Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/May16_BaySta_set1.shtml

Bay State Conference Track & Field Championship Meet

Weymouth High School, Weymouth, MA, May 16, 2012

Full results


              2012 Bay State Conference Championship - 5/16/2012
                         Weymouth MA High School

Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Danielle Mitchell         JR Natick Girls             13.12q  1
  2 Angie Higgins             SO Milton Girls             13.12q  3
  3 Emily Ryan                SO Wellesley GI             13.25q  2
  4 Blessing Ojini            SO Needham Girl             13.42q  3
  5 Kaila Hatcher             FR Newton North             13.43q  3
  6 Maddy Shea                JR Walpole Girl             13.50q  4
  7 Alex McInnis              SO Braintree GI             13.68   2
  8 Kayla Prior               SR Newton North             13.70   1
  9 Emma Aka                  SO Framingham G             13.75   4
 10 Meagan Deane              SO Weymouth Gir             13.82   2
 11 Kerri Long                FR Weymouth Gir             14.02   1
 12 Julia Berstein            JR Newton North             14.05   1
 13 Rachel Walsh              JR Wellesley GI             14.16   4
 14 Erin Shea                 SO Braintree GI             14.27   1
 15 Lena Capece               SR Brookline Gir            14.29   2
 16 Julia Troxell             SO Wellesley GI             14.34   3
 17 Erica Aye                 JR Framingham G             14.39   2
 18 Hannah Behar              SR Needham Girl             14.40   4
 19 Emma Suneby               SO Wellesley GI             14.41   2
 20 Sidney Turner             FR Milton Girls             14.48   4
 21 Lizzie Kinder             SO Needham Girl             14.68   3
 22 Shakura Sullivan          SO Norwood Girl             14.81   4
 23 Nicole Marchant           FR Norwood Girl             14.85   3
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Danielle Mitchell         JR Natick Girls             12.5 HAND TIME
  2 Emily Ryan                SO Wellesley GI             12.8 HAND TIME
  3 Blessing Ojini            SO Needham Girl             13.09
  4 Maddy Shea                JR Walpole Girl             13.40
  5 Kaila Hatcher             FR Newton North             13.61
  6 Angie Higgins             SO Milton Girls             13.66
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 Top 6 times advance from preliminaries to final
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Carly Daniel              SR Wellesley GI             25.84q  4
  2 Maddie Pronovost          JR Brookline Gir            27.06q  1
  3 Emily Ryan                SO Wellesley GI             27.22q  2
  4 Anya Gorodentsev          FR Needham Girl             27.42q  4
  5 Erin McCarthy             SR Walpole Girl             27.62q  3
  6 Emily Hill                JR Dedham Girls             27.86q  1
  7 Maeve Larkin              JR Newton North             27.96   1
  8 Uche Nna                  SO Framingham G             28.01   2
  9 Adrianna McDevitt         SR Braintree GI             28.17   4
 10 Jessica Murphy            SO Norwood Girl             28.36   2
 10 Danielle Ringler          SR Norwood Girl             28.36   2
 12 Diana Seldin              SR Newton North             28.52   4
 13 Sara Castiglia            SO Needham Girl             28.67   1
 14 Jenny Wagner              SR Framingham G             28.85   4
 15 Leigh Barnhill            JR Wellesley GI             28.96   1
 16 May Perriello             SR Weymouth Gir             29.19   3
 17 Victoria Walsh            SO Braintree GI             29.20   3
 18 Olivia O'Hara             SO Walpole Girl             29.84   1
 19 Mia Landers               JR Milton Girls             30.16   3
 20 Lauren Lenahan            SO Weymouth Gir             30.40   2
 21 Sidney Turner             FR Milton Girls             30.62   3
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
 Top 6 times advance from preliminaries to final
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Carly Daniel              SR Wellesley GI             25.76
  2 Emily Ryan                SO Wellesley GI             26.61
  3 Erin McCarthy             SR Walpole Girl             26.80
  4 Maddie Pronovost          JR Brookline Gir            26.90
  5 Anya Gorodentsev          FR Needham Girl             27.63
  6 Emily Hill                JR Dedham Girls             27.82
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Meghan Bellerose          JR Newton North             58.98   4
  2 Rhyana Freeman            FR Brookline Gir          1:00.07   4
  3 Laurie Femmel             SR Natick Girls           1:00.84   4
  4 Alison Pildner            SR Needham Girl           1:01.50   4
  5 Jenny Wagner              SR Framingham G           1:02.05   4
  6 Alia Buckner              SO Brookline Gir          1:03.04   4
  7 Eleni Kovatsis            SR Natick Girls           1:03.44   3
  8 Lindsay Mahoney           FR Braintree GI           1:04.21   3
  9 Zion Theodros             FR Milton Girls           1:04.34   2
 10 Amy Duggan                FR Norwood Girl           1:04.57   3
 11 Emily Lloyd               JR Wellesley GI           1:04.79   2
 12 Gabbi Petruzziello        SO Walpole Girl           1:05.17   3
 13 Tess Lebarron             FR Weymouth Gir           1:05.18   3
 14 Colleen Perry             FR Weymouth Gir           1:05.31   2
 15 Kira Goodwin              FR Weymouth Gir           1:05.49   1
 16 Kristin Kelly             SR Weymouth Gir           1:05.51   3
 17 Emily Lenane              JR Milton Girls           1:06.63   2
 18 Lizzie Reid               SO Newton North           1:06.63   1
 19 Emily McKenna             SR Dedham Girls           1:07.29   2
