Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/fl/Feb5_Chilly_set1.shtml

Chilly Willy Duathlon VII (5K-10M-5K)

St. Petersburg, FL, February 5, 2012

[Duathlon - Overall Women's Results | Duathlon - Overall Men's Results | Duathlon - Team Results | Duathlon - Overall Results w/Splits | Duathlon - Age Group Results w/Splits | Duathlon - Awards w/Splits ]

Duathlon - Age Group Results

Results submitted by Greg McFerren for Florida Road Race Management

======================================================================================
=====             Ipico RFID Results by Florida Road Race Management             =====
======================================================================================
  Group                                                                     OA
  Place   Time      Runner's Name          Age      City                  Place   Pace
======================================================================================
MALE Age Group:    Overall
   1 0:58:31.4  Shane Deeley                19   Clearwater, FL                     1         
======================================================================================
FEMALE Age Group:    Overall
   1 1:09:06.3  Rachel Chambers             40   Sarasota, FL                      17         
======================================================================================
MALE Age Group:    14 & Under
   1 1:17:45.6  Ryan Van Middlesworth       13   Seminole, FL                      77         
   2 1:19:18.7  Austin Simmons              14   Largo, FL                         93         
   3 1:22:32.2  Jared McFadden              13   Seminole, FL                     124         
   4 1:41:29.1  Donovan Kerby               14   Valrico, FL                      306         
======================================================================================
FEMALE Age Group:    14 & Under
======================================================================================
MALE Age Group:  15 - 19
   1 1:06:55.5  Cody Sanford                17   Clearwater, FL                     7         
   2 1:14:00.9  Chris Rupe                  19   Seffner, FL                       43         
   3 1:26:07.5  Victor Karstendiek          16   Odessa, FL                       158         
   4 1:44:21.5  Tim McCurl                  16   Unknown, XX                      328         
   5 1:54:49.4  Andrew Puckett              16   Tampa, FL                        373         
======================================================================================
FEMALE Age Group:  15 - 19
   1 1:19:33.7  Alexis Stevens              16   Seminole, FL                      95         
   2 1:31:31.1  Jordan Snodgrass            18   Largo, FL                        217         
   3 1:37:32.4  Angelica Ambrose            15   Seminole, FL                     262         
   4 1:47:39.0  Madi Davidson               15   Oldsmar, FL                      347         
   5 2:02:38.2  Christina Caruana           15   Trinity, FL                      389         
======================================================================================
MALE Age Group:  20 - 24
   1 1:05:43.0  Eric Hogenboom              21   St. Petersburg, FL                 5         
   2 1:14:31.0  John-Paul Russo             22   Oakland, FL                       46         
   3 1:17:49.9  Trent Brockie               21   Clermont, FL                      78         
   4 1:20:43.9  Ben Beasley                 24   Clermont, FL                     105         
   5 1:22:48.8  James Christiansen          22   Dade City, FL                    127         
   6 1:26:56.7  Francisco Pineros           24   Bradenton, FL                    176         
   7 1:40:50.4  Evan Hall                   23   Wesley Chapel, FL                295         
   8 2:11:54.9  Joe Yanchunis               20   Florida, FL                      393         
======================================================================================
FEMALE Age Group:  20 - 24
   1 1:26:59.7  Erica Houseman              20   Lutz, FL                         179         
   2 2:22:21.5  Samantha Hayes              21   St Petersburg, FL                399         
======================================================================================
MALE Age Group:  25 - 29
   1 1:06:51.7  Paul Fitzpatrick            26   Ocala, FL                          6         
   2 1:11:51.7  Tony Morash                 28   Tampa, FL                         31         
   3 1:12:54.2  Kelly Daacon                29   Orlando, FL                       36         
   4 1:13:04.3  Kai Kline                   29   Dunedin, FL                       37         
   5 1:14:43.9  Michael O'Rourke            29   Largo, FL                         51         
   6 1:14:44.3  Kevin Scibbe                28   Largo, FL                         52         
   7 1:18:55.6  Arthur Taylor               28   Tampa, FL                         87         
   8 1:24:12.1  Christopher Dies            26   Lake Wales, FL                   139         
   9 1:26:16.6  Ricky Jansik                27   Orlando, FL                      164         
  10 1:39:13.0  Brian Garcia                29   Tampa, FL                        280         
