Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/ma/Aug26_2012Ch_set1.shtml

2012 Checks for Change Triathlon

Chicopee, MA, August 26, 2012

Overall


                        CHECKS FOR CHANGE TRIATHLON
                          LOCATION: CHICOPEE, MA
                              DATE: 08/27/12
                                     
                           FAST TRACK TIMING LLC
                          WWW.FASTTRACKTIMING.COM
                          POWERED BY IPICO SPORTS
                   INQUIRES: fasttracktimingllc@me.com 
                                     
Place No.   Name                S Age Div/Tot  Div          City            St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== = === ======== ============ =============== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   128 Paul McCloskey      M  27   1/6    M2529        Chicopee        MA    2    9:15   10    0:50    1   35:14    6    0:32    5   21:38 1:07:27 
    2    87 Bill Reeves         M  45   1/15   M4549        Durham          NH    1    8:55    1    0:24    4   37:32   12    0:34    7   22:17 1:09:40 
    3    52 William Wheeler     M  32   1/6    M3034        Belchertown     MA   12   11:16   21    1:07    3   37:27   32    0:45    6   22:14 1:12:47 
    4   106 Mukunda Feldman     M  33   2/6    M3034        Easthampton     MA   21   12:10    8    0:48    2   37:17   21    0:39    8   23:03 1:13:55 
    5    64 Doug Guertin        M  49   2/15   M4549        Monson          MA    5   10:38    4    0:41    5   38:40    3    0:20   12   25:15 1:15:32 
    6   113 Donald Pacher       M  40   1/13   M4044        East Hampton    MA   34   12:44   22    1:10    6   39:28   36    0:46   10   24:11 1:18:18 
    7   115 Eric Kirouac        M  16   1/2    M1619        Williamsburg    MA    7   10:49    3    0:34   20   42:36   11    0:34    9   23:51 1:18:22 
    8    42 Jim Sullivan        M  47   3/15   M4549        Southwick       MA   10   11:00   14    0:56   14   41:05   23    0:40   14   25:23 1:19:03 
    9    16 Seth Gottlieb       M  43   2/13   M4044        Florence        MA   13   11:26    5    0:44   17   41:33   19    0:39   13   25:15 1:19:34 
   10    91 Ian Lane            M  33   3/6    M3034        Agawam          MA    9   10:57   34    1:21    8   39:48   30    0:44   24   27:04 1:19:52 
   11    94 Elaina Mertens      F  26   1/3    F2529        Agawam          MA   17   11:46    6    0:45   19   42:33   15    0:34   11   24:53 1:20:29 
   12    43 Chris Sullivan      M  28   2/6    M2529        Agawam          MA   19   11:53    9    0:48   16   41:24    2    0:20   17   26:08 1:20:32 
   13   116 Peter Letendre      M  43   3/13   M4044        Ludlow          MA    3    9:27    7    0:45   29   43:51   25    0:41   21   26:31 1:21:12 
   14    74 Bob Goodrow         M  56   1/7    M5559        Springfield     MA   23   12:14   13    0:55   11   40:24   18    0:38   30   27:18 1:21:27 
   15    26 Dr Fran Feeney      M  52   1/8    M5054        Ludlow          MA   27   12:23   20    1:04    7   39:36   14    0:34   34   27:51 1:21:27 
   16    10 Elena Massa-Musiak  F  30   1/5    F3034        Easthampton     MA   <-----------------------NO CHIP------------------------------> 1:22:05 
   17   114 Tom Deluca          M  56   2/7    M5559        Agawam          MA   29   12:28   25    1:14    9   39:55    9    0:33   37   28:28 1:22:35 
   18   104 John Saulenas III   M  26   3/6    M2529        Agawam          MA   37   12:56   30    1:17   13   41:03   24    0:41   23   27:01 1:22:55 
   19    89 Jeff Tasse          M  53   2/8    M5054        Sturbridge      MA   22   12:14   15    0:56   12   40:51   51    0:55   38   28:29 1:23:24 
   20    63 Mary Guertin        F  46   1/5    F4549        Monson          MA   45   14:17   11    0:54   15   41:16   17    0:35   20   26:26 1:23:25 
   21    30 Thomas Bryan        M  42   4/13   M4044        Forestdale      RI   51   14:26   18    1:03   44   46:43   84    1:19    2   20:24 1:23:52 
   22    79 Geert Mol           M  40   5/13   M4044        West Suffield   CT   44   14:12   29    1:16   10   40:11   72    1:11   29   27:17 1:24:05 
