Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Donnelly Dash II

Fairfield, CT, April 22, 2007

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Bob Davenport
Race Winner Bob Davenport


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Donnelly Dash II
April 22, 2007 - 3.5 Miles
Fairfield, CT

OVERALL WINNERS

Bob Davenport, Litchfield, CT - 20:14
Amy Bevilaqua, CT - 21:35


LOCATION
Tomlinson

Middle School
WEATHER
67 Degrees
Sunny & Warm

Overall Finish List

      Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
      1    Bob Davenport           Litchfield  CT        187   38 ***** M 30-39        20:14    5:47/M
      2    Roger Mahieu            Litchfield  CT        186   43     1 M 40-49        20:47    5:56/M
      3    Stephen Johnson         Southbury  CT         139   56     1 M 50-59        21:29    6:08/M
      4    Richard Olmstead        New Haven  CT         219   52     2 M 50-59        21:34    6:10/M
      5    Amy Bevilaqua                                 311   33 ***** F 30-39        21:35    6:10/M
      6    Wesley Oliveira         Bridgeport  CT        473   39     1 M 30-39        21:41    6:12/M
      7    John Richers            New Milford  CT       232   52     3 M 50-59        21:52    6:15/M
      8    Victor Hamilton         Fairfield  CT         271   28     1 M 19-29        22:08    6:19/M
      9    Joe Puopolo             Shelton  CT           220   48     2 M 40-49        22:18    6:22/M
     10    Martin Espino                                 140   47     3 M 40-49        22:28    6:25/M
     11    Michael Ruospo          Stratford  CT         254   42     4 M 40-49        22:43    6:29/M
     12    Ian Parmiter            Fairfield  CT         273   49     5 M 40-49        23:06    6:36/M
     13    Wantuil Souza           Bridgeport  CT        470   40     6 M 40-49        23:12    6:38/M
     14    Brian Fidler            West Haven  CT         49   36     2 M 30-39        23:21    6:40/M
     15    Mark Turkington         Bolton  CT            184   63     1 M 60-69        23:26    6:42/M
     16    Paul Moriber            Easton  CT            170   51     4 M 50-59        23:45    6:47/M
     17    Tim Discipio            Easton  CT            215   45     7 M 40-49        23:47    6:48/M
     18    Stephen Scholz          Fairfield  CT         102   32     3 M 30-39        23:52    6:49/M
     19    Elizabeth Warren        West Haven  CT        157   32     1 F 30-39        23:56    6:50/M
     20    Matt Lundy              Monroe  CT            258   24     2 M 19-29        23:57    6:51/M
     21    Jeff McGregor           Shelton  CT           163   31     4 M 30-39        23:59    6:51/M
     22    Drew Matsen                                   159   23     3 M 19-29        24:20    6:57/M
     23    Scott Craighead         Fairfield  CT         183   47     8 M 40-49        24:22    6:58/M
     24    Michael Costello        Fairfield  CT         213   48     9 M 40-49        24:27    6:59/M
     25    Isabella Corso          Ridgefield  CT        484   13     1 F 11-13        24:29    7:00/M
     26    Raffaele Bevilacqua                           302   40    10 M 40-49        24:36    7:02/M
     27    Clint Corso             Ridgefield  CT        483   10     1 M  2-10        24:36    7:02/M
     28    Casey Harrington                              313   28     4 M 19-29        24:42    7:03/M
     29    Tim Hawley              Middletown  CT         67   53     5 M 50-59        24:43    7:04/M
     30    Keith Broderick         Fairfield  CT          15   38     5 M 30-39        24:44    7:04/M
     31    Conor O' Kane           Bridgeport  CT        280   28     5 M 19-29        24:45    7:04/M
     32    Meg Capodanno           Fairfield  CT          17   39     2 F 30-39        24:47    7:05/M
     33    Ben Sinnott             Fairfield  CT         105   35     6 M 30-39        24:52    7:06/M
     34    Kevin Lloyd             Darien  CT             72   54     6 M 50-59        24:54    7:07/M
     35    Robert Neagle                                 195   28     6 M 19-29        25:11    7:12/M
