Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
   
> Printer-friendly page

Hyannis Marathon, Half Marathon and 10K

Hyannis, MA, February 24, 2002

[Marathon Overall | Marathon Age Group | Half Marathon Overall | 10K Overall | 10K Age Group | Half Marathon Team Results | Clydesdale ]

Half Marathon Age Group


         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:32:34  7:04    1 60-69   94 M   655 Roger Little                                                                          
 2   1:35:46  7:19    2 60-69  134 M   374 Dick Hoyt                   Holland,MA           Team Hoyt                               
 3   1:40:21  7:40    3 60-69  190 M   225 Fred Zuleger III            Coventry,RI          RIRR                                    

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:26:53  6:38    1 50-59   48 M   607 Don Bates                                                                             
 2   1:27:52  6:42    2 50-59   60 M   263 Milt Schumacher             N Scituate,RI                                                
 3   1:29:53  6:52    3 50-59   73 M   450 Bill Lord                   Hyannisport,MA       Hyannis Road Runners                    

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:13:59  5:39    1 40-49    2 M   646 Ken Gartner                                      Falmouth TC                          
 2   1:15:46  5:47    2 40-49    9 M   409 Michael MacPhee             Barrington,RI                                                
 3   1:17:42  5:56    3 40-49   14 M   654 Bob Ruel                                                                              

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:13:41  5:37    1 30-39    1 M   165 Paul Miller                 Watertown,MA         Wheelworks Multisports                  
 2   1:14:31  5:41    2 30-39    3 M   553 Abedoin Pichardo                                                                      
 3   1:14:32  5:41    3 30-39    4 M   662 Peter Sedwick                                                                         

         MEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:15:06  5:44    1 18-29    6 M  1354 Donald Fay                  Billerica,MA         GLRR                                    
 2   1:15:07  5:44    2 18-29    7 M   619 Kit Wells                                        GBTC                                 
 3   1:15:16  5:45    3 18-29    8 M   618 Jerad Crave                                      GBTC                                 

         MEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:52:50  8:37    1 01-17  373 M   339 Jeffery Costello            Bridgewater,MA                                               

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:58:11  9:01    1 60-69  237 F   651 Patricia L'Italien                                                                    
 2   2:30:20 11:29    2 60-69  471 F   269 Ann Bunce                   Sullivan,NH          Monadnock Regional Milers               
 3   2:31:13 11:33    3 60-69  474 F  1399 Barbara Roney               Providence,RI                                                

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:47:26  8:12    1 50-59   96 F   335 Faye Lowrey                 Rochester,NH         Rochester Runners                       
 2   1:48:41  8:18    2 50-59  112 F  1101 Janet Jordan                Sandwich,MA          CCAC                                    
 3   1:49:20  8:21    3 50-59  120 F   502 Jeanne Weber                Lewistin,ME          Maine                                   

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:27:55  6:43    1 40-49    3 F    96 Marge Bellisle              Warren,RI            CMS                                     
 2   1:29:27  6:50   58 40-49  343 F  1110 Elizabeth Dean              Bourne,MA                                                    
 3   1:30:53  6:56    3 40-49    9 F   302 Jane Lundy                  Katonch,NY                                                   

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:26:35  6:37    1 30-39    1 F   664 Heather Panicera                                                                      
 2   1:27:09  6:39    2 30-39    2 F  1482 Liisa Miller                Strafford,NH                                                 
 3   1:29:30  6:50    3 30-39    7 F   522 Alyssa Parker                                    Team Envision                        

       WOMEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:28:00  6:43    1 18-29    4 F   663 Amy Chekos                                                                            
 2   1:29:04  6:48    2 18-29    5 F  1407 Erin Heslin                 Kensington,CT                                                
 3   1:30:48  6:56    3 18-29    8 F   166 Candace Miller              Watertown,MA         Team Envision                           

       WOMEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   2:13:28 10:11    1 01-17  402 F  1206 Amanda Fisher               Goffstown,NH       C                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com

               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:13:41  5:37    1 30-39    1 M   165 Paul Miller                 Watertown,MA         Wheelworks Multisports                  
 2   1:13:59  5:39    1 40-49    2 M   646 Ken Gartner                                      Falmouth TC                          
 3   1:14:31  5:41    2 30-39    3 M   553 Abedoin Pichardo                                                                      
 4   1:14:32  5:41    3 30-39    4 M   662 Peter Sedwick                                                                         
 5   1:14:57  5:43    4 30-39    5 M  1223 Finbarr Kirwan              Brighton,MA          GBTC                                    
 6   1:15:06  5:44    1 18-29    6 M  1354 Donald Fay                  Billerica,MA         GLRR                                    
 7   1:15:07  5:44    2 18-29    7 M   619 Kit Wells                                        GBTC                                 
 8   1:15:16  5:45    3 18-29    8 M   618 Jerad Crave                                      GBTC                                 
 9   1:15:46  5:47    2 40-49    9 M   409 Michael MacPhee             Barrington,RI                                                
 10  1:15:58  5:48    5 30-39   10 M   210 Jon Fearnley                New Britain,CT                                                
 11  1:16:08  5:49    6 30-39   11 M   672 Peter Shworm                                     GBTC                                  
 12  1:16:31  5:50    7 30-39   12 M   713 Lee Cox                                          GBTC                                  
 13  1:17:08  5:53    8 30-39   13 M   449 Adam Polakowski             W Yar,MA             CCAC                                     
 14  1:17:42  5:56    3 40-49   14 M   654 Bob Ruel                                                                               
 15  1:17:54  5:57    9 30-39   15 M   611 Mark Selwyn                                                                            
 16  1:17:56  5:57    4 40-49   16 M  1275 George Kominos              Southington,CT                                                
 17  1:18:08  5:58    4 18-29   17 M  1435 Tom Dmsukaskas              Cambridge,MA         Cambridge Sports Union                   
 18  1:18:14  5:58    5 40-49   18 M  1454 Jon Wyner                   Cambridge,MA         Cambridge Sports Union                   
 19  1:18:28  5:59   10 30-39   19 M   583 Paul Hughes                                      L Street Running Club                 
 20  1:18:59  6:02    6 40-49   20 M   566 Felix Almeida                                    GNBTC                                 
 21  1:19:15  6:03    5 18-29   21 M   721 Francis Cigarek                                  GBTC                                  
 22  1:19:35  6:05    6 18-29   22 M   104 Michael Lynch               Dorchester,MA                                                 
 23  1:20:33  6:09    7 40-49   23 M   282 John Whelan                 Hopkinton,MA                                                  
 24  1:21:04  6:11    7 18-29   24 M   678 Noah Kraut                                       GBTC                                  
 25  1:21:09  6:12   11 30-39   25 M   720 Sean McLaughlin                                                                        
 26  1:21:16  6:12   12 30-39   26 M   741 John Noland                                      BAA                                   
 27  1:21:22  6:13    8 18-29   27 M   711 Matt Brischetto                                                                        
 28  1:21:41  6:14   13 30-39   28 M   599 Tom Casparis                                     Wheelworks Multisports                
 29  1:21:47  6:15   14 30-39   29 M    53 Hernando Rodriguez          Lynn,MA                                                       
 30  1:22:02  6:16    9 18-29   30 M   589 Patrick Brennan                                  BAA                                   
 31  1:22:06  6:16   15 30-39   31 M   101 Tom Wolkow                  Roxbury,MA           GBTC                                     
 32  1:22:28  6:18    8 40-49   32 M   485 Dave Humphreys              Hyannisport,MA                                                
 33  1:22:40  6:19   16 30-39   33 M   733 Christian Pariseault                           C Falmouth TC                           
 34  1:22:54  6:20    9 40-49   34 M   645 Mike Naughtows                                   CCAC                                  
 35  1:23:08  6:21   10 18-29   35 M   754 Tyler Blackwell                                                                        
 36  1:23:19  6:22   11 18-29   36 M  1486 Troy Droubay                W Newton,MA                                                   
 37  1:23:46  6:24   10 40-49   37 M  1463 David Berkowicz             Brookline,MA         Community Running Club                   
 38  1:24:00  6:25   17 30-39   38 M  1394 Greg Panno                  Milford,MA                                                    
 39  1:24:06  6:25   11 40-49   39 M   301 David Andersen              Newburyport,MA       Winners Circle                           
 40  1:24:37  6:28   18 30-39   40 M   647 Tim Orcutt                                                                             
 41  1:24:37  6:28   12 40-49   41 M   169 Michael Ouimet              E Falmouth,MA                                                 
 42  1:25:27  6:31   13 40-49   42 M   465 Dave Camire                 Dracut,MA                                                     
 43  1:25:30  6:32   14 40-49   43 M   523 Peter Flemings                                                                         
 44  1:25:34  6:32   19 30-39   44 M   525 Bill Lyons                                                                             
 45  1:25:48  6:33   20 30-39   45 M   287 Bill Curran                 E Sandwich,MA        L Street Running Club                    
 46  1:26:00  6:34   12 18-29   46 M   598 Kevin Daly                                                                             
 47  1:26:11  6:35   21 30-39   47 M   569 Rob Sczup[ak                                     Bay State Tria                        
 48  1:26:53  6:38    1 50-59   48 M   607 Don Bates                                                                              
 49  1:26:59  6:38   15 40-49   49 M   298 Steve Powers                Southington,CT                                                
 50  1:27:06  6:39   13 18-29   50 M  1060 Larry Cheng                 Cambridge,MA                                                  