   23    99 Kyle Bissell        M  35   1/8    M3539        New Salem       MA   14   11:31   48    1:34   34   44:28   37    0:48   18   26:19 1:24:37 
   24   118 Jeff Sajdak         M  41   6/13   M4044        Ludlow          MA   31   12:39   65    1:58   18   42:02   62    1:04   28   27:15 1:24:56 
   25    93 Frederick Marius    M  49   4/15   M4549        Winchester      MA   11   11:04   59    1:49   23   42:52   28    0:43   39   28:38 1:25:04 
   26    70 Joe Giannetti       M  45   5/15   M4549        East Longmeadow MA   24   12:16   26    1:14   21   42:38   61    1:03   36   28:16 1:25:25 
   27    95 Paul Mikuszewski    M  39   2/8    M3539        Feeding Hills   MA    4   10:18   17    1:02   51   47:56   27    0:42   16   26:03 1:25:59 
   28    98 Jean-Louis Degay    M  40   7/13   M4044        Upton           MA   33   12:43   43    1:33   31   43:57   39    0:49   27   27:15 1:26:13 
   29   110 Russ Lepage         M  36   3/8    M3539        Chicopee        MA   20   12:03   24    1:12   27   43:23   41    0:50   40   28:49 1:26:15 
   30   101 Walter Pacosa       M  55   3/7    M5559        West Springfiel MA   55   14:36   27    1:14   26   43:13   10    0:34   33   27:43 1:27:18 
   31   125 Joshua Potvin       M  38   4/8    M3539        West Brookfield MA   71   15:41   19    1:03   25   42:59   38    0:48   25   27:09 1:27:40 
   32    40 Bill Kerr           M  60   1/2    M6064        S. Hamilton     MA  100   19:56   76    2:11   30   43:54   52    0:59    3   20:47 1:27:45 
   33    27 Tristan McKenna     M  28   4/6    M2529        Ludlow          MA    8   10:53   67    2:01   54   48:25   94    1:31   15   25:57 1:28:46 
   34   124 Danier Kramer       M  48   6/15   M4549        Amhearst        MA   16   11:44   28    1:15   32   44:03   64    1:05   52   31:07 1:29:12 
   35    97 Christopher Kouniot M  49   7/15   M4549        Florence        MA   28   12:26   51    1:39   24   42:57   92    1:26   50   30:57 1:29:23 
   36   119 Garry Krinsky       M  57   4/7    M5559        Greenfield      MA   60   15:01   42    1:32   35   44:45   73    1:11   22   26:56 1:29:24 
   37   126 Richard Keating     M  54   3/8    M5054        B-Town          MA   79   16:45   35    1:23   22   42:41   53    0:59   32   27:41 1:29:27 
   38    39 William Frantz      M  21   1/2    M2024        Marion          MA   25   12:18   68    2:02   36   44:57   75    1:12   42   29:27 1:29:54 
   39    41 Grace Kerr          F  24   1/3    F2024        S. Hamilton     MA   53   14:29   31    1:17   48   46:55   55    1:00   19   26:21 1:30:01 
   40   117 Zhena Zhigalin      M  44   8/13   M4044        Springfield     MA   32   12:40   23    1:10   33   44:15   44    0:51   56   32:27 1:31:22 
   41   103 Tara Brandt         F  32   2/5    F3034        Chicopee        MA   38   13:18   39    1:30   53   48:17   56    1:01   31   27:29 1:31:34 
   42    57 Trish Amoroso       F  48   2/5    F4549        Suffield        CT   77   16:34  100    3:31   74   52:46   22    0:40    1   18:21 1:31:50 
   43    11 Robert Latour       M  49   8/15   M4549        Amherst         MA   47   14:19   66    1:59   37   45:04   48    0:52   46   30:08 1:32:21 
   44    92 Jeff Zahr           M  41   9/13   M4044        Fiskdale        MA   36   12:56   69    2:04   47   46:53   66    1:06   43   29:28 1:32:25 
   45    90 Kirstin Lane        F  30   3/5    F3034        Agawam          MA   35   12:52   12    0:54   38   45:06   71    1:10   57   32:37 1:32:37 
   46     5 Steven Roethke      M  40  10/13   M4044        Nantukcket      MA    6   10:43   70    2:05   43   46:40   67    1:06   58   32:40 1:33:11 
   47    65 Curtis Fazen        M  37   5/8    M3539        Newton          MA   30   12:34   62    1:56   61   49:34   77    1:14   35   27:58 1:33:14 
   48    53 David Rodriguez     M  38   6/8    M3539        Enfield         CT   49   14:25   36    1:27   39   45:10   45    0:51   54   32:14 1:34:04 
   49    67 Lisa Hill           F  53   1/4    F5054        East Syracuse   NY   41   13:59   47    1:33   52   48:07   35    0:46   44   29:42 1:34:06 