======================================================================================
FEMALE Age Group:  25 - 29
   1 1:14:06.1  Brittany Whitelock- Pierce  28   St. Petersburg, FL                44         
   2 1:22:01.2  Yova Borovska               27   Saint Petersburg, FL             121         
   3 1:25:25.0  Debora Casandra             27   Tampa, FL                        152         
   4 1:27:34.2  Caitlin Warner              25   Clearwater, FL                   189         
   5 1:30:02.4  Amber Kosinsky              29   Plant City, FL                   202         
   6 1:36:48.8  Jamie Gooden                28   Bradenton, FL                    256         
   7 1:40:55.9  Emily Klemenz               27   Tampa, FL                        297         
   8 1:41:31.6  Cara Cook                   29   Tampa, FL                        307         
   9 1:43:01.7  Evelyn Alicea               28   Clearwater, FL                   321         
  10 1:45:02.1  Jayme Price                 29   Safety Harbor, FL                331         
  11 1:47:15.3  Nicole Davis                28   Temple Terrace, FL               345         
======================================================================================
MALE Age Group:  30 - 34
   1 1:01:12.7  Eric Hall                   33   Tampa, FL                          2         
   2 1:02:00.6  Nat Glackin                 30   Saint Petersburg, FL               3         
   3 1:03:31.1  John Stevenson              32   Sarasota, FL                       4         
   4 1:09:10.2  Justin Page                 31   Wesley Chapel, FL                 18         
   5 1:11:07.9  Noah Pransky                32   Tampa, FL                         26         
   6 1:11:31.1  Vince Fountain              33   Tampa, FL                         27         
   7 1:12:52.9  Jeff Donchess               31   Tampa, FL                         35         
   8 1:14:31.9  Benjamin Oconnor            32   Riverview, FL                     47         
   9 1:14:32.7  Joshua Williams             30   Palm Bay, FL                      48         
  10 1:16:26.8  Ben Johnson                 31   Mulberry, FL                      66         
  11 1:16:46.3  Andy Ramdath                32   Bradenton, FL                     70         
  12 1:16:58.0  Mike Walker                 34   Brandon, FL                       72         
  13 1:18:41.6  Tim Marsh                   34   Lakeland, FL                      84         
  14 1:18:56.6  Ryan Spence                 31   Gibsonton, FL                     88         
  15 1:19:13.4  Jeremy Selbst               33   Brandon, FL                       91         
  16 1:19:36.5  Arthur May                  34   St Petersburg, FL                 97         
  17 1:22:00.5  Mike Dice                   33   Tampa, FL                        119         
  18 1:22:00.9  David Byington              31   Lithia, FL                       120         
  19 1:24:07.9  Ben Taylor                  31   Largo, FL                        138         
  20 1:24:59.2  Ethan Howard                30   St Petersburg, FL                147         
  21 1:26:11.8  Jeffrey Ball                34   Tampa, FL                        160         
  22 1:27:13.6  Charles Malone              34   Saint Petersburg, FL             182         
  23 1:31:26.9  John Oakes                  33   Saint Petersburg, FL             216         
  24 1:41:32.5  Stephen Riordan             34   St. Petersburg, FL               308         
  25 1:41:34.4  Ian Dickey                  33   Valrico, FL                      310         
  26 1:42:21.9  David Walthall              34   Seffner, FL                      315         
======================================================================================
FEMALE Age Group:  30 - 34
   1 1:11:31.7  Melissa Miller-Mangen       30   Dade City, FL                     28         
   2 1:14:53.9  Rebecca Marsh               34   Lakeland, FL                      54         
   3 1:20:35.6  Kirsten Schmeling           30   Wesley Chapel, FL                103         
   4 1:23:35.4  Maureen Rhodes              31   St Petersburg, FL                134         
   5 1:24:43.5  Tiffany Stevens             32   Saint Petersburg, FL             142         
   6 1:24:47.8  Holly Tardif                32   Clearwater, FL                   143         
   7 1:26:07.6  Barbara Kemp                32   Lithia, FL                       159         
   8 1:26:11.9  Chrissy Dubose              30   Tampa, FL                        161         
   9 1:26:31.3  Caitlin Constantine         33   Clearwater, FL                   167         
  10 1:27:32.2  Allison Evans               33   Tampa, FL                        188         
  11 1:28:42.1  Mara Johnson                32   Apollo Beach, FL                 195         
  12 1:30:38.8  Sarah Freeman               30   Tampa, FL                        208         
  13 1:30:43.0  Jessica Masters             32   Tampa, FL                        209         
  14 1:30:54.2  Mel Rodgers                 31   Temple Terrace, FL               212         
  15 1:35:47.1  Katie Wold                  34   Vero Beach, FL                   246         
  16 1:37:54.6  Teri Hansen                 30   Deland, FL                       265         