 20 Annika Jonas-Day          JR Brookline Gir          1:07.52   2
 21 Sarah Smith               FR Needham Girl           1:08.73   1
 22 Julia Copponi             FR Norwood Girl           1:08.81   1
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gina Conti                SO Walpole Girl           5:16.62
  2 Evie Heffernan            SO Newton North           5:18.07
  3 Julie Tevenan             SR Weymouth Gir           5:21.62
  4 Sammy Lerner              SO Needham Girl           5:26.04
  5 Erin Murphy               JR Natick Girls           5:30.36
  6 Katie Leahy               SO Weymouth Gir           5:40.07
  7 Jae Drolet                SR Natick Girls           5:41.61
  8 Caisie Wynot              SR Braintree GI           5:44.98
  9 Kaylee Spitaels           JR Newton North           5:45.12
 10 Amanda Frankel            SR Brookline Gir          5:46.77
 11 Julie Poulin              SO Framingham G           5:46.94
 12 Betsy Waisel              SO Wellesley GI           5:47.72
 13 Megan Peterson            JR Walpole Girl           5:48.41
 14 Betsy Richards            FR Wellesley GI           5:49.14
 15 Becca Trayner             SR Newton North           5:50.10
 16 Sarah Warjas              SR Dedham Girls           5:50.95
 17 Emilee Stevens            JR Weymouth Gir           5:53.58
 18 Sarah Perlo               JR Newton North           5:56.25
 19 Jessica LU                JR Brookline Gir          5:56.74
 20 Nikki Charifson           SR Framingham G           5:56.83
 21 Allie Philips             SR Newton North           6:02.37
 22 Katie Burke               JR Braintree GI           6:03.18
 23 Erin McGeggen             SR Braintree GI           6:06.87
 24 Daria Fortin              SO Needham Girl           6:07.37
 25 Alanna Keady              SO Norwood Girl           6:07.67
 26 Maryann El Sayed          SO Milton Girls           6:11.73
 27 Rebecca Dyckes            SR Norwood Girl           6:19.73
 28 Carol Figuerido           FR Norwood Girl           6:38.87
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Betts              FR Weymouth Gir          11:50.67
  2 Yijin Yang                SR Brookline Gir         12:24.43
  3 Caroline Turner           JR Needham Girl          12:28.41
  4 Emily Brown               SR Brookline Gir         12:44.02
  5 Katie Horton              FR Needham Girl          12:49.91
  6 Mary Fulhbrigge           SO Brookline Gir         12:52.76
  7 Lizzie Rudie              SO Newton North          12:57.74
  8 Nina Sevilla              SR Wellesley GI          13:00.85
  9 Katya Querfurth           SR Wellesley GI          13:01.66
 10 Hannah Breck              SR Brookline Gir         13:04.89
 11 Megan Jenkins             SO Walpole Girl          13:12.25
 12 Allie Morris              SO Walpole Girl          13:22.17
 13 Colleen McLaughlin        FR Weymouth Gir          13:23.21
 14 Hannah Campbell           FR Weymouth Gir          13:36.12
 15 Mariah James              FR Braintree GI          13:45.44
 16 Mia Charifson             SO Framingham G          13:50.54
 17 Lizzie Eisenbud           SO Framingham G          14:04.88
 18 Hannah Shepard            FR Milton Girls          14:08.63
 -- Ellie Holman              SR Natick Girls               DNF
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carlijn Wagenaar          SO Wellesley GI           2:23.86
  2 Sonya Jampel              FR Newton North           2:24.17
  3 Morgan Fitzgibbon         JR Weymouth Gir           2:24.99
  4 Maeve Greeley             SO Newton North           2:25.41
  5 Cookie Koch               SO Newton North           2:25.47
  6 Molly Barker              JR Weymouth Gir           2:27.22
  7 Allison Brady             SR Weymouth Gir           2:28.00
  8 Bridget Jaklitsch         SR Weymouth Gir           2:28.12
  9 Kaleigh Hughes            FR Needham Girl           2:30.24
 10 Sarah Carrigan            SR Wellesley GI           2:30.32
 11 Christie Ledingham        JR Wellesley GI           2:30.48
 12 Lucy Lynch                SO Walpole Girl           2:30.93
 13 Rachel Blaustein          SO Needham Girl           2:31.35
 14 Erica Koljonen            JR Needham Girl           2:32.31
 15 Eve Roth                  SR Wellesley GI           2:32.57
 16 Kara MACLEAN              SR Braintree GI           2:34.26
 17 Miller McCarthy-Touhy     SR Newton North           2:34.41
 18 Alycia Carney             SO Weymouth Gir           2:35.47
 19 Anna Russo                JR Brookline Gir          2:35.65
 20 Mary Kate Coughlin        FR Dedham Girls           2:36.99
 21 Leigh Gelotte             FR Wellesley GI           2:37.74
 22 Emma Greenawalt           SO Milton Girls           2:37.87
 23 Annie Gowan               JR Framingham G           2:39.85
 24 Maya Shashoua             FR Brookline Gir          2:40.28
 25 Kristen Coyne             FR Walpole Girl           2:41.19
 26 Marissa Balsamo           SO Braintree GI           2:42.71
 27 Monika Cormack            FR Milton Girls           2:57.41
 28 Karyn Colomy              JR Norwood Girl           2:58.75
 29 Heather Folan             JR Norwood Girl           3:07.07
 -- Jessi Taylor              SO Framingham G               DNF
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kayla Wong                SR Newton North             15.92q  4
  2 Angie Higgins             SO Milton Girls             16.11q  3
  3 Steph Brown               SR Newton North             16.70q  2
  4 Nicole Browne             JR Walpole Girl             16.89q  3
  5 Mary Donahue              SR Braintree GI             16.90q  2
  6 Sunny Lehmanna            SO Newton North             16.93q  1
  7 Liz Bruns                 SR Natick Girls             17.13   1
  8 Molly Dempsey             JR Milton Girls             17.14   4