   50    47 Leroy Brace         M  50   4/8    M5054        Mechanicville   NY   52   14:28   52    1:44   41   46:34   91    1:26   47   30:21 1:34:31 
   51    18 Michael Bagge       M  27   5/6    M2529        East Longmeadow MA   43   14:05   49    1:36   65   50:59   68    1:06   26   27:12 1:34:56 
   52    59 Mark Butera         M  47   9/15   M4549        Westfield       MA   74   16:04   41    1:32   28   43:42   46    0:51   60   32:50 1:34:58 
   53    66 James Farrick       M  49  10/15   M4549        Northampton     MA   61   15:02   56    1:45   57   48:54   63    1:04   41   29:02 1:35:45 
   54   120 Robert Jones        M  38   7/8    M3539        Northhampton    MA   40   13:46   46    1:33   49   47:21   82    1:17   59   32:40 1:36:35 
   55    60 Corey Leduc         M  16   2/2    M1619        Vernon Rockvill CT   42   14:01   96    2:50   56   48:47    1    0:10   51   31:02 1:36:49 
   56   111 Chris Adams         M  56   5/7    M5559        Greenfield      MA   48   14:24    2    0:33   59   49:14  104    1:56   49   30:54 1:37:00 
   57    85 Bob Poulin          M  47  11/15   M4549        Monson          MA   81   17:12  103    3:58   77   53:33   97    1:38    4   20:52 1:37:11 
   58   105 Melissa Saulenas    F  26   2/3    F2529        Agawam          MA   86   18:12   38    1:30   40   46:11   74    1:12   48   30:31 1:37:34 
   59    17 Melissa Millan      F  52   2/4    F5054        Simsbury        CT   54   14:35   44    1:33   46   46:52   33    0:46   69   34:28 1:38:12 
   60     6 Jill Roethke        F  42   1/4    F4044        Nantukcket      MA   18   11:49   45    1:33   64   50:45   29    0:43   67   33:42 1:38:30 
   61    45 Stephen Murphy      M  48  12/15   M4549        Holyoke         MA   65   15:24   75    2:11   50   47:50   54    1:00   61   33:04 1:39:27 
   62    37 Thomas Blodgett     M  31   4/6    M3034        Springfield     MA   26   12:18   57    1:47   66   51:01   80    1:15   63   33:12 1:39:31 
   63   112 Britt Gearing       F  35   1/10   F3539        Agawam          MA    <-----------------------NO CHIP------------------------------>1:40:04 
   64   102 Otto Villa          M  53   5/8    M5054        Medfield        MA   76   16:26   63    1:57   42   46:40  100    1:46   65   33:24 1:40:11 
   65    24 Audrey Garrett      F  54   3/4    F5054        East Granby     CT   66   15:28   33    1:20   60   49:31   58    1:02   64   33:18 1:40:37 
   66    12 Kelly Kopac         F  22   2/3    F2024        Tappan          NY   15   11:33   50    1:37   81   54:04    8    0:33   70   34:32 1:42:17 
   67    71 Victoria Swana      F  37   2/10   F3539        Easthampton     MA   50   14:25   32    1:18   85   55:28   40    0:50   53   31:45 1:43:45 
   68    38 Collin Budz         M  21   2/2    M2024        Chicopee        MA   75   16:14   80    2:19   69   51:42   13    0:34   66   33:32 1:44:19 
   69    84 Mark Pennachio      M  47  13/15   M4549        Leominster      MA   78   16:43   85    2:38   55   48:39   95    1:32   75   35:25 1:44:55 
   70    73 Stephen Munz        M  42  11/13   M4044        Enfield         CT   87   18:24   90    2:43   62   49:46    4    0:29   68   34:17 1:45:37 
   71    48 Cheryl Lilley       F  47   3/5    F4549        West Springfiel MA   63   15:05   53    1:44   68   51:39   50    0:55   77   36:31 1:45:52 
   72    61 Paul Huckins        M  58   6/7    M5559        E. Longmeadow   MA   83   17:23   95    2:49   45   46:50  101    1:52   85   39:00 1:47:53 
   73    82 Cynthia Bolger      F  52   4/4    F5054        Wilbraham       MA   58   14:48   60    1:50   73   52:41   86    1:21   81   37:33 1:48:12 
   74   122 Tim Londo           M  46  14/15   M4549        Chicopee        MA   92   18:41   98    3:26   86   55:31   83    1:18   45   29:58 1:48:52 
   75    46 Sarah Wilson        F  24   3/3    F2024        Westborough     MA   57   14:40   64    1:58   84   55:16   20    0:39   76   36:23 1:48:53 
   76    34 Kami Girolimon      F  33   4/5    F3034        Windsor         CT   70   15:37   54    1:45   93   58:44   76    1:12   55   32:17 1:49:32 
