Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Earth Day 3-Mile Trail Race

Mansfield, CT, April 14, 2007

[Age Group ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC



Blue skies, Spring weather, what are all these runners doing out here in the woods? Earth Day isnít for a few days, but these runners werenít waiting. Brendeon McDermott and Sarah Bryden waited the least as they out-ran their respective divisions.


Earth Day 3-Mile Trail Race
Overall Finish List
April 14, 2007
------------------------------------------------------------------------
Results By: SNERRO, LLC 
------------------------------------------------------------------------

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Brendeon McDermott      Manchester  CT         85   29     1 M 20-29      17:27.2    5:49/M
       2    Steve Henry             Bolton  CT            101   26     2 M 20-29      17:53.1    5:58/M
       3    Ken Clark               Somers  CT             63   44     1 M 40-49      17:59.2    6:00/M
       4    Douglas Coso            Storrs Mansfield  C    70   38     1 M 30-39      18:04.4    6:01/M
       5    Tim Smith               Norwich  CT             8   59     1 M 50-59      18:06.8    6:02/M
       6    Tim Donahue             Gales Ferry  CT         1   38     2 M 30-39      19:00.1    6:20/M
       7    Surgeon Davis           Manchester  CT         72   17     1 M 13-19      19:19.1    6:26/M
       8    Dave Jacobs             Niantic  CT            55   61     1 M 60-69      19:55.7    6:38/M
       9    Donald Jakoboski        Tolland  CT            94   56     2 M 50-59      20:13.8    6:44/M
      10    Eddie Hogan             Griswold  CT            9   37     3 M 30-39      20:23.5    6:48/M
      11    Don Quinn               Colchester  CT         81   35     4 M 30-39      20:26.4    6:49/M
      12    Dan Peretti             Sturbridge  MA         77   38     5 M 30-39      20:29.0    6:50/M
      13    Graham Boardman         Hampton  CT            56   25     3 M 20-29      20:40.9    6:53/M
      14    Hal Bennett             Columbia  CT           89   65     2 M 60-69      20:53.1    6:58/M
      15    Todd Bennett            Columbia  CT           90   36     6 M 30-39      20:54.9    6:58/M
      16    Ron Starrett            Vernon Rockville  C    11   37     7 M 30-39      21:07.4    7:02/M
      17    Bill Marshall           Yantic  CT             57   62     3 M 60-69      21:14.9    7:05/M
      18    Jeff Brackett           Enfield  CT            41   42     2 M 40-49      21:42.0    7:14/M
      19    Patrick Stone           Chaplin  CT            99   23     4 M 20-29      22:04.8    7:21/M
      20    Robert Davis            Naugatuck  CT           2   55     3 M 50-59      22:12.6    7:24/M
      21    Sarah Bryden            Willington  CT         78   22     1 F 20-29      22:14.3    7:25/M
      22    Ben Rach                Coventry  CT           48   28     5 M 20-29      22:27.4    7:29/M
      23    Jay Reed                Wilbraham  MA          88   48     3 M 40-49      22:33.3    7:31/M
      24    Dean Festa              Baltic  CT             58   55     4 M 50-59      22:36.5    7:32/M
      25    Gary Sweet              Manchester  CT         32   59     5 M 50-59      22:44.9    7:35/M
      26    Ben Mattheis            Cheshire  CT           76   53     6 M 50-59      23:07.0    7:42/M
      27    Zachary Wesolek         Norwich  CT            74   13     2 M 13-19      23:08.9    7:43/M
      28    Brian Demilica          Willimantic  CT        79   18     3 M 13-19      23:12.6    7:44/M
      29    Way Hedding             Niantic  CT            71   57     7 M 50-59      23:19.0    7:46/M
      30    Jutito Coso             Storrs Mansfield  C    69   35     1 F 30-39      23:19.9    7:46/M
      31    Sam Lewbel              Stafford Springs  C     7   57     8 M 50-59      23:20.8    7:47/M
      32    Jerry Brown             East Lyme  CT          60   65     4 M 60-69      23:40.2    7:53/M
      33    Julie Hurlock           Coventry  CT           18   30     2 F 30-39      23:42.0    7:54/M
      34    Brian Andstrom          Plainfield  CT         38   51     9 M 50-59      24:03.2    8:01/M
      35    Peter Drzewiecki        Storrs Mansfield  C    26   39     8 M 30-39      24:05.1    8:02/M
      36    Ashley Behrent          Willimantic  CT        65   21     2 F 20-29      24:07.7    8:02/M
      37    Terry Frechette         Willimantic  CT        66   20     3 F 20-29      24:08.1    8:03/M
      38    Denise Davis            Manchester  CT         73   37     3 F 30-39      24:12.4    8:04/M
      39    John Rocchetti          Willimantic  CT        91   19     4 M 13-19      24:16.0    8:05/M
      40    Jodi Frank              Mansfield Center  C    20   40     1 F 40-49      24:22.9    8:07/M
      41    Stephen Ellington       Chaplin  CT            44   20     6 M 20-29      24:31.5    8:10/M
      42    Sandy Collins           Wauregan  CT           39   51     1 F 50-59      24:38.2    8:13/M