     36    Peter Oppenheim         Sleepy Hollow  NY      82   40    11 M 40-49        25:17    7:13/M
     37    Brian England           Wolcott  CT           303   24     7 M 19-29        25:18    7:14/M
     38    Wayne Plaveck           Milford  CT           200   37     7 M 30-39        25:21    7:15/M
     39    Anna Tunderman          Danbury  CT           262   24     1 F 19-29        25:22    7:15/M
     40    Donald Smith            Watertown  CT         155   63     2 M 60-69        25:23    7:15/M
     41    Bob Sabre               Fairfield  CT         238   56     7 M 50-59        25:28    7:17/M
     42    Jennifer Travers        North Haven  CT       154   39     3 F 30-39        25:38    7:19/M
     43    Tim Carroll                                   204   36     8 M 30-39        25:48    7:22/M
     44    Mark Lewis              Shelton  CT           256   43    12 M 40-49        25:52    7:23/M
     45    Richard Kurtzman        Norwalk  CT            70   55     8 M 50-59        25:59    7:25/M
     46    Andrea Williamson-Hugh  New Canaan  CT        221   52     1 F 50-59        26:03    7:27/M
     47    Carolyn Oppenheim       Sleepy Hollow  NY      81   37     4 F 30-39        26:28    7:34/M
     48    Jessica Surina          Bridgeport  CT        250   25     2 F 19-29        26:59    7:43/M
     49    Jonathan Dinihanian     Stratford  CT          34   16     1 M 14-18        26:59    7:43/M
     50    John Flanagan           Fairfield  CT          51   42    13 M 40-49        27:06    7:45/M
     51    Sara Fucci              Black Rock  CT         53   26     3 F 19-29        27:17    7:48/M
     52    Devin Walsh             Bethany  CT           130   51     9 M 50-59        27:21    7:49/M
     53    Mark Peterson           Trumbull  CT          173   47    14 M 40-49        27:24    7:50/M
     54    Matt Haines             Hoboken  NJ           266   28     8 M 19-29        27:26    7:50/M
     55    Brian Clark             Norwalk  CT            20   28     9 M 19-29        27:28    7:51/M
     56    Robert Ebrech           Trumbull  CT           46   32     9 M 30-39        27:29    7:51/M
     57    Kelly Haines            Easton  CT            226   13     2 F 11-13        27:30    7:51/M
     58    Thomas Gillon           Fairfield  CT          61   30    10 M 30-39        27:38    7:54/M
     59    Tom Gillon              Trumbull  CT          152   60     3 M 60-69        27:38    7:54/M
     60    Vinny Depalma           Bridgeport  CT         31   47    15 M 40-49        27:39    7:54/M
     61    Paul Ribnicky           Stratford  CT         137   52    10 M 50-59        27:59    8:00/M
     62    Charlie Lillicrat                             133   15     2 M 14-18        28:02    8:01/M
     63    Marta Allstadt          Fairfield  CT           3   25     4 F 19-29        28:04    8:01/M
     64    John Matis                                    308   23    10 M 19-29        28:10    8:03/M
     65    Frank Lang              Seymour  CT           253   67     4 M 60-69        28:11    8:03/M
     66    Marcus Dierna           Bridgeport  CT        481   24    11 M 19-29        28:12    8:03/M
     67    William Lundregan       Fairfield  CT          74   36    11 M 30-39        28:17    8:05/M
     68    Laurence Kahn           Trumbull  CT           69   60     5 M 60-69        28:22    8:06/M
     69    Shannon Evans           Norwalk  CT           285   42     1 F 40-49        28:26    8:07/M
     70    Josh Bouchard           Fairfield  CT          14   27    12 M 19-29        28:32    8:09/M
     71    Jackson Kuhl            Fairfield  CT         199   35    12 M 30-39        28:35    8:10/M
     72    Robert Cioffoletti      Southport  CT          19   55    11 M 50-59        28:36    8:10/M
     73    Jessica Gerber          Fairfield  CT         301   38     5 F 30-39        28:42    8:12/M
     74    Sherry Duff             Stratford  CT         164   39     6 F 30-39        28:43    8:12/M
