33       93      24:25.0    7:53/M
      16    Timothy Sabrowski       Canterbury  CT      35      112      26:40.0    8:36/M
      17    Todd Choti              Lisbon  CT          37      120      27:41.0    8:56/M
      18    Bernd Zinngrebe         Meissner  GERMANY   39      133      29:01.0    9:22/M
Top


Mens Masters


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Glen Guillemett         Narragansett  RI    47        2      16:13.0    5:14/M
       2    Warren Angell           North Kingstown  RI 44        7      17:36.0    5:41/M
       3    Clay Howland            Providence  RI      41        8      17:39.0    5:42/M
       4    Paul Letoile            Wakefield  RI       42       11      18:28.0    5:57/M
       5    John Hadcock            East Lyme  CT       49       13      18:41.0    6:02/M
       6    Scott Edwards           North Stonington  C 43       15      18:58.0    6:07/M
       7    Leszek Wojciechowski    Gales Ferry  CT     42       16      18:59.0    6:07/M
       8    Karl Christiansen       Niantic  CT         45       17      19:00.0    6:08/M
       9    Joe Hallisey            Glastonbury  CT     43       18      19:01.0    6:08/M
      10    Larry Orlando           Westerly  RI        45       20      19:18.0    6:14/M
      11    Dan Dumais              Simsbury  CT        46       22      19:31.0    6:18/M
      12    Terrence Stansfield     Warwick  RI         45       24      19:34.0    6:19/M
      13    Stephen Schonning       Westerly  RI        43       25      19:36.0    6:19/M
      14    Christopher Robertson   Norwell  MA         42       38      20:40.0    6:40/M
      15    Glenn Anderson          Wakefield  RI       43       39      20:41.0    6:40/M
      16    Manuel Duval            New London  CT      41       47      21:40.0    6:59/M
      17    F. David Tingley        Waterford  CT       43       49      21:51.0    7:03/M
      18    Magnus Hardarson        Reyujauik  ICELAND  41       53      22:01.0    7:06/M
      19    Doug Mola               Stonington  CT      42       60      22:27.0    7:15/M
      20    Bob Myers               New London  CT      46       61      22:28.0    7:15/M
      21    Steven Boucher          East Lyme  CT       49       62      22:28.0    7:15/M
      22    Russell Dipallina       Waterford  CT       45       63      22:30.0    7:15/M
      23    Ed Planeta Jr           Pawcatuck  CT       43       65      22:38.0    7:18/M
      24    Wayne Lagasse           Coventry  RI        43       67      22:46.0    7:21/M
      25    Steve Middel            Oakdale  CT         48       73      23:09.0    7:28/M
      26    Mark Versavel           Providence  RI      49       75      23:12.0    7:29/M
      27    Dave Singleton          Noank  CT           46       78      23:43.0    7:39/M
      28    Luke Varanko            Groton              48       83      23:50.0    7:41/M
      29    Scott Wilson            Montville  CT       42       95      24:33.0    7:55/M
      30    P.j. Hancock            Mystic  CT          48      114      26:50.0    8:39/M
      31    Page Owen               Stonington  CT      44      117      27:01.0    8:43/M
      32    Bill Benhey             Lisbon  CT          41      129      28:39.0    9:15/M
      33    John Weaver             Groton  CT          45      138      29:13.0    9:25/M
      34    James Paggioli          Bolton  CT          44      149      31:20.0   10:06/M
      35    Jake Arzoumanian        Groton  CT          44      159      35:10.0   11:21/M
Top


Mens Grandmasters


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sean Fedak              Stonington  CT      57       21      19:22.0    6:15/M
       2    Joe Gioia               Ledyard  CT         52       29      19:55.0    6:25/M
       3    John Trahan             Mystic  CT          51       31      20:13.0    6:31/M
       4    Phil Schena             Voluntown  Ct  CT   52       32      20:19.0    6:33/M
       5    John Lamattina          Stonington  CT      57       42      20:45.0    6:42/M
       6    Don Weller              Niantic  CT         54       44      21:05.0    6:48/M
       7    Chris Storer            Waterford  CT       55       46      21:15.0    6:51/M
       8    John Duncan             West Kingston  RI   50       57      22:14.0    7:10/M
       9    Stuart Vyse             Stonington  CT      56       59      22:24.0    7:14/M
      10    Ric Villaereal          Waterbury  CT       50       84      24:05.0    7:46/M
      11    Jim Wesolowski          Lebanon  CT         54       91      24:23.0    7:52/M
      12    Robert Bessette         Pawcatuck  CT       57      103      25:10.0    8:07/M
      13    David Bessette          Pawcatuck  CT       54      104      25:10.0    8:07/M
      14    Ray Hodde               Seekonk  MA         57      108      25:22.0    8:11/M
      15    Bill Billing            Mystic  CT          56      115      26:53.0    8:40/M
      16    Peter Biggs             Honolulu  HI        55      122      27:47.0    8:58/M
      17    Tom Richards            Mystic  CT          59      155      34:13.0   11:02/M
Top


Mens Veterans


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacob              Niantic  CT         62       30      20:06.0    6:29/M
       2    Ken Conforto            Essex               60       45      21:14.0    6:51/M
       3    Guy Pulino              Moodus  CT          62       54      22:07.0    7:08/M
       4    Patrick Donovan         Wakefield  RI       60       88      24:17.0    7:50/M
       5    Tom Baker               Oakdale  CT         64       96      24:33.0    7:55/M
       6    Tom Sullivan            Groton              63      113      26:48.0    8:39/M
       7    Jan MacGregor           Mystic  CT          67      132      28:56.0    9:20/M
       8    Jim Marchino            Euamsville  IN      66      140      29:22.0    9:28/M
       9    Jerome Sutherland       Westerly  RI        62      143      29:34.0    9:32/M
      10    Lester Dimclure         Fairfield  CT       65      146      29:57.0    9:40/M
      11    Roger Zotti             Preston  CT         69      147      30:32.0    9:51/M
      12    Paul Manning            Exeter  RI          66      150      31:55.0   10:18/M
      13    Joe Thompson            North Kingstown  RI 64      160      36:09.0   11:40/M
Top


Male 70 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Juan O'Callahan         Stonington  CT      74      119      27:30.0    8:52/M
       2    Jim Latourette          Quaker Hill  CT     73      127      28:17.0    9:07/M
       3    Jim Quinn               Stonington  CT      72      137      29:08.0    9:24/M
       4    Colburn Graves          North Stonington  C 73      154      34:10.0   11:01/M




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News