  17 1:40:21.1  Sandy Johnson               31   Mulberry, FL                     290         
  18 1:41:17.9  Ariadna Hatcher             34   Valrico, FL                      304         
  19 1:42:02.6  Cristina Alves              33   St. Petersburg, FL               313         
  20 1:43:57.6  Katharyn Owen               32   Cape Coral, FL                   327         
  21 1:46:58.8  Melissa Adels               33   Syracuse, NY                     342         
  22 1:48:32.6  April Lazenga               32   Lutz, FL                         353         
======================================================================================
MALE Age Group:  35 - 39
   1 1:07:35.8  Allistair McCaw             37   Bradenton, FL                      9         
   2 1:08:24.8  Mark David                  37   Tampa, FL                         11         
   3 1:08:46.7  Adam Phoenix                38   Tampa, FL                         13         
   4 1:08:58.1  Rick Brown                  36   Valrico, FL                       15         
   5 1:10:11.1  Joel Gormon                 38   Tampa, FL                         23         
   6 1:13:36.7  Neal Terracciano            37   Redington Beach, FL               42         
   7 1:14:59.1  Frankie McDermond           35   Pinellas Park, FL                 55         
   8 1:15:30.0  Benjamin Brown              35   Winter Park, FL                   58         
   9 1:16:06.5  Marcos Murillo              37   Tampa, FL                         62         
  10 1:16:15.5  Raymond Smith               35   Saint Petersburg, FL              63         
  11 1:16:21.2  Matt Dreger                 39   Treasure Island, FL               64         
  12 1:16:23.5  Eric Robinson               36   Land O Lakes, FL                  65         
  13 1:16:55.7  Joseph Minutolo             38   Tierra Verde, FL                  71         
  14 1:18:15.4  Irvin Campbell              36   Sarasota, FL                      81         
  15 1:21:31.9  Dan Chesser                 36   Odessa, FL                       113         
  16 1:22:35.2  David Toms                  37   Seminole, FL                     125         
  17 1:23:03.7  Eduardo Carvallo            35   Tampa, FL                        130         
  18 1:25:15.7  Sebastian Fernandez         38   Riverview, FL                    149         
  19 1:25:20.5  Sonny Alberdeston           38   Tampa, FL                        150         
  20 1:26:06.4  Matthew Brown               35   St. Petersburg, FL               156         
  21 1:26:49.7  Kevin McNamee               35   St. Petersburg, FL               174         
  22 1:28:28.5  Ray Kincaid                 37   Seffner, FL                      194         
  23 1:29:28.8  Mike Sabino                 35   Tampa, FL                        199         
  24 1:30:57.6  Scott Couturier             35   Odessa, FL                       214         
  25 1:34:43.9  Giuseppe Giovatto           37   Clearwater, FL                   238         
  26 1:36:47.3  Chris Peters                35   Bradenton, FL                    255         
  27 1:45:30.0  Ryan Satcher                37   Tampa, FL                        333         
  28 1:48:39.7  Marcus Tardif               35   Clearwater, FL                   354         
  29 1:54:14.9  Mark Pearson                35   Bradenton, FL                    372         
======================================================================================
FEMALE Age Group:  35 - 39
   1 1:13:05.5  Nicole Baxter Brown         36   Winter Park, FL                   38         
   2 1:14:41.3  Kristy Neuenschwander       38   St. Petersburg, FL                50         
   3 1:20:16.7  Kelli Rolfe                 37   Clearwater, FL                   101         
   4 1:21:52.8  Kerri Dienhart              37   St Pete, FL                      117         
   5 1:22:43.5  Carrie Chin                 35   Tampa, FL                        126         
   6 1:23:34.1  Melanie Blackledge          38   Valrico, FL                      133         
   7 1:26:14.5  Stephanie Depue             39   Tampa, FL                        162         
   8 1:27:29.8  Linae Boehme-Terrana        39   St. Petersburg, FL               187         
   9 1:29:39.5  Rebecca Chesser             39   Odessa, FL                       201         
  10 1:34:28.9  Jennifer Berlin             36   Voorhees, NJ                     233         
  11 1:36:25.6  Nicole Williams             37   Wesley Chapel, FL                252         
  12 1:40:17.3  Vanna Kong-Whitelock        35   Saint Petersburg, FL             288         
  13 1:40:28.8  Lyann Santana               37   Largo, FL                        292         
  14 1:41:02.8  Jennifer Watson             35   Oldsmar, FL                      299         
  15 1:43:42.7  Teresa McCoy                39   Tampa, FL                        326         
  16 1:49:15.1  Christina Orndorf           39   Oldsmar, FL                      357         
  17 1:50:31.0  Maria Joseforsky            39   Riverview, FL                    362         
  18 1:55:11.6  Tracy Milleman              39   Seffner, FL                      374         
  19 1:55:44.0  Debra Hastings              36   Lithia, FL                       378         
  20 1:57:59.1  Joanne Ruscio               38   New Port Richey, FL              382         
