Find this page online at www.coolrunning.com/results/12/fl/Dec1_LakeJo_set1.shtml

Lake Jovita Reindeer Run 5k

Dade City, FL, December 1, 2012

[Overall Results | Overall Male Results | Overall Female Results ]

Age Group Results

Lake Jovita Reindeer Run Reindeer Run

Lake Jovita Reindeer Run

Reindeer Run

Age Group Results

December 01, 2012


Results By Barbara Stripling Big Dawg Runnin' Inc.

Men: 0-13 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-13 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim Sprouse                                             125            11        23:46.0      7:40/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Neil Clements                                           201   39        1        18:53.0      6:05/M
Top

Female 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brianna Edge                      Zephyrhills           108   13       71        34:40.0     11:11/M
       2    Chloe Paquette                    Dade City             106   13       77        35:10.0     11:21/M
       3    Danyelle Miller                   Dade City             101   11       78        35:18.0     11:23/M
       4    Brianna Bush                      Dade City              97   13       79        35:30.6     11:27/M
       5    Kamille Hernandez                 Dade City              16   11       80        35:31.3     11:27/M
       6    Hailey Wardle                     Dade City             102   11       81        35:32.2     11:28/M
       7    Late Emo                                                160   8        87        36:14.4     11:41/M
       8    Abby Wincott                                            149   10       90        36:37.1     11:49/M
       9    Bess Rom                          Dade City              98   10      104        38:05.6     12:17/M
      10    Madison Gunn                      Dade City             100    7      109        38:57.0     12:34/M
      11    Emilee Thibodeau                  Dade City              87   13      146        53:41.6     17:19/M
      12    Sevana Gunn                       Dade City              99   10      148      1:09:47.1     22:31/M
Top

Male 13 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dalton Garafolo                   San Antonio           105   12       26        26:29.9      8:33/M
       2    Conner Dewitt                     Ormand Beach           11   11       32        27:12.7      8:46/M
       3    Mark Pizzoto                      Land O Lakes           25   10       35        28:15.0      9:07/M
       4    Tony Lister                       San Antonio            46    9       49        32:02.3     10:20/M
       5    Joey Polce                        Zephyrhills           103   12       70        34:38.2     11:10/M
       6    Haley Joyner                                            158   12       72        34:42.0     11:12/M
       7    John Pizzoto                      Land O Lakes           27   12       76        35:05.0     11:19/M
       8    Unknown Partic. 132                                     132            84        35:50.0     11:34/M
       9    Unknown Partic. 131                                     131            92        36:56.0     11:55/M
      10    Sean Berry                        Dade City              49    6       96        37:33.7     12:07/M
      11    Hayden Garafolo                   San Antonio           104   10       97        37:33.9     12:07/M
      12    Grant Pitchford                   Dade City             107    9       98        37:36.7     12:08/M
      13    Nick Controas                                           128   11      125        44:23.0     14:19/M
      14    Unknown Partic. 146                                     146           140        48:20.0     15:35/M
Top

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ava Thompson                      Land O Lakes          116   16       30        26:54.7      8:41/M
       2    Hanna Frauen                                            135   16       36        28:17.0      9:07/M
       3    Callie Hill                       Dade City              42   16      124        44:22.8     14:19/M
Top