     75    Christina Demico        Stratford  CT         166   36     7 F 30-39        28:50    8:14/M
     76    Jennifer Passeck        Fairfield  CT         255   30     8 F 30-39        28:51    8:15/M
     77    Adam Tornabene          Stamford  CT          111   23    13 M 19-29        28:59    8:17/M
     78    Laura Peters            Derby  CT             189   39     9 F 30-39        28:59    8:17/M
     79    Michael Goldman         Scarsdale  NY         178   70     1 M 70-79        29:01    8:17/M
     80    John Howell             Easton  CT            168   71     2 M 70-79        29:02    8:18/M
     81    Chris Catopane                                315   42    16 M 40-49        29:04    8:18/M
     82    Devon Maxwell           Norwalk  CT            78   24     5 F 19-29        29:06    8:19/M
     83    Duffy Kilbride          Fairfield  CT         282   37    10 F 30-39        29:12    8:21/M
     84    Victoria Wilson         Fairfield  CT         142   39    11 F 30-39        29:12    8:21/M
     85    Elizabeth Cryan         Fairfield  CT         472   26     6 F 19-29        29:15    8:21/M
     86    Christina Ciufo         Stratford  CT         165   32    12 F 30-39        29:28    8:25/M
     87    Joseph Steele           New Haven  CT         107   53    12 M 50-59        29:29    8:25/M
     88    Cathleen Simpson        Bridgeport  CT        161   46     2 F 40-49        29:33    8:27/M
     89    John Coleman            Trumbull  CT          203   50    13 M 50-59        29:35    8:27/M
     90    Siobhan Hart            Fairfield  CT         188   23     7 F 19-29        29:36    8:27/M
     91    Elizabeth Lundregan     Fairfield  CT          73   36    13 F 30-39        29:36    8:27/M
     92    Tony Edwards            Brookfield  CT         47   55    14 M 50-59        29:40    8:29/M
     93    Betsy Parker                                  132   37    14 F 30-39        29:45    8:30/M
     94    George Geer             Derby  CT              58   54    15 M 50-59        29:45    8:30/M
     95    Nolan Heske             Fairfield  CT         259   36    13 M 30-39        29:49    8:31/M
     96    Gary Haines             Easton  CT            227   52    16 M 50-59        29:51    8:32/M
     97    Leah Begg               Newtown  CT           476   37    15 F 30-39        29:53    8:32/M
     98    Lindsay Conte                                 156   23     8 F 19-29        30:11    8:37/M
     99    Michele Baker           Fairfield  CT         310   35    16 F 30-39        30:14    8:38/M
    100    Jean Baker                                    201   34    14 M 30-39        30:15    8:39/M
    101    Chris Donnelly          Northford  CT         249   53    17 M 50-59        30:15    8:39/M
    102    Karen Donoghue          Fairfield  CT         281   25     9 F 19-29        30:17    8:39/M
    103    Kristi Marshall         Fairfield  CT         480   42     3 F 40-49        30:22    8:41/M
    104    Jeff Zinkerman          Fairfield  CT         260   35    15 M 30-39        30:24    8:41/M
    105    Susan Christofferson    Fairfield  CT         207   49     4 F 40-49        30:26    8:42/M
    106    Amy Inzero              Cheshire  CT          252   38    17 F 30-39        30:28    8:42/M
    107    Marita Wein             Weston  CT            117   45     5 F 40-49        30:47    8:48/M
    108    Karl Salvati            North Haven  CT        99   54    18 M 50-59        30:49    8:48/M
    109    Tim Malay               Georgetown  CT        264   36    16 M 30-39        30:51    8:49/M
    110    Tom Dennison            Watertown  CT          30   52    19 M 50-59        30:51    8:49/M
    111    Wendy Gibbons           Fairfield  CT          60   34    18 F 30-39        30:54    8:50/M
    112    Tara Donnelly           Bridgeport  CT        131   26    10 F 19-29        30:58    8:51/M
    113    Bill Demotses           Fairfield  CT          29   39    17 M 30-39        30:58    8:51/M
    114    Erin Hamilton           Fairfield  CT         272   28    11 F 19-29        31:00    8:51/M