======================================================================================
MALE Age Group:  40 - 44
   1 1:09:04.0  Joe Livorsi                 44   Tampa, FL                         16         
   2 1:09:36.0  Bryan Prushinski            43   St. Petersburg, FL                20         
   3 1:10:05.4  James Newsome               44   Lithia, FL                        22         
   4 1:12:01.4  Greg Fann                   42   Clearwater, FL                    32         
   5 1:13:29.3  Mickey Singer               43   Safety Harbor, FL                 40         
   6 1:14:37.6  Gavin Reisinger             43   Tampa, FL                         49         
   7 1:15:04.9  Sean Groome                 44   Tampa, FL                         56         
   8 1:15:42.8  Pete Williams               43   Safety Harbor, FL                 60         
   9 1:16:01.7  Brian Gallagher             42   Riverview, FL                     61         
  10 1:18:19.1  Gary Searls                 41   Riverview, FL                     82         
  11 1:19:16.1  Derek Magnuson              41   Tampa, FL                         92         
  12 1:19:46.9  Stephen Sexauer             41   Tampa, FL                         98         
  13 1:21:23.3  Rick Palmquist              41   Seminole, FL                     112         
  14 1:22:59.4  Ronald Murdock              40   Clermont, FL                     129         
  15 1:26:15.7  Eric Johannessen            44   Winter Park, FL                  163         
  16 1:26:46.9  Jason Wilson                40   Parrish, FL                      171         
  17 1:26:48.2  Mark Schnell                44   Tampa, FL                        173         
  18 1:26:54.2  Michael Scalf               42   Lutz, FL                         175         
  19 1:27:00.5  Stephen Siehien             41   St Pete, FL                      180         
  20 1:28:18.5  Jeff Fink                   42   Tampa, FL                        192         
  21 1:31:19.2  Patrick Nichols             40   Palm Harbor, FL                  215         
  22 1:34:03.1  Michael MacK                40   Valrico, FL                      228         
  23 1:34:16.4  Scott Chambers              40   Saint Petersburg, FL             229         
  24 1:34:21.9  Michael Fortuna             43   Indian Rocks Beach, FL           231         
  25 1:34:58.2  Stephane Breton             41   Redington Beach, FL              240         
  26 1:35:38.8  Justin Chapman              40   Palm Harbor, FL                  245         
  27 1:35:55.4  Lou Onesto                  41   Seminole, FL                     249         
  28 1:36:26.7  Kevin Klare                 42   Tampa, FL                        253         
  29 1:41:17.3  Shawn Rottink               44   Tampa, FL                        302         
  30 1:41:59.0  Brad Wolpert                41   Tampa, FL                        312         
  31 1:45:26.7  Matthew Denote              40   Clearwater, FL                   332         
  32 1:46:03.7  Raymond Jones               40   Clearwater, FL                   335         
  33 1:46:38.7  David Kamm                  41   Lutz, FL                         338         
  34 1:49:55.9  David Warner                42   Lakeland, FL                     361         
  35 1:51:04.0  Steven Keane                43   Tamp, FL                         364         
  36 1:59:40.5  John Pennisi                42   Auburn, AL                       387         
  37 2:00:00.6  Andrew Singh                41   New Port Richey, FL              388         
======================================================================================
FEMALE Age Group:  40 - 44
   1 1:13:36.0  Celia Dubey                 40   Tarpon Springs, FL                41         
   2 1:16:30.5  Lisa McFadden               42   Seminole, FL                      67         
   3 1:20:16.2  Rebecca Manning             44   Miami, FL                        100         
   4 1:21:14.5  Robin Moen                  42   Clearwater, FL                   111         
   5 1:21:37.3  Joette Gdovin-Bergeson      41   Oldsmar, FL                      114         
   6 1:21:42.0  Michele Young               41   Tampa, FL                        115         
   7 1:21:47.2  Betty Rioux                 40   Treasure Island, FL              116         
   8 1:22:31.3  Olita Layton                40   St Pete Beach, FL                123         
   9 1:23:16.4  Yakeitha Fitch              40   Bradenton, FL                    131         
  10 1:23:47.2  Robin Saulnier              40   Lutz, FL                         136         
  11 1:26:31.4  Casey Arnold                42   Valrico, FL                      168         
  12 1:26:46.4  Brenda Bennett              44   Tampa, FL                        170         
  13 1:30:45.6  Julia Smith                 40   Tampa, FL                        210         
  14 1:30:57.4  Ellen Vargo                 40   Plant City, FL                   213         
  15 1:32:35.0  Kimberly Rega               44   Clearwater, FL                   222         
  16 1:33:29.5  Theresa McComb              44   Lithia, FL                       226         
  17 1:35:09.2  Cinzia Gianesin             40   Wesley Chapel, FL                243         