Male 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Page                      Dade City              75   16        3        19:15.0      6:13/M
       2    Victor Bufano                     Tampa                  52   15        9        22:10.3      7:09/M
       3    Dillon Ward                                             205   16       12        23:50.0      7:41/M
       4    Jamil Santiago                    Land O Lakes          123   17       15        24:34.4      7:55/M
       5    Javian Rockmore Crespo            Tampa                 119   16       17        24:42.6      7:58/M
       6    Ryan Schmidberger                 Plant City             84   19       29        26:44.7      8:37/M
       7    Levi Fleck                                              143   14       58        32:44.0     10:34/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amber Register                    Dade City              80   24       38        28:35.0      9:13/M
       2    Ashley Edwards                    San Antonio            58   23       44        30:53.5      9:58/M
       3    Lindsay Hernandez                 Wesley Chapel          63   23       45        30:55.0      9:58/M
       4    Stacey Brewer                     Zephyrhills            51   24      120        43:43.1     14:06/M
       5    Stefanie Pearson                  San Antonio            23   21      147        54:49.0     17:41/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Thun                         Dade City              90   21        6        20:52.2      6:44/M
       2    Hunter Hedman                     San Antonio            14   23        7        21:15.5      6:51/M
       3    Kevin Podsiad                     Plant City             78   20       16        24:35.0      7:56/M
       4    Joseph Hart                       Dade City              61   21       22        25:44.1      8:18/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anna Huss                                               136   25       20        25:00.0      8:04/M
       2    Mara Beth Ward                    Wesley Chapel          92   27       39        28:42.6      9:15/M
       3    Lysandra Estima                   Tampa                 117   25       68        34:19.0     11:04/M
       4    Kayla Pate                                              144   26       75        35:00.0     11:17/M
       5    Lindsey Prater                    Zephyrhills            79   27      100        37:39.4     12:09/M
       6    Sophia James                      Wesley Chapel          66   29      138        48:00.0     15:29/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    AJ Blackstone                     Dade City               3   27        8        21:53.1      7:04/M
       2    Michael Ward                      Wesley Chapel          91   28       47        31:21.0     10:07/M
       3    Brandon McBath                    Dade City              19   27       63        33:32.5     10:49/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristen Brady                     St. Leo                 5   33       43        29:42.0      9:35/M
       2    Jennifer Willis                                         142   34       59        32:50.0     10:35/M
       3    Miranda Adams                     Dade City             118   31       61        33:07.5     10:41/M
       4    Nancy McKendree                   Dade City              70   31       62        33:08.1     10:41/M
       5    Sheada Practico                   Dade City              28   34       66        33:49.7     10:55/M
       6    Amber Larkin                      Dade City              41   30       85        36:00.0     11:37/M
       7    Elizabeth Finlay                  Dade City              12   30      105        38:14.7     12:20/M
       8    Sarah Thornberry                  San Antonio            32   30      106        38:17.1     12:21/M
       9    Kathryn Longell                                         155   31      108        38:56.0     12:34/M
      10    Sophia Jones                      San Antonio            38   30      137        47:55.0     15:27/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pedro Meraz                       Wesley Chapel          71   34        2        18:55.9      6:06/M
       2    Ian Thornberry                    San Antonio            31   30       18        24:50.6      8:01/M
       3    Skip Miller                                             148   34       24        26:16.6      8:28/M
       4    Thomas Pieszchala                                       133   31       31        27:05.0      8:44/M
       5    Ryan Brady                        St. Leo                 6   32       94        37:12.6     12:00/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Natalie Miller                                          147   36       33        27:33.0      8:53/M
       2    Rosie Contera                                           126   35       52        32:10.0     10:23/M
       3    Jennifer Germain                                        141   39       56        32:31.9     10:29/M
       4    Karen Wincott                                           150   39       86        36:07.0     11:39/M
       5    Sarah Rom                         Dade City              47   37      110        38:57.4     12:34/M
       6    Lisa Sims                         Dade City             110   38      111        40:12.3     12:58/M
       7    Christina Daniels-Lyons           Wesley Chapel         111   38      119        42:45.1     13:47/M
       8    Beverly Thibodeau                 Dade City              88   35      133        47:14.0     15:14/M
       9    Kellye Dash                       Wesley Chapel          44   36      134        47:27.0     15:18/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tony Contreras                                          129   36       14        24:31.0      7:55/M
       2    Chad Sessoms                                            130   38       54        32:26.0     10:28/M
       3    Johns Williams                    Dade City             113   37       99        37:38.1     12:08/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Araxie McDowell                                         140   40       37        28:27.0      9:11/M
       2    Karin Garcia                      Spring Hill            13   43       40        29:37.9      9:33/M
       3    Windy Wininger                    Wesley Chapel          96   41       41        29:39.4      9:34/M
       4    Wendi Wininger                                          202   41       42        29:40.0      9:34/M
       5    Jennifer Lister                   San Antonio            45   40       57        32:33.6     10:30/M
       6    Fernsel Sally                                           138   43       69        34:28.0     11:07/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Garafolo                     San Antonio            60   41       28        26:37.8      8:35/M