  9 Emma Poole                JR Brookline Gir            17.37   3
 10 Grace Drury               SO Wellesley GI             17.49   2
 11 Christina Smith           JR Needham Girl             17.73   1
 12 Tessa Seales              SR Framingham G             18.08   4
 13 Libby Doyle               SO Brookline Gir            18.15   3
 14 Kisha Kalra               SO Natick Girls             18.72   2
 15 Claire Rinne              FR Walpole Girl             18.92   1
 16 Cassie Sham               SR Needham Girl             19.08   1
 17 Meggie Concoran           FR Milton Girls             19.41   4
 18 Kerianne Downing          JR Dedham Girls             19.42   4
 19 Rachel Ricciuti           JR Weymouth Gir             19.44   2
 20 Sarah Wyman               JR Weymouth Gir             19.59   1
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kayla Wong                SR Newton North             15.19
  2 Angie Higgins             SO Milton Girls             15.88
  3 Mary Donahue              SR Braintree GI             16.20
  4 Steph Brown               SR Newton North             16.55
  5 Sunny Lehmanna            SO Newton North             16.89
  6 Nicole Browne             JR Walpole Girl             17.08
Girls 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Alli Hurwitz              JR Newton North           1:04.98   3
  2 Karla Ganley              SR Wellesley GI           1:04.99   3
  3 Jen Kimball               JR Weymouth Gir           1:05.54   3
  4 Tessa Broholm             JR Wellesley GI           1:06.33   3
  5 Molly Dempsey             JR Milton Girls           1:08.29   3
  6 Taylor Waggett            SR Braintree GI           1:09.67   3
  7 Belinda Bechtold          SR Weymouth Gir           1:10.65   2
  8 Bali Connors              FR Newton North           1:10.70   2
  9 Isabella Reilly           FR Newton North           1:11.03   2
 10 Jacqui Conley             JR Walpole Girl           1:11.67   2
 11 Izzy Smith                JR Milton Girls           1:14.14   2
 12 Darcy Spence              SR Brookline Gir          1:14.85   2
 13 Julie Poulin              SO Framingham G           1:16.45   1
 14 Abby Greenwood            JR Milton Girls           1:20.82   1
 15 Lilly Gaedhe              SR Brookline Gir          1:22.26   1
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Newton North Girls  'A'                               50.61   1
  2 Natick Girls  'A'                                     51.12   2
  3 Needham Girls  'A'                                    51.80   1
  4 Brookline Girls  'A'                                  52.75   2
  5 Framingham Girls  'A'                                 52.96   1
  6 Wellesley Girls  'A'                                  53.45   2
  7 Braintree Girls  'A'                                  53.55   2
  8 Milton Girls  'A'                                     55.76   2
 -- Weymouth Girls  'A'                                      DQ   2
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Newton North Girls  'A'                             4:12.25   2
  2 Brookline Girls  'A'                                4:14.50   1
  3 Weymouth Girls  'A'                                 4:14.73   1
  4 Walpole Girls  'A'                                  4:21.18   1
  5 Framingham Girls  'A'                               4:29.10   2
  6 Braintree Girls  'A'                                4:29.72   1
  7 Milton Girls  'A'                                   4:36.50   1
  8 Milton Girls  'B'                                   5:11.58   1
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Weymouth Girls  'A'                                10:45.48
  2 Framingham Girls  'A'                              10:55.34
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Karla Ganley              SR Wellesley GI           5-05.00
  2 Ringler Danielle          SR Norwood Girl           5-01.00
  3 Lucia Grigoli             SR Newton North           4-11.00
  4 Maddie Pronovost          JR Brookline Gir          4-10.00
  5 Krystal Kearns            JR Natick Girls          J4-10.00
  5 Mary Donahue              SR Braintree GI          J4-10.00
  5 Kate Pearce               SR Weymouth Gir          J4-10.00
  8 Molly Dempsey             JR Milton Girls          J4-10.00
  9 Kerianne Downing          JR Dedham Girls           4-08.00
 10 Kayley McGonagle          SO Natick Girls          J4-08.00
 10 Ashley Donovan            SR Weymouth Gir          J4-08.00
 12 Bali Connors              FR Newton North           4-06.00
 12 Uche Nna                  SO Framingham G           4-06.00
 14 Nicole Browne             JR Walpole Girl          J4-06.00
 -- Christine Labelle         SO Framingham G                NH
 -- Bridget Herlihy           FR Braintree GI                NH
 -- Leigh Gelotte             FR Wellesley GI                NH
 -- Olivia Gomez              FR Newton North                NH
 -- Amy Duggan                FR Norwood Girl                NH
 -- Sidney Turner             FR Milton Girls              FAIL
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carla Forbes              JR Newton North          18-00.75
  2 Kayla Prior               SR Newton North          16-07.00
  3 Maddy Shea                JR Walpole Girl          16-06.75
  4 Mary Donahue              SR Braintree GI          16-04.25
  5 Tessa Broholm             JR Wellesley GI          16-03.75
  6 Maeve Larkin              JR Newton North          16-01.00
  7 Kayla Wong                SR Newton North          15-11.50
  8 Kristin Leone             SO Weymouth Gir          15-04.25
  9 Savonna Small-Brown       SO Walpole Girl          15-03.50
 10 Kerianne Downing          JR Dedham Girls          14-10.50
 11 Jessica Murphy            SO Norwood Girl          14-10.00
