Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Oct21_USATFN_set1.shtml

USATF New England Development Cross Country Races

Larz Anderson Park, Brookline, MA, October 21, 2012

Full Results

                      2012 USATF NE Development XC1 - 10/21/2012
                           Larz Anderson Park, Brookline MA
                            60 deg, sunny, course a bit wet
Girls 1-14 1 Mile Run CC
     Comp#  Name                            Team                             Time
==================================================================================
   1   626  Clare Martin                13  Waltham TC                       6:38       
   2   650  Gabrielle Vandendries       13  Waltham TC                       6:45       
   3   619  Einat Gavish                12  Waltham TC                       6:46       
   4   620  Michaela Jones              12  Waltham TC                       6:47       
   5    44  Katie Bradley               13  Attleboro Jaguars                6:54       
   6   649  Rose Teszler                12  Waltham TC                       7:05       
   7   150  Meaghan Woolbert            10  Bradford Huskies                 7:19       
   8    30  Gabrielle Sanchez           12  Bradford Huskies                 7:27       
   9     3  Madison Craven              12  Bradford Huskies                 7:32       
  10    36  Amy Seavey                  10  Bradford Huskies                 7:43       
  11   532  Shea Brahms                  9  Waltham TC                       7:51       
  12   536  Sophia Caira                12  Waltham TC                       7:52       
  13   624  Elisabeth Silletto          13  Waltham TC                       7:53       
  14   628  Charlotte Sykes             14  Waltham TC                       8:03       
  15   535  Alessia Caira               11  Waltham TC                       8:05       
  16     8  Morgan Reardon              13  Bradford Huskies                 8:08       
  17   651  Ella Wozek                   9  Waltham TC                       8:09       
  18   139  Julia Valaskatgis            8  Bradford Huskies                 8:12       
  19  1255  Kailey Kennedy Slesasr      12  Town Track Club                  8:17       
  20   622  Clara Lake                   8  Waltham TC                       8:19       
  21     5  Brynne LeCours              10  Bradford Huskies                 8:20       
  22  1248  Hannah George               10  Town Track Club                  8:29       
  23   538  Jackie Fitzgerald           12  Waltham TC                       8:33       
  24   625  Hannah LeBaron              13  Waltham TC                       8:40       
  25     6  Ariann LeCours               9  Bradford Huskies                 8:44       
  26   126  Janiel Lewis                12  Boston City Schools              9:04       
  27   623  Leah LeBaron                11  Waltham TC                       9:06       
  28     9  Maeve Saindon                8  Bradford Huskies                 9:08       
  29   627  Jillian McLaughlin          13  Waltham TC                       9:10       
  30   519  Iman Bouhou                 10  Momentum AC                      9:11       
  31    51  Hayley Glassburn             8  Unattached                       9:13       
  32    10  Emily Saindon                3  Bradford Huskies                 9:22       
  33     7  Holly McGrath               13  Bradford Huskies                 9:23       
  34   621  Anna Kraffmiller            10  Waltham TC                       9:25       
  35   534  Katherine Benninger         10  Waltham TC                       9:30       
  36   537  Maggie Carr                 13  Waltham TC                       9:37       
  37   525  Heba Belmir                  7  Momentum AC                      9:44       
  38   136  Isla Hanlon                  9  Hernandez School                 9:47       
  39  1247  Laurel Nyhan                 8  Town Track Club                 10:08       
  40   132  Britania Lewis              14  Boston City Schools             10:22       
  41  1254  Megan Mendoza                6  Town Track Club                 10:26       
  42  1246  MacKenzie Strachan           7  Town Track Club                 10:57       
  43  1249  Mckay Pratt                  7  Town Track Club                 11:00       
  44  1256  Ionie Kennedy Slesasr        7  Town Track Club                 11:14       
  45  1253  Addison Jenkins              8  Town Track Club                 11:15       
  46   135  Sabrina Nieves              10  Hernandez School                11:16   
   