    115    Walter Gumersell        Manhasset  NY          64   52    20 M 50-59        31:02    8:52/M
    116    Remo Pagliarella        Stratford  CT         231   76     3 M 70-79        31:07    8:53/M
    117    David Rabideau          Fairfield  CT         267   37    18 M 30-39        31:15    8:56/M
    118    Courtney O' Keefe       Westport  CT          246   44     6 F 40-49        31:19    8:57/M
    119    Mark Greene             Milford  ct           172   45    17 M 40-49        31:20    8:57/M
    120    Timothy Snyder          Fairfield  CT         243   48    18 M 40-49        31:28    8:59/M
    121     J P McNamara                                 129   14     3 M 14-18        31:29    9:00/M
    122    Coleman Clancy          Fairfield  CT         126   13     1 M 11-13        31:31    9:00/M
    123    Monica Roche            Fairfield  CT          93   68     1 F 60-69        31:32    9:01/M
    124    Liz Stafford            Norwak  CT            257   41     7 F 40-49        31:35    9:01/M
    125    Amy Cole                Easton  CT            230   47     8 F 40-49        31:36    9:02/M
    126    Jim Whittaker           Shelton  CT           119   49    19 M 40-49        31:37    9:02/M
    127    Siobhan Harrington                            205   30    19 F 30-39        31:48    9:05/M
    128    Christopher Joyce       Bethel  CT             68    8     2 M  2-10        31:53    9:07/M
    129    Martine Brady           Fairfield  CT         474   42     9 F 40-49        31:54    9:07/M
    130    Joseph Brady            Fairfield  CT         475   48    20 M 40-49        31:55    9:07/M
    131    Terrence Clancy         Fairfield  CT         122   46    21 M 40-49        31:59    9:08/M
    132    Jason Mis               Fairfield  CT         320   26    14 M 19-29        32:04    9:10/M
    133    Anne Roesler                                  141   23    12 F 19-29        32:06    9:10/M
    134    Ellen Gilmore           Fairfield  CT         309   39    20 F 30-39        32:08    9:11/M
    135    Michael Derby           Fairfield  CT          32   35    19 M 30-39        32:08    9:11/M
    136    George Huffman          Shelton  CT           214   50    21 M 50-59        32:09    9:11/M
    137    Tino Diotalevi          Seymour  CT           224   43    22 M 40-49        32:10    9:11/M
    138    Daniel Victoria         Southbury  CT         115   26    15 M 19-29        32:15    9:13/M
    139    John McNamara                                 123   47    23 M 40-49        32:32    9:18/M
    140    Brittany Cates          Black Rock  CT         18   27    13 F 19-29        32:40    9:20/M
    141    Kathleen Clarke         Fairfield  CT         261   39    21 F 30-39        32:41    9:20/M
    142    Alice Kennedy                                 177   47    10 F 40-49        32:45    9:21/M
    143    Debbie Crouch           Monroe  CT             27   49    11 F 40-49        32:45    9:21/M
    144    Joan Fleming            Fairfield  CT          52   35    22 F 30-39        32:46    9:22/M
    145    Peter Malntz            Milford  CT           244   47    24 M 40-49        32:49    9:23/M
    146    Michael Buchina         New Haven  CT          16   48    25 M 40-49        32:49    9:23/M
    147    Jeanette Trujillo       Norwalk  CT           112   45    12 F 40-49        32:57    9:25/M
    148    Mike Donnelly           West Hartford,  CT     41   44    26 M 40-49        32:57    9:25/M
    149    Ken Ziman               Orange  CT            120   60     6 M 60-69        33:00    9:26/M
    150    Michael Wohlberg        Darien  CT            211   14     4 M 14-18        33:01    9:26/M
    151    Daniel Sargeant         Branford  CT          100   53    22 M 50-59        33:04    9:27/M
    152    Kim Remetta             Milford  CT           185   52    23 M 50-59        33:06    9:27/M
    153    James Riley             Milton  MA             91   55    24 M 50-59        33:11    9:29/M
    154    Renee Manning           Norwalk  CT            76   52     2 F 50-59        33:14    9:30/M