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   1:26:35  6:37    1 30-39    1 F   664 Heather Panicera                                                                      
 2   1:27:09  6:39    2 30-39    2 F  1482 Liisa Miller                Strafford,NH                                                 
 3   1:27:55  6:43    1 40-49    3 F    96 Marge Bellisle              Warren,RI            CMS                                     
 4   1:28:00  6:43    1 18-29    4 F   663 Amy Chekos                                                                            
 5   1:29:04  6:48    2 18-29    5 F  1407 Erin Heslin                 Kensington,CT                                                
 6   1:29:27  6:50   58 40-49  343 F  1110 Elizabeth Dean              Bourne,MA                                                    
 7   1:29:30  6:50    3 30-39    7 F   522 Alyssa Parker                                    Team Envision                        
 8   1:30:48  6:56    3 18-29    8 F   166 Candace Miller              Watertown,MA         Team Envision                           
 9   1:30:53  6:56    3 40-49    9 F   302 Jane Lundy                  Katonch,NY                                                   
 10  1:30:58  6:57    4 30-39   10 F   100 Lisa Hines                  Roxbury,MA           GBTC                                     
 11  1:31:13  6:58    5 30-39   11 F   729 Kate Delaney                                                                           
 12  1:31:16  6:58    6 30-39   12 F   593 Karin Koehn                                      Cambridge Running Club                
 13  1:31:20  6:58    7 30-39   13 F   368 Laurel Valley               Parsonsfield,MA                                               
 14  1:32:44  7:05    4 18-29   14 F  1347 Amanda Spiller              Malden,MA                                                     
 15  1:33:50  7:10    5 18-29   15 F   419 Annie Desrosiers            Brookline,MA         BAA                                      
 16  1:34:05  7:11  178 18-29  428 F   178 Jessica Tallman             Cambridge,MA       F                                          
 17  1:34:32  7:13    7 18-29   17 F   337 Ellenor Emery               New York,NY                                                   
 18  1:34:44  7:14    8 18-29   18 F   518 Emily Jones                                      CMS                                   
 19  1:34:44  7:14    8 30-39   19 F   303 Jennifer Kaukas             Medford,MA           Somerville RR                            
 20  1:34:45  7:14    9 18-29   20 F   609 Lizzie Steptyck                                                                        
 21  1:34:58  7:15   10 18-29   21 F  1237 Sarah Lyon                  Allston,MA                                                    
 22  1:35:33  7:18    4 40-49   22 F   470 Sue Lowry                   Sandwich,MA          CCAC                                     
 23  1:35:51  7:19    5 40-49   23 F  1370 Cathi Koehler               Manchester,CT                                                 
 24  1:35:58  7:20   11 18-29   24 F  1431 Danielle Poulin             Brighton,MA                                                   
 25  1:36:16  7:21    6 40-49   25 F  1276 Nancy De Roma               Natick,MA                                                     