Boys 1-14 1 Mile Run CC
     Comp#  Name                            Team                             Time
==================================================================================
   1   397  Jacob Seavey                14  Bradford Huskies                 6:24       
   2   180  Connor Alessi               11  Bradford Huskies                 6:25       
   3   398  Troy Sliney                 13  Bradford Huskies                 6:32       
   4   272  Mark Hanadanian             13  Bradford Huskies                 6:34       
   5   500  Connor Wertz                13  Bradford Huskies                 6:41       
   6   462  Aidan Wertz                 13  Bradford Huskies                 6:44       
   7   221  Dylan Clohecy               13  Bradford Huskies                 6:46       
   8   509  Griffin Woolbert            13  Bradford Huskies                 6:48       
   9   393  William Nikas               11  Bradford Huskies                 6:51       
  10   796  John McLaughlin             13  Waltham TC                       6:56       
  11   226  Peter Crapsey                9  Bradford Huskies                 6:57       
  12   254  Cormac Crippen              11  Bradford Huskies                 7:02       
  13   183  Ryan Basile                 10  Bradford Huskies                 7:04       
  14   336  Aidan Kallery               11  Bradford Huskies                 7:06       
  15  1229  Daniel Sigmund              12  Town Track Club                  7:07       
  16   256  Taylor DesOrmeaux           12  Bradford Huskies                 7:12       
  17   655  Sam Graves                  13  Waltham TC                       7:15       
  18   793  Robert Mountain             12  Waltham TC                       7:17       
  19   797  Sean O'Neil                 12  Waltham TC                       7:20       
  20   270  Jonah Hanagan               13  Bradford Huskies                 7:21       
  21   539  Jordan Zografos             12  Nativity Prep                    7:29       
  22   188  Domenic Buccini             14  Bradford Huskies                 7:31       
  23   541  Toren Langham               12  Nativity Prep                    7:35       
  24    48  Ryan Hayes                  14  South Shore Fireboltz            7:37       
  25   811  Max Teszler                 12  Waltham TC                       7:38       
  26   653  Jack Cronin                 11  Waltham TC                       7:40       
  27  1238  Scott Sigmund               10  Town Track Club                  7:42       
  28   677  Jackson Lake                 9  Waltham TC                       7:43       
  29   679  Dante Vetrone               10  Waltham TC                       7:45       
  30   187  Jonathan Basile             12  Bradford Huskies                 7:46       
  31   394  Ethan Randall               12  Bradford Huskies                 7:49       
  32   244  Benjamin Craven              8  Bradford Huskies                 7:49       
  33   224  Patrick Connolly             9  Bradford Huskies                 7:50       
  34   211  Shane Cassidy               13  Bradford Huskies                 7:53       
  35   656  Sean Evans                  10  Waltham TC                       7:54       
  36   671  Liam O'Callaghan            13  Waltham TC                       7:56       
  37   528  Alan Checo                  11  Nativity Prep                    7:57       
  38   523  Anouar Ettaboui              9  Momentum AC                      7:59       
  39   533  Mitchell Warren             13  Waltham TC                       8:00       
  40  1228  Cole Strachan                9  Town Track Club                  8:03       
  41   808  Griffin Steele              11  Waltham TC                       8:04       
  42   391  Brendan Lavallee            12  Bradford Huskies                 8:07       
  43   396  Christopher Sancers         13  Bradford Huskies                 8:11       
  44   453  Jacob Valenti               12  Bradford Huskies                 8:13       
  45  1243  Cam Russell                 11  Town Track Club                  8:18       
  46   526  Salah Hossaini                  Momentum AC                      8:22       
  47   395  matthew Saindon             11  Bradford Huskies                 8:23       
  48   654  Nolan Allen                 12  Waltham TC                       8:33       
  49   770  Jonathan Lam                11  Waltham TC                       8:37       
  50   791  Garrett Jacunski             8  Waltham TC                       8:38       
  51   652  Will Cronin                  9  Waltham TC                       8:40       
  52   674  Carl Kleifgen               12  Waltham TC                       8:45       
  53   682  Steven Lam                   9  Waltham TC                       8:54       
  54   392  Jonathan McCord             10  Bradford Huskies                 8:58       
  55  1245  Dominic Kennedy Slesasr     10  Town Track Club                  9:06       
  56   803  Ian Parsons                  8  Waltham TC                       9:08       
  57  1242  Matt Mendoza                10  Town Track Club                  9:26       
  58    56  Jacob Daly                   6  Cambridge Jets                   9:28       
  59   804  Hedi Skali                   9  Waltham TC                       9:32       
  60  1241  Nicholas Pellagrini          6  Town Track Club                  9:34       
  61  1240  Anthony Pellagrini           8  Town Track Club                  9:35       
  62   118  Danny Crowley                9  Unattached                       9:36       
  63   338  Ryan Lavallee               10  Bradford Huskies                 9:38       
  64   871  Augie Hawk                   9  Unattached                       9:40       
  65    46  Mike Hayes                  11  South Shore Fireboltz            9:44       
  66   120  Charlie Crowley              6  Unattached                       9:46       
  67    47  Matt Hayes                  11  South Shore Fireboltz            9:55       
  68  1934  Jasper Hawk                  6  Unattached                      10:17       
  69   337  Brendon Kane                12  Bradford Huskies                10:20       
  70   399  Phineas Sparrow             10  Bradford Huskies                10:22       
  71  1244  Alek Estrada                13  Town Track Club                 10:52       
  72   548  Elian Espinal                9  Hernandez School                11:40       
  73  1239  Daniel Kennedy              10  Town Track Club                 13:58       

Mixed 2.8 Mile Run CC
     Comp#  Name                            Team                             Time
==================================================================================
   1    43  Eric Vandendries            47  NE Track & Trail                16:52
   2    49  Christopher Blondin         39  Gr.Boston TC                    17:26
   3    52  Owen McQuaid                19  Regis College                   18:23
   4    53  Jonathan Paul               19  Regis College                   18:25
   5   527  Salaheddine Barhoum         16  Momentum AC                     18:52
   6   985  Hans Riemers                19  Nichols College                 19:26
   7   983  Patrick Paul                19  Nichols College                 19:42
   8   984  Chad Lewis                  19  Nichols College                 20:11
   9   314  Joseph West                 16  Boston City Schools             20:31
  10   982  Manuel Goncalves            19  Nichols College                 21:00
  11   235  Juleen Lewis                15  Boston City Schools             21:07
  12   302  Jemuel Stephenson           18  Boston City Schools             21:55
  13   300  Maria Lewis                 16  Boston City Schools             22:11
  14   519  Raymond Chai                16  Boston City Schools             23:06
  15  2000  Town Parent                 29  Town Track Club                 23:35
  16   986  Dan Hamilton                19  Nichols College                 25:17
  17   981  Kate Tupay                  19  Nichols College                 25:33
  18    50  Jacquelyn Khillah           19  Nichols College                 26:33
  19   281  Ajia Salmon                 14  Boston City Schools             28:14