  18 1:36:54.5  Sabrina Levcsik             41   Apollo Beach, FL                 257         
  19 1:37:19.7  Kristine Eckel              41   Wesley Chapel, FL                261         
  20 1:37:59.6  Shalisa Schiavello          40   Saint Petersburg, FL             267         
  21 1:38:04.4  Carmen Gallagher            44   Riverview, FL                    269         
  22 1:38:50.2  Dena Cecil                  40   Lakewood Ranch, FL               275         
  23 1:39:59.5  Lisa Helmling               40   St. Petersburg, FL               284         
  24 1:41:15.2  Emily Kerby                 41   Valrico, FL                      301         
  25 1:41:17.9  Karen Vanwert               42   Tampa, FL                        303         
  26 1:41:32.6  Tonya Benstock              44   Tampa, FL                        309         
  27 1:43:20.4  Kelly Ratcliff              43   Valrico, FL                      323         
  28 1:46:23.4  Deborah Galvanek            43   Sarasota, FL                     336         
  29 1:47:14.8  Jessica Boson               40   Sarasota, FL                     343         
  30 1:47:14.8  Jane Fulton                 43   Sarasota, FL                     344         
  31 1:47:21.2  Vanessa Hom                 42   Brandon, FL                      346         
  32 1:48:28.2  Heidi Conrad                42   Clearwater, FL                   351         
  33 1:50:51.4  Jennifer Gonzales           40   Riverview, FL                    363         
  34 1:52:52.2  Wendi McAleese              42   Tampa, FL                        368         
  35 1:53:27.4  Sonya Black                 43   Wesley Chapel, FL                369         
  36 1:55:12.5  Shelley Stone               42   Merritt Island, FL               375         
  37 1:58:47.1  Kathryn Estabrook           42   Sarasota, FL                     385         
  38 2:07:19.3  Cathy Wilson                40   Parrish, FL                      391         
  39 2:24:15.3  Yvonne Hobot                42   Ruskin, FL                       400         
======================================================================================
MALE Age Group:  45 - 49
   1 1:07:14.7  Dror Vaknin                 45   Tampa, FL                          8         
   2 1:07:39.8  Adam Becker                 46   St Pete Beach, FL                 10         
   3 1:09:39.2  Jeff Black                  47   Riverview, FL                     21         
   4 1:10:13.1  Tom Brinegar                48   Valrico, FL                       24         
   5 1:14:07.6  Tony Prado                  48   Odessa, FL                        45         
   6 1:14:46.1  John Glasscock              48   St Petersburg, FL                 53         
   7 1:17:36.3  Scott Manning               47   Miami, FL                         76         
   8 1:18:44.7  Dennis Leary                46   Unknown, XX                       85         
   9 1:19:00.6  Steve Szalus                48   Saint Petersburg, FL              89         
  10 1:19:24.0  Michael Stevenson           49   Odessa, FL                        94         
  11 1:20:58.5  John Alfonso                49   St. Peterburg, FL                108         
  12 1:24:03.1  Chuck Wasson                48   Seminole, FL                     137         
  13 1:24:49.9  Nick Dipasquale             47   Lutz, FL                         144         
  14 1:24:54.5  Todd Mezrah                 48   Tampa, FL                        145         
  15 1:25:23.6  Richard Bernth              45   Wesley Chapel, FL                151         
  16 1:26:05.0  Ken Goldin                  47   Clearwater, FL                   155         
  17 1:26:57.5  William Lorenzen            45   Riverview, FL                    177         
  18 1:27:44.6  Kyle Riedel                 45   Valrico, FL                      190         
  19 1:28:05.9  Jeff Farmer                 49   Bradenton, FL                    191         
  20 1:29:10.7  Dale Bramall                46   Citrus Springs, FL               196         
  21 1:30:46.8  James Tedesco               47   Tampa, FL                        211         
  22 1:31:47.6  Hugo Scavino                45   Wesley Chapel, FL                219         
  23 1:32:30.4  Chris Culbertson            45   Largo, FL                        221         
  24 1:34:23.3  Luke Harms                  49   Largo, FL                        232         
  25 1:35:54.0  Jeff Bryant                 49   Tampa, FL                        247         
  26 1:37:01.6  Frederick Carlson           48   Martinez, GA                     259         
  27 1:38:57.9  Matthew Holecek             49   Sarasota, FL                     277         
  28 1:39:37.1  Sam Davidson                45   Oldsmar, FL                      281         
  29 1:41:27.5  Timm Hamilton               48   St Petersburg, FL                305         
  30 1:42:49.5  Chris Jones                 45   Largo, FL                        319         
  31 1:48:28.8  Bill Brown                  49   Pinellas Park, FL                352         
  32 1:48:55.6  Sam Biller                  47   Tampa, FL                        355         
  33 1:49:49.3  Chris Ryan                  47   Tampa, FL                        359         