 12 Kaila Hatcher             FR Newton North          14-08.50
 13 Melissa Hurwitz           FR Newton North          14-06.00
 14 Alex McInnis              SO Braintree GI          14-01.50
 15 Emma Suneby               SO Wellesley GI          13-11.75
 16 Lisa Rusch                SO Framingham G          13-09.00
 17 Julia Goldstein           SO Framingham G          13-08.75
 18 May Perriello             SR Weymouth Gir          11-09.00
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carla Forbes              JR Newton North          39-06.50
  2 Alli Hurwitz              JR Newton North          35-07.50
  3 Jen Kimball               JR Weymouth Gir          35-06.00
  4 Carly Daniel              SR Wellesley GI          34-02.50
  5 Caroline Zwick            FR Natick Girls          31-11.00
  6 Melissa Hurwitz           FR Newton North          31-08.00
  7 Christina Smith           JR Needham Girl          31-04.50
  8 Savonna Small-Brown       SO Walpole Girl          31-02.00
  9 Bridget Herlihy           FR Braintree GI          31-01.00
 10 Colleen Perry             FR Weymouth Gir          30-11.00
 11 Angie Higgins             SO Milton Girls          30-10.00
 11 Amanda Celata             SR Dedham Girls          30-10.00
 13 Meagan Deane              SO Weymouth Gir          30-09.50
 13 Libby Doyle               SO Brookline Gir         30-09.50
 15 Kerri Kelleher            SO Dedham Girls          30-05.50
 16 Olivia O'Hara             SO Walpole Girl          30-03.50
 17 Lisa Rusch                SO Framingham G          30-02.00
 18 Belinda Bechtold          SR Weymouth Gir          29-00.50
 19 Julia Goldstein           SO Framingham G          28-08.50
 -- Kristin Leone             SO Weymouth Gir              FOUL
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nostia Amazan             JR Weymouth Gir          39-04.00
  2 Michaela Smith            SO Newton North          36-07.00
  3 Hanna Carson              SR Natick Girls          34-07.00
  4 Abby Randall              JR Braintree GI          33-01.25
  5 Lizzy Almeda              SR Walpole Girl          31-10.50
  6 Brooke Delmonaco          JR Natick Girls          31-06.50
  7 Molly Downing             SR Dedham Girls          31-02.00
  8 Jill Riley                JR Weymouth Gir         J31-02.00
  9 Kirsten Hansen            SO Framingham G          30-11.50
 10 Tasha Desir               SO Needham Girl          30-06.00
 11 Leigha O'Koye             SO Milton Girls          30-05.25
 12 Katie Halloran            SR Natick Girls          30-02.00
 13 Evelyn Osei-Kuffour       SR Framingham G          29-09.25
 14 Amy Clancy                SR Dedham Girls          28-05.00
 15 Leandra Nielsen           SO Framingham G          28-03.00
 16 Ana Orfanidis             SO Walpole Girl          26-10.50
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucia Grigoli             SR Newton North            103-09
  2 Amanda Singer             JR Natick Girls            100-00
  3 Molly Downing             SR Dedham Girls             99-10
  4 Abby Randall              JR Braintree GI             96-00
  5 Michaela Smith            SO Newton North             94-10
  6 Nora Donahue              SO Braintree GI             92-06
  7 Ericka Foley              SR Natick Girls             89-00
  8 Michelle Monahan          JR Walpole Girl             88-00
  9 Beth Lazarus              SR Brookline Gir            87-02
 10 Lizzy Almeda              SR Walpole Girl             86-07
 11 Katie Hillson             SR Weymouth Gir             86-06
 12 Courtney Mryglot          SR Framingham G             82-09
 13 Steph Desantis            SR Walpole Girl             81-10
 14 Leigha O'Koye             SO Milton Girls             75-05
 15 Julia Bogiages            SO Wellesley GI             73-07
 16 Danielle Zabala           JR Weymouth Gir             73-00
 17 Elizabeth Whitney         JR Norwood Girl             72-08
 18 Kattrina Frederique       SR Milton Girls             68-11
 19 Alyssa Stacey             JR Framingham G             68-03
 20 Emily Lloyd               JR Wellesley GI             61-00
 21 Adaze Izeko               FR Norwood Girl             57-11
 22 Tasha Desir               SO Needham Girl             56-06
 23 Ally Jones                SO Milton Girls             51-03
 -- Hanna Carson              SR Natick Girls              FOUL
Girls Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amy Duggan                FR Norwood Girl            118-06
  2 Liz Bruns                 SR Natick Girls            115-00
  3 Steph Desantis            SR Walpole Girl            113-00
  4 Ellen Masalsky            JR Dedham Girls            110-01
  5 Amanda Jew                SR Brookline Gir           108-10
  6 Nora Donahue              SO Braintree GI             98-01
  7 Laura Cooke               SR Newton North             94-00
  8 Cassie Laughrea           JR Newton North             93-05
  9 Maddie Jacks              FR Newton North             93-03
 10 Suzy Gallivan             SR Walpole Girl             91-01
 11 Taylor Roberts            JR Dedham Girls             90-11
 12 Nicole Daukas             JR Weymouth Gir             89-02
 13 Natalie Doyle             SR Walpole Girl             87-04
 14 Angela Dauti              SO Braintree GI             79-10
 15 Meghan King               FR Wellesley GI             78-10
 16 Emma Poole                JR Brookline Gir            78-05
 17 Katie Hillson             SR Weymouth Gir             74-11
 18 Morgan Kelley             JR Milton Girls             70-07
 19 Sokee Ozazee              JR Milton Girls             66-08
 19 Courtney Mryglot          SR Framingham G             66-08
 21 Elizabeth Whitney         JR Norwood Girl             66-06