 26  1:36:20  7:21   12 18-29   26 F   706 Allison Curran                                   GBTC                                  
 27  1:36:31  7:22   13 18-29   27 F    46 Elizabeth Holland           Charlestown,MA                                                
 28  1:36:34  7:22   14 18-29   28 F   222 Jayne Bannon                Boston,M                                                      
 29  1:37:19  7:26    7 40-49   29 F   458 Mary Peabody                Dennis,MA            CCAC                                     
 30  1:38:17  7:30    9 30-39   30 F   757 Julie Moore                                                                            
 31  1:38:59  7:33   10 30-39   31 F  1050 Melissa Caron               Westwood,MA          Heartbreak Hill Striders                 
 32  1:39:02  7:34   15 18-29   32 F  1453 Erika Boeckeler             Allston,MA                                                    
 33  1:39:06  7:34    8 40-49   33 F   247 Franny Haney                Duxbury,MA           Marshfield RR                            
 34  1:39:20  7:35    9 40-49   34 F  1190 Mary Kate Shea              Marshfield,MA        Marshfield RR                            
 35  1:39:24  7:35   11 30-39   35 F  1253 Saraswaty Bhat              Cambridge,MA                                                  
 36  1:39:28  7:36   12 30-39   36 F   520 Alexis Torchio                                   RIRR                                  
 37  1:39:37  7:36   13 30-39   37 F   758 Cathy McDonough                                                                        
 38  1:39:40  7:36   14 30-39   38 F   471 Sheila Howland              Brewster,MA          CCAC                                     
 39  1:40:03  7:38   16 18-29   39 F  1287 Amber Coisman               Brookline,MA                                                  
 40  1:40:05  7:38   15 30-39   40 F   365 Annmarie O'Brien            Braintree,MA         Marshfield RR                            
 41  1:40:08  7:39   17 18-29   41 F  1238 Kathryn Hamilton            Halifax,NS                                                    
 42  1:40:29  7:40   18 18-29   42 F  1260 Melissa Cunningham          Pocasset,MA                                                   
 43  1:40:42  7:41   16 30-39   43 F   360 Jennifer Shultis            Wayland,MA           Wheelworks Multisports                   
 44  1:40:43  7:41   10 40-49   44 F   411 Pat Patterson               Hyannis,MA                                                    
 45  1:40:59  7:43   19 18-29   45 F   157 Elizabeth Whalen            Watertown,MA         L Street Running Club                    
 46  1:41:16  7:44   17 30-39   46 F   243 Marie Kemp                  Boston,MA            SSAC                                     
 47  1:41:32  7:45   18 30-39   47 F  1324 Tara Ewald                  Centerville,MA                                                
 48  1:41:43  7:46   19 30-39   48 F  1476 Ursula Robinson             S Boston,MA          Team Envision WOMEN'S OPEN               
 49  1:41:51  7:46   20 30-39   49 F   106 Jill Wilson                 S Boston,M           L Street Running Club                    
 50  1:42:12  7:48   11 40-49   50 F   745 Leisa Mark                                       CCAC                                  




race directors shop for premium running gear my profile