Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/May21_InterH_set1.shtml

InterHigh Track Championship Meet

Worcester, MA, May 21, 2012

[Boys Event Results & Team Scoring ]

Girls Event Results & Team Scoring

Run at Foley Stadium

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/21/2012 10:04 PM
                2012 InterHigh League Championship - 5/21/2012                 
                              Commerse Bank Field                              
                        Foley Stadium - Worcester, MA.                         
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Carolyn Latino            FR Burncoat HS              14.47   10   
  2 Fanni Koruma                 Burncoat HS              15.14    8   
  3 Kianna Jennings           FR Doherty                  15.84    6   
  4 Gayle Asare                  Holy Name                15.90    4   
  5 Meg Konder                FR Doherty                  16.02    2   
  6 Chelsea Son               FR Doherty                  16.92    1   
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Megan Nguyen              SO Doherty                  30.74   10   
  2 Khrisanti Papa            FR Doherty                  31.74    8   
 -- Diana Selaj               FR Doherty                     FS  
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sophie Foster             FR Doherty                1:06.76   10   
  2 Asia Tran                 FR Doherty                1:10.93    8   
  3 Michelle Le               FR Burncoat HS            1:11.72    6   
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyanna McBride            SR Doherty                2:40.02   10   
  2 Caileen Foley             SO Holy Name              2:44.28    8   
  3 Jacqelyn Shea                Holy Name              2:50.38    6   
  4 Lauren Fitzgerald         FR Burncoat HS            2:58.55    4   
  5 Caroline Pelligrini       SO Doherty                3:16.67    2   
  6 Molly Mulcahy                Doherty                3:17.49    1   
  7 Carden Maloney               Holy Name              3:30.37  
 
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyanna McBride            SR Doherty                5:24.17   10   
  2 Caroline Pelligrini       SO Doherty                6:34.64    8   
  3 Sarah Barrett                Holy Name              6:37.66    6   
  4 Madison Friend            JR South High             8:00.03    4   
 
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tara Shea                 SO South High            13:18.10   10   
  2 Lauren Fitzgerald         FR Burncoat HS           14:31.36    8   
  3 Isabelle Chan                Holy Name             14:40.43    6   
  4 Molly Mulcahy                Doherty               15:27.89    4   
  5 Emma Rose                 SO Doherty               17:41.48    2   
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Liz Pellegrini            SR Doherty                  17.06   10   
  2 Julia Early               FR Doherty                  21.57    8   
  3 Fanni Koruma                 Burncoat HS              22.41    6   
 
Girls 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Liz Pellegrini            SR Doherty                1:07.67   10   
  2 Dalena Le                 SR Doherty                1:15.05    8   
  3 Emily Mulcahy             JR Doherty                1:17.69    6   
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Doherty  'A'                                        1:00.85   10   
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Doherty  'A'                                        4:38.60   10   
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gabby Ferraro                Holy Name              4-04.00   10   
  2 Caileen Foley             SO Holy Name              4-02.00    8   
  3 Emily Mulcahy             JR Doherty               J4-02.00    6   
 -- Julia Early               FR Doherty                     NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Liz Pellegrini            SR Doherty               15-09.00   10   
  2 Lauren Lorusso            SO Holy Name             14-04.50    8   
  3 Meg White                    Holy Name             13-05.50    6   
  4 Carden Maloney               Holy Name             11-01.00    4   
  5 Madison Friend            JR South High            10-08.75    2   
 -- Tara Shea                 SO South High                  ND  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Liz Pellegrini            SR Doherty               33-08.00   10   
  2 Dalena Le                 SR Doherty               33-04.50    8   
  3 Megan Audette             JR Holy Name             31-10.50    6   
  4 Emily Mulcahy             JR Doherty               29-00.00    4   
  5 Caileen Foley             SO Holy Name             27-11.50    2   
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marissa Halper            SR Doherty               27-07.25   10   
  2 Gayle Asare                  Holy Name             21-00.00    8   
  3 Deyara Mitchell              Holy Name             20-04.50    6   
  4 Rachel Kamace                Holy Name             18-11.50    4   
  5 Rochelle Santiago            Doherty               18-10.00    2   
  6 Julia Early               FR Doherty               16-03.50    1   
  7 Jacqelyn Shea                Holy Name             12-06.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marissa Halper            SR Doherty                  92-01   10   
  2 Laila Tokatli             SR Doherty                  65-02    8   
  3 Samantha Alicandro        SR Burncoat HS              50-06    6   
  4 Thuy Nguyen               SR Burncoat HS              43-09    4   
  5 Nicole Burshan               Holy Name                42-04    2   
 
Girls Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Laila Tokatli             SR Doherty                  56-04   10   
  2 Tyanna McBride            SR Doherty                  44-08    8   
  3 Natasha Artkowiak            Holy Name                40-06    6   
  4 Martyna Pawlikowska          Holy Name                31-11    4   
  5 Nicole Burshan               Holy Name                31-06    2   
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Doherty                    231        2) Holy Name                 106   
    3) Burncoat HS                 52        4) South High                 16