 22 Julia Bogiages            SO Wellesley GI             66-05
 23 Mackenzie Sheehan         SO Norwood Girl             65-11
 24 Alexandra Groppo          SO Framingham G             64-09
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 PJ Hayes                  JR Walpole Boys             11.27q  1
  2 Jake Ryan                 SO Norwood Boys             11.77q  2
  3 Andrew Murowchick         SR Needham                  11.92q  4
  4 Davidson Fong             SR Weymouth Boy             11.94q  3
  5 Chandler Harnett          SR Wellesley BO             11.95q  2
  6 Ronald Homere             SR Weymouth Boy             11.98q  3
  7 Kareem Patterson          JR Milton Boys              11.98   4
  8 Adrian Radel              FR Weymouth Boy             12.17   4
  9 Brian Dunlap              FR Natick Boys              12.22   2
 10 Ian Riley                 SR Needham                  12.24   1
 11 Alex Hilger               SO Natick Boys              12.32   1
 12 Mandel Roberson           SO Milton Boys              12.32   1
 13 Aaron Cockrane            FR Norwood Boys             12.52   1
 14 Ailson Carvalho           JR Brookline BO             12.59   2
 15 Will Haywood              SR Natick Boys              12.59   4
 16 Alan Zhou                 SR Brookline BO             12.65   3
 17 Kimathi McKay             SR Framingham B             12.83   3
 18 Reggie Dumond             SR Weymouth Boy             12.87   3
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 PJ Hayes                  JR Walpole Boys             11.14
  2 Jake Ryan                 SO Norwood Boys             11.70
  3 Chandler Harnett          SR Wellesley BO             11.72
  4 Ronald Homere             SR Weymouth Boy             11.75
  5 Davidson Fong             SR Weymouth Boy             11.90
  6 Andrew Murowchick         SR Needham                  11.92
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 Top 6 times advance from preliminaries to final
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Matt Powers               SR Natick Boys              23.65q  4
  2 Todd Granoff              SR Natick Boys              23.95q  1
  3 Tyler O'Brien             SO Weymouth Boy             23.97q  2
  4 Marshall Greene           JR Brookline BO             23.99q  3
  5 Faisal Kanaan             SR Natick Boys              24.00q  3
  6 Kemble Lindh              JR Walpole Boys             24.11q  3
  7 Ryan MACDOUGALL           JR Weymouth Boy             24.14   1
  8 Miles Holland             JR Milton Boys              24.35   4
  9 Tyler Kuchenbecker        SO Wellesley BO             24.40   4
 10 Chris Hopkins             FR Brookline BO             24.46   1
 11 Henry McDonald            FR Weymouth Boy             24.52   2
 12 Andrew Roschen            NR Framingham B             24.53   1
 13 Bill Rockwood             JR Walpole Boys             24.73   2
 14 Tiago Torres              FR Framingham B             24.96   2
 15 Jack Steverman            SO Needham                  25.06   3
 16 Andre Wright              JR Milton Boys              25.15   4
 17 Adrian Radel              FR Weymouth Boy             25.28   2
 18 Alex O'Donnell            JR Needham                  25.30   4
 19 Keegan Schofield          SR Dedham Boys              25.32   3
 20 Chris Carson              SO Braintree BO             25.94   1
 21 Grey Louis                SR Wellesley BO             25.99   1
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
 Top 6 times advance from preliminaries to final
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Matt Powers               SR Natick Boys              23.16
  2 Tyler O'Brien             SO Weymouth Boy             23.74
  3 Todd Granoff              SR Natick Boys              23.85
  4 Faisal Kanaan             SR Natick Boys              23.87
  5 Marshall Greene           JR Brookline BO             24.36
  6 Kemble Lindh              JR Walpole Boys             24.82
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ryan Lucken               JR Newton North             50.33   4
  2 Kevin Walsh               JR Needham                  50.73   4
  3 BO Lewis                  SR Framingham B             50.80   4
  4 Dave Harrison             SO Weymouth Boy             50.99   4
  5 Ben Groleau               SR Framingham B             51.43   4
  6 Justin Trafford           SR Milton Boys              52.96   4
  7 Jammal Grant              SR Milton Boys              53.27   3
  8 Daniel Fitzpatrick        SR Framingham B             54.11   3
  9 Nick Bessire              SR Brookline BO             54.38   3
 10 Matt Zampi                SR Walpole Boys             54.46   2
 11 Alex Gutierrez            JR Natick Boys              54.69   2
 12 Ciro Castaldi             JR Braintree BO             54.69   2
 13 Joe Mulcahy               SO Weymouth Boy             54.99   2
 14 Gregory Lynch             FR Milton Boys              55.04   3
 15 Mike Maichen              FR Natick Boys              55.16   3
 16 Jack Strollo              FR Needham                  56.00   1
 17 Chris Hiopkins            FR Brookline BO             56.71   3
 18 Alex Loden                FR Brookline BO             57.08   2
 19 Winston HO                JR Walpole Boys             57.30   2
 20 Jeff Ewing                SO Needham                  57.59   1
 21 Jason Sitomer             SR Wellesley BO             58.17   1
 22 Brendan Kelley            SO Braintree BO             58.54   1
 23 Robert Wood               JR Norwood Boys             58.57   1
 24 Jackson King              SO Newton North             59.75   1
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ben Groleau               SR Framingham B           4:16.34
  2 Justin Keefe              SR Newton North           4:22.12