  34 1:53:32.8  Daniel Kaufman              46   Bradenton, FL                    370         
  35 1:58:45.2  Chris Longtine              49   Gibsonton, FL                    384         
======================================================================================
FEMALE Age Group:  45 - 49
   1 1:11:49.8  Kathy Frailing              45   Largo, FL                         30         
   2 1:12:32.0  Dana Duckman                45   Sarasota, FL                      34         
   3 1:17:59.5  Nola Johnson                45   Clearwater, FL                    79         
   4 1:20:57.8  Laura Carron                46   Tampa, FL                        107         
   5 1:25:12.5  Beth Scanlan                45   Tampa, FL                        148         
   6 1:29:21.1  Melissa Voelker             45   Plant City, FL                   197         
   7 1:33:07.9  Keena Wood                  48   Largo, FL                        224         
   8 1:33:23.5  Susan Parvin                46   Lithia, FL                       225         
   9 1:34:32.3  Julie Eriksen               46   Bradenton, FL                    236         
  10 1:35:00.6  Tess Rosales                45   Sarasota, FL                     242         
  11 1:35:54.1  Angela Bryant               47   Tampa, FL                        248         
  12 1:36:02.1  Cheryl Forgang              48   Safety Harbor, FL                251         
  13 1:36:39.2  Patricia Daulton            46   New Port Richey, FL              254         
  14 1:37:03.0  Carol Sterling              46   Clearwater, FL                   260         
  15 1:37:45.2  Julie Odenweller            47   Sarasota, FL                     264         
  16 1:38:00.9  Vikki Kopriva               48   Land O Lakes, FL                 268         
  17 1:38:45.8  Sheryl Southwick            45   Bradenton Beach, FL              274         
  18 1:38:52.5  Maria Colfer                46   Tampa, FL                        276         
  19 1:40:08.8  Dana Duckman                45   Sarasota, FL                     286         
  20 1:40:17.2  Sylvia Crowhurst            49   Saint Petersburg, FL             287         
  21 1:41:42.9  Dorothy Nulty               48   Oldsmar, FL                      311         
  22 1:46:46.7  Anne Walmsley               49   Valrico, FL                      341         
  23 1:49:51.1  Kate Brass                  48   St Petersburg, FL                360         
======================================================================================
MALE Age Group:  50 - 54
   1 1:08:39.0  Anders Heidemann            52   Largo, FL                         12         
   2 1:08:50.5  Dave Noyes                  50   St Petersburg, FL                 14         
   3 1:09:27.5  Bruce Mann                  54   Clearwater, FL                    19         
   4 1:10:49.6  Jim Moore                   52   Sarasota, FL                      25         
   5 1:12:11.3  Richard Jansik              51   Tampa, FL                         33         
   6 1:15:19.8  Bob Brown                   54   St Petersburg, FL                 57         
   7 1:15:31.7  John Cornish                52   Palm Harbor, FL                   59         
   8 1:16:46.2  Art Singleton               52   Palm Harbor, FL                   69         
   9 1:17:13.8  Brian Constantine           51   Clearwater, FL                    74         
  10 1:17:29.6  Ward Longbottom             51   Odessa, FL                        75         
  11 1:18:12.5  Alan McFadden               51   Seminole, FL                      80         
  12 1:20:03.0  Mark Blitz                  51   Clearwater, FL                    99         
  13 1:20:19.2  Olivier Cerf                51   St. Petersburg, FL               102         
  14 1:21:02.2  James Nelson                54   Bradenton, FL                    109         
  15 1:22:21.3  David Ackley                54   Ft. Myers, FL                    122         
  16 1:23:21.0  Laurent Thuriere            51   Gulfport, FL                     132         
  17 1:26:28.7  Jeff Pisani                 53   Elmhurst, IL                     165         
  18 1:26:34.5  David Longacre              54   Tampa, FL                        169         
  19 1:26:47.3  Pat Ambrose                 54   Seminole, FL                     172         
  20 1:27:17.1  Larry Collins               50   Tampa, FL                        183         
  21 1:30:14.7  James Sheets                52   Largo, FL                        204         
  22 1:30:19.6  Ronald Lavassaur            53   Clearwater, FL                   205         
  23 1:31:51.2  Donald Whallen              53   Tampa, FL                        220         
  24 1:35:00.1  Justin Kennison             50   Pinellas Park, FL                241         
  25 1:36:59.1  Mike Southwick              53   Bradenton Beach, FL              258         
  26 1:38:08.7  James Polacek               52   Seminole, FL                     270         
  27 1:38:21.8  Rodney Daulton              53   New Port Richey, FL              272         
  28 1:38:38.5  William Evers               52   Parrish, FL                      273         
  29 1:39:05.2  Rob Lavielle                50   Tampa, FL                        279         