    155    Megan Malay             Darien  CT            265   26    14 F 19-29        33:17    9:31/M
    156    Anne Gumersell          Lloyd Harbor  NY       63   47    13 F 40-49        33:18    9:31/M
    157    Michael Mandel          Stamford  CT          223   49    27 M 40-49        33:19    9:31/M
    158    Kevin Gremse            Bridgeport  CT        318   41    28 M 40-49        33:23    9:32/M
    159    Paul Shanahan           Cheshire  CT          143   69     7 M 60-69        33:25    9:33/M
    160    Michele Scholz          Fairfield  CT         101   32    23 F 30-39        33:31    9:35/M
    161    Karl Eilers             Danbury  CT            48   54    25 M 50-59        33:32    9:35/M
    162    Debra Rosner            Fairfield  CT          97   46    14 F 40-49        33:34    9:35/M
    163    Frances Goulart         Ridgefield  CT        145   69     2 F 60-69        33:43    9:38/M
    164    Kristin Armes                                 314   37    24 F 30-39        33:48    9:39/M
    165    Meg Apers                                     158   23    15 F 19-29        33:52    9:41/M
    166    Katie Fleming           Milford  CT           284   25    16 F 19-29        33:58    9:42/M
    167    Paul Varvaro            Easton  CT            236   41    29 M 40-49        34:00    9:43/M
    168    Kimberly Pierwola       Stratford  CT         247   40    15 F 40-49        34:05    9:44/M
    169    Neal Wellins            Cheshire  CT          160   63     8 M 60-69        34:06    9:45/M
    170    Cheryl Rodriguez        Easton  CT             94   55     3 F 50-59        34:09    9:45/M
    171    Donna Cramond           Monroe  CT            198   57     4 F 50-59        34:11    9:46/M
    172    Sheila Clancy           Fairfield  CT         275   48    16 F 40-49        34:15    9:47/M
    173    Laurence Nordvall       Trumbull  CT           80   70     4 M 70-79        34:15    9:47/M
    174    Denise Van Kempen       Seymour  CT           114   28    17 F 19-29        34:16    9:47/M
    175    Gregory Corvigno        Fairfield  CT          26   29    16 M 19-29        34:16    9:47/M
    176    Alan Struthers                                179   43    30 M 40-49        34:23    9:49/M
    177    Caitlin Riley           Ivoryton  CT           89   34    25 F 30-39        34:26    9:50/M
    178    Carl Sylvester          Shelton  CT           148   73     5 M 70-79        34:31    9:52/M
    179    Joan Plavnicky          Trumbull  CT          286   47    17 F 40-49        34:41    9:55/M
    180    Fereidoon Javaheri      New Haven  CT         319   46    31 M 40-49        34:44    9:55/M
    181    Kristin Walker          Norwalk  CT           116   25    18 F 19-29        34:47    9:56/M
    182    Dave Peck               Fairfield  CT          86   51    26 M 50-59        34:52    9:58/M
    183    Dierdre Brown           Trumbull  CT          248   44    18 F 40-49        34:53    9:58/M
    184    Blake Widmer            Fairfield  CT         233    9     3 M  2-10        35:02   10:01/M
    185    Roni Widmer             Fairfield  CT         234   38    26 F 30-39        35:02   10:01/M
    186    Mary Kay Dupont         Wallingford  CT        44   49    19 F 40-49        35:04   10:01/M
    187    Kimberly Maher          Fairfield  CT          75   25    19 F 19-29        35:26   10:07/M
    188    Bob Loh                 Trumbull  CT          169   61     9 M 60-69        35:34   10:10/M
    189    Martha Murphy           Fairfield  CT         306   33    27 F 30-39        35:36   10:10/M
    190    Leslie Ford             Bridgeport  CT        209   32    28 F 30-39        35:36   10:10/M
    191    Susan Riggs             Branford  CT           88   39    29 F 30-39        36:13   10:21/M
    192    Amanda Gallucci         Fairfield  CT          54   12     3 F 11-13        36:47   10:31/M
    193    Eileen Maffei           Trumbull  CT          274   48    20 F 40-49        37:16   10:39/M
    194    Susan Riley             Milton  MA             92   50     5 F 50-59        37:24   10:41/M