  3 Gabe Montague             SO Newton North           4:26.95
  4 Bijan Mazaheri            SR Wellesley BO           4:27.39
  5 Mike Schlichting          SO Newton North           4:27.58
  6 Aaron Klein               JR Brookline BO           4:32.55
  7 Jesse Fajnzylber          JR Brookline BO           4:36.14
  8 Ben Lueders               SR Needham                4:38.38
  9 Joe Mears                 SO Wellesley BO           4:39.36
 10 Chris Ullian              SO Wellesley BO           4:39.94
 11 Chris Saccardo            SR Natick Boys            4:40.08
 12 Adrian Amaya              SO Needham                4:40.90
 13 Chernet Sisay             SR Brookline BO           4:46.08
 14 Tyler Hagen               JR Needham                4:46.37
 15 Jon Kelland               SO Walpole Boys           4:52.96
 16 Paul Abbene               SR Weymouth Boy           4:54.17
 17 Anthony Detommaso         SR Weymouth Boy           4:57.34
 18 Zach Prescott             FR Weymouth Boy           4:58.16
 19 Andrew Wink               JR Wellesley BO           4:58.56
 20 Ezra Coopersmith          JR Brookline BO           4:58.89
 21 Andrew Gramigna           SR Framingham B           5:00.17
 22 Ben Galgano               SO Newton North           5:01.96
 23 Chris LU                  SR Wellesley BO           5:02.47
 24 Ben Baron                 JR Needham                5:02.75
 25 Ryan Matheson             SR Braintree BO           5:03.03
 26 Steven Gustus             SO Natick Boys            5:04.02
 27 Tom Oconnell              SO Braintree BO           5:06.14
 28 Sean Herlihy              JR Walpole Boys           5:06.79
 29 Jake Jensen               JR Weymouth Boy           5:08.22
 30 Chris Ricciutti           SO Milton Boys            5:08.52
 31 Will Whearty              JR Walpole Boys           5:09.74
 32 Chris Dsida               SO Milton Boys            5:10.95
 33 Tim Buckley               FR Norwood Boys           5:11.60
 34 Chris Day                 SR Framingham B           5:12.26
 35 Chris Alonzo              SR Brookline BO           5:12.58
 36 Graham Bly                SO Milton Boys            5:19.65
 37 George Meltzer            SO Norwood Boys           5:27.83
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chernet Sisay             SR Brookline BO           9:48.96
  2 Zach Ganshirt             SR Walpole Boys           9:53.09
  3 Mark Perry                SR Brookline BO          10:00.39
  4 Chris Conley              SR Walpole Boys          10:06.18
  5 Brian Gilligan            FR Framingham B          10:09.84
  6 Justin Connolly           SR Walpole Boys          10:18.82
  7 Matt Murphy               SO Weymouth Boy          10:24.12
  8 Nick Orlando              JR Milton Boys           10:30.84
  9 Jared Freedman            SO Newton North          10:31.16
 10 Alex Peebles-Capin        SO Brookline BO          10:33.40
 11 Jordan Safer              SO Brookline BO          10:38.25
 12 Jon Maher                 SR Milton Boys           10:42.63
 13 Jake Simon                SO Brookline BO          10:45.41
 14 Zak Heier                 JR Needham               10:45.88
 15 Tomas Aramburu            SO Brookline BO          10:49.31
 16 Max Brandl                SO Newton North          10:49.85
 17 Kevin Delaney             JR Walpole Boys          10:52.34
 18 Graham King               FR Natick Boys           11:06.44
 19 Matt Gramigna             SO Framingham B          11:19.51
 20 Youngie Zhao              SO Newton North          11:24.00
 21 Jack O'Connor             SO Natick Boys           11:51.10
 22 David Desmond             JR Braintree BO          11:51.21
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Evan Sternstein           SR Brookline BO           2:00.17
  2 Matt Goroff               SR Brookline BO           2:00.46
  3 James Eisenstein          SR Wellesley BO           2:00.93
  4 Danny Palladino           SO Wellesley BO           2:02.14
  5 Daniel Alpert             SO Needham                2:04.46
  6 Ryan Chan                 JR Wellesley BO           2:04.61
  7 Kaleb Mikami              SR Braintree BO           2:04.92
  8 Connor McLaughlin         SR Weymouth Boy           2:05.61
  9 Nick Savage               JR Milton Boys            2:06.85
 10 Derek Howes               FR Needham                2:07.50
 11 Adrian Butterton          SO Newton North           2:07.61
 12 Ben Franco                SR Weymouth Boy           2:07.75
 13 Aidan Lehane              SO Brookline BO           2:08.28
 14 Ben Hoff                  JR Brookline BO           2:08.36
 15 Anthony Divirgilio        SO Walpole Boys           2:08.42
 16 Brendan Butler            SR Weymouth Boy           2:08.69
 17 Jon Long                  JR Newton North           2:10.87
 18 Danny Jamieson            SR Natick Boys            2:11.46
 19 Matt Thibeau              JR Norwood Boys           2:13.62
 20 Andrew Fuchs              SR Needham                2:14.12
 21 Mychal Lipson             NR Framingham B           2:15.35
 22 Sean McIntyre             SO Newton North           2:15.38
 23 Mike Newfield             SO Needham                2:15.40
 24 Eric Wester               SO Natick Boys            2:16.02
 25 Matt Sweeney              SO Milton Boys            2:16.46
 26 Joe Bartucca              FR Norwood Boys           2:26.27
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Connor McCarthy           JR Walpole Boys             15.81q  4
  2 Conor Murtagh             SR Walpole Boys             16.05q  3
  3 Jason Matovu              JR Norwood Boys             16.21q  1
  4 Jack McCorrisan           SO Dedham Boys              17.24q  1
  5 Chavinskee Milicent       SO Milton Boys              17.28q  3
  6 Dan Krane                 JR Brookline BO             17.32q  1