  30 1:40:55.3  Raymond Collins             50   Plant City, FL                   296         
  31 1:42:40.3  Lowell Bloodworth           53   Clearwater, FL                   318         
  32 1:42:54.3  Jim Martin                  50   Tampa, FL                        320         
  33 1:49:24.2  Rich Allen                  52   Tampa, FL                        358         
  34 1:59:07.7  Bill Grodman                50   Tampa, FL                        386         
  35 2:17:21.7  Garry Tildson               54   Largo, FL                        398         
======================================================================================
FEMALE Age Group:  50 - 54
   1 1:19:33.8  Carol Birch                 51   Tampa, FL                         96         
   2 1:20:48.8  Sandy Birczak               54   Bradenton, FL                    106         
   3 1:21:05.7  Patti Sarno                 50   Sarasota, FL                     110         
   4 1:25:43.8  Lorna Short                 52   Palm Harbor, FL                  153         
   5 1:29:38.0  Eve Goldberg                50   Osprey, FL                       200         
   6 1:34:32.3  Janie Wolfe                 51   Bradenton, FL                    235         
   7 1:39:03.6  Ruth Kelly                  50   Bradenton, FL                    278         
   8 1:39:40.7  Joan Hayes                  54   Gainesville, FL                  282         
   9 1:42:23.4  Sherry Diez                 50   Tampa, FL                        316         
  10 1:43:17.0  Susan Kuhlman               54   Bradenton, FL                    322         
  11 1:43:23.8  Molly McLoughlin            51   Tampa, FL                        324         
  12 1:43:38.3  Robin Ferriss               50   Wesley Chapel, FL                325         
  13 1:46:24.2  Jami Fencel                 53   Riverview, FL                    337         
  14 1:46:46.6  Susan Kurchinski Collins    50   Plant City, FL                   340         
  15 1:47:55.3  Joan Kuykendall             50   Belleair, FL                     349         
  16 1:51:55.2  Myrna Starr                 50   33629, FL                        366         
  17 1:53:43.9  Marie Garcia                50   Pinellas Park, FL                371         
  18 2:13:48.3  Marileta Bloodworth         52   Clearwater, FL                   394         
======================================================================================
MALE Age Group:  55 - 59
   1 1:11:43.4  John Peacock                59   Evesham, XX                       29         
   2 1:17:09.3  Dennis Caveglia             59   Leechburg, PA                     73         
   3 1:18:19.9  David Morrow                59   Tarpon Springs, FL                83         
   4 1:18:53.2  John Hayes                  57   Gainesville, FL                   86         
   5 1:20:37.2  Alan Schrader               58   Clearwater, FL                   104         
   6 1:21:59.2  David Horn                  59   Bradenton, FL                    118         
   7 1:24:42.6  Brian Oliver                55   Clearwater Beach, FL             141         
   8 1:27:22.4  Robert Goldman              58   Apollo Beach, FL                 184         
   9 1:31:39.3  John Yanchunis              57   Tampa, FL                        218         
  10 1:33:01.4  Chris Smith                 55   Naples, FL                       223         
  11 1:34:16.6  Steven Novitske             55   Valrico, FL                      230         
  12 1:34:56.5  David Ottinger              58   St Pete Beach, FL                239         
  13 1:38:19.6  Dennis Houseman             56   Lutz, FL                         271         
  14 1:39:55.1  Bryan Yoho                  58   Oldsmar, FL                      283         
  15 1:42:03.2  Edward Malone               57   Tampa, FL                        314         
  16 1:45:45.3  MacK Davis                  59   Lutz, FL                         334         
======================================================================================
FEMALE Age Group:  55 - 59
   1 1:16:35.6  Linda Musante               58   Tampa, FL                         68         
   2 1:30:32.8  Marja Wolf                  56   Lutz, FL                         207         
   3 1:34:29.6  Marian MacKay               58   Ottawa, ON                       234         
   4 1:35:59.6  Karen Stromberg-Werder      58   Clearwater, FL                   250         
   5 1:40:08.7  Karen Mathews               57   St. Petersburg, FL               285         
   6 1:40:23.6  Karen Monkus                57   St. Petersburg, FL               291         
   7 1:48:23.3  Renee Cousino-Marshke       57   North Port, FL                   350         
   8 1:49:07.1  Diane Elsen                 57   Lutz, FL                         356         
   9 1:55:51.8  Sue Gagain                  58   Valrico, FL                      379         
  10 2:02:48.8  Claudia Riva                59   Largo, FL                        390         
======================================================================================
MALE Age Group:  60 - 64
   1 1:13:17.8  Larry Mengelkoch            60   Tampa, FL                         39         
   2 1:22:58.5  Bill Edwards                62   Odessa, FL                       128         