    195    Helene Battat           Woodbridge  CT          8   46    21 F 40-49        37:27   10:42/M
    196    Joan Huwiler            Milford  CT           147   43    22 F 40-49        37:27   10:42/M
    197    Michael Black           Bridgeport  CT        241   30    20 M 30-39        37:35   10:44/M
    198    Janette Kalba           Bridgeport  CT        240   32    30 F 30-39        37:38   10:45/M
    199    Beth Gallagher          Orange  CT            269   41    23 F 40-49        38:04   10:53/M
    200    Joseph Arrigo           Fairfield  CT           7   46    32 M 40-49        38:12   10:55/M
    201    Annie McNamara                                128   10     1 F  2-10        38:15   10:56/M
    202    Nicole Daly             Shelton  CT           235   36    31 F 30-39        38:30   11:00/M
    203    Meghan Wright                                 288   35    32 F 30-39        38:39   11:03/M
    204    Joanne Kratnow                                162   41    24 F 40-49        38:48   11:05/M
    205    Melissa Donnelly        West Hartford,  CT     40   12     4 F 11-13        38:51   11:06/M
    206    Richard Amato           Shelton  CT           242   49    33 M 40-49        38:55   11:07/M
    207    Tammara Link                                  176   40    25 F 40-49        38:56   11:07/M
    208    Jim Stevens             Trumbull  CT          263   74     6 M 70-79        39:12   11:12/M
    209    Carol Costello          Fairfield  CT         245   45    26 F 40-49        39:25   11:16/M
    210    Ben Rosner              Fairfield  CT          96   15     5 M 14-18        39:35   11:19/M
    211    Katie Donnelly          West Hartford,  CT     38   43    27 F 40-49        39:37   11:19/M
    212    Kelly Fleming           Bethel  CT            482   25    20 F 19-29        39:50   11:23/M
    213    Charles Kopas                                 138   47    34 M 40-49        39:59   11:25/M
    214    Billy Begg              Newtown  CT           478   11     2 M 11-13        40:05   11:27/M
    215    Molly Begg              Newtown  CT           479    8     2 F  2-10        40:11   11:29/M
    216    Erin Begg               Newtown  CT           477   12     5 F 11-13        40:12   11:29/M
    217    Nancy Romero            Shelton  CT           239   47    28 F 40-49        40:14   11:30/M
    218    Amanda Flanagan         Fairfield  CT          50   36    33 F 30-39        40:17   11:31/M
    219    Lisa Rodriguez          Oxford  CT            222   38    34 F 30-39        40:23   11:32/M
    220    Kathleen Dunn           Fairfield  CT          43   52     6 F 50-59        40:45   11:39/M
    221    Charisse Begawen        Fairfield  CT           9   25    21 F 19-29        40:49   11:40/M
    222    Dana Steinnagel         Trumbull  CT          108   34    35 F 30-39        41:00   11:43/M
    223    Katy Nicholas           Milford  CT           268   25    22 F 19-29        41:22   11:49/M
    224    Chris Kwong             Southport  CT          71   48    35 M 40-49        41:24   11:50/M
    225    Mark Plavnicky          Ansonia  CT           283   14     6 M 14-18        41:48   11:57/M
    226    Caroline Lillicraf                            134   12     6 F 11-13        42:40   12:11/M
    227    Paul Lillicraf                                136   47    36 M 40-49        42:40   12:11/M
    228    Herman Bershtein        Hamden  CT             10   81     1 M 80-99        43:04   12:18/M
    229    Elizabeth Gallucci      Fairfield  CT          56   10     3 F  2-10        44:10   12:37/M
    230    Tara McNamara                                 127   10     4 F  2-10        44:11   12:37/M
    231    George Whitney          Orange  CT            118   88     2 M 80-99        47:20   13:31/M
    232    Ann Onton               Fairfield  CT         175   63     3 F 60-69        53:31   15:17/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 0- 1 2-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 1 2-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Bevilaqua