  7 Luke Halberstadt          SO Framingham B             17.41   4
  8 Aidan Cort                SO Wellesley BO             17.45   3
  9 Taka Kondo                SR Walpole Boys             17.63   2
 10 Jeff Daneault             SO Natick Boys              17.68   2
 11 Ryan Stuntz               SO Wellesley BO             18.00   3
 12 Justin Cox                SO Brookline BO             18.11   4
 13 Hughens Dely              SR Milton Boys              18.28   4
 14 Edwin Dely                SO Milton Boys              18.45   1
 15 Will Mullin               SR Braintree BO             18.65   3
 16 Tolu Ajayi                FR Needham                  19.88   1
 17 Jesse Kattany             JR Natick Boys              20.45   2
 18 Isaiah Brand              FR Newton North             20.83   1
 19 Nathan Maynard            FR Needham                  22.26   2
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Connor McCarthy           JR Walpole Boys             15.76
  2 Jason Matovu              JR Norwood Boys             16.64
  3 Chavinskee Milicent       SO Milton Boys              16.96
  4 Jack McCorrisan           SO Dedham Boys              17.03
  5 Dan Krane                 JR Brookline BO             17.45
Boys 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tyler Mulcahy             SR Weymouth Boy             55.29   4
  2 Andrew Culkin             SR Natick Boys              57.33   4
  3 Ramon Gloumakov           SR Brookline BO             58.82   4
  4 Trevor Tuplin             SR Weymouth Boy             58.98   4
  5 Aidan Cort                SO Wellesley BO             59.77   3
  6 Matt Glover               JR Weymouth Boy           1:00.26   3
  7 Harry Hall                SO Needham                1:00.45   3
  8 Phil Janvier              SO Milton Boys            1:00.74   4
  9 Luke Halberstadt          SO Framingham B           1:01.08   3
 10 Jeff Daneault             SO Natick Boys            1:02.16   3
 11 Kyle Celentano            SR Walpole Boys           1:02.62   2
 12 Chris Wein                JR Newton North           1:02.70   4
 13 Michael Salnikov          JR Brookline BO           1:05.43   2
 14 Will Mullin               SR Braintree BO           1:05.88   3
 15 Steve Digiusto            JR Braintree BO           1:06.30   1
 16 Kitae Kim                 SR Wellesley BO           1:06.34   2
 17 Brandon Thornhill         FR Natick Boys            1:07.38   2
 18 Tolu Ajayi                FR Needham                1:09.34   1
 19 Isaiah Brand              FR Newton North           1:09.42   2
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Natick Boys  'A'                                      44.50   2
  2 Milton Boys  'A'                                      45.25   2
  3 Norwood Boys  'A'                                     45.49   1
  4 Weymouth Boys  'A'                                    45.58   2
  5 Wellesley Boys  'A'                                   45.64   2
  6 Needham Boys  'A'                                     45.74   1
  7 Brookline Boys  'A'                                   46.91   2
  8 Dedham Boys  'A'                                      46.95   2
  9 Framingham Boys  'A'                                  48.80   1
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Milton Boys  'A'                                    3:32.48   1
  2 Weymouth Boys  'A'                                  3:37.27   1
  3 Brookline Boys  'A'                                 3:37.57   1
  4 Newton North Boys  'A'                              3:37.58   2
  5 Walpole Boys  'A'                                   3:47.32   1
  6 Braintree Boys  'A'                                 3:49.43   1
  7 Framingham Boys  'A'                                3:50.73   2
  8 Norwood Boys  'A'                                   4:05.48   2
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Newton North Boys  'A'                              9:02.43
  2 Weymouth Boys  'A'                                  9:05.56
  3 Framingham Boys  'A'                                9:43.22
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Khary Bailey-Smith        SR Weymouth Boy           6-04.00
  2 Sean Birchall             JR Dedham Boys            6-00.00
  3 Jake Devlin               SR Framingham B           5-10.00
  3 Chavinskee Milicent       SO Milton Boys            5-10.00
  5 TG Ugachukwu              SO Norwood Boys          J5-10.00
  6 Nick Fofana               SO Newton North           5-09.00
  7 Alex Hilger               SO Natick Boys           J5-09.00
  8 Hansen Yang               SR Newton North           5-07.00
  9 Emmanuel Kalamu           SO Framingham B          J5-07.00
 10 Sid Yadav                 SO Needham                5-05.00
 10 Tyler Kuchenbecker        SO Wellesley BO           5-05.00
 12 Brian Dunlap              FR Natick Boys           J5-05.00
 -- Reggie Dumond             SR Weymouth Boy                NH
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Khary Bailey-Smith        SR Weymouth Boy          21-09.75
  2 Colby Flis                SR Dedham Boys           20-05.50
  3 BO Lewis                  SR Framingham B          20-04.00
  4 Andrew Roschen            NR Framingham B          20-03.25
  5 Jason Matovu              JR Norwood Boys          19-11.25
  6 Connor McCarthy           JR Walpole Boys          19-10.00
  7 Shawn Seamans             SR Newton North          19-07.25
  8 David Oluwadara           JR Newton North          19-04.25
  9 Rohit Kumar               SR Dedham Boys           18-08.00
 10 Dan O'Neill               SR Wellesley BO          18-03.00
 11 Justin Cox                SO Brookline BO          18-02.50
 12 Tresor Wrensford          SO Norwood Boys          18-00.50
 13 Andrew Boynton            SO Natick Boys           17-10.00