   3 1:24:20.4  Gary Bonacorsi              64   Seminole, FL                     140         
   4 1:26:31.2  Tony Walton                 61   Dunedin, FL                      166         
   5 1:26:59.2  Miroslav Sismic             60   Tierra Verde, FL                 178         
   6 1:27:24.5  Al Kohn                     61   Palm Harbor, FL                  185         
   7 1:27:27.1  Larry Parker                60   Bradenton, FL                    186         
   8 1:28:20.9  Larry Hevner                64   Clermont, FL                     193         
   9 1:30:06.2  David Perkey                62   Dunedin, FL                      203         
  10 1:37:57.9  J. Stephen Rybczynski       60   Sun City Center, FL              266         
  11 1:46:38.9  Bill Brown                  63   Safety Harbor, FL                339         
  12 1:51:47.0  Robert Reifert              60   Lutz, FL                         365         
  13 1:57:56.7  Michael Riva                61   Largo, FL                        381         
======================================================================================
FEMALE Age Group:  60 - 64
   1 1:27:10.5  Gail Lohman                 61   Saint Petersburg, FL             181         
   2 1:33:31.0  Leslie Gerlach              62   Largo, FL                        227         
   3 1:34:37.7  Lindsay Bell                63   St. Petersburg, FL               237         
   4 1:37:43.7  Ellen Kohn                  62   Palm Harbor, FL                  263         
   5 1:40:38.3  Jo Fosse                    60   Suncitycenter, FL                293         
   6 1:40:50.4  Sofia Bereza                63   Clearwater, FL                   294         
   7 1:44:59.6  Stephanie Burger            60   Sarasota, FL                     330         
   8 1:55:12.7  Laura Swanson               62   Naples, FL                       376         
   9 1:55:19.2  Brenda Miller               61   Plant City, FL                   377         
======================================================================================
MALE Age Group:  65 - 69
   1 1:19:09.0  Richard Wiles               69   Lutz, FL                          90         
   2 1:23:38.5  Peter-Michael Magee         65   Saint Petersburg, FL             135         
   3 1:25:55.9  Dennis Miller               65   Plant City, FL                   154         
   4 1:26:06.8  Chuck Lohman                66   Saint Petersburg, FL             157         
   5 1:29:28.0  Harry Williams              68   Tampa, FL                        198         
   6 1:30:19.8  Thomas Bell                 65   Stpetersburg, FL                 206         
   7 1:35:13.9  Greg Kaputa                 65   Tampa, FL                        244         
   8 1:41:00.6  Lary Robinson               66   Tampa, FL                        298         
   9 1:41:13.4  Gary Rowe                   67   Celebration, FL                  300         
  10 1:47:50.5  Bob MacDonald               66   Seminole, FL                     348         
  11 2:17:05.4  Philip Jones                67   Saint Petersburg, FL             396         
======================================================================================
FEMALE Age Group:  65 - 69
   1 1:44:21.7  Sandy Guenzel               69   Largo, FL                        329         
   2 1:58:19.6  Ginny Poyner                68   Sarasota, FL                     383         
   3 2:07:24.6  Margaret Johnson            69   Sun City Center, FL              392         
======================================================================================
MALE Age Group:  70 - 74
   1 1:24:56.5  Frank Nicolosi              72   Port Charlotte, FL               146         
   2 1:40:20.9  Morris Johnson              73   Suncitycenter, FL                289         
   3 1:52:22.7  Bill Johns                  70   Venice, FL                       367         
   4 2:13:51.6  Bill Demambro               70   Clearwater, FL                   395         
   5 2:17:21.3  Bob Moorehead               72   St Petersburg, FL                397         
======================================================================================
FEMALE Age Group:  70 - 74
*** No Finishers ***
======================================================================================
FEMALE Age Group:    75 & Over
*** No Finishers ***
======================================================================================
MALE Age Group:  75 - 79
   1 1:42:28.6  Mark Parish                 75   Clearwater, FL                   317         
======================================================================================
MALE Age Group:  80 - 84
   1 1:56:57.1  Bob Ranta                   80   Suncitycenter, FL                380         
======================================================================================
MALE Age Group:    85 & Over
   1 3:02:23.6  Charlie Futrell             92   The Villages, FL                 401         
======================================================================================
Age Group:  Unknown
======================================================================================
                              Total Finishers - 401
======================================================================================