       2    Greg Cherven                      Lakeland               53   43       53        32:11.1     10:23/M
       3    Biu Evans                                               159   43       88        36:14.6     11:41/M
       4    David Wincott                                           151   43       91        36:37.6     11:49/M
       5    David Thibodeau                   Dade City              89   41      127        44:39.8     14:24/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vera Sanchez                                            154   49       13        24:29.1      7:54/M
       2    Sheri Pike                        San Antonio            77   49       55        32:31.8     10:29/M
       3    Leslie Hernandez                  Lutz                   62   46       74        34:55.0     11:16/M
       4    Millie Esoff                      Wesley Chapel         114   45       89        36:16.9     11:42/M
       5    Connie Berry                      Dade City              48   45      101        37:40.0     12:09/M
       6    Vicky Rowan                       Land O Lakes           82   47      121        43:50.5     14:08/M
       7    Monica Jones                      Dade City              40   48      122        44:21.0     14:18/M
       8    Lori McArthur                     Dade City              68   48      126        44:25.0     14:20/M
       9    Carolyn Pizzoto                   Land O Lakes           26   45      136        47:52.0     15:26/M
      10    Sabrena Bondari                                         161   46      149      1:09:47.8     22:31/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carl Lewis                        Lakeland               67   47        4        20:20.7      6:34/M
       2    Charles Roose                     Wesley Chapel          81   48        5        20:45.8      6:42/M
       3    David Hernandez                   Dade City              15   47       21        25:11.9      8:07/M
       4    Eric Davis                        Wesley Chapel          56   46       50        32:02.8     10:20/M
       5    Scott Mitchell                    Zephyrhills            72   46       64        33:45.1     10:53/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenda McBath                     Dade City              20   50       60        33:03.6     10:40/M
       2    Camille Nicolini                                        137   51       73        34:50.0     11:14/M
       3    Jeannine Thompson                                       204   52       93        37:05.2     11:58/M
       4    Kathy McKendree                   San Antonio            39   52      112        40:42.8     13:08/M
       5    Susan Pearson                     San Antonio            24   51      113        41:11.8     13:17/M
       6    Miriam Santiago                   Wesley Chapel         109   50      114        41:24.0     13:21/M
       7    Rosie Linville                                          156   52      123        44:22.0     14:19/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Huss                                                124   51       19        25:00.0      8:04/M
       2    Richard Grimes                                          134   52       23        25:56.2      8:22/M
       3    Michael Waters                    Dade City              93   50       25        26:29.2      8:33/M
       4    Paul Hamwork                                            203   53       67        34:00.0     10:58/M
       5    vincent Contreras                                       127   50      128        45:16.0     14:36/M
       6    Tim Linville                                            157   53      132        46:54.0     15:08/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathy Pate                                              145   55       48        31:50.0     10:16/M
       2    Kathy Gillespie-Jones             Zephyrhills           112   55       51        32:04.7     10:21/M
       3    Sherrie Beury                     Wesley Chapel          50   58       65        33:45.3     10:53/M
       4    Linda Jacobsen                    New Port Richey        65   56       82        35:45.8     11:32/M
       5    Cindy Waller                      Dade City              35   57      118        42:43.7     13:47/M
       6    Nancy Mulholland                  San Antonio            73   59      142        49:30.7     15:58/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Hood                        Dade City              17   63       34        28:00.1      9:02/M
       2    Diane Spicer                      Tampa                  86   60       46        31:16.1     10:05/M
       3    Patti Wieclaw                     Dade City              36   61      102        37:56.4     12:14/M
       4    Mariellen Blackstone              Dade City               2   60      103        37:56.6     12:14/M
       5    Mary Cabot                        San Antonio             7   63      115        41:25.8     13:22/M
       6    Stefanie Schatzman                Land O Lakes           83   62      116        41:55.1     13:31/M
       7    Leslie Colello                    Dade City               9   61      117        42:43.6     13:47/M
       8    Debbie Young                      Dade City              37   60      129        45:36.8     14:43/M
       9    Kathy Reynolds                    St. Leo                30   63      139        48:14.0     15:34/M
      10    Linda VanSchie                    Dade City              34   63      145        51:29.1     16:36/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter VanSchie                    Dade City              33   64       27        26:31.2      8:33/M
       2    Mike Mulholland                   San Antonio            74   64      141        49:30.7     15:58/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gerrie McSwain                                          153   65      143        49:33.0     15:59/M
       2    Jean Barron                       Dade City             122   69      144        49:33.3     15:59/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Jones                     San Antonio            18   66       10        22:30.1      7:15/M
       2    Don McJuain                                             152   65      130        46:53.5     15:07/M
       3    Hud Reynolds                      St. Leo                29   65      131        46:53.9     15:07/M
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Fields Eileen                                           139   71       95        37:15.0     12:01/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anthony Sleeper                   Hudson                 85   70       83        35:47.3     11:33/M
       2    Oliver Dewitt                     Dade City              10   82      107        38:37.2     12:27/M
       3    Charlie May                       Dade City              22   73      135        47:50.0     15:26/M