   77   109 Catherine Coutu     F  57   1/3    F5559        Greenfield      MA   39   13:43   16    1:01   78   53:39   60    1:03   95   41:12 1:50:36 
   78     7 Cynthia Kozaczka    F  36   3/10   F3539        Ludlow          MA   91   18:40   81    2:22   76   53:29   69    1:08   73   35:03 1:50:40 
   79    68 Ed Daviau           M  53   6/8    M5054        Wilbraham       MA   84   17:45   86    2:39   58   48:59   87    1:22   91   40:02 1:50:45 
   80    55 Erica Van Lingen    F  37   4/10   F3539        Leicester       MA   72   15:50   77    2:12   72   52:35   59    1:03   88   39:12 1:50:50 
   81    96 Julia Wayner        F  36   5/10   F3539        Glastonbury     CT   62   15:04   55    1:45   75   52:55   49    0:53   93   41:08 1:51:43 
   82    31 Ken Diegel          M  55   7/7    M5559        Westfield       MA   69   15:36   89    2:42   63   50:44   98    1:40   94   41:09 1:51:49 
   83   108 Bill Hines          M  72   1/1    M7074        Storrs          CT   97   19:34   92    2:45   70   52:05   90    1:26   78   36:32 1:52:20 
   84    78 Celia Miller        F  44   2/4    F4044        Northampton     MA   98   19:42   58    1:49   83   54:42   89    1:23   72   34:58 1:52:32 
   85    22 Jay Medeiros        M  38   8/8    M3539        Dartmouth       MA   96   19:31  101    3:33   82   54:27   34    0:46   74   35:20 1:53:36 
   86     9 Lida Vanasse        F  30   5/5    F3034        Chicopee        MA   89   18:27   83    2:26   71   52:28   81    1:16   86   39:05 1:53:40 
   87    76 Lisa Totz           F  38   6/10   F3539        Westfield       MA   67   15:29   78    2:15   67   51:14   42    0:51   99   44:59 1:54:46 
   88    83 Margaret Adams      F  59   2/3    F5559        Ludlow          MA  101   20:57   61    1:56   80   54:02   70    1:09   80   37:31 1:55:33 
   89    33 George Moon Ii      M  30   5/6    M3034        Springfield     MA   94   19:04   88    2:40   94   59:16   16    0:35   71   34:33 1:56:07 
   90    28 Rebecca Tolomei     F  37   7/10   F3539        Northampton     MA   99   19:50   37    1:27   79   53:56   26    0:41   92   40:31 1:56:23 
   91    49 Shelly Warren       F  43   3/4    F4044        Longmeadow      MA   73   15:57   94    2:49   91   58:07   78    1:15   90   39:57 1:58:02 
   92    35 Kate Deroo          F  26   3/3    F2529        Milton          MA   68   15:34   79    2:17  102 1:06:38   65    1:06   62   33:09 1:58:41 
   93    50 Mary Muldoon        F  48   4/5    F4549        Windsor         CT  102   21:13   97    3:10   87   55:41   47    0:52   82   38:11 1:59:04 
   94    81 Gravel Jean Pierre  M  64   2/2    M6064        St. Etienne De  QC   95   19:09   71    2:06   97 1:01:55   93    1:29   83   38:26 2:03:03 
   95    51 Stephen Plant       M  54   7/8    M5054        Windsor         CT  103   21:20   40    1:32   90   57:30   57    1:01   96   41:54 2:03:16 
   96    36 Chris Woods         M  43  12/13   M4044        South Hadley    MA   64   15:15   84    2:37  101 1:06:12   31    0:45   87   39:11 2:03:58 
   97    29 Mark Jordan         M  49  15/15   M4549        Ludlow          MA   59   14:51   74    2:11   89   57:15   79    1:15  105   51:17 2:06:47 
   98   123 Kristine Valentini  F  41   4/4    F4044        West Springfiel MA   80   17:11   93    2:45  104 1:08:10   85    1:19   84   38:53 2:08:17 
   99    15 Danielle Gagne-Bedf F  37   8/10   F3539        East Longmeadow MA   82   17:22  106   10:36   95   59:44   88    1:23   89   39:41 2:08:44 
  100    88 Patrick Wingfield   M  32   6/6    M3034        Florence        MA   56   14:37   91    2:45   99 1:02:11   43    0:51  103   49:13 2:09:34 
  101    25 Mary Gillette       F  63   1/1    F6064        East Granby     CT   85   17:47   73    2:11   92   58:31  102    1:53  104   49:17 2:09:38 
  102    54 Bill Nichols        M  54   8/8    M5054        Hampden         MA   93   19:02  104    3:59   96 1:00:48  106    2:14   97   44:09 2:10:10 