      43    Ronald Gale             Norwich, CT            42   71     1 M 70-99      24:39.8    8:13/M
      44    Bob Massaro             Chicopee  MA           64   63     5 M 60-69      24:41.3    8:14/M
      45    Larry Orum              Griswold  CT           27   43     4 M 40-49      24:47.4    8:16/M
      46    Laurie Burstein         Ellington  CT          97   42     2 F 40-49      24:52.7    8:17/M
      47    Lynn Britton            Portland  ME           25   36     4 F 30-39      24:53.7    8:18/M
      48    Tom Baker               Oakdale  CT            23   63     6 M 60-69      24:55.4    8:18/M
      49    Cheryl Bienkowski       Coventry  CT           51   28     4 F 20-29      25:05.8    8:22/M
      50    Robert Jennette         Storrs Mansfield  C    22   50    10 M 50-59      25:06.2    8:22/M
      51    Charlie Robinson        Willimantic  CT        86   19     5 M 13-19      25:18.6    8:26/M
      52    Ethan Andstrom          Plainfield  CT         68   14     6 M 13-19      25:43.3    8:34/M
      53    Bruce Grisafe           Salem  CT              92   53    11 M 50-59      25:52.1    8:37/M
      54    Gabe Carr               Norwich  CT            43   28     7 M 20-29      25:54.1    8:38/M
      55    John Iadorola           Tolland  CT            47   24     8 M 20-29      25:55.8    8:38/M
      56    Chaz Fairbrother        Canterbury  CT         80   35     9 M 30-39      26:01.9    8:40/M
      57    Ken Deary               Dudley  MA             83   54    12 M 50-59      26:04.3    8:41/M
      58    Michelle Hier           Coventry  CT           53   25     5 F 20-29      26:08.6    8:43/M
      59    Lindsay Duerr           Hampton  CT            15   26     6 F 20-29      26:36.0    8:52/M
      60    Jessica Taylor          Danielson  CT           6   28     7 F 20-29      26:39.6    8:53/M
      61    Shawna Herleth-King     Ellington              19   24     8 F 20-29      26:41.5    8:54/M
      62    Jen Daniels             Ashford  CT            49   23     9 F 20-29      26:53.7    8:58/M
      63    Fred Loxsom             Storrs Mansfield  C    17   64     7 M 60-69      26:58.2    8:59/M
      64    Rhona Free              Hampton  CT            14   50     2 F 50-59      27:03.9    9:01/M
      65    Janice Hall             New Haven  CT          31   39     5 F 30-39      27:05.3    9:02/M
      66    George Gillespie        Coventry  CT           33   65     8 M 60-69      27:09.0    9:03/M
      67    Douglas Hoyt            Milford  CT            30   40     5 M 40-49      27:18.3    9:06/M
      68    Susan Yeargin           Lebanon  CT            95   28    10 F 20-29      27:24.2    9:08/M
      69    Heather Mispagel        Storrs Mansfield  C    93   22    11 F 20-29      27:24.7    9:08/M
      70    Janet Jakoboski         Tolland  CT            98   55     3 F 50-59      27:37.2    9:12/M
      71    Willi Frederich         Ellington  CT          61   72     2 M 70-99      27:41.7    9:14/M
      72    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         67   60     1 F 60-69      27:46.5    9:15/M
      73    Wess Ludlow             Baltic  CT             59   36    10 M 30-39      27:54.3    9:18/M
      74    Tom McIntosh            Coventry  CT          100   70     3 M 70-99      28:08.8    9:23/M
      75    Janit Romayko           East Hartford  CT      34   61     2 F 60-69      28:13.6    9:24/M
      76    Jennifer Grubb          Vernon Rockville  C    84   28    12 F 20-29      28:50.8    9:37/M
      77    Michelle Primavera      Griswold  CT           10   34     6 F 30-39      30:18.2   10:06/M
      78    Pat Phillips            Niantic  CT            82   59     4 F 50-59      30:40.8   10:13/M
      79    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT         37   52     5 F 50-59      30:45.3   10:15/M
      80    Edwina Callaghan        Salem  CT              12   57     6 F 50-59      31:56.0   10:39/M
      81    Tom Sullivan            Mystic  CT             87   67     9 M 60-69      32:56.8   10:59/M
      82    Tom Kalagher            Torrington  CT          4   29     9 M 20-29      33:31.7   11:10/M
      83    Robert Whipple          Grosvenor Dale  CT     75   68    10 M 60-69      33:43.9   11:14/M
      84    Kristin Chenerka        Andover  CT            45   19     1 F 13-19      35:17.7   11:46/M
      85    Lori Andrzeicik         Griswold  CT           36   42     3 F 40-49      35:26.9   11:49/M
      86    Tania Shofron           Providence  RI         16   31     7 F 30-39      35:56.9   11:59/M
      87    James Hodges            Vernon Rockville  C    35   67    11 M 60-69      35:59.3   12:00/M
      88    Cashay Poudrien         Chaplin  CT            62   9      1 F  1-12      39:25.3   13:08/M
      89    Kelly Sutterfield       Mansfield Center  C    96   28    13 F 20-29      42:21.2   14:07/M

------------------------------------------------------------------------





race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News