 14 Jon Morfin                SO Milton Boys           17-07.00
 15 Sid Yadav                 SO Needham               17-04.50
 16 Ryan Stuntz               SO Wellesley BO          16-09.00
 17 Jake Devlin               SR Framingham B          15-11.50
 18 Andrew McCormick          SO Needham               15-11.25
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 David Oluwadara           JR Newton North          43-01.00
  2 Tyler Mulcahy             SR Weymouth Boy          42-02.50
  3 Shawn Seamans             SR Newton North          40-05.00
  4 Hansen Yang               SR Newton North          40-04.00
  5 TG Ugachukwu              SO Norwood Boys          39-01.00
  6 Kevin Welch               NR Framingham B          38-05.50
  7 Sean Birchall             JR Dedham Boys           38-05.00
  8 Nick Peschke              SO Framingham B          38-03.00
  9 Dan O'Neill               SR Wellesley BO          38-00.00
 10 Alan Zhou                 SR Brookline BO          37-09.00
 11 Henry McDonald            FR Weymouth Boy          37-02.00
 12 Dan Krane                 JR Brookline BO          37-00.00
 13 Kevin Ogbanna             FR Norwood Boys          36-01.00
 14 Ryan Stuntz               SO Wellesley BO          35-03.50
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Swardiq Mayanja           SR Newton North          56-03.00
  2 Reggie Laroche            SR Dedham Boys           54-06.00
  3 Mason Griffin             SR Wellesley BO          49-11.50
  4 Young Guang               SR Newton North          48-09.00
  5 Stephen Farlow            SR Needham               48-01.50
  6 Jermel Wright             SO Newton North          47-10.75
  7 Jaquelle Jones            SR Brookline BO          45-09.00
  8 Julian Killicarslan       SR Framingham B          44-07.00
  9 Carl Whitham              JR Newton North          44-00.00
 10 Andrew Petricone          NR Framingham B          43-11.50
 11 Anthony Mariano           SR Newton North          43-03.75
 12 Dan Ditomasso             JR Norwood Boys          43-03.25
 13 Peter Stowe               JR Natick Boys           41-06.00
 14 Kevin Morrissey           JR Weymouth Boy          41-03.50
 15 Mike Reda                 SR Dedham Boys           41-01.00
 16 Marven Jean-Simon         SR Walpole Boys          40-08.50
 17 Kervens Jean Philippe     JR Milton Boys           40-05.50
 18 Tyler Phillips            JR Weymouth Boy          40-02.00
 19 Nick Taranto              JR Newton North          40-01.50
 20 Pete Donahue              SR Braintree BO          39-03.00
 21 David Jenkins             JR Dedham Boys           39-00.50
 22 Chris Lagueere            SR Brookline BO          38-10.00
 23 Alex Pernokas             SR Wellesley BO          37-11.75
 24 Zack Van Dyke             SR Needham               36-10.00
 25 Anthony Svizzero          SO Weymouth Boy          35-05.00
 26 Kyle Navarro                 Braintree BO          34-02.50
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Swardiq Mayanja           SR Newton North            148-08
  2 Dan Ditomasso             JR Norwood Boys            125-01
  3 Young Guang               SR Newton North            124-02
  4 Mason Griffin             SR Wellesley BO            123-00
  5 Stephen Farlow            SR Needham                 117-11
  6 Carl Whitham              JR Newton North            117-04
  6 Rob Coukos                SR Framingham B            117-04
  8 Julian Killicarslan       SR Framingham B            115-00
  9 Jermel Wright             SO Newton North            114-07
 10 Reggie Laroche            SR Dedham Boys             113-04
 11 Carrington Cazeau         JR Natick Boys             108-09
 12 David Jenkins             JR Dedham Boys             108-08
 13 Jaquelle Jones            SR Brookline BO            107-06
 14 Tim Waithe                SR Framingham B            107-02
 15 Paul Gerry                SR Natick Boys             107-01
 16 Marven Jean-Simon         SR Walpole Boys            105-07
 17 Jon Pickering             SO Weymouth Boy            103-05
 18 Kervens Jean Philippe     JR Milton Boys             103-00
 19 Steven Richards           SR Wellesley BO             97-07
 20 Zack Van Dyke             SR Needham                  96-09
 21 Christian Farrar          JR Milton Boys              91-00
 22 Jessie Metzger            SO Newton North             90-08
 23 Thomas Downing            SO Dedham Boys              90-03
Boys Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Fofana               SO Newton North            161-10
  2 Ian Riley                 SR Needham                 159-05
  3 Everett Wenzlaff          SR Natick Boys             158-08
  4 Aidan Fouhy               SR Brookline BO            158-05
  5 Andrew Murowchick         SR Needham                 150-11
  6 Sean Murphy               JR Weymouth Boy            146-10
  7 Brad McIssac              JR Norwood Boys            141-06
  8 Travis Jamison            JR Natick Boys             136-09
  9 Jon Rockwood              SO Walpole Boys            130-01
 10 Greg Labella              SR Weymouth Boy            129-07
 11 Jack Boucher              SO Newton North            129-00
 12 Jared Porack              JR Walpole Boys            128-04
 13 James Sheehan             JR Dedham Boys             126-03
 14 Tyler McMurray            SO Milton Boys             121-06
 15 Chris Lagueere            SR Brookline BO            115-07
 16 Alex Pernokas             SR Wellesley BO            114-03
 17 Ben Sacco                 FR Walpole Boys            110-05
 18 Thomas Downing            SO Dedham Boys             108-01
 19 Robert Lynch              JR Milton Boys             106-02
 20 Steven Richards           SR Wellesley BO            101-00