  103     4 Joshua Ziemann      M  26   6/6    M2529        Brookline       MA  106   33:30   87    2:40   88   56:12    5    0:31   79   37:27 2:10:18 
  104     3 Karin Roethke-Kahn  F  37   9/10   F3539        Milton          MA   46   14:18   99    3:27  103 1:06:52  103    1:54   98   44:23 2:10:52 
  105    21 Desmond Maisonet    M  42  13/13   M4044        West Springfiel MA   90   18:30  102    3:40   98 1:01:57  105    2:04  102   48:53 2:15:01 
  106    13 Ronda Lezberg       F  46   5/5    F4549        Easthampton     MA   88   18:26   82    2:24  105 1:08:40    7    0:32  100   45:53 2:15:54 
  107    80 Regina Bensch-Coe   F  57   3/3    F5559        Springfield     MA  104   23:34   72    2:07  100 1:04:44   96    1:37  106   51:23 2:23:23 
  108    77 Stephanie Reid      F  39  10/10   F3539        Eastlongmeadow  MA  105   23:59  105    4:00  106 1:16:48   99    1:46  101   47:33 2:34:04  
=======================================================================================================================================================
DQ - 1 RUN LOOP
=======================================================================================================================================================
    X   127 Tonya Spagnuolo     F  41   1/2    F4044        Grafton         MA    2   11:11    1    0:54    2   41:57    1    0:43    1   15:34 1:10:17 
    X   107 Nicole Pollard      F  24   1/1    F2024        Westfield       MA    5   19:02    2    1:06    3   46:16    3    1:11    2   17:26 1:25:00 
    X    75 Pamela Lucas        F  43   2/2    F4044        Upton           MA    3   16:06    4    1:37    5   50:56    2    0:56    3   18:46 1:28:18 
    X   100 Jason Dina          M  38   1/1    M3539        East Windsor    CT    4   18:28    5    2:30    4   47:11    4    1:41    4   18:50 1:28:38
=======================================================================================================================================================
DNF
======================================================================================================================================================= 
    X   129 David Lyons         M  45   1/1    M4549        Shrewsbury      MA    1   10:56    3    1:22    1   40:23  
=================================================================================================================================================================
TEAM RESULTS
=================================================================================================================================================================
Place No.   Members                                                      City            Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== ============================================================ =============== ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   121 Adam Long, Bill Lodi, Ryan Zygarowski                        Wilbraham          3   11:52    2    0:25    2   40:44    3    0:19    3   26:26 1:19:44 
    2    62 Jason Collins, Jennifer Jason, Brian Schindler               Greenfield         <-----------------------NO CHIP-----------------------------> 1:21:33 
    3    58 Lori Overlook, Casey Mendrala, Mark Kuenzel                  Springfield        2   11:12    1    0:21    3   44:33    1    0:16    4   27:45 1:24:05 
    4    56 Theodore Schultz, Paul Leckey, Duncan Daviau                 Wilbraham          1    7:26    -    ----    -   -----    2    0:18    1   25:40 1:24:13 
    5    44 Jill Herrick, George Herrick                                 Belchertown        4   12:03    5    1:00    1   39:37    4    0:20    6   32:44 1:25:42 
    6    86 Daniel Sheehan, Sean Illig, Joeseph Rich                     Hampden            6   15:49    3    0:29    4   51:19    6    0:25    2   26:24 1:34:23 
    7    72 Brooke Hill, Brooke Hill                                     East Syracuse      5   13:58    6    1:38    6   59:55    5    0:25    5   29:05 1:44:59 
    8     2 Deborah Ennis, Andrea Leroux, Jessica Gatulis                Barre              7   16:49    4    0:29    5   54:28    7    0:33    7   37:31 1:49:49
 