33

5

21:35

6:10/M

Top

Women 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Annie McNamara

10

202

38:15

10:56/M

2

Molly Begg Newtown CT

8

216

40:11

11:29/M

3

Elizabeth Gallucci Fairfield CT

10

230

44:10

12:37/M

Top

Women 11 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Isabella Corso Ridgefield CT

13

25

24:29

7:00/M

2

Kelly Haines Easton CT

13

57

27:30

7:51/M

3

Amanda Gallucci Fairfield CT

12

193

36:47

10:31/M

Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anna Tunderman Danbury CT

24

39

25:22

7:15/M

2

Jessica Surina Bridgeport CT

25

48

26:59

7:43/M

3

Sara Fucci Black Rock CT

26

51

27:17

7:48/M

Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Warren West Haven CT

32

19

23:56

6:50/M

2

Meg Capodanno Fairfield CT

39

32

24:47

7:05/M

3

Jennifer Travers North Haven CT

39

42

25:38

7:19/M

Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shannon Evans Norwalk CT

42

69

28:26

8:07/M

2

Cathleen Simpson Bridgeport CT

46

88

29:33

8:27/M

3

Kristi Marshall Fairfield CT

42

103

30:22

8:41/M

Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Williamson-Hugh New Canaan CT

52

46

26:03

7:27/M

2

Renee Manning Norwalk CT

52

154

33:14

9:30/M

3

Cheryl Rodriguez Easton CT

55

170

34:09

9:45/M

Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

68

123

31:32

9:01/M

2

Frances Goulart Ridgefield CT

69

163

33:43

9:38/M

3

Ann Onton Fairfield CT

63

233

53:31

15:17/M

Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Davenport Litchfield CT

38

1

20:14

5:47/M

Top

Men 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Clint Corso Ridgefield CT

10

27

24:36

7:02/M

2

Christopher Joyce Bethel CT

8

128

31:53

9:07/M

3

Blake Widmer Fairfield CT

9

185

35:02

10:01/M

Top

Men 11 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Coleman Clancy Fairfield CT

13

122

31:31

9:00/M

2

Billy Begg Newtown CT

11

215

40:05

11:27/M

Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jonathan Dinihanian Stratford CT

16

49

26:59

7:43/M

2

Charlie Lillicrat

15

62

28:02

8:01/M

3

J P McNamara

14

121

31:29

9:00/M

Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Victor Hamilton Fairfield CT

28

8

22:08

6:19/M

2

Matt Lundy Monroe CT

24

20

23:57

6:51/M

3

Drew Matsen

23

22

24:20

6:57/M

Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Wesley Oliveira Bridgeport CT

39

6

21:41

6:12/M

2

Brian Fidler West Haven CT

36

14

23:21

6:40/M

3

Stephen Scholz Fairfield CT

32

18

23:52

6:49/M

Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Roger Mahieu Litchfield CT

43

2

20:47

5:56/M

2

Joe Puopolo Shelton CT

48

9

22:18

6:22/M

3

Martin Espino

47

10

22:28

6:25/M

Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Johnson Southbury CT

56

3

21:29

6:08/M

2

Richard Olmstead New Haven CT

52

4

21:34

6:10/M

3

John Richers New Milford CT

52

7

21:52

6:15/M

Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Turkington Bolton CT

63

15

23:26

6:42/M

2

Donald Smith Watertown CT

63

40

25:23

7:15/M

3

Tom Gillon Trumbull CT

60

59

27:38

7:54/M

Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Goldman Scarsdale NY

70

79

29:01

8:17/M

2

John Howell Easton CT

71

80

29:02

8:18/M

3

Remo Pagliarella Stratford CT

76

116

31:07

8:53/M

Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

81

229

43:04

12:18/M

2

George Whitney Orange CT

88

232

47:20

13:31/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News