=================================================================================================================================================================
AWARDS
=================================================================================================================================================================

                        CHECKS FOR CHANGE TRIATHLON
                          LOCATION: CHICOPEE, MA
                              DATE: 08/27/12
                                     
                           FAST TRACK TIMING LLC
                          WWW.FASTTRACKTIMING.COM
                          POWERED BY IPICO SPORTS
                   INQUIRES: fasttracktimingllc@me.com 
                                     
                   ********** AWARDS LIST **************
                                     
                                     
                  ********** OVERALL WINNERS ***********
                                     
Place No.   Name                Chip# Age Div          City            St Wave Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ =============== == ==== ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    94 Elaina Mertens         94  26 F2529        Agawam          MA 3       2   11:46    1    0:45    2   42:33    3    0:34    2   24:53 1:20:29 
                                     
                                     
                  ********** OVERALL WINNERS ***********
                                     
Place No.   Name                Chip# Age Div          City            St Wave Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ =============== == ==== ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   128 Paul McCloskey        128  27 M2529        Chicopee        MA 1       2    9:15    9    0:50    1   35:14    6    0:32    4   21:38 1:07:27 
                                     
                                     
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 19
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    41 Grace Kerr             41  24 F2024        S. Hamilton        MA    2   14:29    1    1:17    1   46:55    3    1:00    1   26:21 1:30:01 
    2    12 Kelly Kopac            12  22 F2024        Tappan             NY    1   11:33    2    1:37    2   54:04    1    0:33    2   34:32 1:42:17 
    3    46 Sarah Wilson           46  24 F2024        Westborough        MA    3   14:40    3    1:58    3   55:16    2    0:39    3   36:23 1:48:53 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   105 Melissa Saulenas      105  26 F2529        Agawam             MA    2   18:12    1    1:30    1   46:11    2    1:12    1   30:31 1:37:34 
    2    35 Kate Deroo             35  26 F2529        Milton             MA    1   15:34    2    2:17    2 1:06:38    1    1:06    2   33:09 1:58:41 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    10 Elena Massa-Musiak     10  30 F3034        Easthampton        MA                                                                  1:22:05 
    2   103 Tara Brandt           103  32 F3034        Chicopee           MA    2   13:18    2    1:30    2   48:17    1    1:01    1   27:29 1:31:34 
    3    90 Kirstin Lane           90  30 F3034        Agawam             MA    1   12:52    1    0:54    1   45:06    2    1:10    3   32:37 1:32:37 
    4    34 Kami Girolimon         34  33 F3034        Windsor            CT    3   15:37    3    1:45    4   58:44    3    1:12    2   32:17 1:49:32 
    5     9 Lida Vanasse            9  30 F3034        Chicopee           MA    4   18:27    4    2:26    3   52:28    4    1:16    4   39:05 1:53:40 

                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   112 Britt Gearing         112  35 F3539        Agawam             MA                                                                  1:40:04 
    2    71 Victoria Swana         71  37 F3539        Easthampton        MA    2   14:25    1    1:18    6   55:28    2    0:50    1   31:45 1:43:45 
    3     7 Cynthia Kozaczka        7  36 F3539        Ludlow             MA    7   18:40    6    2:22    4   53:29    6    1:08    2   35:03 1:50:40 
    4    55 Erica Van Lingen       55  37 F3539        Leicester          MA    5   15:50    4    2:12    2   52:35    5    1:03    3   39:12 1:50:50 
    5    96 Julia Wayner           96  36 F3539        Glastonbury        CT    3   15:04    3    1:45    3   52:55    4    0:53    6   41:08 1:51:43 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     6 Jill Roethke            6  42 F4044        Nantukcket         MA    1   11:49    1    1:33    1   50:45    1    0:43    1   33:42 1:38:30 
    2    78 Celia Miller           78  44 F4044        Northampton        MA    4   19:42    2    1:49    2   54:42    4    1:23    2   34:58 1:52:32 
    3    49 Shelly Warren          49  43 F4044        Longmeadow         MA    2   15:57    4    2:49    3   58:07    2    1:15    4   39:57 1:58:02 
    4   123 Kristine Valentini    123  41 F4044        West Springfield   MA    3   17:11    3    2:45    4 1:08:10    3    1:19    3   38:53 2:08:17 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    63 Mary Guertin           63  46 F4549        Monson             MA    1   14:17    1    0:54    1   41:16    2    0:35    2   26:26 1:23:25 
    2    57 Trish Amoroso          57  48 F4549        Suffield           CT    3   16:34    5    3:31    3   52:46    3    0:40    1   18:21 1:31:50 
    3    48 Cheryl Lilley          48  47 F4549        West Springfield   MA    2   15:05    2    1:44    2   51:39    5    0:55    3   36:31 1:45:52 
    4    50 Mary Muldoon           50  48 F4549        Windsor            CT    5   21:13    4    3:10    4   55:41    4    0:52    4   38:11 1:59:04 
    5    13 Ronda Lezberg          13  46 F4549        Easthampton        MA    4   18:26    3    2:24    5 1:08:40    1    0:32    5   45:53 2:15:54 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    67 Lisa Hill              67  53 F5054        East Syracuse      NY    1   13:59    3    1:33    2   48:07    2    0:46    1   29:42 1:34:06 
    2    17 Melissa Millan         17  52 F5054        Simsbury           CT    2   14:35    2    1:33    1   46:52    1    0:46    3   34:28 1:38:12 
    3    24 Audrey Garrett         24  54 F5054        East Granby        CT    4   15:28    1    1:20    3   49:31    3    1:02    2   33:18 1:40:37 
    4    82 Cynthia Bolger         82  52 F5054        Wilbraham          MA    3   14:48    4    1:50    4   52:41    4    1:21    4   37:33 1:48:12 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   109 Catherine Coutu       109  57 F5559        Greenfield         MA    1   13:43    1    1:01    1   53:39    1    1:03    2   41:12 1:50:36 
    2    83 Margaret Adams         83  59 F5559        Ludlow             MA    2   20:57    2    1:56    2   54:02    2    1:09    1   37:31 1:55:33 
    3    80 Regina Bensch-Coe      80  57 F5559        Springfield        MA    3   23:34    3    2:07    3 1:04:44    3    1:37    3   51:23 2:23:23 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    25 Mary Gillette          25  63 F6064        East Granby        CT    1   17:47    1    2:11    1   58:31    1    1:53    1   49:17 2:09:38 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS 
                                   
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS                                      
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS                                      
                                     
                          MALE AGE GROUP:  1 - 19
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   115 Eric Kirouac          115  16 M1619        Williamsburg       MA    1   10:49    1    0:34    1   42:36    2    0:34    1   23:51 1:18:22 
    2    60 Corey Leduc            60  16 M1619        Vernon Rockville   CT    2   14:01    2    2:50    2   48:47    1    0:10    2   31:02 1:36:49 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    39 William Frantz         39  21 M2024        Marion             MA    1   12:18    1    2:02    1   44:57    2    1:12    1   29:27 1:29:54 
    2    38 Collin Budz            38  21 M2024        Chicopee           MA    2   16:14    2    2:19    2   51:42    1    0:34    2   33:32 1:44:19 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    43 Chris Sullivan         43  28 M2529        Agawam             MA    2   11:53    1    0:48    2   41:24    1    0:20    2   26:08 1:20:32 
    2   104 John Saulenas III     104  26 M2529        Agawam             MA    3   12:56    2    1:17    1   41:03    3    0:41    3   27:01 1:22:55 
    3    27 Tristan McKenna        27  28 M2529        Ludlow             MA    1   10:53    4    2:01    3   48:25    5    1:31    1   25:57 1:28:46 
    4    18 Michael Bagge          18  27 M2529        East Longmeadow    MA    4   14:05    3    1:36    4   50:59    4    1:06    4   27:12 1:34:56 
    5     4 Joshua Ziemann          4  26 M2529        Brookline          MA    5   33:30    5    2:40    5   56:12    2    0:31    5   37:27 2:10:18 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    52 William Wheeler        52  32 M3034        Belchertown        MA    2   11:16    2    1:07    2   37:27    4    0:45    1   22:14 1:12:47 
    2   106 Mukunda Feldman       106  33 M3034        Easthampton        MA    3   12:10    1    0:48    1   37:17    2    0:39    2   23:03 1:13:55 
    3    91 Ian Lane               91  33 M3034        Agawam             MA    1   10:57    3    1:21    3   39:48    3    0:44    3   27:04 1:19:52 
    4    37 Thomas Blodgett        37  31 M3034        Springfield        MA    4   12:18    4    1:47    4   51:01    6    1:15    4   33:12 1:39:31 
    5    33 George Moon Ii         33  30 M3034        Springfield        MA    6   19:04    5    2:40    5   59:16    1    0:35    5   34:33 1:56:07 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    99 Kyle Bissell           99  35 M3539        New Salem          MA    2   11:31    6    1:34    3   44:28    3    0:48    2   26:19 1:24:37 
    2    95 Paul Mikuszewski       95  39 M3539        Feeding Hills      MA    1   10:18    1    1:02    6   47:56    1    0:42    1   26:03 1:25:59 
    3   110 Russ Lepage           110  36 M3539        Chicopee           MA    3   12:03    3    1:12    2   43:23    5    0:50    5   28:49 1:26:15 
    4   125 Joshua Potvin         125  38 M3539        West Brookfield    MA    7   15:41    2    1:03    1   42:59    4    0:48    3   27:09 1:27:40 
    5    65 Curtis Fazen           65  37 M3539        Newton             MA    4   12:34    7    1:56    7   49:34    7    1:14    4   27:58 1:33:14 

                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   113 Donald Pacher         113  40 M4044        East Hampton       MA    7   12:44    4    1:10    1   39:28    5    0:46    2   24:11 1:18:18 
    2    16 Seth Gottlieb          16  43 M4044        Florence           MA    3   11:26    1    0:44    3   41:33    2    0:39    3   25:15 1:19:34 
    3   116 Peter Letendre        116  43 M4044        Ludlow             MA    1    9:27    2    0:45    5   43:51    3    0:41    4   26:31 1:21:12 
    4    30 Thomas Bryan           30  42 M4044        Forestdale         RI   10   14:26    3    1:03    9   46:43   12    1:19    1   20:24 1:23:52 
    5    79 Geert Mol              79  40 M4044        West Suffield      CT    9   14:12    6    1:16    2   40:11   11    1:11    7   27:17 1:24:05 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    87 Bill Reeves            87  45 M4549        Durham             NH    1    8:55    1    0:24    1   37:32    2    0:34    2   22:17 1:09:40 
    2    64 Doug Guertin           64  49 M4549        Monson             MA    2   10:38    2    0:41    2   38:40    1    0:20    3   25:15 1:15:32 
    3    42 Jim Sullivan           42  47 M4549        Southwick          MA    3   11:00    3    0:56    3   41:05    3    0:40    4   25:23 1:19:03 
    4    93 Frederick Marius       93  49 M4549        Winchester         MA    4   11:04    9    1:49    5   42:52    4    0:43    6   28:38 1:25:04 
    5    70 Joe Giannetti          70  45 M4549        East Longmeadow    MA    6   12:16    4    1:14    4   42:38    8    1:03    5   28:16 1:25:25 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    26 Dr Fran Feeney         26  52 M5054        Ludlow             MA    2   12:23    2    1:04    1   39:36    1    0:34    2   27:51 1:21:27 
    2    89 Jeff Tasse             89  53 M5054        Sturbridge         MA    1   12:14    1    0:56    2   40:51    2    0:55    3   28:29 1:23:24 
    3   126 Richard Keating       126  54 M5054        B-Town             MA    5   16:45    3    1:23    3   42:41    3    0:59    1   27:41 1:29:27 
    4    47 Leroy Brace            47  50 M5054        Mechanicville      NY    3   14:28    5    1:44    4   46:34    6    1:26    4   30:21 1:34:31 
    5   102 Otto Villa            102  53 M5054        Medfield           MA    4   16:26    6    1:57    5   46:40    7    1:46    5   33:24 1:40:11 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    74 Bob Goodrow            74  56 M5559        Springfield        MA    1   12:14    2    0:55    2   40:24    3    0:38    2   27:18 1:21:27 
    2   114 Tom Deluca            114  56 M5559        Agawam             MA    2   12:28    3    1:14    1   39:55    1    0:33    4   28:28 1:22:35 
    3   101 Walter Pacosa         101  55 M5559        West Springfield   MA    4   14:36    4    1:14    3   43:13    2    0:34    3   27:43 1:27:18 
    4   119 Garry Krinsky         119  57 M5559        Greenfield         MA    5   15:01    5    1:32    4   44:45    4    1:11    1   26:56 1:29:24 
    5   111 Chris Adams           111  56 M5559        Greenfield         MA    3   14:24    1    0:33    6   49:14    7    1:56    5   30:54 1:37:00 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    40 Bill Kerr              40  60 M6064        S. Hamilton        MA    2   19:56    2    2:11    1   43:54    1    0:59    1   20:47 1:27:45 
    2    81 Gravel Jean Pierre     81  64 M6064        St. Etienne De Bol QC    1   19:09    1    2:06    2 1:01:55    2    1:29    2   38:26 2:03:03 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS                                      
                                     
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   108 Bill Hines            108  72 M7074        Storrs             CT    1   19:34    1    2:45    1   52:05    1    1:26    1   36:32 1:52:20 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS